Jak sformatować dysk?

Formatowanie dysku to, najprościej rzecz ujmując, skasowanie całej jego zawartości. Wszystkie programy, zdjęcia, filmy, muzyka, gry czy inne pliki zostają usunięte. Powierzchnia użytkowa zwalnia się, dzięki czemu można zainstalować na dysku nowe aplikacje. Jak to zrobić?

Jak to zrobić?

Formatowanie dysku to trwały, nieodwracalny krok (w warunkach domowych). Dlatego, zanim to zrobisz, upewnij się, że wszystkie ważne pliki, które będą Ci w przyszłości potrzebne, są skopiowane i bezpieczne na innym dysku lub w chmurze.

Aby wyczyścić dysk ze wszystkich danych, otwórz okno Ten komputer (na systemach operacyjnych starszych niż Windows 10 – Mój komputer). W zakładce Urządzenia i dyski (starsze wersje Windows – Dyski twarde) widzisz wszystkie aktualnie podpięte do Twojego komputera urządzenia do przechowywania danych. Zarówno dyski, które znajdują się wewnątrz komputera, jak i te zewnętrzne (np. pendrive).

Wybierz dysk, który chcesz sformatować, a następnie kliknij na niego PPM (prawy przycisk myszy). Na liście znajdź Formatuj… i wybierz tę opcję. W oknie, które Ci się pojawi, możesz zmienić kilka ustawień.

zdjęcie pokazuje okno wywołane kliknięciem ikony "ten komputer"

System plików – NTFS (domyśle) to system plików zoptymalizowany dla dysków wewnętrznych. ExFAT z kolei, jest dostosowany do wymagań dysków zewnętrznych, takich jak pendrive. FAT32 to system, który był (jest) wykorzystywany w starszych komputerach.

Rozmiar jednostki alokacji określa najmniejszą wielkość przestrzeni, która może być użyta do przechowywania pliku na dysku. Domyślnie, dla systemu NTFS są to 4096 bajty (4 kb).

Etykieta woluminu – to miejsce, w którym możemy zmienić nazwę dysku. Przykładowo, dysk nazywa się Nowy (F:), a po zmianie etykiety na Programy, nazwa zmieni się na Programy (F:). 

zdjęcie pokazuje menu systemowe i instruuje, jak wykonać szybkie formatowanie dysku

Kolejną opcją jest również możliwość wykonania Szybkiego formatowania. Co to oznacza? Jeżeli nie wybierzesz tej opcji, to wszystkie dane z wybranej partycji zostaną skasowanie. Natomiast jeżeli zaznaczysz szybkie formatowanie, pliki tak naprawdę nie zostaną skasowane (na razie).

Najprościej mówiąc – dane zostaną „schowane” do momentu, w którym nie zostaną nadpisane przez inne. Jest to szybsza i wygodniejsza opcja – skorzystaj z niej, jeżeli nie pozbywasz się dysku. Jeżeli sprzedajesz lub oddajesz nośnik danych – bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie pełne formatowanie, bez zaznaczenia tej opcji.

Formatowanie partycji systemowej

Formatowanie dysku systemowego (znanego ogólnie jako C) różni się od czyszczenia pozostałych partycji. Co do zasady rzadko się to robi, ponieważ wiąże się to z koniecznością ponownej instalacji systemu.

W celu sformatowania partycji systemowej należy uruchomić instalator systemu Windows z płyty lub pendrive’a i przejść przez kolejne etapy instalacji systemu operacyjnego. W momencie, w którym instalator poprosi o wybranie dysku (partycji), na której ma być zainstalowany Windows, mamy możliwość sformatowania każdej dostępnej partycji. W tym oczywiście tej, na której aktualnie znajduje się nasz system operacyjny. Po udanym formatowaniu takiej partycji, wystarczy ponownie zainstalować na niej system i gotowe. Mamy czystego Windowsa.

Dysk a partycja

W tym artykule pojęcia dysku i partycji były używane naprzemiennie. W gwoli ścisłości wyjaśnię co oznaczają i czym różnią się pojęcia. Najprościej będzie na przykładzie:

Mam w swoim komputerze dwa dyski. Jako że lubię mieć porządek, jeden z nich dzielę na trzy partycje. Systemową (C:), na programy (D:) i na gry (F:). Drugi dysk pozostawiam w całości na pliki (G:). Jeżeli sformatuję partycję G, to de facto sformatuję cały dysk. Jeżeli natomiast zrobię to samo z partycją F, to partycje C i D, mimo że na tym samym dysku, pozostaną nietknięte. Jeżeli chcę sformatować cały dysk, to muszę powtórzyć czynność dla wszystkich partycji.

Sprawdź dyski zewnętrzne i przenośne w ofercie x-komu