O tym, jak wymieniłem stary, sprawny laptop na nowy

Producenci elektroniki od dawna przekonują nas, że nowsze znaczy lepsze. Czy wymiana starego, ale wciąż sprawnego komputera na nowy, faktycznie sprawi, że odczujesz różnicę? Jeśli chcesz wiedzieć, czy warto zmienić 5-letniego laptopa na nowy, zapraszam do lektury.

Na miejsca. Gotowi? Start!

Do dzisiejszego pojedynku staną 5-letni ASUS K555L oraz nowy Acer Swift 3. Na przykładzie tych dwóch urządzeń, postaram się omówić wszelkie różnice występujące pomiędzy starą a nową generacją laptopów.

 

asus k555l acer swift 3 recenzja porównanie

Stare kontra nowe

Laptop nowej generacji – co to właściwie znaczy? Nie od dziś wiadomo, że rynkiem laptopów rządzą zmieniające się trendy. Te wszędobylskie wąskie ramki, a nawet odważne próby całkowitego ich wyeliminowania. Nierzadko nawet w średniej półce cenowej odnaleźć tego typu rozwiązania, do tego częściowo aluminiowe wykończenie obudowy, jak również matryce z powłoką matującą, stające się powoli standardem.

acer swift 3 test matryca IPS kolory ramka aluminium

Mniejsza waga i ciągle wydłużający się czas pracy na baterii również wpisują się w możliwości zalety nowych komputerów. Jednak życie pokazuje, że nie wszyscy mają wysokie wymagania dotyczące nie tylko designu, ale i możliwości urządzenia.

asus k555l ramka matrycy TN kolory plastik wykończenie matryca TN

Jeśli sprzęt działa, prawdopodobnie dawno już przywykliście do jego wyglądu, jaki by on nie był. Dlatego zajmijmy się tym, czego nie widać, a o czym zapomnieć nie wolno. Zajmijmy się specyfikacją.

Specyfikacja techniczna Acer Swift 3

Specyfikacja techniczna ASUS K555L

Różnice pomiędzy laptopami

Jak widać w powyższych tabelach specyfikacji, notebooki dzieli w teorii przepaść wydajnościowa. Przynajmniej tak to wygląda w tabelce. Liczby są brutalne, ale czy specyfikacja ASUSa K555L jest aż tak zła i zupełnie nie przystaje do dzisiejszych standardów? Niekoniecznie.

Jakość matryc

Sprawę wątpliwej wydajności w modelu ASUS K555L ratuje matryca. Zachodzi tutaj jednak swoisty dysonans. Pomimo że panel LED jest z absolutnie najniższej półki, to jego niewygórowana rozdzielczość paradoksalnie podnosi wydajność. Wynika to z faktu, że procesor oraz karta graficzna muszą zmagać się z 2x niższą liczbą pikseli, niż ma to miejsce w przypadku matrycy Full HD w Acer Swift 3.

Niestety, na tym kończą się zalety panelu TN, który gości w laptopie marki ASUS. Zarówno kąty widzenia, kontrast, poziom nasycenia barw jak i maksymalny poziom luminacji, pozostawiają wiele do życzenia. O ile w zaciemnionym pomieszczeniu korzystanie z komputera nie jest szczególnie problematyczne, o tyle praca przy świetle dziennym jest co najmniej karkołomna. 

Tutaj wyraźnie wybija się pierwsza, znacząca zaleta nowego laptopa: mowa o matrycy, która w Acer Swift 3 jest bardzo dobra. W porównaniu do starego notebooka widać o niebo lepsze nasycenie barw. Z kolei kontrast,  jest nie tyle lepszy, co po prostu go widać! No i czerń – w końcu jest głęboka – pod każdym kątem. 

