Nowy fanowski mod do Wiedźmina 3. Sztuczna inteligencja idealnie odwzorowała głos Geralta

Z chęcią wrócisz do Wiedźmina 3, ale brakuje Ci nowych zadań? Mam dla Was dobrą wiadomość. Fan przygotował nowy, rozbudowany mod do gry, kryjący się pod nazwą A Night to Remember. Co ciekawe głos Geralta został idealnie odwzorowany za pomocą sztucznej inteligencji.

Nowe zadanie do Wiedźmina 3. Na czym polega?

Z utęsknieniem wypatrujesz na kolejną odsłonę produkcji w uniwersum Wiedźmina? Na to pewnie przyjdzie nam trochę poczekać. Jednak dla Ciebie dobrą wiadomość. Niedawno w serwisie Nexus Mods pojawiło się ciekawe rozszerzenie do Wiedźmina 3. Mianowicie jest nim dodatkowy quest o nazwie A Night to Remember, który kontynuuje historię Oriany z dodatku Krew i Wino. To zupełnie nowa przygoda z nowymi i powracającymi postaciami. Jako gracze możemy cieszyć się nowymi dialogami, cutscenkami, nagrodami czy nawet kilkoma trudnymi do podjęcia decyzjami.

Wielkie uznanie należy się autorowi, ponieważ pracował on w pojedynkę, a stworzył naprawdę sporą zawartość. Napisał scenariusz, wyreżyserował przerywniki filmowe, a nawet stworzył nowe tekstury. Aby rozpocząć nowe zadanie, zaleca się ukończyć główny wątek fabularny z Krwi i Wina oraz zadanie Zew krwi. Żeby poradzić sobie w sekwencjach walki, należy mieć także zdobyty co najmniej 50 poziom postaci.

Polacy też mają niewielki wkład w tego moda, ponieważ o ile całego questa tworzyła jedna osoba, o tyle tłumaczenia wykonują niezależni ochotnicy. W przypadku języka polskiego jest to team Spolszczeni, w który skład wchodzi Piolodiusz – kierownik projektu, grochu88zc – główny tłumacz oraz RyZu i peace-lily-7 jako tłumacze.

Odwzorowany głos Geralta przy pomocy AI

Jak we wstępie wspomniałem, głos Geralta został świetnie odwzorowany przy pomocy sztucznej inteligencji. Autor modyfikacji posłużył się technologią o nazwie CyberVoice, która była w stanie zasymulować głos wiedźmina. Podobny program został użyty przez twórców moda do Skyrima, gdzie wykorzystali go do wykreowania głosów z oryginalnej obsady gry.

Wiedźmin 3 A Night to Remember

Z pewnością takie zastosowanie technologii jest niezwykle pomysłowe, a może nawet imponujące. Jednak rodzą się pytania rzędu „czy to wszystko jest legalne?”. W końcu wielokrotnie słyszymy sytuacje, gdzie twórcy gry zawieszają pracę nad niezależnymi modyfikacjami ze względu na prawa autorskie. W tym wypadku mamy do czynienia z wykorzystaniem głosu dubbingującego aktora z oryginalnej gry bez jego zgody.

Co prawda nie wydaje się to być jakimś olbrzymim przestępstwem, ale kto wie. Może w przyszłości autorzy modyfikacji będą podpisywać umowy z aktorami lub wypłacać im jakieś niewielkie gaże.

Modyfikację A Night to Remember pobierzesz z Nexus Mods