Klonowanie dysku z Windows 10. Jak przenieść go na inny nośnik?

Od czasu do czasu każdy wymienia dysk w laptopie lub komputerze. Czasami ma za małą pojemność, czasami potrzebujesz wyższych prędkości odczytu i zapisu. Niezależnie od powodu, warto wiedzieć, jak przenieść system Windows 10 na nowy nośnik, wraz z ustawieniami i zmagazynowanymi plikami. Dowiedz się, jak bezpiecznie przeprowadzić klonowanie dysku.

ABC klonowania dysku

Pytanie 1. Na czym polega klonowanie?

W telegraficznym skrócie, klonowanie polega na przeniesieniu kompletu danych z nośnika A na nośnik B, przy wykorzystaniu komputera i programów albo bez nich. Kluczowa jest tu kwestia – kompletu – a więc całego systemu, wraz z konfiguracjami, a także zainstalowanych aplikacji, zdjęć, filmów. Przenoszenie danych odbywa się metodycznie, partycja po partycji, bit po bicie.

Pytanie 2. Czy jest ono lepsze od reinstalowania systemu?

Zdecydowanie. Przede wszystkim z uwagi na całościowe przeniesienie systemu i aplikacji. Pliki i foldery dają się skopiować z pomocą pamięci flash, chmury, nawet płyt DVD, nie jest to specjalnie pracochłonne, choć wymaga trochę czasu.

Wgranie czystego systemu wiąże się z kolei ponowne wgrywanie sterowników, konfigurowanie ustawień (w tym BIOS). Znów czas, czas, czas. Ale Twój czas, który poświęcasz na klikanie w kolejne okna.

Klonowanie Windows 10

Pytanie 3. Ile trwa klonowanie dysku?

Czas potrzebny do sklonowania dysku zależy od pojemności nośnika oraz ilości zapisanych w nim danych. Mając dysk 1 TB zapełniony w 50% nie przenosisz przecież 1000 GB, ale około 500 GB. Przyjdzie Ci jednak poświęcić kilka godzin – w teorii tyle samo, co przy reinstalacji systemu i kopiowaniu danych tradycyjnymi metodami. W praktyce inicjujesz proces klonowania i masz wolne. Wszystko dzieje się już samo.

Pytanie 4. Czy dyski mogą mieć różne pojemności?

Mogą mieć różne pojemności, jednak dysk docelowy powinien być przynajmniej równy dyskowi macierzystemu. Klonowanie np. z HDD 1 TB na SSD 512 GB bywa problematyczne również wtedy, gdy korzystasz z dedykowanych aplikacji albo wręcz niewykonalne, jeśli używasz do klonowania stacji dokującej.

Jak sklonować dysk z systemem Windows 10?

Możliwości jest kilka. Jeśli nie masz doświadczenia, nie chcesz płacić milionów monet i jeśli chcesz mieć pewność, że klonowanie dysku przebiegnie bezpiecznie, sugerujemy 2 wyjścia.

  1. Skorzystaj ze stacji dokującej. Prosty w obsłudze produkt ma w swej ofercie Unitek, a o jego zaletach przeczytasz w recenzji stacji Y-3032.
  2. Użyj dedykowanych programów. Crucial poleca darmową aplikację Acronis, która jest intuicyjna w obsłudze. Chcesz jej używać? Zobacz krótki film z tutorialem.

Zatem powodzenia – klonowanie czas zacząć!