Najciekawsze premiery gier w grudniu. Kącik gracza

Nastał grudzień, jesteśmy na ostatniej prostej przed zakończeniem roku 2021. Roku, który był jednym z najbardziej zakręconych w historii świata i w historii produkcji komputerowych. Oto lista najciekawszych premier gier, w jakie możemy pograć na finiszu tego roku. Jeśli jesteś ciekaw świecie, jakich tytułów spędzisz miło czas podczas świątecznej przerwy, to koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem.

W jakie gry zagramy w grudniu?

Nastała mroźna zima… no przynajmniej w niektórych regionach Polski. Wielu z czytających ten artykuł z pewnością ma już pięknie ustrojoną choinkę i przyozdobiony dom. Święta to taki magiczny czas, który spędzamy z rodziną, a gracze w wolnych chwilach relaksują się w świecie gier komputerowych. No i oczywiście muszę wspomnieć o prezentach. Oprócz geekowego sweterka fajnie dostać też jakąś ciekawą produkcję. Gracz graczowi z pewnością będzie wiedział, co może podarować, jednak co jeśli nie jesteś z tego świata? Pomoże Ci w tym nasze zestawienie.

Najciekawsze premiery gier w grudniu

Jak co miesiąc, i w tym zebrałem wszystkie najciekawsze premiery w jednym miejscu. Zarówno te na komputery stacjonarne, nowe i starsze generacje konsol, a nawet systemy operacyjne smartfonów. Ostatni miesiąc obfitował w wiele dużych premier tzw. triple-A, jednak większość z nich nie zdobyła przychylnych ocen graczy. Może zatem końcówka tego roku będzie bardziej udana? Niektóre z tytułów, które zaraz zobaczycie, mają już ugruntowaną pozycję na rynku i są jedynie portem na kolejną platformę, inne zaś to całkowicie innowacyjne produkcje. Nie przedłużając, sprawdźcie jakim zestawieniem zamkniemy grudzień.

Solar Ash

Czy są tu jacyś fani platformówek? Z pewnością! I na pewno kojarzą zręcznościowego RPG-a w stylu retro, jakim jest Hyper Lifgt Drifter. Teraz Ci sami twórcy stworzyli Solar Ash, szybką jak światło, zaginającą grawitację produkcję osadzoną w surrealistycznym świecie wypełnionym ruinami wielkich cywilizacji. Gracz musi wcielić się w postać Rei, Voidrunnerki, której zadaniem jest uratowanie swojej planety lub tego, co z niej zostało, przed wiecznie głodnym Ultravoidem. Znajduje się on we wnętrzu czarnej dziury, która pochłania wszystko, co stanie jej na drodze.

Popędź zatem niesamowitą prędkością przez rozległy, otwarty świat pełen abstrakcyjnych barw, skacz nad przepaściami i ślizgaj się po sieci szyn. Pomoże Ci w tym specjalna umiejętność, którą posiada protagonistka – wiązka energii. Oczywiście nie może być za łatwo, przyjdzie stawić Ci czoła hordom przeciwników, które na dobre zadomowiły się w wymarłych cywilizacjach. W miarę postępów wrogowie są coraz potężniejsi, a Ty będziesz musiał wykazać się lepszym refleksem i zwinnością.

Nic się jednak nie martw, sterowanie jest łatwe do opanowania, dzięki czemu poradzisz sobie z płynnymi i dynamicznymi sekwencjami walki. Po dotarciu do celu stoczysz pojedynki z bossami, od tego czy wygrasz zależą losy świata Voidrunnerki. Wskocz do świata Solar Ash i poznaj tajemnice Starseed i Echo w przerysowanej do granic możliwości produkcji.

Platformy: PC, PS4, PS5

Data premiery: 2 grudnia 2021

Chorus

Nara (nie, to nie pożegnanie na samym początku artykułu hehe) – główna bohaterka Chorus musi stawić czoła duchom przeszłości. Jednym z jej głównych celów jest zniszczenie mrocznego kultu, który ukształtował jej charakter. Aby to jednak zrobić, musi przemierzyć całą galaktykę, a nawet przekroczyć granice rzeczywistości. Jej głównym zadaniem jest zjednoczenie ruchu oporu i musi je wykonać za wszelką cenę. Tylko z kompanami może zniszczyć Kręg i jego przywódcę, Wielkiego Proroka.

W świecie gry z pewnością nie będziesz się nudzić, jest on niebezpieczny, pełen wyzwań i tajemnic. Eksplorujcie nieznane miejsca z zapierającymi dech w piersiach widokami, ogromne stacje kosmiczne, a także przekraczające ludzkie pojęcie lokacje. Twoim towarzyszem będzie inteligentny myśliwiec, dzięki któremu będziesz mógł sprawnie się poruszać i toczyć widowiskowe walki w stanie nieważkości. Jak się pewnie domyślasz, w trakcie rozgrywki zdobędziesz do niego nowe uzbrojenie i będziesz mógł zainwestować w ulepszenia, tworząc ze statku śmiercionośną machinę.

Teleportacja, percepcja pozazmysłowa czy telekineza? Brzmi trochę jak Sci-Fi, ale taki właśnie jest Chorus. Te zdolności pomogą Ci pokonywać hordy wrogów i niszczyć nieprzyjacielskie obiekty. Jak możesz zobaczyć na powyższym gameplayu, oprawa graficzna gry stanowi najwyższy poziom. Zwłaszcza wrażenie robią efektowne pojedynki z wymianą ognia.

Platformy: PC, PS4, PS5, XONE, XSX/S, Google Stadia, Amazon Luna

Data premiery: 3 grudnia 2021

Century: Age of Ashes

Century: Age of Ashes, to produkcja, która od kwietnia tego roku była w fazie wczesnego dostępu. Jeśli nie mieliście okazji w nią zagrać, to już spieszę z tłumaczeniem, o co w niej chodzi. Skupia się ona na widowisko walkach powietrznych, jednak nie mówię tutaj o samolotach, helikopterach czy innych zaawansowanych technologicznie wynalazkach, a o… smokach! Tak, dobrze słyszeliście, ten wciągający multiplayer przeniesie Was w sam środek świata fantasy, świata, który po brzegi jest wypełniony baśnią i legendami.

Smoki zostały podzielone na kilka rodzajów. Phantom działa z ukrycia, Maruder to typowy szturmowiec, mający na celu szybką eliminację celów i zastawianie pułapek, natomiast Windguard stanowi swoisty suport, bowiem osłania sojuszników i dezorientuje wrogów. Dodajmy do tego punkty doświadczenia, które zbieramy podczas rozgrywki. Dzięki nim możemy modyfikować latające stworzenia oraz jeźdźców, a gra staje się jeszcze ciekawsza.

Twórcy postawili na dużą dynamikę rozgrywki, a większość trybów opiera się na pracy zespołowej. Odpowiedni dobór wierzchowca i taktyki będzie kluczem do zwycięstwa. Oczywiście nie można tutaj zapomnieć o doskonałym refleksie, jak w każdej grze typu „hero shooter”. Co ciekawe, produkcja jest dostępna w modelu free-to-play i jak to oczywiście być musiało – zostały w niej zaimplementowane mikrotransakcje. Zanim jednak od razu zrezygnujecie, koniecznie zagrajcie chociaż chwilę, bowiem możecie się wciągnąć na dłużej.

Platformy: PC, PS4, PS5, XONE, XSX/S

Data premiery: 3 grudnia 2021

Icarus

Brzmi jak nazwa autobusu, którym większość dorosłych dojeżdżała do szkoły? Może i tak, jednak Icarus to także gra survivalowa utrzymana (ponownie) w klimatach Sci-Fi. Co ciekawe, studio odpowiadające za produkcję to RocketWerkz, a jego współzałożycielem jest Dean Hall odpowiedzialny za DayZ. Czy to ma prawo się nie udać? Przejdźmy jednak do konkretów. Akcja gry została osadzona, jak sama nazwa wskazuje, w miejscu zwanym Icarus. Miało być one drugą ziemią, jednak terraformacja nie poszła zgodnie z planem, a powietrze stało się toksyczne.

