Jak przełączać karty graficzne w laptopie?

Wiele laptopów wyposażonych jest w dwie karty graficzne. Dotyczy to głównie sprzętu, który przeznaczony jest do grania lub profesjonalnego użytku, bo to wiąże się z potrzebą wysokiej wydajności. Czasem jednak system nieodpowiednio dobiera kartę do określonych zadań. Jeśli zastanawiasz się, jak przełączać karty graficzne w laptopie, w tym artykule znajdziesz na to odpowiedź.

Dwie karty graficzne w laptopie

Dwie karty graficzne w laptopie to często spotykana konfiguracja w sprzęcie, który ma zapewnić wysoką wydajność. Takie rozwiązanie szczególnie przyda się graczom, którzy potrzebują mobilnego sprzętu, a czymś takim bez wątpienia są laptopy. Jak to działa? Producent montuje dwie karty graficzne:

  • Zintegrowana karta graficzna – jest mniej wydajna, ale dzięki temu zużywa mniej energii. Dlatego bardzo dobrze sprawdzi się podczas przeglądania internetu czy korzystania z aplikacji biurowych, a więc tam, gdzie nie potrzeba dużej mocy.
  • Dedykowana karta graficzna – zdecydowanie bardziej wydajna, a dzięki temu pozwala na uruchomienie nowych gier na wysokich ustawieniach (w zależności od modelu karty oraz samej gry) oraz pracę w programach do montowania filmów czy tworzenia grafik 3D. Dedykowane GPU zużywa jednak dużo więcej energii i raczej trudno jest wtedy uniknąć podłączenia laptopa do gniazdka.

Wykorzystanie dwóch kart graficznych w laptopie jest więc kompromisem pomiędzy mobilnością a wydajnością. Nie musisz uzależniać się od stacjonarnej skrzynki, ale też nie ma co ukrywać – desktopa stać na wiele więcej, nie tylko pod kątem samej wydajności i kultury pracy, ale również ewentualnych modyfikacji w przyszłości. W laptopie o zmiany podzespołów jest trudno.

Jak sprawdzić, z której karty graficznej korzysta system?

Jeśli zastanawiasz się, z której karty graficznej korzysta aktualnie Twój laptop, możesz zrobić to w łatwy sposób z poziomu ustawień, zarówno w Windowsie 10, jak i Windowsie 11:

  1. Na pulpicie kliknij prawym przyciskiem mysz i wybierz „Ustawienia ekranu”.
  2. Wybierz „Zaawansowane ustawienia wyświetlacza”.
  3. W „Informacjach o wyświetlaczu” zobaczysz, z której karty korzysta system.
Sprawdzenie karty graficznej w Windowsie 10
Sprawdzenie karty graficznej w Windowsie 10.
Sprawdzenie karty graficznej w Windowsie 11.

Jak przełączyć kartę graficzną w laptopie?

Domyślnie system powinien dobierać kartę graficzną do aktualnych potrzeb. Z reguły po uruchomieniu gry (lub np. programu graficznego) aktywuje dedykowane GPU. Jeśli chcesz zmienić zasady dobierania karty graficznej, wykonaj następujące kroki:

  1. Przejdź do panelu sterowania karty graficznej.
  2. W ustawieniach obrazu lub zarządzania energią wybierz, czy system ma wybierać kartę graficzną automatycznie lub zaznacz preferowany procesor graficzny.
  3. Pamiętaj, by zapisać zmiany po wyjściu. Dostęp do wspomnianych ustawień może nieco różnić się w zależności od producenta i sterownika.

Alternatywnie domyślną kartę graficzną zmienisz również w ustawieniach BIOS/UEFI. Zalecamy jednak wybór tego procesu zaawansowanym użytkownikom.

wybór karty graficznej w laptopie
Zarządzanie ustawieniami 3D w panelu sterowania NVIDIA.

Laptopy z dedykowanymi kartami graficznymi

Laptopy z dwiema kartami graficznymi znajdziesz w x-komie. W ofercie dostępne są zarówno laptopy gamingowe, jak i również laptopy do projektowania graficznego. Poznaj polecany sprzęt.