Acer swift 3 test recenzja matryca IPS kąty widzenia

Obszar roboczy matrycy

Odrębnym aspektem, który rzutuje na jakość matrycy, jest przestrzeń robocza. W końcu stary laptop to konstrukcja 15,6″, a nowa to już tylko 14,0″. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a w tym wypadku w rozdzielczości. Jak nie trudno zauważyć, na matrycy mniejszego modelu mieści się po prostu więcej. Widać to choćby na przykładzie ilości ikon, które znajdują się w jednej kolumnie na pulpicie (skalowanie 100%).

porównanie matryc acer i asus swift 3 k555l

Różnice w wydajności

Pierwotna konfiguracja mojego starszego laptopa bazowała na 4 GB pamięci operacyjnej RAM oraz na dysku HDD. Z czasem jednak to połączenie przestało być satysfakcjonujące. Po 3 latach napęd DVD zastąpiła kieszeń na drugi dysk, a w niej zagościł dużo szybszy nośnik SSD o pojemności 120 GB. 

Wolny slot na RAM został wypełniony kolejną kością 4 GB, co pozwoliło uzyskać w rezultacie 8 GB w systemie dual-channel.

Cała operacja przyniosła wymierne skutki. Komputer przyśpieszył odczuwalnie. Praca na nim znowu zaczęła sprawiać przyjemność, a nie była tylko ciągłą walką z zacinającymi się programami i wolno ładującym się systemem. Do czasu…

Stary procesor a nowy

Choć dysk SSD potrafi uratować żywot nie jednego technologicznego „staruszka”, jednak matematyki nie da się oszukiwać bez końca. Niestety, ale niskonapięciowy, 2-rdzeniowy procesor musi kiedyś dać za wygraną.

Intel Core i3-4030U, taktowany zegarem bazowym 1,9 GHz, trzymał się dzielnie, ale z każdą kolejną aktualizacją systemu Windows 10 spowolnienia stawały się faktem.

Oczywiście prosta praca biurowa albo swobodne przeglądanie internetu nadal nie stanowi większego problemu. Ba, nawet uruchamianie mało wymagających gier nie jest dla ASUSa wyzwaniem. Jednak wykonywanie wielu operacji jednocześnie, praca na kilku oknach, czy przetwarzanie dużych pakietów danych, nie jest (delikatnie mówiąc) komfortowe.

To, jak duża różnica wydajności dzieli oba procesory, dość dobrze obrazują poniższe testy. Widać na nich porównanie syntetyczne w popularnym benchmarku Cinebench R15 oraz nowszej wersji R20. Benchmark ten ocenia procesor skalą punktową na podstawie szybkości renderowania sceny 2D. Wynik wyrażony liczbowo możesz porównać z innymi procesorami i na tej podstawie ocenić jaki poziom wydajności oferuje nasz procesor. 

Test wydajności Cinebench R15 i R20 Acer Swift 3

Z powyższych testów wynika, że nowszy o 6 generacji Intel Core i5-1035G1, uzyskał notę prawie o 3 x wyższą niż starszy Intel Core i3-4030U. Świadczą o tym wyniki 186 do 475 punktów, a także 315 do 1092. Oczywiście porównywanie tych procesorów jeden do jednego nie ma najmniejszego sensu, wszak to przedstawicie zupełnie różnych półek cenowych.

Niemniej jednak ASUS kosztujący w 2015 roku nieco ponad 2200 zł, miał ewidentnie sporo do zaoferowania. Acer ze współczesnym odpowiednikiem procesora Core i3 kosztowałby obecnie około 2700 zł.

 

Acer Swift 3 - konfiguracje


Bardzo dobrze różnice w wynikach wydajności oddaje również porównanie całościowe procesorów. Wydajność mierzona jest w odniesieniu do ilości pobranej energii, a wyniki przedstawiają się następująco:

Acer swift 3 vs Asus k555L test laptopów
cpu.userbenchmark.com

Całkowita wydajność pojedynczego rdzenia nowej generacji Intel Core i5 oferuje przyrost mocy wyższy o 156% względem Intel Core i3 gen. 4. To bardzo duża różnica. 

Względem całkowitych możliwości procesora  wzrost wydajności wynikający z ilości wszystkich rdzeni wynosi aż 264%. Wnioski nasuwają się same: Intel Core i5-1035G1 to niebywale mocny zawodnik.

