Najciekawsze premiery gier w marcu. Kącik gracza

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią wjeżdża kolejne zestawienie gier. W jakie tytuły przyjdzie nam zagrać w marcu? Produkcji jest od groma, jednak postarałem się wybrać najciekawsze z nich, które trafią w Wasze gusta. Niektóre wybory mogą jednak nie być oczywiste, więc daj się zaskoczyć i sprawdź najciekawsze premiery gier w marcu.

W jakie gry zagramy w marcu

Jeszcze nie tak dawno tworzyłem przegląd premier w lutym, kiedy to było zimno i nie chciało się wystawiać głowy na zewnątrz. Teraz mamy marzec, a na dworze jest coraz cieplej. Wielu z nas powraca do uprawiania sportów i częściej spędza czas na świeżym powietrzu. Jednak jeśli jesteś graczem z krwi i kości, na pewno znajdziesz któregoś wieczoru chwilę, aby usiąść za swoim monitorem i zagłębić się w najnowsze produkcje.

Przegląd gier marzec

Standardowo, jak w każdym miesiącu przygotowałem gry nie tylko na komputery stacjonarne, ale także na konsole najnowszej generacji i Nintendo Switch, tak, aby każdy znalazł coś dla siebie.

Nie przedłużając, zapraszam do świata premier, które uraczą nas swoją obecnością w tym zapowiadającym wiosnę miesiącu.

Twierdza: Władcy wojny

Czy znajdzie się ktoś, kto w życiu nie grał w tę wybitną sagę, jaką jest bez wątpienia Twierdza? Oczywiście zdarzały się mniej lub bardziej lubiane części, jednak jest to klasyka swojego gatunku. Tym razem Spin-off cyklu przeniesie nas na Daleki Wschód. Akcja rozpoczyna się w III przed naszą erą oraz trwa aż do powstania Imperium Mongolskiego w XIII wieku naszej ery. Gracz zaczyna fabułę w królestwie Au Lac w Wietnamie, płynnie przechodzi do powstania chińskiej dynastii Qin, japońskiego szogunatu, a nawet przybycia Czyngis-chana.

Twierdza władcy wojny premiera

Jak sam tytuł wskazuje, jedną z nowości są tytułowi władcy, których możemy rekrutować, ulepszać oraz nimi dowodzić. Każdy z nich ma unikatowe cechy i umiejętności, dlatego należy ich dobierać z odpowiednią rozwagą. Będą oni posiadać władzę nad wybranymi przez nas częściami podbitego terytorium. Oczywiście oprócz swobodnej rozgrywki gracze otrzymają do dyspozycji 31 misji w kampanii, tryb multiplayer oraz tryb swobodnej budowy.

Z racji tego, że zmieniło się podłoże historyczne, to otrzymamy całkowicie nowe jednostki. Jednymi z nich będą mongolscy łucznicy konni, carscy lansjerzy, ninja czy samuraje. Do tego dochodzą jednostki specjalne z lancami ognistymi lub płonące woły.

Platformy: PC

Data premiery: 9 marca 2021


Apex Legends

Apex Legends to tytuł, który trafił w ręce graczy bez jakichkolwiek wcześniejszych zapowiedzi, a jej premiera była jedynie streamowana na platformie Twitch. Twórcy nie spodziewali się, że gra zdobędzie dużą popularność, jednak stało się to w ekspresowym tempie. Tak szybkim, że przez pierwsze kilka dni serwery były solidnie przeciążone. Czasem nie dało się nawet zalogować do gry lub rozgrywka przerywała się podczas trwania meczu.

Apex Legends

Produkcja jest dziełem studia Respawn Entertainment, które jest odpowiedzialne za serię FPS-ów science fiction – Titanfall. Znajduje się ono pod skrzydłami dużego wydawcy, jakim jest Electronic Arts, więc jak możecie się spodziewać, zaplecze mają spore. Dzięki temu zawartości w Apexie nie brakuje, a aktualizacje są wydawane regularnie. Jeśli chodzi o sam tytuł to jest to swoisty battle royal, w którym wybieramy bohatera i skaczemy w dany punkt na mapie. Każda postać ma unikalne zdolności i potężną umiejętność specjalną (ofensywną lub defensywną). W zależności od stylu gry możemy wybrać takiego herosa, który zmusza do gry drużynowej lub solowej.

