Jak zainstalować Windows 10 na komputerze?

Chcecie zainstalować Windowsa 10 i nie wiecie, jak się za to zabrać? Spokojnie, całe szczęście przez lata proces instalacji systemu został bardzo uproszczony i poradzi sobie z nim każdy. Przeczytajcie, jakie kroki trzeba wykonać, aby zainstalować Windows 10.

Instalacja Windows 10 i wymagania techniczne

O tym, że Microsoft wyłączy w styczniu wsparcie dla Windows 7 pisaliśmy już w listopadzie. Teraz chciałoby się zacytować klasyka i rzec: nadejszła wiekopomna chwila!

Oto bowiem na stronie Microsoft naszym oczom ukazał się komunikat: Zakończenie wsparcia technicznego systemu Windows 7 nastąpiło 14 stycznia 2020 r. Asysta techniczna i aktualizacje oprogramowania z witryny Windows Update pomagające chronić komputer nie są już dostępne dla produktu. Firma Microsoft stanowczo zaleca przejście do systemu Windows 10, aby uniknąć sytuacji, w której potrzebna obsługa lub wsparcie techniczne nie będą już dostępne.

Dotychczasowym zwolennikom starej, dobrej Siódemki nie pozostaje więc nic innego, tylko posłuchać zaleceń Microsoft i przejść na Windows 10.

Zanim dowiecie się, jak zainstalować Windows 10 na komputerze, poznajcie wymagania techniczne:

 • Procesor 1 GHz lub szybszy albo SoC.
 • 1 GB RAM dla wersji 32-bitowej lub 2 GB Ram dla 64-bitowej.
 • 16 GB wolnej pamięci na dysku dla wersji 32-bitowej lub 20 GB dla 64-bitowej.
 • Kartę graficzną obsługującą DirectX 9.0 lub ze sterownikiem WDDM 1.0.
 • Ekran o rozdzielczości minimum 800 x 600 pikseli.

Jak zainstalować Windows 10: krok po kroku

Przed zainstalowaniem Windowsa 10 należy utworzyć samodzielnie nośnik instalacyjny: USB bądź DVD. Jeśli wybierzecie pendrive’a, pamiętajcie, że będzie potrzeba co najmniej 8 GB pojemności.

Microsoft udostępnia na swojej stronie kreator, który pobierze najnowsze obrazy systemu i utworzy nośnik instalacyjny USB lub pobierze ISO, by nagrać je na płytę DVD. Obsługa kreatora jest prosta i praktycznie ogranicza się do akceptacji postanowień licencyjnych i postępowania według instrukcji. 

Aby rozpoczęcie instalacji Windowsa 10 z USB czy DVD było możliwe, potrzeba odpowiedniej konfiguracji pod dany nośnik. Na szczęście w większości przypadków właściwe ustawienia są domyślnie aktywne. I dobrze, bo trudno byłoby opisać jedną, uniwersalną instrukcję, gdyż każdy producent płyty głównej stosuje swoje menu BIOS / UEFI. 

Pisząc w wielkim skrócie, jeśli instalacja Windows nie rozpoczyna się automatycznie po podłączeniu nośnika z obrazem systemu, podczas uruchamiania komputera w BIOS należy znaleźć BOOT Menu/Devices i nadać pierwszeństwo odczytu dla źródła instalacji (CD/DVD ROM / USB / Pendrive).

laptop

Jeśli już macie wszystko przygotowane, tzn. skopiowaliście najważniejsze dla Was pliki i macie odpowiedni nośnik instalacyjny, to przechodzicie do sedna i możecie rozpocząć instalację. Teraz wszystko naprawdę nie jest skomplikowane – wystarczy, że będziecie postępować według poleceń kreatora.

 1. Pierwszy etap instalacji to wybór języka, formatu daty i godziny oraz klawiatury. Ustawienia domyślne powinny być prawidłowe, więc klikacie „Dalej”;
 2. Następnie wybieracie opcję „Zainstaluj teraz”, Instalator Windows poprosi o wpisanie klucza licencyjnego. 
 3. W następnym kroku musicie udzielić zgody na postanowienia licencyjne oraz wybrać opcję instalacji. Jeśli macie zamiar przeprowadzić tzw. czystą instalację, wybieracie opcję „Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows”.
 4. Kolejny krok to wybór dysku i partycji instalacji systemu. Jeśli Wasz komputer posiada tylko jeden dysk, sprawa jest prosta. Jeśli natomiast w komputerze znajduje się więcej partycji i dysków, upewnijcie się, że wskazany jest właściwy – jeśli pomylicie się w tym momencie, możecie stracić wszystkie dokumenty. Dlatego raz sugeruję, aby przed rozpoczęciem instalacji systemu najważniejsze dane uprzednio skopiować na jakiś zewnętrzny nośnik.
 5. Teraz proces, który może być dość czasochłonny, a więc Windows przystępuje do instalacji systemu.
 6. Następnie będziecie musieli zatwierdzić region, język i układ klawiatury.
 7. W kolejnym kroku Windows poprosi Was o zalogowanie się do konta Microsoft. Jeśli takiego nie macie, konieczne będzie jego założenie.
 8. Teraz Windows zada kilka pytań związanych z ochroną prywatności i zaproponuje włączenie funkcji, jak np. dostęp do zdjęć czy zapisywanie plików w chmurze OneDrive. Wszystkie te funkcje będzie można oczywiście później jeszcze zmieniać.
 9. I to tyle. Przeprowadzone zostaną ostatnie konfiguracje — co może potrwać kilka minut — i instalacja zostanie zakończona.

Pamiętajcie też, że jeśli pojawi się jakikolwiek problem, którego nie będziecie w stanie samodzielnie rozwiązać, a komputer lub system został kupiony x-kom, możecie skorzystać z pomocy Infolinii Technicznej pod numerem: 34 377 00 30.

Windows 10 w ofercie x-kom


Przeczytajcie też: