5 lat temu, 6 listopada 2019Aktualizacja: 23 stycznia 2020
16
24
Postanowiłem przetestować najnowszy model HP Pavilion Gaming 2019, lecz nie widziałem który wariant wybrać 15 czy 17”. Dlatego napisałem recenzję obu, porównując komfort gry, wydajności i wszystko, co wpływa na jakość rozgrywki.
Intel Core i5-9300H (4 rdzenie, od 2.4 GHz do 4.1 GHz, 8MB cache)
Grafika
NVIDIA GeForce GTX 1660Ti Max-Q 6144 MB GDDR6
Pamięć RAM
16 GB (SO-DIMM DDR4, 2666MHz)
Maksymalna obsługiwana ilość pamięci RAM 32 GB
Liczba gniazd pamięci (ogółem / wolne) 2/0
Dysk twardy
Dysk SSD M.2 PCIe 256 GB
Możliwość montażu dodatkowego SATA
Ekran
PixelSense™
Typ ekranu Matowy, LED, IPS, dotykowy
Przekątna ekranu 15″
Rozdzielczość ekranu 1920 x 1080px (FullHD)
Częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz
Wymiary
Wysokość 29,6 mm
Szerokość 360 mm
Głębokość 256 mm
Waga
2.25 kg (z baterią)
Dodatkowe informacje
Podświetlana klawiatura
Zielone podświetlenie klawiatury
Wydzielona klawiatura numeryczna
Wielodotykowy, intuicyjny touchpad
Akcelerometr
Szyfrowanie TPM
HP Pavilion Gaming 17 2019
Procesor
Grafika
Pamięć RAM
Dysk twardy
Ekran
Wymiary
Waga
Dodatkowe informacje
Procesor
Intel Core i5-9300H (4 rdzenie, od 2.4 GHz do 4.1 GHz, 8MB cache)
Grafika
NVIDIA GeForce GTX 1660Ti Max-Q 6144 MB GDDR6
Pamięć RAM
16 GB (SO-DIMM DDR4, 2666MHz)
Maksymalna obsługiwana ilość pamięci RAM 32 GB
Liczba gniazd pamięci (ogółem / wolne) 2/0
Dysk twardy
Dysk SSD M.2 PCIe 256 GB
Możliwość montażu dodatkowego SATA
Ekran
PixelSense™
Typ ekranu Matowy, LED, IPS, dotykowy
Przekątna ekranu 17″
Rozdzielczość ekranu 1920 x 1080px (FullHD)
Częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz
Wymiary
Wysokość 29,6 mm
Szerokość 405 mm
Głębokość 282 mm
Waga
2.85 kg (z baterią)
Dodatkowe informacje
Podświetlana klawiatura
Zielone podświetlenie klawiatury
Wydzielona klawiatura numeryczna
Wielodotykowy, intuicyjny touchpad
Akcelerometr
Szyfrowanie TPM
Wersja 15 czy 17 cali? Na filmie zobaczycie porównanie obu modeli:
Obudowa – pierwsze wrażenia
HP Pavilion Gaming 2019, tak jak poprzednicy, występuje w dwóch wersjach kolorystycznych zielonym i szaro-ciemnym. W moje ręce trafiły modele w ubarwione na zielono, co niestety mi się nie spodobało, ale w opinii moich kolegów wyglądają zacnie. Jak widać, jest to rzecz gustu.
Obudowy laptopów wykonane są w pełni z plastiku. Tworzywo nie jest tak solidne, jak aluminium, lecz do jakości wykonania nie mam zastrzeżeń, całość jest solidna i dobrze spasowana.
Pokrywa również została wykonana z tworzywa sztucznego. Zbiera odciski palców jak niemal większość znanych mi laptopów. Jej środek zielone błyszczące logo HP.
Pokrywę łączy jeden większy zawias centralny, co było często spotykane w poprzednich edycjach serii Omen. Stację roboczą zdobią głośniki Bang & Olufsen o niecodziennym wyglądzie. Klawisze mają zieloną obwolutę, dzięki której podświetlenie jest w tym właśnie kolorze. Ta zieleń osobiście kojarzy mi się z Pogromcami Duchów, z tą zieloną, wiecznie głodną zjawą. Tez macie takie wrażenie?
Spód mocowany jest na 8 śrub. Po zdjęciu klapy serwisowej macie dostęp do najważniejszych komponentów: chłodzenia, pamięci RAM oraz dysków.