Rodzajów rozgrywek również jest kilka, co jakiś czas pojawiają się czasowe tryby, które umożliwiają zdobycie rzadkich skinów do broni i postaci. Głównym starciem wybieranym przez graczy jest zabawa rankingowa, w której bierze udział maksymalnie 60 graczy. Są oni podzieleni na 20, 3-osobowych drużyn, jak możecie się domyślać, ostatnia pozostała przy życiu pozostaje championami areny. Ostatnim trybem jest duo oraz solo, w których możemy mierzyć się bez zdobywania punktów w rankingu.

Platformy: Switch

Data premiery: 9 marca 2021

Lust from Beyond

Pierwsza, lecz nie ostatnia gra polskiego studia w naszym zestawieniu. Lust from Beyond to gatunek horroru, który jest kontynuacją Lust from Darkness. Tytuł można przyrównać do The Medium, również gry polskiego studia, która ukazała się pod koniec stycznia. Dlaczego? Tu i tu twórcy inspirowali się dziełami jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, Zdzisława Beksińskiego.

Lust from Beyond premiera

Jednak pomimo mrocznego klimatu w grze od Movie Games jest jeszcze zawarta spora ilość erotyki połączonej z mrocznymi, okultystycznymi scenami. Gracz wciela się w antykwariusza, Victora Hollowaya, którego nawiedzają wizje pewnej krainy, w której mieszkańcy pławią się w ciągłej ekstazie i zadają sobie ból. Widma nie dają Victorowi spać i postanawia on rozwikłać tę zagadkę. Aby to zrobić, dołącza do Kultu Ekstazy i tu zaczyna się jego przygoda.

Protagonista poszukuje wejścia do Lusst’ghaa, czyli świata zamieszkanego przez dziwne istoty o zdeformowanych kształtach, które od setek lat okaleczają swoje ciała i w ten sposób ciągle uzyskują rozkosz. Trzeba przyznać, że to nietypowy pomysł na grę, niemniej jednak jest on niezwykle intrygujący. Produkcja przede wszystkim stawia na rozwiązywanie zagadek i zaleca graczowi pozostać w ukryciu. Wychylenie się może grozić nagłą śmiercią, choć walka w niektórych przypadkach jest wskazana.

Platformy: PC

Data premiery: 11 marca 2021

Minute of Island

Jesteście fanami gier indie? Już za kilka chwil pojawi się ciekawa platformówka z gatunku przygodówek, a to wszystko w ładnej, pastelowej oprawie graficznej. Gracz wcieli się w postać utalentowanego majsterkowicza, jakim jest Mo. Mieszka ona wraz ze swoją rodziną na fantastycznym archipelagu, który jest dzielony przez ludzi oraz gigantów. Ci drudzy konstruowali na lądzie tajemnicze anteny, które w niewyjaśniony sposób zapewniały wyspie bezpieczeństwo.

Minute of Islands premiera

Olbrzymi coraz rzadziej zaczęli wychodzić na powierzchnię, a w końcu nigdy już się nie pojawili. Prawdopodobnie przenieśli całe swoje dotychczasowe życie pod ziemię. Zbudowane przez nich dziwne urządzenia zaczęło korodować, a w konsekwencji niszczeć, co sprowadziło na archipelag serię zagrożeń.

Aby rozwiązać tę niekorzystną sytuację, Mo udaje się w podróż, aby naprawić uszkodzone anteny. Pomaga jej przy tym narzędzie, jakim jest Omni-Switch. Czy uda jej się poznać wszystkie tajemnice wysp i uchronić innych ludzi przed niebezpieczeństwem? Wszystko zależy od Ciebie.

