NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti – specyfikacja i prawdopodobna data premiery

Wielu fanów NVIDIA z niecierpliwością wyczekuje premiery podkręconego modelu RTX 3080 z dopiskiem Ti. Na jednym z chińskich forów internetowych wyciekły prawdopodobne daty prezentacji oraz premiery nadchodzących kart graficznych od zielonego producenta. Sprawdź, kiedy możemy się ich spodziewać.

GeForce RTX 3080 Ti – wszystko, co o niej wiemy

Zgodnie z oczekiwaniami NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti będzie bardziej wydajny od swojego starszego brata. Będzie ona swoistą konkurencją dla modelu Radeon RX 6900 XT, a wydajnościowo w rodzinie RTX-ów uplasuje się pomiędzy modelem 3080 i 3090. Analitycy twierdzą, że nadchodząca karta graficzna będzie wyposażona w rdzeń graficzny GA102-225-KD-A1.

Specyfikacja techniczna

Jeśli chodzi natomiast o specyfikację techniczną, to GPU będzie zawierało 10240 rdzeni CUDA, 320 rdzeni Tensor, 80 rdzeni RT i tyle samo jednostek SM, 320 TMU oraz 112 ROP. Karta będzie wyposażona w 12 GB pamięci GDDR6 o szybkości 19 Gb/s i zostanie osadzona na 184-bitowej szynie. Bazowe taktowanie ma oscylować w granicy 1365 MHz z możliwością jego podkręcenia do 1665 MHz. Pobór mocy określono na około 320W.

NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti wygląd

Data premiery

Do tej pory jedną z największych niewiadomych była data premiery. Dotychczasowe informacje, jakie otrzymywaliśmy, mówiły o tym, jakoby nadchodzące GPU miało trafić do sprzedaży na początku czerwca. Jak donosi jeden z przecieków na chińskim forum ITHome NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti ma zostać zaprezentowany nie w okresie wakacyjnym, a już 18 maja tego roku. Wtedy to także zostanie ujawniona oficjalna specyfikacja techniczna, cena i prawdopodobnie znikome testy wydajności. Pełne recenzje od niezależnych recenzentów mogą pojawić się już 25 maja, a to może zwiastować tylko jedno – dzień później (26 maja) będzie można dokonać zakupu najnowszej karty od zielonych.

Nie mamy niestety informacji, czy osoby zainteresowane zakupem będą mogły złożyć zamówienia przedsprzedażowe tuż po zaprezentowaniu premierowego modelu. Jednak podszedłbym do tego sceptycznie, ponieważ podczas premiery poprzednich modeli z rodziny RTX 30 także nie było takiej możliwości.

Procesor graficzny NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti

Cena detaliczna

Najwięcej spekulacji pojawia się także jeśli chodzi o cenę. Nie ma co się dziwić, ponieważ jest to jeden z najważniejszych wyznaczników, którym kierujemy się przy wyborze nowych podzespołów. Analitycy przyglądający się poczynaniom NVIDIA oczekują, że RTX 3080 Ti zostanie zaprezentowany z sugerowaną ceną detaliczną oscylującą na około 999 dolarów (3800 złotych). Jednakże na przywołanym wcześniej forum ITHome ta cena wynosi już 7999 chińskich juanów (ok. 4700 złotych).

Patrząc na aktualne ceny rynkowe kart graficznych, znacznie zawyżone przez „górników” zajmujących się wydobywaniem kryptowalut, którzy wykupują procesory graficzne na masową skalę, wydaje mi się, że żadna z tych cen jest niemożliwa do zrealizowania. Jeśli nadchodzący GPU kosztowałby w okolicach 10 tysięcy złotych, to będzie to bardzo dobra cena.

Kiedy premiera RTX 3080 Ti?

Duży wpływ na ustabilizowanie cen może mieć także walka zielonego producenta z koparkami kryptowalut. Nadchodząca karta graficzna będzie wyposażona w ogranicznik szybkości wydobycia wirtualnej waluty, co ma się przełożyć na mniejsze zainteresowanie tym modelem. O tych zabezpieczeniach pisałem już przy premierze RTX 3060, jednak zostały one złamane po zaledwie dwóch tygodniach. Tym razem amerykański gigant zarzeka się, że będzie inaczej i dużo trudniej będzie złamać blokadę. To co, obstawiamy ile czasu zajmie to doświadczonym hakerom?