NVIDIA GeForce RTX 3070. Premiera i pierwsze testy w grach

Każda kolejna generacja kart graficznych przynosi wzrost wydajności. Ten niepowstrzymany progres przyczynia się do ewolucji gamingu. Zarówno komfortu płynącego z grania, jak i doświadczeń wizualnych dostarczanych przez twórców gier. Sprawdziliśmy zatem, co potrafi GPU NVIDIA GeForce RTX 3070 na przykładzie karty ROG Strix RTX 3070.

Platforma testowa

Oto komponenty, które towarzyszyły karcie ROG Strix RTX 3070 w trakcie testów:


Wyniki w grach i benchmarkach

Mając wszystko, co niezbędne, przystąpiliśmy do testów z wykorzystaniem metro Benchmark. Oto wynik:

Metro Benchmark [max] – 173 fps
173 fps
Metro Benchmark [avg] – 104 fps
104 fps
Metro Benchmark [min] – 50 fps
50 fps

Benchmark 3D MARK Time Spy dał następujące rezultaty:

3D MARK Time Spy [total] - 12 175 pkt.
12 175 pkt.
3D MARK Time Spy [GPU] - 13 149 pkt.
13 149 pkt.
3D MARK Time Spy [CPU] - 8 126 pkt.
8 126 pkt.

Test z grami przeprowadziliśmy na dwóch tytułach:

FarCry 5

FarCry 5 Full HD [max]
200 fps
FarCry 5 Full HD [avg]
144 fps
FarCry 5 Full HD [min]
112 fps

Assassin’s Creed Odyssey

Assassin's Creed Odyssey Full HD [max]
146 fps
Assassin's Creed Odyssey Full HD [avg]
90 fps
Assassin's Creed Odyssey Full HD [min]
45 fps

Komentarz eksperta

Testy to jedno. Uznaliśmy jednak za stosowne udzielić szerszego komentarza na temat karty ROG Strix RTX 3070, aby uzyskać szersze spojrzenie na komponent. Nie tylko liczby z benchmarku, lecz także informacje o temperaturach, kulturze pracy, zachowaniu podzespołu pod obciążeniem. Odpowiedzi na pytania udzielił Jacek Pelka, inżynier desktopów z x-komu:

Jakościowo karta wywiera bardzo dobre pierwsze wrażenie. Została świetnie wykonania, sam design jest estetyczny, a podświetlenie tylko potęguje pozytywny odbiór. Kultura pracy stoi na bardzo wysokim poziomie, z jednym małym „ale”. Komponent rozgrzewa się pod obciążeniem do 68° C, kręcąc przy tym wentylatorami z prędkością 1819 RPM i to przy biosie w trybie Performance. Tryb Silent niestety niewiele zmienia. Możliwe, że sama krzywa wentylatorów jest inna, jednak nie jestem w stanie tego dokładnie stwierdzić z uwagi na dźwięki otaczające nasze stanowiska pracy. Backplate rozgrzewa się do 52° C. Rdzeń boostuje maksymalnie do poziomu 1995 MHz, ale taktowanie jest mocno uzależnione od danego tytuły i stopnia, w jaki sposób generuje obciążenie karty. Innymi słowy, im wyższa temperatura rdzenia, tym niższe taktowanie. Pobór mocy ROG Strix RTX 3070 dobija do 246 W. Karta posiada oczywiście tryb pasywny, więc nie kręci śmigłami podczas pracy w systemie. Wtedy pozostaje bezgłośna. Jednak jest jedna łyżka dziegciu w tej beczce miodu. Mianowicie karta zauważalnie piszczy pod obciążeniem, konkretnie piszczą jej cewki. Możliwe, że to przypadłość tego jednego, naszego egzemplarza.
jacek pelka inżynier desktopów
Jacek Pelka
Inżynier desktopów

Karty GeForce RTX 3070 kupisz w x-komie