Podczas gry protagonistka będzie przemierzać niezliczoną ilość różniących się od siebie lokacji. I jak to w platformówkach bywa, omijać przeszkody, wskakiwać na rozmaite platformy i unikać niebezpieczeństw. Tytuł ten przede wszystkim wydaje się idealny dla osób, które lubią gry stworzone przez małe, indywidualne studia, stawiające na zagadki logiczne i godziny dobrej zabawy.

Platformy: PC, PS4, XONE, SWITCH

Data premiery: 18 marca 2021

Mr. Prepper

Wspominałem wcześniej, że będziemy mieli do czynienia z jeszcze jedną grą polskiego studia i jest nią właśnie Mr. Prepper. Jak sama nazwa wskazuje jako gracze wcielamy się w preppera, czyli osobę, która przygotowuje się na nadejście bardzo ciężkich czasów i za główny cel obiera przetrwanie za wszelką cenę. W wypadku tego konkretnego symulatora mianem ciężkich czasów określamy zagładę nuklearną, jaka może niebawem nadejść.

Mr. Prepper premiera

Akcja gry dzieje się w państwie totalitarnym i to już rodzi pierwszy problem, bowiem kontroluje ono każdy aspekt życia. Jak na prawdziwego preppera przystało, musi on mieć własny schron, jednak drążenie tuneli jest znacznie utrudniane przez urzędników pukających co jakiś czas do drzwi. Protagonista nie ma za dużo czasu na ukrycie wejścia do swojego bunkra i otwarcie drzwi. Jeśli tego nie zrobi, władza nabierze podejrzeń i wnikliwie przeszuka wszystkie pomieszczenia.

Przed graczem więc stawiane jest nie lada wyzwanie, bowiem musi on przygotować sprzęt i pomieszczenie na nadchodzące widmo atomowej apokalipsy. Pamiętaj, im lepiej będziesz przygotowany, tym większa szansa, że Twojemu bohaterowi uda się przetrwać te trudne czasy. Trzeba przyznać, że gra zapowiada się naprawdę dobrze. Sam pomysł polskiego studia jest interesujący. Miejmy nadzieję, że do ostatecznego wykonania zostanie przyłożona solidna dawka uwagi.

Platformy: PC

Data premiery: 18 marca 2021

Marvel’s Avengers

Marvel’s Avengers zdecydowanie nie jest grą nową, bowiem jej premiera miała miejsce już we wrześniu 2020 roku. Jednak postanowiłem o niej wspomnieć dlatego, że w tym miesiącu dostęp do niej otrzymają posiadacze nowych generacji konsol, a kto nie chciałby się wcielić w któregoś z superbohaterów.

Marvel's Avengers premiera

Produkcja jest trzecioosobową grą akcji osadzoną w uniwersum Marvela. Co ciekawe jest ona nadal rozwijana przez twórców, a gracze cały czas otrzymują nową zawartość i ewentualne poprawki napotkanych błędów. Do dyspozycji mamy takie ikoniczne postacie jak Iron Man, Kapitan Ameryka, Thor czy Czarna Wdowa, natomiast akcja rozpoczyna się w siedzibie Avengers w San Francisco. Podczas otwarcia nowego biurowca w dużej części miasta zostaje zauważona seria wybuchów, a wina spada na superbohaterów.

Podczas całego zamieszania Kapitan Ameryka znika i zostaje uznany za martwego, natomiast reszta owianych niesławą Avengersów się rozpada. Można by pomyśleć, że to świetny scenariusz na zakończenie, jednak jest to dopiero początek. Nowe zagrożenie zmusza herosów do ponownej kooperacji i stawienia czoła licznym wrogom. A to wszystko zostało zamknięte w fantastycznej, komiksowej otoczce. Warto zaznaczyć, że twórcy podczas prac wzorowali się nie na filmowym uniwersum, a serii komiksów.

