Monitory dla architektów – jakie modele i wielkość matrycy wybierać?

Architekt do swojej codziennej pracy potrzebuje profesjonalnego narzędzia, jakim jest monitor. Taki sprzęt powinien posiadać kilka cech, które zapewnią wysokiej jakości obraz, by efektywnie wykorzystać potencjał takich programów jak Inventor, AutoCad czy Photoshop. Podpowiadamy, na co powinien zwrócić uwagę architekt przed zakupem monitora.

Rodzaj i wielkość matrycy

Najważniejszym aspektem przy wyborze monitora dla architekta jest rodzaj, a także wielkość matrycy. Zastanawiając się nad wielkością matrycy, warto zawęzić pole poszukiwań do ekranów o przekątnej od 24 do 31 lub maksymalnie 34 cali. Zapewni to optymalne pole robocze architektowi. Wielkość matrycy będzie również wpływać na cenę monitora. Można się w tym wypadku kierować zasadą, że im większy tym droższy.

Rodzaj matrycy w monitorze dla architekta powinien cechować się dobrym odzwierciedleniem kolorów, a także szerokim kątem widzenia. Nie sprawdzi się w tym przypadku matryca TN, która choć jest najtańsza i ma szybki czas reakcji, słabo odwzorowuje kolory. Rozwiązaniem budżetowym jest matryca VA, która lepiej wyświetla kolory, ma dobre kąty widzenia, średni czas reakcji oraz stosunkowo niską cenę.

Architekt powinien wybrać monitor z matrycą IPS. Posiada on wszystkie niezbędne parametry – świetnie odwzorowane kolory, duży kąt widoczności na poziomie 178 stopni i niezły czas reakcji. Będzie to już rozwiązanie znacznie droższe, ale też zdecydowanie bardziej profesjonalne.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na matrycę PLS oraz S-PVA. Wyróżnia je idealne odwzorowanie kolorów, bardzo duży kąt widzenia, a także niski czas reakcji. Jest to typ ekranu zalecany szczególnie profesjonalnym grafikom komputerowym, ale znajdzie też swoje zastosowanie w pracy architekta.

Monitory kolory

Monitory o przekątnej 27 cale i mniejsze

Monitory mające przekątną ekranu 27 cali lub mniejsze cechują się formatem obrazu 16:9. Architekt powinien również wybrać taki monitor, którego rozdzielczość to przynajmniej 2560 x 1440 (WQHD), co zapewni odpowiedni obszar roboczy. Wielkość monitora pozwoli na umieszczenie go w niemal każdym miejscu. Będzie to więc dobry wybór dla kogoś, kto nie ma profesjonalnego biura i odpowiedniej przestrzeni. Wybór monitorów o takich przekątnych jest największy.

Monitory o przekątnej 31,5 cala

Ekran o przekątnej 31,5 cala lub 32 cale to najczęstszy wybór w profesjonalnych biurach projektowych. Monitory te wyświetlają obraz najczęściej w rozdzielczości 3840 x 2160 (UHD 4K) lub wyższej oraz cechują się formatem obrazu 16:9. Ich głównym atutem jest bardzo duży obszar roboczy dzięki wysokiej rozdzielczości.


Monitory o przekątnej 34 cale i większe

Monitory o przekątnej 34 cale lub większej to sprzęt dla najbardziej zaawansowanych. Wyróżniają się ultrapanoramicznym ekranem w formacie 21:9. Spotkać można monitory z zakrzywionym lub płaskim ekranem. Jeśli dołożyć do tego rozdzielczość 3840 x 2160 (UHD 4K) otrzymujemy ekran, który posiada bardzo duże możliwości wizualne i robocze.

Co jeszcze powinien posiadać monitor dla architekta?

Zastosowane technologie i parametry

Ważne, żeby monitor był równomiernie podświetlany. Pozwoli to na ujednolicenie wyświetlanych kolorów. A dla jeszcze lepszego odwzorowania treści i jakości obrazu przydatna jest technologia HDR, która stosowana jest obecnie w zdecydowanej większości monitorów. Kierować można się również odwzorowaniem przestrzeni barw. Im większa wartość AdobeRGB, sRGB czy DCI-P3, tym lepsze kolory da się uzyskać.

Monitor dla architekta powinien również posiadać wysoki kontrast. W specyfikacji monitora podawane są zwykle dwie informacje: statyczny oraz dynamiczny. Pierwszy, którego wartość zwykle mieści się w przedziale od 1:1000 do 1:1500, jest bardziej miarodajny. Drugi jest wartością podawaną przez producentów i najczęściej również zawyżoną. Warto więc zwrócić uwagę raczej na kontrast statyczny, a im większy tym lepszy.

różnica w obrazie

Czy architekt potrzebuje wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu? W zupełności wystarcza wartość na poziomie 60 Hz lub 75 Hz. Jest to więc stosunkowo niski poziom częstotliwości, ale wystarczający do pracy na statycznym obrazie. Wyższe wartości, szczególnie te powyżej 100 Hz, znajdą zastosowanie w grach oraz procesach, które na ekranie wywołują duży ruch.

Często podczas wyboru monitora, nie zwraca się uwagi na technologie ochrony oczu. A warto, w końcu architekt przed monitorem spędzi kilka lub nawet kilkanaście godzin dziennie. Szczególnie pomocne jest zastosowanie redukcji migotania znanej jako Flicker free oraz filtru światła niebieskiego. Zwiększy to ochronę oczu, a dobry wzrok jest nieoceniony w fachu architekta. W końcu liczy się każdy detal.

Dodatkowe udogodnienia

Nie bez znaczenia jest odpowiednie ustawienie monitora. Model, który pozwoli na regulację wysokości (height) czy kąta pochylenia (tilt), sprawi, że praca będzie bardziej komfortowa. Przydatna może być również możliwość obrócenia ekranu (pivot/rotation) oraz regulacja kąta obrotu (swivel). Jeśli planujemy montaż na ścianie, niezbędne będzie wyposażenie w uchwyt typu VESA.

sposoby ustawienia monitorów

Istotna jest również ilość złącz, jakie monitor posiada. Tak naprawdę im więcej, tym lepiej. Do monitora można podłączyć obraz z kilku źródeł jednocześnie, jak laptop i stacja robocza, co szczególnie sprawdzi się w modelu ultrapanoramicznym. Ekrany można nawet łączyć ze sobą za pomocą funkcji Daisy Chain +. Warto więc zwrócić uwagę na ilość złącz HDMI, DisplayPort, USB czy Thunderbolt. Najlepiej gdyby były wszystkie. Pozwoli to uniknąć w przyszłości kombinacji w postaci stosowania dodatkowych przejściówek.

daisy chain