Wydajność układów graficznych

Mimo iż oba komputery posiadają zintegrowane z procesorem układy graficzne, bez dwóch zdań przewaga ASUSa K555L nad Acerem Swift 3 przejawia się dedykowana karta graficzna. Nie jestem zwolennikiem tanich kart graficznych w laptopach, jeśli te nie są projektowane z myślą stricte o graniu. Przy czym nie da się ukryć, że z perspektywy czasu zaimplementowanie podstawowego GeForce’a w ASUSie okazało się bardzo dobrym posunięciem.

Możliwości graficzne ASUS K555L

ASUS K555L  posiada dedykowane GPU: NVIDIA GeForce 820M. Dzięki niemu laptop pozwala uruchamiać mało wymagające gry, a także w razie potrzeby odtwarzać filmy w wysokiej rozdzielczości na zewnętrznych ekranach. Co więcej, stara generacja laptopów posiadała dwa wyjścia obrazu: cyfrowe oraz analogowe. 

wyjścia obrazu Asus K555L złącza porty

W efekcie możliwe było wyświetlanie obrazu na dwóch zewnętrznych ekranach, co jest nieocenione z perspektywy produktywności.

Asus K555L geforce 820m naklejki nvidia intel

Możliwości graficzne Acer Swift 3

Acer Swift 3 nie posiada dedykowanej karty graficznej, ma tylko układ zintegrowany z procesorem. Mimo to ma on innego asa w rękawie: posiada port USB C ze wsparciem dla Thunderbolt 3.0.

Co to oznacza? W praktyce, że możliwe jest choćby ładowanie komputera za pomocą właśnie tego portu, czy przeniesienie obrazu na dwa ekrany zewnętrzne. Jednak co najistotniejsze – laptop Acer możemy podłączyć do zewnętrznej karty graficznej.

 

wyjścia porty złącza cyfrowe ładowanie hdmi usb c acer swift 3 klawiatura

Dzięki temu możesz stworzyć stacjonarne stanowisko pracy z wieloma monitorami lub jednym, za to o dużej rozdzielczości. W praktyce otrzymujesz niezwykle mobilny i bardzo wydajny sprzęt do pracy biurowej, który po godzinach zmieni się w mobilny komputer do grania. 

Oczywiście 8 GB RAM i procesor niskonapięciowy nie pozwolą na uruchomienie wszystkich gier (na pewno nie tych AAA), mimo to perspektywa: zagrać w cokolwiek vs nie zagrać wcale i tak wydaje się być kusząca.

stanowisko acer swift 3 philips testy gier

Testy gier

Dla zaspokojenia własnej ciekawości wykonałem kilka testów w popularnych, darmowych grach. Wyniki są widoczne na poniższych wykresach. Pomiary były przeprowadzone w natywnych rozdzielczościach ekranów laptopów, czyli dla ASUSa 1366 x 768 (HD), a dla Acera 1920 x 1080 (Full HD).

Wyniki testów gier dla ASUS K555L oraz Acer Swift 3

Testy zostały wykonane zarówno w połączeniu z kartami zintegrowanymi jak i dedykowanymi (wbudowanymi). Dodatkowo wydajność Acera Swift 3 sprawdziłem również w odniesieniu do grania ze stacją eGPU, wyposażoną w tanią, używaną kartę graficzną Radeon RX 480 4 GB. 

Operację tą przeprowadziłem na zewnętrznym monitorze UltraWide w dwóch rozdzielczościach: 1920 × 1080 (Full HD) oraz 3440 × 1440 (UWQHD). 

Wyniki testów gier dla rozdzielczości FHD oraz UWQHD

Wyniki testów okazały się nader ciekawe. Okazuje się bowiem, że w natywnej rozdzielczości swojej matrycy 5-letni laptop radzi sobie wciąż na akceptowalnym poziomie. 

