Premiera NVIDIA GeForce RTX 3060. Testy wydajności w grach

Karty graficzne z rodziny GeForce RTX serii 30 przyniosły nam w ostatnich miesiącach wiele wydajnych modeli. Bez wątpienia wpłynęły one pozytywnie na rozwój gier, jak i samego gamingu, bowiem dostarczyły nowe doznania wizualne oraz płynność, która wzrosła nawet o kilkadziesiąt procent. Postanowiliśmy sprawdzić, co potrafi NVIDIA GeForce RTX 3060, która niedawno miała swoją premierę. Zobacz testy wydajności nowego GPU w grach.

NVIDIA GeForce RTX 3060 – platforma testowa

Premiera GeForce RTX 3060 już za nami, zatem czas na pierwsze benchmarki. Takie podzespoły zamontowaliśmy w platformie testowej, która była naszą bazą do testów wydajności najnowszych premierowego GPU:

Wyniki w grach i benchmarkach

Po zainstalowaniu niezbędnych gier i krótkich przygotowaniach, bez owijania w bawełnę przystąpiliśmy do benchmarków. Wszystkie gry były testowane na najwyższych ustawieniach graficznych. Tak prezentują się wyniki:

Assassin’s Creed Odyssey

RTX 3060 AC Odessey test

Cyberpunk 2077

RTX 3060 Cyberpunk 2077 test

Counter-Strike: Global Offensive

RTX 3060 CS:GO test

Far Cry 5

RTX 3060 Far Cry 5 test

Grand Theft Auto V

RTX 3060 GTA V Test

Metro Exodus

RTX 3060 Metro Exodus Test

Wiedźmin 3

RTX 3060 Wiedźmin 3 test

Shadow of the Tomb Raider

RTX 3060 Shadow of the Tomb Raider test

Shadow of the Tomb Raider – z włączonym DLSS

RTX 3060 SOTR DLSS On test

Shadow of the Tomb Raider – z wyłączonym DLSS

RTX 3060 SOTR DLSS off test

GeForce RTX 3060 ma obniżoną wydajność kopania?

Nie mogło obyć się bez testu wydajności karty graficznej podczas kopania. Niedawno było głośno o tym, że NVIDIA oficjalnie chce spowolnić możliwości wydobycia kryptowalut dla nowych kart graficznych z rodziny RTX.

Nasze testy wykazały, że możliwości RTX 3060 rzeczywiście zostały obniżone podczas kopania. Początkowo karta startuje z wyższymi możliwościami 41-46 MH/s, jednak po chwili ta moc zostaje ograniczona i stopniowo spada do 22 MH/s przy poborze 114W. Po OC udaje się uzyskać stabilne 25,5-26 MH/s przy 120W poboru.

NVIDIA GeForce RTX 3060

Komentarz eksperta

Testy prezentują dosadnie, jak karta graficzna GeForce RTX 3060 radzi sobie w grach. Jednak, aby szerzej nakreślić zachowanie najnowszych GPU, poprosiliśmy eksperta o dodanie paru zdań to tych wyników. Pamiętajcie, nie zawsze liczą się tylko liczby, ale także kultura pracy, temperatury i rzeczywiste obciążenia podzespołów. Wyczerpującej odpowiedzi udzielił nam Marcin „ryba” Rywak, mistrz Europy i wicemistrz świata Master Overclocking Championship:

Do grona kart RTX serii 30, dziś dołącza kolejny model – RTX 3060. Najtańszy wariant z całej rodziny kart Ampere, który powinien zaspokoić potrzeby mniej wymagających graczy. Do testów otrzymaliśmy kartę Gigabyte RTX 3060 Eagle OC 12GB, jest to jeden z podstawowych modeli tego producenta. Wyposażony w półpasywne chłodzenie, lekki aluminiowy radiator oraz dwa wentylatory. Całość chłodzenia podkreślona została delikatnym akcentem RGB. Mimo swojej skromnej budowy, przy obciążeniu sięgającym maksymalnie do 180-190W zapewnia komfortowe warunki pracy poniżej 70 stopni podczas obciążenia. Dzięki swojej wydajności, w rozdzielczości 1080p, będziemy mieć do czynienia z prawdziwym hitem sprzedażowym, który zauważalnie podniesie wydajność kart graficznych z niższej półki cenowej.
Marcin „ryba” Rywak

Minusy

  • komfort tylko przy 1080p
  • kultura pracy

Plusy

  • półpasywne chłodzenie
  • wydajność pod obciążeniem
  • przyzwoicie wyceniona

Ocena redakcji

8/10
PL - Cena/Jakość