Konferencja Huawei Developer Polska

Jesteśmy na Huawei Developer Day w Polsce. Pierwszej tego typu konferencji w Polsce, która odbywa się przy Placu Konesera w Warszawie. Huawei przedstawia tu swój sztandarowy projekt – Huawei Mobile Services, czyli spójne, jednorodne środowisko, w którym urządzenia marki Huawei kooperują ze sobą.

Huawei developer day Warszawa

Część I. Innowacje Huawei, które zmieniły świat

Konferencję rozpoczęła prelekcja Jeffersona Zhanga, który w telegraficznym skrócie opowiedział o tym, jak technologie Huawei wpłynęły na rozwój technologii w ujęciu globalnym. Dyrektor zarządzający Huawei Polska wyraził się ciepło o polskich klientach, przypomniał realizowane z sukcesem kampanie PR nad Wisłą, a wśród największych partnerów Huawei w naszym kraju wymienił m.in.: x-kom, co osobiście ogromnie mnie cieszy.

Niektórych być może zszokuje wręcz ten wynik, ale w Polsce z urządzeń Huawei (smartfonów, laptopów, tabletów, smartwatchy i routerów) korzysta 10 milionów użytkowników. Jakby nie liczyć, stałą styczność z marką ma blisko 1/3 Polaków. Do tego należy dodać kampanie reklamowe, których twarzą jest Robert Lewandowski.

Jefferson Zhang zapowiedział ze sceny, że Huawei zainwestuje w najbliższym czasie kwotę 10 milionów dolarów w rozwój polskich firm, które nawiążą relacje biznesowe z Huawei, rozumiane jako współpracę z ekosystemem Huawei Mobile Services.

Huawei Developer Day Polska

Czym jest Huawei Mobile Services?

O Huawei Mobile Services powiedziano bardzo dużo i były to w większości rozproszone informacje. W skrócie powiem, że Huawei Mobile Service jest uniwersalnym ekosystemem, w pełni kompatybilnym z urządzeniami Huawei. W Polsce rozumiemy to jako smartfony, tablety, smartwatche i laptopy, ale na świecie Huawei sprzedaje również urządzenia IoT (Internet of Things), czyli szeroko rozumiany sprzęt do inteligentnego domu. I ten aspekt ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Huawei Mobile Service. Najpierw o teraźniejszości.

Huawei Mobile Service działa na kilku płaszczyznach. Pierwszym krokiem jest integracja wszystkich urządzeń Huawei pod wspólnym „parasolem” systemowym. Następnie mają do tego dołączyć urządzenia partnerów (firm zewnętrznych), przez co należy rozumieć również inny sprzęt działający pod kontrolą systemu Android.

Nastąpi swoista synergia: aplikacja partnera w AppGallery + urządzenie docelowe. Żeby usprawnić proces integracji, Huawei udostępnia kooperantom swoje technologie – procesory, sztuczną inteligencję, moduły 5G, pomaga również tworzyć aplikacje do AppGallery. Wsparcie Huawei ma być dostępne na każdym kroku. Od chwili zgłoszenia chęci uczestnictwa w procesie integracji z ekosystemem HMS, przez doradztwo managerów, aż po wdrożenie produktu na rynek i pomoc w komunikacji.

Fundusze na ten cel są spore, jak wspominałem, Huawei planuje zainwestować w Polsce 10 milionów dolarów.

Huawei Developer Day Polska

Jak ma wyglądać współpraca?

Otóż system bazuje na zasadzie Win-Win. Firmy zapraszane są do współpracy, proszone o dodanie aplikacji do AppGallery oraz dołączenie do ekosystemu Huawei Mobile Service, a Huawei robi resztę. Pomaga w promocji, szeroko zakrojonej komunikacji, weryfikuje też potrzeby, aby współpraca długofalowa układała się jak najlepiej.

Huawei Developer Day Polska

Co jeszcze oferuje Huawei?

Lada moment, a więc w najbliższych tygodniach, na rynek trafią 3 nowe usługi Huawei:

  • Huawei Video
  • Huawei Music
  • Huawei Assistant

Uzupełnią one 3 istniejące już usługi, czyli: AppGallery, Huawei Cloud oraz motywy (tworzone we współpracy z partnerami, można zamówić motyw z elementami graficznymi Waszej firmy). Jednak 3 nowości Huawei nie będą kalką obecnych produktów. Chodzi o to, by się wyróżniać. Szczegóły? Jeszcze owiane tajemnicą, ale już wkrótce zostaną przedstawione szerokiej publiczności.

Celem Huawei Mobile Service jest stworzenie spójnego doświadczenia dla klienta w ramach ekosystemu Huawei. Doświadczenia inteligentnego, ściśle dopasowanego do jego preferencji. Kluczem do wejścia do ekosystemu Huawei jest posiadanie Huawei ID (analogia?), zatem posiadanie urządzeń marki Huawei, które logują się do środowiska i zaczynają współpracować ze sobą. Szybko, sprawnie i niezawodnie.