Oczywiście niższa rozdzielczość sprawia, że niekiedy udaje mu się nawet wygrać z nowszym Acerem. Jednak co kluczowe, ASUS dysponuje dedykowaną kartą NVIDIA, której nie posiada nowszy konkurent. 

Tym bardziej należy podkreślić, że postęp technologiczny jest ogromny. Wyniki testów nie pozostawiają złudzeń, że zintegrowana karta graficzna Intel UHD jest w stanie wygrać ze starszym, dedykowanym układem GPU od NVIDIA. Imponujące!

cs go wydajność iGPU boty low acer swift 3
Acer Aspire 3, i5-1035G1 + Intel UHD, Detale Niskie, 1920 x 1080, De_Dust 2, Boty

Czas pracy na baterii

Mówiąc o wydajności, nie można pominąć również żywotności baterii. Przekłada się ona na możliwość pracy z dala od zasilacza, a co za tym idzie na mobilność i produktywność.

Żywotność baterii ASUS K555L (po 5 latach)

Kilkuletni laptop, co naturalne, nie oszałamia czasem pracy na zasilaniu bateryjnym. Dość powiedzieć, że generalnie praca bez podłączonego kabla ładowarki jest w zasadzie niemożliwa.

W praktyce, na ASUSie możliwe jest uzyskanie czasu pracy oscylujące w przedziale 15-30 min, w zależności od obciążenia procesora oraz jasności podświetlenia matrycy. Kiedy komputer jest całkowicie bezczynny i wyświetla tylko pulpit, maksymalny czas pracy wyniósł 45 min.

Żywotność baterii Acer Swift 3

Wydajność pracy na jednym ładowaniu w przypadku Acera Swft 3 jest iście imponująca. Podczas całego dnia testów, który obejmował przeglądanie internetu, wyświetlanie filmów i proste czynności biurowe, czas pracy na jednym ładowaniu przekraczał 6 godzin.

Z kolei pozostawienie laptopa w bezczynności na całą noc (wyświetlanie pulpitu), zakończyło się wynikiem 12 godzin bez potrzeby ładowania, a i tak zostało jeszcze ponad 15% baterii.

Finalnie stwierdzam, że pracując z aplikacjami pokroju Word, Excel, przeglądarka internetowa, korzystając z automatycznego trybu oszczędzania energii (50%), mogę spokojnie osiągnąć wynik 8 godzin nieprzerwanej pracy na jednym ładowaniu. Zacnie!

Acer Swift 3 test porównanie z Asus K555L

Podsumowanie

Jak zatem podsumować prawie 2 tygodnie spędzone z nowym nabytkiem? Z pewnością bardzo pozytywnie. Wydajność pracy wzrosła nieporównywalnie względem starego laptopa. Mobilność wynikająca z niższej o połowę wagi oraz praktycznie 10 x dłuższego czasu pracy na baterii, to również elementy, których brakowało mi od dawna. 

Bez wątpienia w ciągu 5 lat technologicznej ewolucji powstała przepaść, której nie da się już niczym zasypać. Moim zdaniem dalsze inwestowanie w starego ASUSa mija się z celem. Szybki dysk SSD oraz więcej pamięci operacyjnej, skutecznie przywróciły go do świata żywych, lecz braki w wydajności procesora oraz karty graficznej są w zasadzie nie do nadrobienia.

Nasuwa się zatem oczywisty wniosek: jeśli masz komputer starszy niż 5 lat, zysk w osiągalnej wydajności oraz produktywności nowego urządzenia jest nawet 3-krotny. 

Warto zatem zastanowić się, czy reanimacja trupa ma sens? Czy raczej dać mu odejść na zasłużoną emeryturę, póki jeszcze jest sprawny (albo podarować komuś, kogo nie stać na żaden komputer). 

Z pewnością dla wielu osób ASUS K555L, jak i wiele mu podobnych laptopów, będzie nadal w pełni wystarczający. Jeśli jednak chcesz poczuć powiew nowej wydajności, bez wahania możesz przesiąść się na nowsze urządzenie.