Gospodarka na planecie szybko się załamała, a plany stworzenia nowego świata spaliły na panewce. Miejsce to stało się symbolem klęski człowieka. Naukowcy jednak się nie poddali i postanowili odkryć, dlaczego ich projekt legł w gruzach. Przyczyną okazała się być pewna materia o sporj wartości. To odkrycie wywołało swoistą gorączkę złota, a na opustoszałą stację kosmiczną ponownie zaczęli przybywać ludzie, tym razem w celu eksploracji nieznanego. Jednym z nich jest główny bohater gry.

Gracz do dyspozycji otrzymuje otwarty świat, w którym musi wykonywać powierzone mu zadania. Oprócz rozrzuconej po całej planecie materii, należy zaspokoić potrzeby postaci, ponieważ ta odczuwa głód i pragnienie. Zagrożenie nie tylko stanowi zatrute powietrze, ale także dzikie zwierzęta oraz zmienne warunki pogodowe. Do szybszego wydobycia gracz może wykorzystać szeroki asortyment narzędzi i maszyn, które tworzy dzięki craftingowi.

Platformy: PC

Data premiery: 3 grudnia 2021

Heavenly Bodies

Grudzień to chyba miesiąc gier związanych z kosmosem. Heavenly Bodies to kolejna gra osadzona poza ziemską planetą, czyli jak łatwo się domyśleć – w przestrzeni kosmicznej. Rozgrywka opiera się na igraniu z fizyką, z którą zmierzyć się można w trybie pojedynczego gracza lub kooperacji. W symulowanych scenariuszach dziejących się na pokładzie naukowej stacji badawczej astronauci muszą wykonać określone zadania. Powierzono im m.in. zadanie uruchomienia teleskopów kosmicznych, montażu i konserwacji paneli słonecznych, a także badania nieznanych roślin.

Oczywiście gracz nie zostanie skazany na pastwę losu, ponieważ będzie mieć stały kontakt z dowództwem misji na ziemi. W stanie nieważkości nic nie jest jednak nieruchome, a na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo. Najlepsze wrażenia odczujesz podczas rozgrywki na analogowym kontrolerze, bowiem każdą z gałek będziesz sterował jednym astronautą. Oczywiście rozgrywka na klawiaturze i myszce jest możliwa, jednak nie dostarcza już takiej satysfakcji.

Grafika stylizowana jest na lata 70. Inspirowana archiwalną fotografiką kosmiczną i rysunkami technicznymi. Gdy rozgrywka okaże się zbyt trudna, bez problemu można zmienić poziom trudności sterowania, a także przypisanych klawiszy. Gra nie należy do najprostszych, ale my, gracze lubimy wyzwania. Prawda?

Platformy: PC, MacOS, PS4, PS5

Data premiery: 7 grudnia 2021

Halo: Infinite

Halo! Nadchodzi nowe Halo, a tak właściwie to już 6 odsłona tej legendarnej serii, w której wcielamy się w Master Chiefa. Jego celem jest walka ze złowrogimi siłami Strażników dowodzonymi przez Cortanę, które wprowadziły terror. Tegoroczna kampania Halo Infinite będzie największą i najbardziej rozbudowaną opowieścią w historii całej serii. Graczowi przyjdzie zbadać rozległe obszary instalacji 07 – od zapierających dech w piersiach szczytów, po owiane tajemnicą głębiny pierścienia. Jednak Master Chief nie poradzi sobie w tej walce sam. Jednym z jego celów będzie uratowanie marines z UNSC, którzy pomogą w walce z Wygnańcami.

Fabuła stanowi bezpośrednią kontynuację wydarzeń znanych z Halo 5 i rozgrywa się od razu po odniesieniu sromotnej klęski przez flotę UNSC. Zakotwiczyła ona na uszkodzonej instalacji 07, a pośród rozmaitych wraków grasuje teraz przerażający klan Wygnańców. Ma on przewagę liczebną i dysponuje potężniejszym arsenałem od sił sojuszu. Teraz trzeba powstrzymać Cortanę przed naprawieniem pierścienia Halo i przejęciem kontroli nad całą galaktyką.

Gracz będzie oglądał świat z perspektywy pierwszej osoby. Przyjdzie mu stawić czoła różnorodnym przeciwnikom, a w walce z nimi skorzysta z różnorodnego arsenału broni, unikalnego wyposażenia, a także pojazdów. Oprócz trybu fabularnego do dyspozycji został także oddany multiplayer, oferujący dwa tryby rozgrywki. Arena, na której ścierająsię ze sobą 4-osobowy drużyny. Oraz Big Team Battle, gdzie przyjdzie nam się zmierzyć w szeroko zakrojonych bataliach łącznie z 23 innymi graczami.

