Najbardziej opłacalne używane karty graficzne. Zima 2023/2024

Ceny nowych kart graficznych są bardzo wysokie. Jeszcze kilka generacji temu, za równowartość 500 zł dało się bez problemu zaopatrzyć w wydajne GPU, które spokojnie wystarczało do grania we wszystkie dostępne na rynku gry w zadowalających detalach i wiodącej rozdzielczości. Obecnie jest to pieśń przeszłości – stąd rosnąca popularność używanych kart graficznych, które niejednokrotnie są dużo bardziej atrakcyjne cenowo niż nowe. Szukasz najlepszej używanej karty graficznej do swojego komputera? Zerknij, co warto kupić poniżej!

Kiedy warto kupić używaną kartę graficzną? 

Sytuacja na rynku kart graficznych zaczęła się stabilizować na wiosnę 2023 roku. Niestety, windowanie cen, trwające od 2020 roku, spowodowało że ciężko obecnie mówić o tym, że „jest tanio”. GPU nadające się do grania w FullHD na wysokich detalach we współczesne gry, to wydatek rzędu 1000 zł. Nie, nie dlatego, że w tej cenie są adekwatne do tych wymagań karty, a dlatego, że to minimalna cena jakiejkolwiek nowej karty do gier.

Mówimy zatem o sytuacji, kiedy „niska półka” została w zasadzie wyeliminowana, „średnia półka” chyli się ku upadkowi, a prym zaczynają wieść układy za co najmniej 1500 zł i więcej. Jeśli jednak gracz życzy sobie grać w wysokich rozdzielczościach oraz z włączonymi wszelkimi nowinkami technologicznymi – takimi jak Ray Tracing, to kwota 2000, czy nawet 3000 zł także nie wystarczy, aby zaopatrzyć się w adekwatną wydajnościowo, nową kartę graficzną.

Powyższe fakty sprawiają, że zdecydowanie więcej osób niż w latach ubiegłych, kieruje swój wzrok na market elektroniki używanej. Kiedy jednak warto wybrać używane GPU zamiast nowego? 

karty graficzne chłodzenia

Stosunek ceny do wydajności

Powodem, dla którego warto wybrać tanią, używaną kartę jest stosunek ceny do wydajności lub użyteczności. W podstawowym użytkowaniu, do którego zaliczam granie w starsze gry lub te e-sportowe, nadal wystarczy GPU za około 500 zł, lub nawet mniej. Bardziej wymagający muszą tę kwotę podwoić, czasem potroić, a tym najbardziej wymagającym pozostaje wydać niestety już niewspółmiernie dużo, jak na oferowany efekt. 

Przy tym punkcie pamiętaj, że skomplikowana sytuacja rynkowa zmusza do zrozumienia i odseparowania dwóch praw rynkowych. 

Wartość użytkowa i rynkowa

Niezwykle ważne jest to, aby rozumieć, że charakter rzeczy, zależny jest od więcej niż jednego czynnika, czyli w tym wypadku na przykład modelu. Na wartość karty graficznej będzie składać się nie tylko ciąg liter i cyfr, jak „GTX 970”, ale stan karty, wersja chłodzenia, oryginalne akcesoria w tym opakowanie, posiadanie gwarancji lub nie, i tak dalej. 

Wartość rynkowa, jest to średnia cena, jaką uzyskuje dana grupa towarów na podstawie bieżącej koniunktury.

Wartość użytkowa, to subiektywnie ustalona kwota, której oczekuje sprzedający za dany towar i na którą jednocześnie może zgodzić się kupujący.

gtx570 hd7970 karty graficzne

Dla przykładu: dwie identyczne karty graficzne (ten sam model, rok produkcji, wersja chłodzenia) mogą różnić się ceną tylko z uwagi na fakt, że jedna z tych kart pracowała w koparce kryptowalut przez cały swój żywot, a druga była używana do weekendowego grania. To diametralnie rzutuje na wycenę obu urządzeń, mimo że w teorii niczym się od siebie nie różnią. 

Kiedy zatem zdecydować się na używaną kartę? Przede wszystkim wtedy, kiedy nowe GPU jest poza Twoim zasięgiem finansowym oraz wtedy, kiedy godzisz się na ryzyko, że zakupiona przez Ciebie karta może się szybko zepsuć. 

Na co zwracać uwagę wybierając używane GPU?

