Jaki jest wasz ulubiony Pokemon?

To pytanie zadał na Reddicie użytkownik Mamamia1001. Chyba nikt nie spodziewał się, że ta prosta ankieta otrzyma ponad 52 tysiące głosów. No właśnie, a jaki kieszonkowy stworek jest waszym ulubionym? Sprawdźcie, czy wasz wybór jest w top 10.

Złap je wszystkie

Pokemony są bliskie mojemu sercu. Chyba każdy, kto dorastał na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, miał kiedyś obsesję na ich punkcie. Kieszonkowe potwory docierały do nas z każdej strony. Wyskakiwały z paczek czipsów, uśmiechały się z wystaw sklepowych i piórników, aż w końcu usidlały przed ekranami telewizorów popołudniową porą.

The Pokemon Company dba, żeby nasze zainteresowanie tą marką nie malało. W ostatnich latach fani mają powody do radości. Oprócz anime przeznaczonego dla młodszych widzów oraz głównej serii gier od Nintendo dostaliśmy mobilne pokemon GO w 2015, czy tegoroczny film kinowy Detektyw Pikachu. Już za niedługo czeka nas premiera nowej gry z głównego cyklu i kilka pomniejszych tytułów, o których więcej pisał redakcyjny kolega Maciej tutaj: „Pokemon Sword” / „Pokemon Shield” – multum newsów dla fanów kieszonkowych potworów

Pokemon Red

Pierwsza generacja Pokemonów jest najlepsza

Pierwsze 151 Pokemonów – czyli całą pierwszą generację, jestem w stanie wymienić z głowy po kolei. Po co mi ta zbędna wiedza? Nie wiem. Moje płomienne zainteresowanie tą serią zaczęło przygasać gdzieś w okolicach trzeciej serii. Nie wiem za wiele, co się dzieje obecnie w kreskówkach (oprócz tego, że główny bohater się nie starzeje), staram się natomiast być na bieżąco z głównymi grami tego uniwersum. Nie zbaczajmy jednak z tematu, zobaczmy, jak prezentuje się sama ankieta.

Co moim zdaniem nie jest niespodzianką, w top 10 zdecydowanie dominowała pierwsza generacja Pokemonów. Głosy prezentowały się następująco:

 1. Charizard — 1,107 głosów
 2. Gengar – 1,056 głosów
 3. Arcanine – 923 głosów
 4. Bulbasaur – 710 głosów
 5. Blaziken – 613 głosów
 6. Umbreon – 607 głosów
 7. Lucario – 604 głosów
 8. Gardevoir – 585 głosów
 9. Eevee – 581 głosów
 10. Dragonite – 551 głosów

W ogóle mnie nie dziwi pierwsze miejsce Charizarda. Zaskoczeniem jest dla mnie drugie miejsce dla pokemona ducha Gengara oraz brak przedstawiciela pierwszego wodnego startera w pierwszej dziesiątce (jeśli żółw z armatami na plecach nie jest doskonałością, to nie wiem, co nią jest).

Walka Pokemon

Najwięksi przegrani

W swoim wpisie Mamamia1001 przedstawił też cztery Pokemony, które nie uzyskały ani jednego głosu. Są to:

 • Silcoon
 • Gothita
 • Eelektrik
 • Yungoos

Czy faktycznie są aż tak złe? Na pewno na tle 800 innych mogą wydawać się nieco nijakie.

Głosy redakcji

Niestety mój ulubiony Pokemon nie dostał się do TOP10. Pewnie nie ma go nawet w pierwszej dwudziestce (nie znamy niestety pełnej listy głosów). Naprawdę uroczy, fioletowy Koffing nie zasługuje na podium?

Zapytałem kilka osób z redakcji, jaki kieszonkowy stworek jest albo był ich ulubionym:

Michał: Oczywiście Snorlax. Kupa mięśni, luźne podejście do życia, wyczulony zmysł smaku i wrażliwość na muzykę. Cały ja.

Łukasz: Od dzieciaka miałem słabość do Charizarda. To taki niepokorny bad boy, co to spali wioskę, posłuży za powietrzny środek transportu, a gdy zajdzie taka potrzeba – w kilka minut upiecze ci kurczaka. Istny Pokemon renesansu.

Piotr: W Fire Red i Leaf Green zawsze miałem Gyaradosa. Nie od razu, bo trenowałem zawzięcie Magikarpia, aż zmienił się z fajtłapowatej ryby w potężnego smoka, siejącego postrach wśród przeciwników i władającego potężnymi ruchami.

Klaudia: Vulpix. Z pozoru zdystansowany i nieprzenikniony, a w środku nieustannie tli się w nim ogień. Czasem wybucha.

Anita: Bulbasaur, bo lubię kontrasty. Jego ubarwienie powinno uspokajać. Natomiast jego oczy potwierdzają, że niezłe z niego ziółko. I to nie ze względu na kolor, bynajmniej.

Maciej: Meowth – głównie ze względu na anime, gdzie był jednym z członków Zespołu R, które to trio zawsze darzyłem jakąś sympatią.

Jak widać, wśród naszych redaktorów bezsprzecznie króluje pierwsza, ta najbardziej nostalgiczna generacja, pokrywając się z preferencjami użytkowników Reddita.

A wasz ulubiony Pokemon? Jeśli jeszcze takiego nie macie, to czas to zmienić. Zobaczcie ofertę gier z tymi przesympatycznymi stworkami: