iPhone 12 najmocniejszym smartfonem na świecie? Przecieki pokazują, że to możliwe

Nie każdy iPhone jest rewolucją na rynku, ale każda generacja iPhone niesie za sobą skok wydajnościowy. Wyniki wydajności procesora A14 Bionic wskazują, że tak samo będzie w przypadku nadchodzącego, choć wciąż niezapowiedzianego, iPhone’a 12.

Wydajność procesora w iPhone 12

Data premiery iPhone 12 wciąż nie jest znana. Z przecieków dowiedzieliśmy się jedynie, jak nowy iPhone może wyglądać i jaka jest jego przewidywana specyfikacja.

Sercem iPhone’a 12 będzie procesor A14 Bionic. Uznany leaker Ice Universe podzielił się przeciekiem z debiutu procesora w teście wydajności Geekbench 5. Test był przeprowadzony na iPadzie.

Wynik na poziomie 1583 punktów dla jednego rdzenia i 4198 dla wielu rdzeni to absolutny top wśród smartfonów na rynku w tej chwili. Więcej szczegółowych wyników znajdziecie po kliknięciu tweeta. W podobnym teście iPhone 11 zdobył odpowiednio 1337 i 3509 punktów. Oznacza to, że iPhone 12 może być nawet o 18% szybszy na jednym rdzeniu i o 20% szybszy na wielu rdzeniach.

Oczywiście wszystko zależy od tego, czy procesor A14 Bionic będzie tak samo wydajny na pokładzie iPhone’a, co na pokładzie iPada. Ale jeśli tak, to…

iPhone 12 będzie najszybszym smartfonem

Powyższych wyników wydajności mogą pozazdrościć smartfony z Androidem – i to dosłownie wszystkie. Najmocniejszy z nich – Samsung Galaxy Note 20 Ultra napędzany Snapdragonem 865 Plus w Geekbench 5 zdobył 985 i 3294 punktów na jednym i wielu rdzeniach. Zgodnie z nieoficjalnymi wynikami A14 Bionic jest szybszy od najmocniejszego smartfona z Androidem o 27% na wielu rdzeniach i aż o 60% na jednym rdzeniu.

iPhone 12 aparaty

Jeśli Apple w końcu zaprezentuje iPhone’a 12 i dostaniemy go jeszcze w 2020 roku, to prawdopodobnie będzie najmocniejszym smartfonem na świecie. Dopiero smartfony z nadchodzącym Snapdragonem 875 będą mogły stawić mu czoła i być może strącić z pozycji lidera.

Oczywiście platforma Geekbench 5 to tylko jeden ze wskaźników wydajności, ale daje on całkiem realny wgląd w to, jak mocny może być iPhone 12 napędzany procesorem A14 Bionic. Pozostaje jeszcze kwestia układu graficznego i szybkości pozostałych podzespołów, a także chłodzenia smartfona. Miejmy nadzieję, że smartfon nie będzie się zbytnio nagrzewał przy takiej mocy, chociaż to nie powinno być problemem w przypadku procesora w architekturze 5 nm.

Moc iPhone’a 12 to nie wszystko. Szybkość działania zależy także oczywiście od systemu operacyjnego – iOS 14 już jest oraz od częstotliwości odświeżania ekranu. Jeśli nowe iPhone’y nie dostaną ekranu 90 lub 120 Hz, to świetna wydajność może być przyćmiona przez nienajlepszą płynność działania.