Na rynku używanych kart graficznych panują nieco inne zasady wyceny niż na rynku pierwotnym, te omówiłem już wyżej. W tym punkcie z kolei warto przywołać, co jest pożądane przy zakupie używanej karty. 

Ilość VRAM

Jak doskonale wiesz, podstawowym parametrem każdego GPU jest ilość pamięci VRAM. Sprawa jest zatem prosta – wybieramy zawsze model o możliwie najwyższej dostępnej ilości pamięci, szczególnie jeśli wersje z pamięcią mniejszą i większą są w podobnej cenie. 

Obecnie minimum do grania w nowoczesne gry to 8 GB pamięci VRAM, ale czym wyższa rozdzielczość, w jakiej planujesz grać, tym potrzeba jej więcej. 

Jeśli chcesz, aby karta posłużyła Ci przez kilka lat, szukaj modeli z minimum 12 lub 16 GB pamięci.

Wydajność układu chłodzenia

Tu również bez niespodzianek. Kieruj się zasadą: Większe = lepsze. Czy są wyjątki od tej reguły? W zasadzie to nie, ale wybierając dużą i ciężką kartę, koniecznie zwróć uwagę, czy tak wielkie GPU zmieści się do Twojej obudowy oraz czy nie będzie kolidować z innymi komponentami Twojego komputera lub slotami płyty głównej. 

gtx hd wielkość chłodzenia karty graficznej
Przykład dwóch kart graficznych z tej samej póki cenowej, ale o znacznie odmiennej jakości wykonania

Ilość wtyczek zasilania

Sprawa może i prozaiczna, ale często zaskakująca młodych adeptów sztuki komputerowej. Zanim kupisz kartę, sprawdź, czy masz czym i jak ją zasilić. Wbrew pozorom moc zasilacza to nie wszystko. Niekiedy problemem może okazać się ilość wtyczek zasilających w PSU, a nawet długość przewodów, które przy dużych obudowach mogą nie dosięgać do karty graficznej (szczególnie jeśli Twoja stara karta nie potrzebowała żadnego dodatkowego zasilania).

wtyczki zasilania gpu
Wtyczki zasilające 2 x 6 pin

Stan PCB karty graficznej

PCB to inaczej płytka drukowana. Mówiąc po ludzku, to ten element karty, do którego przytwierdza się wszystkie jej komponenty: w tym rdzeń graficzny, sekcję zasilania itd. Po czym poznać, że GPU jest „zmęczone życiem”? Po wygiętym PCB. Jednak samo wygięcie nie musi jeszcze oznaczać niczego złego. W gruncie rzeczy to tylko informacja o tym, czy ktoś zadbał o prawidłowy montaż karty, czy zwyczajnie włożył ją do slotu, zamknął obudowę i zapomniał o niej na lata. 

Które karty się wyginają? Przede wszystkim te długie i ciężkie, nieposiadające wzmocnienia w postaci backplate’u (płytka pokrywająca „grzbiet” karty, najczęściej wykonana z metalu lub tworzywa).

RTX 3070 MSI GPU Karta graficzna
Przykład karty graficznej z solidnym backplatem wykonanym z metalu

Czy w skrajnym wypadku wygięta karta może pracować nieprawidłowo? Niestety tak. Zdarzają się przypadki, że odkształcony laminat powoduje przerwanie się ścieżek na laminacie, co może skutkować jej awarią. 

Jeśli planujecie zakupić długą, używaną kartę, rozważcie też wspornik GPU. Ten tani gadżet z pewnością nie zaszkodzi, a przy okazji poprawi nieco estetykę wnętrza obudowy i doda całości nowoczesnego wyglądu. 

Stan komponentów karty

To, że karta na zdjęciach u sprzedającego jest zakurzona, nie musi świadczyć o niej źle. W niektórych przypadkach taki sprzęt może okazać się nawet być w lepszej kondycji niż taki, który jest pięknie wyczyszczony i wypucowany do zdjęć. Oczywiście nie sugeruje teraz, że zakurzone karty są super, a te czyste to przekręt i scam, ale nie da się ukryć, że karty po próbach samodzielnej naprawy przez domorosłych majsterkowiczów najczęściej prezentują się lepiej.