Platformy: PC, XONE, XSX/S

Data premiery: 8 grudnia 2021


Among Us

Czy jest na sali ktoś, kto nie dał się wciągnąć w fenomen, jaki osiągnął Among Us? Ta nietypowa gra sieciowa polega na eksplorowaniu statku kosmicznego i wykonywaniu wyznaczonych zadań. Jednak ich wykonanie utrudniają ukryci wśród graczy sabotażyści. Pod koniec rozgrywki odbywa się głosowanie, w którym należy głosować na osobę, która jest najbardziej podejrzana i prawdopodobnie jest tzw. Inpostorem.

Okej, my tu gadu gadu, że fajnie się gra i w ogóle. Jednak konsolowcy nie mieli okazji zagrać w ten tytuł. Dopiero teraz wyjdzie on na wszystkie generacje Xboxów i PlayStation. Teraz i oni będą mogli ukrywać się w grupie i krzyżować plany reszcie „drużyny” lub obserwować mapę, wykonywać zadania i demaskować ukrywających się nieprzyjaciół. Co ciekawe w grach można dowolnie personalizować postacie. Zmieniać ich kolor, skórkę oraz czapkę, a nawet mieć zwierzątko jak chociażby chomik zamknięty w okrągłej kuli.

Grafika jest dwuwymiarowa i choć może nie powala na kolana, świetnie się nadaje do Among Us. Warto także dodać, że rozgrywka jest możliwa jedynie w trybie wieloosobowym, także samotnicy nie mają co tutaj szukać. Mogą jednak dołączyć do lobby wypełnionego losowymi graczami. Jednak jak wiadomo, najlepiej gra się z paczką przyjaciół.

Platformy: PS4, PS5, XONE, XSX/S, SWITCH

Data premiery: 14 grudnia 2021 

Five Nights at Freddy’s: Security Breach

Czy istnieje coś takiego jak horror dla całej rodziny. Five Nights at Freddy’s udowadnia, że tak. Security Breach to najnowsza odsłona znanego graczom cyklu, który bez problemu zdobył serca ludzi na całym świecie. Akcja gry została osadzona w centrum handlowym Mega Pizzapleksie Freddy’ego Fazneara. Gracz musi się wcielić w Gregorego, chłopca uwięzionego wewnątrz budynku, który musi przetrwać uciekając przed postaciami z Five Nights at Freddy’s.

Gra to typowa zabawa w wilka i owce. Po uruchomieniu specjalnego protokołu nocnej ochrony, Glamrock Chica, Roxanne Wolf, Montgomery Gator i Vanessa, a także ochroniarz Pizzapleksu wyruszają w poszukiwaniu intruzów. Lepiej zatem nie ukrywać się dłużej w jednym miejscu, bowiem z pewnością zostaniecie w końcu nakryci. Aby przetrwać, możesz skorzystać z kamer umieszczonych w całym budynku i sprawdzić bezpieczną drogę ucieczki lub zaplanować kolejne kroki. Uwagę wrogów odwrócisz, rzucając przedmiotami. Tak naprawdę jak rozegrasz dany etap, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Pizzaplex to ogromny teren, który kryje wiele niespodzianek i tajemnic. Bez problemu możesz zwiedzić kanały, labirynt, a nawet tor gokartowy. Co więcej, pierwszy raz podczas rozgrywki w Five Nights at Freddy’s gracz otrzymuje do dyspozycji niewielki, zakładany na rękę komputer. Dzięki niemu może on m.in. zarządzać ekwipunkiem i sprawdzać plan budynku.

Platformy: PC, PS4, PS5

Data premiery: 16 grudnia 2021

Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition

Z okazji 20 rocznicy premiery GTA III Rockstar Games zdecydowało się wydać odświeżoną trylogię, w której skład wchodzi wspomniane GTA III, Vice City i najbardziej kultowe San Andreas. Pomimo tego, że premiera kompilacji miała miejsce 11 listopada 2021 roku na szóstą generację konsol, a także komputery stacjonarne, teraz trafiła na sklepowe półki w odsłonie pudełkowej. Pomimo wielu negatywnych opinii, z jakimi musiały zmierzyć się produkcje po swojej premierze, w dalszym ciągu uważam, że Definitive Edition jest warta zakupu.

