Jak wymazać dane z iPhone, iPada lub iPoda? Co zrobić przed sprzedażą, zwrotem lub reklamacją?

Prawdopodobnie każdy użytkownik korzystający z ekosystemu giganta z Cupertino posiada konto Apple ID. Bez niego nie jesteśmy w stanie udostępniać plików w chmurze iCloud, pobierać aplikacji z App Store ani robić zakupów w Apple Music. Jednak na każde urządzenie kiedyś nadejdzie pora, co zatem trzeba zrobić przed sprzedażą, zwrotem lub reklamacją iPhone, iPada lub iPoda? Dowiedz się także jak usunąć dane z Apple Watcha.

Jak usunąć konto Apple ID i kiedy warto to zrobić?

Konto Apple ID jest niezbędne do obsługiwania funkcji z ekosystemu firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo. Dzięki niemu możesz korzystać z chmury iCloud, iMessage, Apple Music, App Store, FaceTime i wielu innych usług. Co więcej, wszystkie Twoje dane są synchronizowane na każdym urządzeniu, na którym korzystasz z identyfikatora Apple ID. Umożliwia ono dodatkowo:

 • Logowanie do zewnętrznych stron internetowych przy pomocy konta Apple
 • Korzystanie z usług iMessage i FaceTime w celu rozmawiania i wymieniani wiadomości z rodziną i przyjaciółmi
 • Robienie zakupów i uzyskiwanie dostępu do wcześniej nabytych produktów w iTunes Store, Apple Books i App Store
 • Uaktualnianie prywatnych plików w usłudze chmury iCloud
 • Automatyczne konfigurowanie nowych urządzeń Apple, w taki sposób, aby niczym nie różniły się od poprzednich
 • Dostęp do płatności przy pomocy Apple Pay
 • Usługa Znajdź mój iPhone będzie nieaktywna

Przejdźmy jednak do meritum, kiedy i dlaczego warto usunąć konto Apple ID? Przede wszystkim powinno się to robić przed sprzedażą, zwrotem lub reklamacją iPhone, iPada lub iPoda. Chyba nikt nie chciałby, aby niepożądany użytkownik miał dostęp do naszych korespondencji, wykonanych zdjęć czy pęku kluczy umożliwiającego zalogowanie się do prawie każdej witryny, w jakiej posiadamy konto. Aby tego uniknąć, w łatwy i prosty sposób można wykasować wszystkie dane ze starego urządzenia, jednocześnie przenosząc je na nowe. Jak tego dokonać dowiesz się w dalszej części poradnika.

Jak usunąć konto Apple ID?

1. Przede wszystkim wyloguj się z usługi iCloud oraz z App Store. Zrobisz to zaledwie kilkoma kliknięciami. Wystarczy, że wejdziesz w Ustawienia > klikniesz w swoje imię i nazwisko > przewiniesz ekran na sam dół i klikniesz opcję Wyloguj się. Zostaniesz poproszony o podanie hasła do Apple ID i potwierdzenie operacji.

Jak wylogować Apple ID?

2. Wyrejestruj się z usługi iMessage (nie jest to konieczne, ale zajmuje chwilę i warto to wykonać). Przed wyjęciem karty SIM wejdź w Ustawienia > Wiadomości, a następnie dezaktywuj opcję iMessage.

Dezaktywacja iMessage

3. Teraz możemy przystąpić do usuwania danych. Wróć ponownie do Ustawień > przejdź do Ogólne > Wyzeruj > Wymaż zawartość i ustawienia. UWAGA: jeśli masz włączone funkcję Znajdź mój iPhone może zajść konieczność potwierdzenia czynności loginem i hasłem Apple ID.

Wymazywanie zawartości iPhone

4. Na koniec wystarczy, że na nowym urządzeniu usuniesz poprzednie z listy zaufanych urządzeń. Zrobisz to poprzez wejście w Ustawienia > kliknięcie w swoje imię i nazwisko, a następnie wybranie pożądanego produktu Apple z listy.

Usuwanie zaufanych urządzeń Apple

Jak usunąć dane w Apple Watch i rozłączyć zegarek z iPhone?

Wymazanie danych z Apple Watch

Przed sprzedażą lub wysłaniem do regulaminowego zwrotu zegarka Apple Watch, wypadałoby usunąć wszystkie dane, jakie się na nim znajdują. Chyba nie chcesz, aby ktoś zdobył dostęp do Twoich wszystkich pomiarów, a także połączonych kart czy odebranych maili i wiadomości. Wystarczy, że:

 1. W menu zegarka wejdziesz w Ustawienia > Ogólne > Wyzeruj > Wymaż zawartość i ustawienia. Czasem ta akcja będzie wymagała zatwierdzenia hasłem.
 2. W przypadku modelu GPS + Cellular wybierz dodatkowo opcję usunięcia planu sieci komórkowej.
 3. Aby potwierdzić wszystkie operacje, kliknij Wymaż wszystko. W ten sposób Apple Watch powróci do ustawień fabrycznych.

Rozłączenie zegarka Apple Watch z iPhone

Jeśli zmieniasz iPhone na nowy model i chciałbyś połączyć zegarek Apple Watch do nowego urządzenia, najpierw wypadałoby rozłączyć się z obecnym. Ta operacja jest niezwykle prosta:

 1. Umieść Apple Watch blisko iPhone i otwórz w nim aplikację Watch.
 2. Przejdź do zakładki Mój zegarek i kliknij we Wszystkie zegarki.
 3. Stuknij przycisk Informacje, które znajdują się po prawnym stronie ekranu, obok zegarka, który chcesz dezaktywować, a następnie kliknij opcję Rozłącz Apple Watch
 4. W przypadku modelu GPS + Cellular wybierz dodatkowo opcję usunięcia planu sieci komórkowej.

Planujesz zakup nowego smartfona Apple? Poznaj ofertę iPhone w x-kom