Powód jest prosty. Nie wrzuca się do piekarnika GPU wraz z chłodzeniem. Wygrzewa się jedynie samą płytkę drukowaną. Dodatkowo elementy plastikowe należy zabezpieczyć folią aluminiową. Przy okazji więc taka karta jest powierzchownie czyszczona, wymienia się też pastę termoprzewodzącą. Zabiegu takiego ciężko nie zauważyć, a najprościej ocenić to po wyglądzie śrub, których zwykle nie odkręca się w trakcie sezonowej wymiany pasty. 

plomba chłodzenie gpu
zerwana plomba gwarancyjna świadcząca o ściąganiu chłodzenia przez poprzedniego właściciela

Jeśli zatem karta, którą planujesz kupić, ma obrobione główki śrubek i widać po niej, że była rozkręcana od strony śledzia (wyjść obrazu), albo że jej komponenty są pożółknięte, może w jakiś sposób przypalone bądź zdeformowane – unikaj takich sprzętów. Nowoczesnych kart raczej się nie naprawia metodą „na piekarnik”, bo nie są to już praktyki skuteczne, ale za czasów GeForce 9600 GT, a nawet już GTX’ów 200, 400 i 500, często można było natknąć się na GPU przywracane do życia tym sposobem. 

Oczywiście wygrzanie karty, to nie sposób na naprawę. To tylko chwilowe wskrzeszenie trupa, zatem uważaj na takie praktyki i sami ich nie stosujcie. 

obrobione krzywo wkręcone śrubki śledź GPU
Krzywo wkręcone, obrobione główki śrub mocujących śledź. GPU było ewidentnie rozkręcane!

Jaki zasilacz do karty graficznej?

Dla zdecydowanej większości komputerów absolutnie wystarczające będą jednostki zasilające o mocy 500 W. Ważne jest jednak, aby zasilacz był markowy. Rozumiem przez to tyle, że jest to jednostka od renomowanego producenta, posiadająca zabezpieczenia oraz realną moc linii 12 Volt bliską tej deklarowanej w nazwie modelu.

Linie zasilające w zasilaczu komputerowym

Szczególnie ten ostatni parametr jest często zatajany przez producentów tanich zasilaczy. Popularna jest praktyka, że budżetowe jednostki identyfikują się przykładowo mocą 500 W, ale w ujęciu całościowym, czyli na wszystkich liniach: 3,3 V, 5 V i 12 V. Dla użytkowników nowych komputerów (po 2009 roku) linie 3,3 V oraz 5 V są już w zasadzie bez znaczenia. Nowoczesne komputery korzystają głównie z linii 12 V i to na nią należy zawsze zwracać uwagę w pierwszej kolejności. 

Tabliczka znamionowa informująca o realnych parametrach zasilacza

Ile mocy realnie ma zasilacz?

Jak wyliczyć realną moc zasilacza dla linii 12 V? To bardzo proste! Ilość Amperów (A) mnożymy razy napięcie linii, czyli np. 12 Volt (V). Napięcie razy natężenie równa się moc, czyli ilość Watt (W). 

Zasilacz, który posiada na linii 12 V, natężenie 40 A, jest w stanie dostarczyć realnie 480 W na tejże linii. 

Innymi słowy, zasilacz nazwany jako „ATX-500” o mocy 500 W i 40 A na linii 12 V jest godny wyboru… oczywiście pod warunkiem, że reszta jego komponentów jest wysokiej klasy.

Jaka moc jest Ci potrzebna w PSU?

Jeśli nie chcesz martwić się, czy dany PSU wystarczy pod obecną lub przyszłą kartę graficzną, wybierz taki o najwyższej mocy, na jaką pozwala Twój budżet. Pamiętaj jednak by nie rezygnować przy tym z jakości. Lepiej wyjdziesz w dłuższej perspektywie na solidnym 600 Watt’owcu, niż byle jakim 700, 800 Wattowym, budżetowym szrocie.

Zasilacze SPC Vero L3, to dobra podstawa dla większości użytkowników. Jeśli chcesz jednak kupić zasilacz na dłużej niż 3 lata, serdecznie polecam wybrać coś z wyższej półki. Propozycje czekają poniżej. 

Których używanych kart lepiej unikać?

Celowo na liście nie umieściłem wszystkich możliwych modeli kart, ponieważ niektóre z nich, w mojej opinii będą ciężko dostępne, przez co ich ceny mogą być znacznie zawyżone. Drugą grupą, którą pominąłem, są karty słynące z wysokich temperatur pracy lub awaryjności. Wprawdzie i tak podjąłem ryzyko umieszczenia kart, których ostatecznie i osobiście bym nie polecał w ujęciu generacji, ale pojedyncze zadbane egzemplarze mogą okazać się dobrym wyborem. 