Złącza (łączność)
W obu modelach 15 i 17-calowym porty są rozmieszczone w identyczny sposób. Zaczynając od lewej, zobaczycie: 1x HDMI, 1x USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0), 1x RJ-45 (LAN), 1x USB Typu-C, 1x czytnik kart pamięci SD.
Z prawej strony znajduje się: 1x wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe, 2x USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0), 1x DC-in (wejście zasilania).
Wprawdzie z tyłu laptopa nie znajdziecie żadnych portów, lecz wyloty powietrza muszę pochwalić za designerski wygląd.
Osprzęt – klawiatura i gładzik
Klawiatura posiada wysoki skok, jest całkiem wygodna, choć posiada kilka mankamentów. Doskwierają mi pomniejszone klawisze funkcyjne raz strzałki góra, dół, jak dla mnie nie zostały dostatecznie odseparowane od reszty klawiatury. Na plus zapisuję wyróżnioną sekcję WSAD.
Podświetlenie przycisków jest jednostrefowe, przy czym możecie wybierać pomiędzy dwoma poziomami jasności. Jak wspominałem, w tym modelu podświetlenie jest wyłącznie zielone, lecz w szarym modelu znajdziecie klawisze podświetlane na biało.
Pod klawiaturą, lekko z lewej strony, znajduje się touchpad, który jest stosunkowo mały rozmiarów (11,5 × 6 cm). Dodatkowo brakuje dedykowanych klawiszy myszy. Płyta jest bardzo przyjemna w użytkowaniu ogólnym, jak i w funkcyjnym przy pomocy gestów. Przyznam szczerze, że jest to jeden z wygodniejszych paneli dotykowych, z jakich do tej pory korzystałem.
Ekran HP Pavilon Gaming 2019
Laptopy zostały wyposażone w matowy panel IPS z rozdzielczością Full HD (1920 × 1080 px) i częstotliwością odświeżania obrazu 144 Hz. Którego zazwyczaj mogą się pochwalić wyższe klasy laptopów dla graczy. Odświeżanie 144 Hz jest nieocenione w dynamicznych grach, więc jeśli gracie w tytuły spod znaku FPS typu Battle Royale, Pavilion Gaming 2019 będzie jak znalazł.
Według mojej oceny wyświetlacz, jak na tę półkę cenową, posiada dobrze odwzorowane kolory. Na pochwałę zasługują również kąty widzenia pionowe oraz poziome, które sami możecie ocenić poniżej.
Poprzednie
Następne
Wydajność HP Pavilion Gaming 2019
Zanim podam ilości fps-ów, przypomnę, że obydwa laptopy HP Pavilion Gaming 2019 mają na pokładach karty graficzne GeForce GTX 1660 Ti Max-Q. Układy uważane przez wielu za słabsze niż pełny GTX 1660 Ti. Wyniki moich testów stanowczo zaskakują.
HP Pavilion Gaming 15 2019 15
Assassins Creed: Odyssey Ultra
średnio 44 FPS
Far Cry 5 Ultra
średnio 71 FPS
Wiedźmin 3 Ultra
średnio 56 FPS
GTA V Ultra
średnio 94 FPS
CS:GO Ultra
średnio 195 FPS
Cinebench R20 1950 pkt
1950 pkt
HP Pavilion Gaming 17 2019 17
Assassins Creed: Odyssey Ultra
średnio 43 FPS
Far Cry 5 Ultra
średnio 69 FPS
Wiedźmin 3 Ultra
średnio 55 FPS
GTA V Ultra
średnio 93 FPS
CS:GO Ultra
średnio 193 FPS
Cinebench R20 – 1915pkt
1915pkt
Głośniki Bang & Olufsen
Zarówno w wersji 15”, jak i 17” znajdziecie głośniki Bang & Olufsen, instalowane w wielu innych konstrukcjach HP. Producent umieścił je nad klawiaturą, co zasługuje na pochwałę z uwagi na oryginalne wzornictwo, a przede wszystkim za jakość emitowanego dźwięku. Przetworniki B&O naprawdę dają radę!
Dźwięk jest czysty oraz stosunkowo głośny, wystarczający do oglądania filmów (jeśli najdzie Was ochota na seans) i do grania. Zaletą jest również rozbudowane oprogramowanie firmy Bang & Olufsen, dzięki któremu dopasujesz dźwięk odpowiednio pod swoje potrzeby.
Poprzednie
Następne
Bateria
Czas pracy na baterii wypada bardzo podobnie, przy czym Pavilion Gaming 17 2019 nieznacznie przoduje. Może to być efekt zastosowania akumulatora o nieco większej pojemności. Przy zwykłym użytkowaniu z dostępem do sieci: 5 godzin mniejszy (model 15-calowy) raz 6 godzin większy (model 17-calowy). W kategorii laptop dla gracza jest to wynik w pełni akceptowalny.
