Jak zainstalować Windows 10 na komputerze?

Chcesz zainstalować Windowsa 10, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Na szczęście w ostatnich latach proces instalacji systemu został bardzo uproszczony i poradzi sobie z nim każdy. Przeczytaj, jakie kroki trzeba wykonać, aby zainstalować Windows 10.

Jak zainstalować Windows 10?

W styczniu 2020 roku na stronie Microsoft naszym oczom ukazał się komunikat: Zakończenie wsparcia technicznego systemu Windows 7 nastąpiło 14 stycznia 2020 r. Asysta techniczna i aktualizacje oprogramowania z witryny Windows Update pomagające chronić komputer nie są już dostępne dla produktu. Firma Microsoft stanowczo zaleca przejście do systemu Windows 10, aby uniknąć sytuacji, w której potrzebna obsługa lub wsparcie techniczne nie będą już dostępne.

Dotychczasowym zwolennikom starej, dobrej Siódemki nie pozostało więc nic innego, tylko posłuchać zaleceń Microsoft i przejść na Windows 10. Jeśli i Ty należysz do grona osób, które stanęły przed tym zadaniem, sprawdź poniższy artykuł, w którym przeprowadzamy Cię przez cały ten proces.

Instalacja Windows 10: wymagania techniczne

Zanim dowiesz się, jak zainstalować Windows 10 na komputerze, poznaj wymagania techniczne:

 • Procesor 1 GHz lub szybszy albo SoC.
 • 1 GB RAM dla wersji 32-bitowej lub 2 GB Ram dla 64-bitowej.
 • 16 GB wolnej pamięci na dysku dla wersji 32-bitowej lub 20 GB dla 64-bitowej.
 • Kartę graficzną obsługującą DirectX 9.0 lub ze sterownikiem WDDM 1.0.
 • Ekran o rozdzielczości minimum 800 x 600 pikseli.
Windows 10

Jak zainstalować Windows 10? Instrukcja krok po kroku

Przygotowanie do instalacji Windowsa 10

Przed zainstalowaniem Windowsa 10 należy utworzyć samodzielnie nośnik instalacyjny: USB bądź DVD. Jeśli wybierzesz pendrive’a, pamiętaj, że będzie potrzeba co najmniej 8 GB pojemności.

Microsoft udostępnia na swojej stronie kreator, który pobierze najnowsze obrazy systemu i utworzy nośnik instalacyjny USB lub pobierze ISO, by nagrać je na płytę DVD. Obsługa kreatora jest prosta i praktycznie ogranicza się do akceptacji postanowień licencyjnych i postępowania według instrukcji. 

Aby rozpoczęcie instalacji Windowsa 10 z USB czy DVD było możliwe, potrzeba odpowiedniej konfiguracji pod dany nośnik. Na szczęście w większości przypadków właściwe ustawienia są domyślnie aktywne. I dobrze, bo trudno byłoby opisać jedną, uniwersalną instrukcję, gdyż każdy producent płyty głównej stosuje swoje menu BIOS / UEFI. 

Pisząc w wielkim skrócie, jeśli instalacja Windows nie rozpoczyna się automatycznie po podłączeniu nośnika z obrazem systemu, podczas uruchamiania komputera w BIOS należy znaleźć BOOT Menu/Devices i nadać pierwszeństwo odczytu dla źródła instalacji (CD/DVD ROM / USB / Pendrive).

Windows 10 laptop do nauki

Rozpoczęcie instalacji Windowsa 10

Jeśli masz już wszystko przygotowane, tzn. masz kopie najważniejszych dla Ciebie plików i odpowiedni nośnik instalacyjny, to możesz przejść do sedna i rozpocząć instalację. Teraz wszystko naprawdę nie jest skomplikowane – wystarczy, że będziesz postępować według poleceń kreatora.

 1. Pierwszy etap instalacji to wybór języka, formatu daty i godziny oraz klawiatury. Ustawienia domyślne powinny być prawidłowe, więc klikasz „Dalej”;
 2. Następnie wybierasz opcję „Zainstaluj teraz”, Instalator Windows poprosi o wpisanie klucza licencyjnego. 
 3. W następnym kroku musisz udzielić zgody na postanowienia licencyjne oraz wybrać opcję instalacji. Jeśli masz zamiar przeprowadzić tzw. czystą instalację, wybierasz opcję „Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows”.
 4. Kolejny krok to wybór dysku i partycji instalacji systemu. Jeśli Twój komputer posiada tylko jeden dysk, sprawa jest prosta. Jeśli natomiast w komputerze znajduje się więcej partycji i dysków, upewnij się, że wskazany jest właściwy – jeśli pomylisz się w tym momencie, możesz stracić wszystkie dokumenty. Dlatego kolejny raz sugeruję, aby przed rozpoczęciem instalacji systemu najważniejsze dane uprzednio skopiować na jakiś zewnętrzny nośnik.
 5. Teraz proces, który może być dość czasochłonny, a więc Windows przystępuje do instalacji systemu.
 6. W następnym kroku musisz zatwierdzić region, język i układ klawiatury.
 7. Następnie Windows poprosi Cię o zalogowanie się do konta Microsoft. Jeśli takiego nie masz, konieczne będzie jego założenie.
 8. Teraz Windows zada kilka pytań związanych z ochroną prywatności i zaproponuje włączenie funkcji, jak np. dostęp do zdjęć czy zapisywanie plików w chmurze OneDrive. Wszystkie te funkcje będzie można oczywiście później jeszcze zmieniać.
 9. I to tyle. Przeprowadzone zostaną ostatnie konfiguracje — co może potrwać kilka minut — i instalacja zostanie zakończona.

Pamiętaj, że jeśli pojawi się jakikolwiek problem, którego nie będziesz w stanie samodzielnie rozwiązać, a komputer lub system został kupiony x-kom, możesz skorzystać z pomocy Infolinii Technicznej pod numerem: 34 377 00 30.