Na jakie modele należy najbardziej uważać?

Serie AMD Radeon R9 200 i 300 oraz częściowo HD 7000, to pierwsza grupa kart ochoczo wykorzystywanych do kopania kryptowalut. Te układy debiutowały pomiędzy 2012 a 2015 rokiem, zatem nawet bez kariery w koparce kryptowalut mogą być już leciwe. Wybierz zatem te modele, mając jedynie pełne przekonanie co do ich historii lub bierz pod uwagę, że ich dni są dosłownie policzone. 

R9380x karty których lepiej unikać

AMD Radeon RX 400 i 500 series, to druga grupa kart „ryzyka”.  Modele te były wykorzystywane przy drugiej i trzeciej fali boomu na rynku kryptograficznym. Wiele z kart, które są dostępne obecnie na rynku wtórnym, mogły być kupione pierwotnie do koparki, następnie sprzedane jakiemuś graczowi, kolejno znowu eksploatowane w koparce i wtórnie w PC do gier. Wszystko dlatego, że drugi trend na kopanie (2017) względnie szybko umarł, ale powrócił już niespełna po roku (2019), umarł ponownie i znowu wrócił, niespełna półtora roku później (2020). 

rx470 karty których lepiej unikać

Jakie karty z obozu NVIDII są równie ryzykowne? Ponownie – te z koparek. Najchętniej do kopania wykorzystywane były nowsze GTX’y 1000 oraz obecne na rynku RTX’y 2000 i 3000. A coś niekoniecznie z koparek? Osobiście omijałbym GTX’y 970 i 980. Są to bardzo dobre karty pod kątem oferowanej wydajności, ale coraz częściej otrzymuję informacje o kolejnych padniętych egzemplarzach. Osobną sprawą jest afera z 2014 roku z GTX’ami 970, w których nagminnie piszczały cewki. Problem ten z czasem eskalował i choć piszczenie nie musi oznaczać złego stanu karty, to może najzwyczajniej w świecie irytować użytkownika. 

Przedziały cenowe nie bez powodu są oznaczone jako „do” kwoty x. Uczulam, że „do” to nie „za”, a co za tym idzie, im bardziej poniżej ceny progu, tym oczywiście lepiej. Niektóre modele mogą też być bliżej lub nawet na równi z kwotą maksymalną – nie mam jednak wpływu na wycenę rynkową kart, stąd podkreślam, że wycena jest zależna tylko i wyłącznie od sprzedających.

Polecane używane karty graficzne do 200 zł 

W budżecie do 200 zł można pokusić się albo na wyższe wersje (lepiej chłodzone) kart z  półki cenowej do 100 zł albo polować na okazje spośród wymienionych tu modeli. To nadal stare, leciwe GPU, ale przy wyśrubowanym budżecie mogą tymczasowo zastępować choćby karty zintegrowane.

Szczególnie zainteresowani tą półką cenową powinni być mniej wymagający gracze tytułów takich, jak : Valorant, World of Tanks, czy League of Legends.

Polecane karty graficzne AMD

Rekomendowana, minimalna moc zasilacza, to 600 W

 • AMD Radeon R9 280 / X
 • AMD Radeon R9 270 / X
 • AMD Radeon R9 380 / X
 • AMD Radeon R7 370 / X

Polecane karty graficzne NVIDIA

Rekomendowana, minimalna moc zasilacza, to 500 W

 • NVIDIA GTX 960 (najlepiej wersje 4 GB)
 • NVIDIA GTX 950
 • NVIDIA GTX 760
 • NVIDIA GTX 770
 • NVIDIA GTX 780

Polecane używane karty graficzne do 300 zł 

Wśród wymienionych poniżej modeli są także nowsze konstrukcje, ale z niskiej półki cenowej. Te karty poznacie po zdecydowanie mniejszym gabarycie i dużo prostszym systemie chłodzenia. 

Szczególnie zainteresowani tą półką cenową powinni być mniej wymagający gracze tytułów takich, jak CS 2, Fortnite (tryb wydajności), Valorant, World of Tanks, czy League of Legends.