Podsumowanie. Czy wielkość ma znacznie?
W podsumowaniu pozwolę sobie zacytować przysłowie: Nie oceniaj książki po okładce. Przyznaję bez bicia, że byłem sceptycznie nastawiony do serii Pavilion Gaming 2019. Zwłaszcza że mają plastikowe obudowy, mały touchpad i do tego kolor, który nie przypadł mi do gustu. Finalnie okazało się, że byłem w błędzie.
Im dłużej przebywałem z Pavilionami Gaming 2019, tym więcej zalet odkrywałem. Zaliczam do nich ekrany z matrycą IPS, odświeżanie 144 Hz, wygodne klawiatury, dobre (nieoślepiające) podświetlenie oraz bardzo dobrą wydajność w grach. To wszystko za rozsądne pieniądze.
Tegoroczne laptopy HP Pavilion Gaming 15 i Gaming 17 stanowią dobry wybór dla graczy. Nie tylko tych, którzy szukają sprzętu z niższej półki cenowej, ale i bardziej wymagających użytkowników. Wspomnę jeszcze, że różnica cenowa między wersją 15” a 17” jest naprawdę niewielka. I jeśli dacie radę wysupłać stówkę, dorzućcie do większego ekranu, by grać po prostu wygodniej.
W tytule zadałem pytanie: czy wielkość ma znaczenie? Teraz odpowiadam – w tym przypadku: TAK. W tegorocznej edycji HP Pavilion Gaming 2019 na prowadzenie wysuwa się model 17-calowy. Ma większy ekran, mniej się nagrzewa i wygodniej mi się na nim grało. Jedynie pokrycie kolorów na wyświetlaczu jest odrobinę słabsze, niż w wersji 15-calowej. Pavilion Gaming 15, poza lepszym obrazem, jest za to bardziej mobilny, a do tego trochę tańszy.
Przy zakupie skłaniałbym się jednak ku opcji 17″. Różnica cenowa jest niewielka, za to komfort gry nieporównywalnie wyższy.
Laptop fajny i możliwości ok. Mam go i pełna dyskwalifikacja. dlaczego? Klawiatura koszmar! Moje dziecko ma HP za 2000 pln i o wiele lepszą klawiaturę. Miałem Compaq-i dwa, 2 HP, Toshibę z górnej półki za 4 tys pln. i Toshiba bije wszystko łącznie z Mac-ami. Klawiatura dyskwalifikuje tego HP. Koszmar totalny. Wyrzucona kasa, ostrzegam.
Jacek, jeżeli kupiłeś produkt w x-kom i nie spełnia on Twoich oczekiwań, możesz dokonać zwrotu lub wymiany na inny model w terminie 15 dni od otrzymania zamówienia. Więcej informacji uzyskasz pod numerem: 34 377 00 00 lub mailowo: x-kom@x-kom.pl.
Moim zdaniem klawiatura w tym HP jest bardzo wygodna. Świetnie się na niej pisze.
Jacek, czy mozesz napisać na czym polega koszmarność tej klawiatury. Wlasnie jestem na etapie decydowania o zakupie tego laptopa
Może więcej o matrycy , większość użytkowników zachwyca się czernią , a co z bielą ?
Mój kolega kupił taką siedemnastkę z minimalnie inną specyfikacją niż przedstawiona w artykule ( procesor 10 – tej generacji i5) i powiem tak , matryca nie ma bieli , białe tło wygląda jak pożółkła kartka papieru , można to lekko skorygować w ustawieniach RGB Windowsa ( ujmując czerwonego ) ale i tak nie można wydobyć czystej bieli ( nawet na zdjęciach prezentowanych w artykule widać różnicę ( 15 /17) , po podłączeniu do zewnętrznego monitora obraz jest bardzo dobry , więc stawiam na wadliwą matrycę .
Proponuję tak,że zwrócić uwagę na ilość zwrotów konsumenckich tego modelu (17 )
Sam sprzęt wygląda świetnie i sam się zastanawiałem nad kupnem , tylko ta matryca …
Proszę o opinie czy wszystkie siedemnastki tego modelu mają słabą biel czy to przypadek i partia wadliwych matryc ?
Bogdan, nie odnotowaliśmy podobnych problemów z matrycą. Jeśli po zakupie produkt nie spełnia Twoich oczekiwań, w terminie 15 dni od zakupu masz możliwość zwrotu lub wymiany na inny model.
