W związku z zakończonym wsparciem Windowsa 7 chcecie zainstalować Windowsa 10 i nie wiecie, jak się za to zabrać? Spokojnie, całe szczęście przez lata proces instalacji systemu został bardzo uproszczony i poradzi sobie z nim każdy. Przeczytajcie, jakie kroki trzeba wykonać, aby zainstalować Windows 10.
O tym, że Microsoft wyłączy w styczniu wsparcie dla Windows 7 pisaliśmy już w listopadzie. Teraz chciałoby się zacytować klasyka i rzec: nadejszła wiekopomna chwila! Oto bowiem na stronie Microsoft naszym oczom ukazał się komunikat: Zakończenie wsparcia technicznego systemu Windows 7 nastąpiło 14 stycznia 2020 r. Asysta techniczna i aktualizacje oprogramowania z witryny Windows Update pomagające chronić komputer nie są już dostępne dla produktu. Firma Microsoft stanowczo zaleca przejście do systemu Windows 10, aby uniknąć sytuacji, w której potrzebna obsługa lub wsparcie techniczne nie będą już dostępne.
Dotychczasowym zwolennikom starej, dobrej Siódemki nie pozostaje więc nic innego, tylko posłuchać zaleceń Microsoft i przejść na Windows 10.
Po ukazaniu się komunikat Microsoftu w sieci aż zawrzało. Jedni piszą wprost o tym, że bez problemu można dokonać darmowej aktualizacji, drudzy przed tym przestrzegają. I rzeczywiście sprawa nie jest do końca jasna. Jeśli macie swój klucz licencyjny do Windowsa 7 lub 8.1 to faktycznie wciąż możecie za darmo go zaktualizować do Windows 10. Jednak oficjalnie Microsoft tę promocję zakończył w 2016 roku. Później została ona przedłużona, ale jedynie dla osób niepełnosprawnych. Weryfikacja tego była trudna, więc wiele osób korzystało z tej możliwości i mówi się, że Microsoft przymyka na to oko. Jednak rzeczywiście oficjalne pisanie o tym, że istnieje taka możliwość bez przedstawienia dokładnie sytuacji, jest trochę nie na miejscu.
Przed zainstalowaniem Windowsa 10 należy utworzyć samodzielnie nośnik instalacyjny: USB bądź DVD. Jeśli wybierzecie pendrive’a, pamiętajcie, że będzie potrzeba co najmniej 8 GB pojemności.
Microsoft udostępnia na swojej stronie kreator, który pobierze najnowsze obrazy systemu i utworzy nośnik instalacyjny USB lub pobierze ISO, by nagrać je na płytę DVD. Obsługa kreatora jest prosta i praktycznie ogranicza się do akceptacji postanowień licencyjnych i postępowania według instrukcji.
Aby rozpoczęcie instalacji Windowsa 10 z USB czy DVD było możliwe, potrzeba odpowiedniej konfiguracji pod dany nośnik. Na szczęście w większości przypadków właściwe ustawienia są domyślnie aktywne. I dobrze, bo trudno byłoby opisać jedną, uniwersalną instrukcję, gdyż każdy producent płyty głównej stosuje swoje menu BIOS / UEFI. Pisząc w wielkim skrócie, jeśli instalacja Windows nie rozpoczyna się automatycznie po podłączeniu nośnika z obrazem systemu, podczas uruchamiania komputera w BIOS należy znaleźć BOOT Menu/Devices i nadać pierwszeństwo odczytu dla źródła instalacji (CD/DVD ROM / USB / Pendrive).
Jeśli już macie wszystko przygotowane, tzn. skopiowaliście najważniejsze dla Was pliki i macie odpowiedni nośnik instalacyjny, to przechodzicie do sedna i możecie rozpocząć instalację. Teraz wszystko naprawdę nie jest skomplikowane – wystarczy, że będziecie postępować według poleceń kreatora.
Pamiętajcie też, że jeśli pojawi się jakikolwiek problem, którego nie będziecie w stanie samodzielnie rozwiązać, a komputer lub system został kupiony x-kom, możecie skorzystać z pomocy Infolinii Technicznej pod numerem: 34 377 00 30.