Platformy: PS5, XSX

Data premiery: 18 marca 2021

Yakuza 6: The Song of Life

Yakuza 6: The Song of Life to kontynuacja serii, która zadebiutowała w 2005 roku na konsoli PlayStation 2. Od tego momentu doczekaliśmy się kilku sequeli, jednak zdecydowanie najgłośniejszym była właśnie Yakuza 6. Co ona tu robi, zapytacie? Bo w końcu ta gra ma już blisko 3-letni staż na karku. Oczywiście, jednak do tej pory mogli w nią zagrać tylko posiadacze PS4, a teraz w ten unikatowy świat japońskiej mafii będą mogli się zagłębić także posiadacze Xbox One i komputera stacjonarnego.

Yakuza 6: The song of life premiera

Jak już wcześniej wspomniałem, gra przenosi nas do mafijnego półświatka, w którym wcielamy się w Kazumie Kiryu, tak zwanego Smoka Dojimy. Protagonista kilka długich lat po zakończeniu z piątej części serii wychodzi z więzienia i chce wrócić do normalnego życia. Jak się szybko okazuje, wiele przez czas jego nieobecności się zmieniło. Po powrocie do założonego przez siebie sierocińca w Okinawie okazuje się, że jego adoptowana córka zniknęła bez śladu, więc postanawia ją odnaleźć.

Główny bohater przemierza dzielnice Tokio, a nawet innych japońskich dystryktów i po raz kolejny zostaje wplątany w wojnę gangów toczącą się pomiędzy chińskimi triadami a japońskimi mafiami. Oprócz wątku fabularnego mamy do dyspozycji także wiele misji pobocznych, a także minigierek. Całość rozgrywki toczy się natomiast w na pozór otwartych lokacjach, bowiem do dyspozycji mamy kilka dużych dzielnic złożonych z wczytywanych osobno fragmentów.

Platfomy: PC, XONE

Data premiery: 25 marca 2021

It Takes Two

Kolejna, a zarazem ostatnia gra indie wieńcząca nasze zestawienie. Gra została stworzona przez małe studio, jakim jest Hazelight w programie Originals, nad którym patronat dzierżyła firma Electronic Arts. Jest to przede wszystkim ciekawy tytuł jeśli chcecie pograć ze swoją drugą połówką, członkiem rodziny lub znajomym, bowiem umożliwia ona współpracę maksymalnie pomiędzy dwoma osobami.

It Takes Two premiera

Produkcja zaczyna się w momencie, gdy rodzice dziewczynki imieniem Rose chcą wziąć rozwód. Ta przejęta całą sytuacją tworzy dwie lalki, jedną z gliny, drugą z drewna. Z niewyjaśnionych przyczyn maskotki ożywają, a umysły jej rodziców przenoszą się do nich. I w tym momencie zaczyna się cała przygoda. Rodzice Rose, Cody i May trafiają do krainy fantasy, gdzie za każdym rogiem czai się niebezpieczeństwo. Chcąc nie chcąc muszą ze sobą współpracować i niechętnie spróbować naprawić swój rozpadający się związek. W końcu celem jest przetrwanie.

Gra wielokrotnie Was zaskoczy, w jej świecie spotkacie nie tylko niosące zniszczenie odkurzacze, ale także uprzejmych miłosnych guru. Wspólnie skopiecie ogony gangsterskim wiewiórkom, poprowadzicie imprezę w zatłoczonym klubie, a także staniecie za sterami bielizny. Brzmi absurdalnie? Taki zakręcony jest właśnie It Takes Two – to połączenie dobrej zabawy i zwariowanej fabuły.

Platformy: PC, PS4, PS5, XONE, XSX

Data premiery: 26 marca 2021


Początek roku a wydawcy nie zwalniają. W dalszym ciągu nie mamy tutaj dużych premier gier AAA, jednak takowych możemy się spodziewać bliżej drugiej połowy roku. W marcu mamy do dyspozycji kilka ciekawych portów gier na inne konsole i komputery, kilka „indyków” (gier indie) oraz, co mnie osobiście bardzo cieszy, 2 gry od polskich studiów.

Jeśli jakaś ciekawa produkcja, która zadebiutowała lub to zrobi w tym miesiącu, a nie została uwzględniona w przeglądzie, to podziel się nią w sekcji komentarzy.

Przypomnij sobie premiery gier z lutego 2021 roku