Microsoft wyłączy w styczniu wsparcie dla Windows 7. Co dalej?

10-letni okres wsparcia dla systemu Windows 7 skończy się 14 stycznia 2020 roku. Microsoft przestanie tym samym dbać o zgodność usług i publikować aktualizacje zabezpieczeń. Wszystkich użytkowników Windowsa 7 czeka tym samym przesiadka na inny system, a gigant z Redmont zachęca do przejścia na Windows 10.

Koniec pomocy technicznej dla Windows 7

Gdy system Windows 7 debiutował, a miało to miejsce 22 października 2009 roku, firma Microsoft zobowiązała się zapewnić 10 lat (bezpłatnej) pomocy technicznej, rozumianej jako szeroko zakrojone aktualizacje, w tym aktualizacje zabezpieczeń. Ten czas właśnie dobiega końca.

14 stycznia 2020 roku wsparcie wygaśnie całkowicie. W efekcie użytkowanie systemu Windows 7, przede wszystkim korzystanie z sieci, nie będzie już tak bezpieczne. Z witryny Windows Update zniknie bowiem wsparcie dla produktu.

Microsoft zachęca do przejścia na Windows 10

Skoro jeden produkt umiera, naturalne jest, by przesiąść się na inny. Microsoft poleca update do systemu Windows 10 – najnowszego i najbardziej bezpiecznego, co ma niebagatelne znaczenie w biznesie. Windows 10 oferuje w dodatku szereg innowacyjnych funkcji, np. logowanie z Windows Hello, narzędzia do rysowania Ink, czy przeglądarkę Edge.

System Windows 10 pulpit

Powiadomienia dla użytkowników prywatnych

Z myślą o tych, którzy odkładają update na ostatnią chwilę, Microsoft ma przygotowane przypomnienia. Będą one wysyłane do końca 2020 roku. Jeśli je przegapicie, bo zamkniecie powiadomienie, cóż, Microsoft już się nie upomni. Na szczęście nic straconego, bo odwiedzając stronę www.microsoft.com/pl, znajdziecie komplet informacji na temat przejścia na system Windows 10. Są tam również informacje, które pomogą Wam utworzyć kopie zapasowe plików oraz zdjęć. Dodam tylko, że oryginalne powiadomienie Microsoft wygląda tak:
Powiadomienie o wyłączeniu wsparcia dla Windows 7

Z uwagi na nieufność użytkowników wobec różnorakich powiadomień Microsoft wręcz zaleca kliknięcie w podany wyżej link. Zwłaszcza gdy zobaczycie gdzieś zalecenie wykonania telefonu albo wpłacenia pieniędzy na jakieś konto.

Powiadomienia dla organizacji

Na stronie support.microsoft.com znajdziecie z kolei taką treść:

Powiadomienia zostały zaprojektowane tak, aby nie były wyświetlane na urządzeniach w zarządzanych organizacjach. W szczególności (…) na: wersjach Enterprise i Server systemu Windows 7, żadnej z wersji systemu Windows 7 z programów licencjonowania zbiorowego, urządzeniach przyłączonych do domeny, urządzeniach w trybie kiosku ani urządzeniach, na których wcześniej wyłączono powiadomienia o bezpłatnych aktualizacjach, korzystając z ustawień rejestru.
Microsoft Surface Logo
support.microsoft.com

Oznacza to, że o przesiadkę na system Windows 10 musi zadbać administrator sieci – najpewniej ktoś z działu IT lub firma, która odpowiada za sieć firmową i to do nich należy się zgłosić w celu zmiany systemu operacyjnego.

Nowy system, nowe urządzenie

Bezpłatna aktualizacja systemu Windows do wersji z numerem 10 zakończyła się bezpowrotnie 29 lipca 2016 roku. Kawał czasu temu. Obecnie każdy, kto chce korzystać z systemu Windows 10, ma 2 wyjścia:

  1. kupić pełną wersję oprogramowania i zainstalować ją na obecnym urządzeniu,
  2. kupić nowe urządzenie (desktop lub laptop) z preinstalowanym systemem Windows 10.

Druga opcja jest zdecydowanie pewniejsza. Może się bowiem okazać, że wysłużony już sprzęt nie podoła wymaganiom systemu Windows 10 i będzie pracował wolniej, niż na Windowsie 7.

Nowe urządzenia mają ponadto komponenty kompatybilne z systemem Windows 10. Są również wyposażane w systemy zabezpieczeń, czyli kamery wideo, czytniki linii papilarnych, które współpracują z Windows Hello, do tego w funkcje BitLocker, czy Windows Information Protection.

Windows 10 Home

Powyższe cechy dotyczą przede wszystkim nowoczesnych laptopów, konstruowanych z myślą o technologiach Microsoft. Muszę w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że notebooki z Windows 10, w tym z Windows 10 Pro, występują w różnych przedziałach cenowych, aby możliwy był zakup sprzętu w każdym budżecie.

Ich wydajność oraz responsywność, a w konsekwencji komfort użytkowania, stoją na najwyższym poziomie. Powstają tym samym doskonałe warunki nie tylko do prowadzenia biznesu, lecz także do streamowania wideo, do gier i do codziennego korzystania  z zasobów internetu. Krótko mówiąc, do każdej formy korzystania z notebooka. Bardzo ważnym aspektem jest szybkość, a tę zapewniają dyski SSD i porty USB-C. Notebooki uruchamiają się szybciej, programy startują natychmiast, kopiowanie danych zajmuje mniej czasu.

Nowoczesne laptopy są przy tym lekkie i smukłe, co ma niebagatelne znaczenie dla osób często podróżujących. Oczywiście nie należy kojarzyć lekkości wyłącznie z wyjazdami. Laptop, który niewiele waży, świetnie sprawdza się w domu, choćby do tego, by położyć go na kolanach i zrobić przelewy w bankowości elektronicznej albo zakupy w e-sklepach. Do zmiany systemu na Windows 10 powinien zachęcić też fakt, że interfejs „dziesiątki” wyglądem przypomina „siódemkę”. Nie ma zatem konieczności oswajania się z innym wyglądem Menu Start, jak miało to miejsce w Windowsie 8.

Polecane laptopy z systemem Windows 10

Oto kilka nowoczesnych laptopów, rekomendowanych przez Microsoft:

ASUS VivoBook 15 R512FL

Lenovo IdeaPad S340-14

Zobaczcie wszystkie laptopy z serii IdeaPad S340-14

HP Pavilion 15

Zobaczcie wszystkie laptopy z serii Pavilion 15