Trzy kultowe miasta, trzy porywające opowieści, które na zawsze ukształtowały serię, którą znamy pod nazwą Grand Theft Auto. Zostały one całkowicie zremasterowane, otrzymały nowy interfejs, poprawioną grafikę postaci i otoczenia w wysokiej rozdzielczości, stworzono nowe oświetlenie, a także zwiększono zasięg renderowania. To tylko jedne z wielu ulepszeń, które otrzymały gry. W każdej z odsłon gracz musi wcielić się w przestępcę, który w miarę postępów pnie się wzwyż w kryminalnej hierarchii swojego gangu. Fabuły co prawda nie są ze sobą powiązane, jednak często możemy spotkać nawiązania do innych części lub nawet tych samych bohaterów.

Widok, jaki mamy do dyspozycji, jest trzecioosobowy, natomiast akcja toczy się w otwartym świecie pełnym misji fabularnych i pobocznych aktywności. Szukamy znajdziek, zarabiamy pieniądze i kupujemy domy, wille lub nowe uzbrojenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kraść supersamochody, helikoptery, a nawet czołgi. Policja? Kto by się tam nią przejmował. System ścigania stworzony jest łącznie z 5 gwiazdek, im większą rozróbę zrobimy, tym mocniejsze siły sprawiedliwości będą nas ścigać.

Platformy: PC, PS4, PS5, XONE, XSX/S, SWITCH

Data premiery: 17 grudnia 2021 (edycja pudełkowa)


Obcy: Izolacja

Obcy: Izolacja to produkcja dobrze znana graczom od wielu lat. Teraz jednak będziemy mogli bawić się w tym kultowym survival horrorze na telefonach z systemem Android i iOS. Co ciekawe, twórcą produkcji osadzonej w uniwersum kultowego Aliena jest studio Creative Assembly, które jest odpowiedzialne za strategie znane pod nazwą Total War.

Chyba każdy oglądał, któryś z serii horrorów Aliens vs Predator, który opowiada o ciągłej walce dwóch kosmicznych gatunków. Tytułowego Obcego i Predatora, który jako jedyny może go pokonać. Produkcja Obcy: Izolacja bardziej nawiązuje do pierwszej odsłony serii, jaką był 8. pasażer „Nostromo” z 1979 roku. Amanda Ripley poszukuje prawdy o tajemniczym zniknięciu swojej matki. 15 lat po wydarzeniach z 8. pasażera, bohaterka udaje się na frachtowiec Nostromo, w celu odnalezienia czarnej skrzynki. Jej głównym celem jest dowiedzenie się wszystkiego, co tak naprawdę stało się z jej matką, jednak tak jak w filmie i tym razem musi się ona zmierzyć z przerażającymi Obcymi. Fabuła wprowadza mroczny, przerażający klimat, przez który nie będziecie w stanie opanować ciarek na skórze.

Wielu krytyków oceniło tą grę, jako jeden z najlepszych horrorów ostatnich lat. To prawda, przemierzając przez ciemne korytarze Nostromo czuć strach i niepewność co będzie za najbliższym rogiem. Oczywiście statek z Obcym nie jest jedynym miejscem, które będziemy mogli eksplorować, ponieważ do dyspozycji oddany zostaje także inny statek handlowy – Sewastopol, który wspiera misję bohaterki. To na jego pokładzie możemy wdawać się w relacje międzyludzkie, które są istotną częścią fabuły.

Platformy: Androis, iOS

Data premiery: 17 grudnia 2021

Przegląd najciekawszych premier gier w grudniu dobiegł końca. Oczywiście jest to subiektywne zestawienie, bo jak się pewnie domyślacie, premier jest o wiele więcej, jednak nie sposób umieścić tutaj wszystkich. W tym miesiącu mieliśmy kosmiczną ilość gier o… kosmosie. Ciekawe co czeka nas w styczniu. Jeśli znasz ciekawą grę, która ukaże się w tym miesiącu, a nie znalazła się ona w zestawieniu, możesz podzielić się nią w sekcji komentarzy.