Huawei Developer Day, inkubator Huawei

Część II. Polskie firmy, które już współpracują z Huawei

Swoimi doświadczeniami ze współpracy z Huawei podzielili się przedstawiciele takich firm jak Diet & Training by Ann, Yanosik, Ceneo.pl, Audioteka, Wirtualna Polska czy blinkee.city. 

Największym wyzwaniem w moim biznesie jest dystrybucja treści. Perspektywa ekspansji zagranicznej, którą umożliwia Huawei, jest nie do przecenienia – powiedziała Anna Lewandowska, założycielka Diet & Training by Ann, członkini TeamHuawei.

Anna Lewandowska Huawei Developer Day

Wydaje się, że stworzenie dobrego produktu jest gwarantem sukcesu, ale nawet najlepszy produkt to za mało, jeśli brakuje sprawnej dystrybucji. Obecność w Huawei AppGallery uświadomiła nam, że możemy brać pod uwagę rynki, które wcześniej wydawały się poza zasięgiem – dodaje Tomasz Frontczak, współzałożyciel DietLabs. 

Adam Tychmanowicz, prezes zarządu Neptis S.A., twórca komunikatora dla kierowców Yanosik, mówił o korzyściach, jakie płyną z posiadania aktywnych użytkowników, a do takich zaliczają się właściciele smartfonów Huawei. – Użytkownicy Huawei, którzy korzystają z Yanosika, są bardziej otwarci na nowinki i innowacje. Są bardziej aktywni, chętniej niż inni użytkownicy dzielą się informacjami cennymi dla kierowców. Co ciekawe, jeżdżą bezpieczniej i są także bardziej hojni, bo chętniej niż inni wspierają naszych deweloperów przez program „Postaw Kawę Deweloperowi” dostępny w naszej aplikacji – powiedział Adam Tychmanowicz.

Maciej Borzym, Android Developer z Ceneo.pl także zwrócił uwagę na wyróżniającą się aktywność użytkowników, którzy korzystają ze sprzętów Huawei.
Na Ceneo mamy taką sekcję, gdzie użytkownicy mogą dzielić się opiniami o produktach. Użytkownicy marki Huawei wyróżniają się tym, że dodają do swoich komentarzy bardzo dużą ilość zdjęć. Są to zwykle fotografie bardzo wysokiej jakości – odczytujemy to jako chęć pokazania, jak świetne zdjęcia robi ich sprzęt – skomentował Maciej Borzym, Android Developer, Ceneo.pl.

Twórca Audioteki, Marcin Beme, podzielił się z uczestnikami konferencji swoimi prognozami dotyczącymi rozwoju rynku audiobooków i podcastów wobec rosnącej mobilności użytkowników.
Mamy już na koncie ciekawą współpracę z Huawei – wyprodukowaliśmy jedyny w swoim rodzaju audiobook „Krzyżacy” w języku chińskim, także w wersji 13-odcinkowego audio-serialu. Dzięki temu dziś w Chinach więcej ludzi zna „Krzyżaków” niż w Polsce. Myślę, że to właśnie audio-seriale są przyszłością audiobooków, a wzorce biznesowe jak widać, płyną właśnie z Chin – powiedział Marcin Beme.

Huawei Developer Day, Audioteka Krzyżacy

Na koniec uczestnicy konferencji mieli szansę zobaczyć, jak HMS działa w praktyce. Odbyła się sesja kodowania na żywo, podczas której programiści mogli poznać techniczne szczegóły związane z wdrażaniem aplikacji do HMS. Deweloperzy widzieli też, jak zintegrować swoje produkty z ekosystemem Huawei przy wykorzystaniu HMS Core i jakimi narzędziami Huawei chce wspierać pobrania aplikacji swoich partnerów z AppGallery.

Przedstawiciele Centrów Badań i Rozwoju Huawei zaprezentowali innowacje tworzone przez markę, takie jak Huawei AI. Zaprezentowano także szczegóły HMS Core, czyli kluczowych usług wykorzystywanych przez aplikacje, jak na przykład logowanie do aplikacji przy wykorzystaniu ID Huawei, Huawei Maps, Huawei In App Purchase, Huawei Location i wiele innych.

Mate 30 też tam był

Każdy, kto uczestniczył w Huawei Developer Day, miał okazję zobaczyć na żywo najnowsze smartfony Huawei Mate 30 i Mate 30 Pro. Korzystając z okazji, sprawdziłem jakie zdjęcia robi. I wiecie co? W pochwałach na jego temat nie ma ani odrobiny przesady!

Szkoda tylko, że nie mam możliwości pokazać Wam fotek z Mate 30. Mam nadzieję, że tylko do czasu.