Od tego czasu w ofercie pojawiły się również inne konfiguracje HP Pavilion Gaming. Nawet z matrycami 60hz, tutaj matryce mogą być inne.
Witam!
Mam od niemal roku wersję 17 i jeśli chodzi o moje spostrzeżenia, to tak:
Subiektywna cena ogólna: bardzo ok. Z i5 9300, gtx 1650, 1,5TB SSD i 32 RAM – jak na moje potrzeby – jest petarda. Jednak dałem za niego 4800zł co jest sporą sumą, więc trochę szczerych (subiektywnych) opinii po roku użytkowania raczej nie zaszkodzi.
Głośniki: KOSZMAR! Być może mam skrzywione podejście po 8 latach używania Della XPS l502x z głośnikami JBL, jednak chyba nie do końca, bo skoro mój redmi note 8 pro gra głośniej, czyściej i „głębiej” od lapka za prawie 5000 zł reklamowanego jako gamingowy, to coś tu jest baaaardzo nie tak… jednak w ocenie ogólnej nie biorę tego jako coś dyskwalifikującego, bo i tak 95% czasu jest on u mnie podłączony do kina domowego więc się już nie czepiam, jedynie stwierdzam fakt – jest bardzo słabo nawet jak na „zwykłego” lapka za 2 tysiaki, a nie taki sprzęt…
Ekran: Bardzo dobry. W mojej ocenie nieco „pożółknięty”, ale znów przesiadka z Della który pokrywał prawie 100% palety sRGB to raz, indywidualne preferencje i przyzwyczajenia to dwa, tak więc to rzecz gustu. Generalnie kolory mocne, żywe, jasność, kontrast, kąty widzenia i czerń bardzo przyjemne, zdecydowanie lepiej niż przeciętnie.
Chłodzenie: w codziennym użytkowaniu lapek jest zimny cały czas a wentylatorów nie słychać, zupełnie jakby ich tam wcale nie było. Podczas grania np w GTA V lekko szumią, jest ok
Najbardziej irytuje mnie wspomniana wyżej klawiatura, jednak z powodu innego niż podawane. Nie mam zastrzeżeń do działania (choć nie ma porównania do Della i przyzwyczajenie się wymagało dłuższego czasu). Najbardziej irytującą mnie kwestią jest brak możliwości ustawienia stałego podświetlenia klawiatury. Gaśnie ona po ok 30s co jest idiotyczne i całkowicie ją dla mnie dyskwalifikuje jako klawiaturę w laptopie gamingowym (!). Laptop posiada „okrojony” BIOS, w którym nie ma zakładki „Advanced”, w której to zakładce według „pomocy technicznej” HP jest możliwość zmiany czasu podświetlenia…
Jeśli ktoś zna jakiś sposób, o którym nie wiem, a być może jest jakaś aplikacja zewnętrzna, która rozwiązałaby problem gasnącego podświetlenia, będę bardzo wdzięczny za pomoc. Z tego co wyczytałem w Googlach HP nie jest zainteresowane pomocą w tej kwestii a podejrzewam, że dla programisty napisanie aplikacji zewnętrznej, która np po prostu co 30s by np symulowała dotknięcie płytki dotykowej to zapewne coś do zrobienia przy śniadaniu, przed kawą 🙂 Ja wiem że to jest „pierdułka” jednak nawet właśnie dzięki temu, że to takie „nic”, jest bardzo irytująca, zwłaszcza za taką cenę
FN+Spacja. – aplikacja napisana w 5 sekund, przy kawie. Pozdrawiam.
Genialne w swej prostocie, jakkolwiek nie działa w żadnej mierze. Smacznej kawy życzę i dzięki za próbę😉
Mam pytanie dotyczące zawisu ekranu. Czy nie sprawia problemu?? Jak sie sprawuje przy długim użytkowaniu??. Trochę mam wątpliwość co do jego żywotności.
Po roku użytkowania nie zauważyłem niczego niepokojącego, działa tak samo poprawnie jak na początku. Tak jak w większości lapków niczym nie zachwyca, ale i nic mu nie mogę zarzucić. Po prostu spełnia swoją funkcję🙂
A ja mam pytanie odnośnie karty wifi… Mam laptopa Lenowo i łącząc się z ruterem (mój telefon) mam ping 65-80 a z tym… HP 120-160? wina karty?
Wojtek, sprawdź również czy w tle nie działa żadne dodatkowe oprogramowanie.
Lenovo 🙂