Polecane karty graficzne AMD

Rekomendowana, minimalna moc zasilacza, to 600 W

 • AMD Radeon RX 460
 • AMD Radeon RX 465
 • AMD Radeon RX 470
 • AMD Radeon RX 480
 • AMD Radeon RX 550
 • AMD Radeon RX 560
 • AMD Radeon RX 570
 • AMD Radeon RX 580
 • AMD Radeon RX 590

Polecane karty graficzne NVIDIA

Rekomendowana, minimalna moc zasilacza, to 500 W

 • NVIDIA GTX 970
 • NVIDIA GTX 980
 • NVIDIA GTX 1050 Ti
 • NVIDIA GTX 1060 3 GB

Polecane używane karty graficzne do 600 zł 

Dokładając do budżetu 300 zł, będziecie mogli liczyć na kilka ciekawych modeli kart graficznych. Przyrost mocy względem GPU do 300 zł będzie odczuwalny, gdyż modele, które znalazły się poniżej, są wykonane w nowszej technologii oraz posiadają więcej pamięci VRAM. Na jaką wydajność będzie można liczyć? Myślę, że granie w FullHD nie będzie stanowić większego problemu, nawet w nowsze gry. Dodatkowo minimalizuje się ryzyko zakupu karty bardzo zmęczonej życiem (względem modeli za 300 zł i mniej).

Szczególnie zainteresowani tą półką cenową powinni być mniej wymagający gracze tytułów takich, jak CS 2, Valorant, Apex Legends, Rainbow Six Siege, Call of Duty WARZONE.

Polecane karty graficzne AMD

Rekomendowana, minimalna moc zasilacza, to 600 W

 • AMD Radeon RX 5500 / XT
 • AMD Radeon RX 5600 / XT
 • AMD Radeon RX 6500 / XT
 • AMD Radeon Vega 54

Polecane karty graficzne NVIDIA

Rekomendowana, minimalna moc zasilacza, to 650 W

 • NVIDIA GTX 1060 6 GB
 • NVIDIA GTX 1650 Super
 • NVIDIA GTX 1070 / Ti
 • NVIDIA GTX 1660 / Super / Ti
 • NVIDIA GTX 1080 / Ti
 • NVIDIA RTX 2060 / Super

Polecane używane karty graficzne do 800 zł 

Przy nieco wyższym budżecie, bo do 800 zł, da się znaleźć karty graficzne, które powinny wystarczyć na spokojnie do większości nowych gier i grania nawet na wysokich/ultra detalach. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że nie do wszystkich gier oraz zdecydowanie nie do grania powyżej 1080p.

Polecane karty graficzne AMD

Rekomendowana, minimalna moc zasilacza, to 600 W

 • AMD Radeon Vega 64
 • AMD Radeon RX 5700 / XT
 • AMD Radeon RX 6600 / XT
 • AMD Radeon RX 6700 / XT

Polecane karty graficzne NVIDIA

Rekomendowana, minimalna moc zasilacza, to 600 W 

 • NVIDIA RTX 3050
 • NVIDIA RTX 2070 / Super

Polecane używane karty graficzne do 1000 zł

Jeśli masz w portfelu dziesięciu zielonych Jagiellonów, to możesz zdecydowanie bardziej zaszaleć z wyborem karty graficznej. Czasem w tym budżecie można kupić nawet nową kartę pokroju RTX 3060 lub RX 7600, ale będą to wyjątki, a najczęściej okazje typu „wietrzenie magazynów”. A co w tej półce cenowej można wyrwać z kart używanych? Jest kilka ciekawych propozycji. 

Polecane karty graficzne AMD

Rekomendowana, minimalna moc zasilacza, to —

 • brak ciekawych opcji

Polecane karty graficzne NVIDIA

Rekomendowana, minimalna moc zasilacza, to 600 W

 • NVIDIA RTX 2080 / Super / Ti
 • NVIDIA RTX 3060 / Ti
amd radeon seria

Podsumowanie

Na rynku używanych kart graficznych panuje czasem chaos. Warto rozumieć zależności występujące pomiędzy poszczególnymi modelami oraz ich cenami. Mam nadzieję, że powyższa, mocno skondensowana dawka informacji, pomoże Ci dokonać właściwego wyboru w kwestii zakupu używanej karty graficznej. W razie pytań zachęcam do przejścia do sekcji komentarzy.

A jeśli poszukujesz nowych kart graficznych, zerknij na ranking i poniższą listę dostępnych modeli.