Intel Unison. Aplikacja, dzięki której połączysz smartfona z komputerem

Zawartość smartfona na ekranie komputera? To możliwe z aplikacją Intel Unison. Nie tylko ułatwisz sobie transfer plików, przeglądanie treści multimedialnych, wysyłanie wiadomości i odbieranie połączeń, ale zwiększysz też płynność wykonywania kolejnych zadań. Dowiedz się, co to jest Intel Unison, jak działa oraz z jakimi urządzeniami współpracuje.

Intel Unison – korzystaj ze smartfona na komputerze

Intel Unison to aplikacja, która pozwala w łatwy i szybki sposób połączyć laptopa czy komputer ze smartfonem. Jest kompatybilna z Windowsem 11, Androidem (od wersji 9) oraz iOS-em (od wersji 15). Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy dostęp do swojego telefonu z poziomu PC-ta. Pozwala to bez problemu przeprowadzić rozmowę telefoniczną na komputerze, odebrać i wysłać wiadomość, zajrzeć do galerii czy sprawdzić powiadomienia.

Aplikacja Intel Unison jest intuicyjna, a by w pełni korzystać z jej możliwości, wystarczy ekspresowa, jednorazowa konfiguracja. Opiera się na nowym standardzie Intel Evo, który między innymi sprzyja zwiększeniu produktywności, dzięki gwarancji płynnego działania na wielu aplikacjach jednocześnie. A w skrócie – standard ten ma wyróżniać laptopy premium, które mają sprostać wymaganiom najbardziej wymagającym użytkownikom.

Dlatego Intel Unison świetnie sprawdzi w wykonywaniu codziennych zadań. Po sparowaniu smartfona z komputerem o wiele łatwiej prześlemy pliki pomiędzy tymi urządzeniami. Tradycyjne udostępnianie przez systemowe aplikacje Bluetooth bywa często problematyczne – nie da się znaleźć przesłanych plików albo komputer nie wykrywa smartfona (lub na odwrót).

Nie trzeba też zerkać co chwilę na telefon, by sprawdzić powiadomienia albo odpisać na wiadomość. Wszystkie notyfikacje, które są nam potrzebne, wyświetlą się na ekranie komputera, by nie wybijamy z rytmu pracy. Podobnie jest z rozmowami telefonicznymi – dzięki dostępowi do listy kontaktów w telefonie bez problemu odbierzemy lub wykonamy połączenie na komputerze.

intel unison połączenie telefoniczne
Połączenie telefoniczne w aplikacji Intel Unison

Funkcje Intel Unison

 • Połączenia telefoniczne – niezwykle przydatna funkcja, która umożliwia przeprowadzanie rozmów telefonicznych z poziomu komputera. Aplikacja ma dostęp do książki telefonicznej, a dzięki temu łatwo można nie tylko odbierać telefony, ale również dzwonić.
 • Wiadomości – SMS-y wygodniej jest pisać na klawiaturze komputera. Aplikacja pozwala więc zyskać czas i komfort podczas pisania i odczytywania wiadomości, ponieważ w pełni można je obsłużyć na komputerze.
 • Transfer plików – sposób działania jest podobny do przenoszenia plików z jednego folderu do drugiego na komputerze. W okienku aplikacji wybrane pliki wystarczy przeciągnąć ze smartfona na komputer lub odwrotnie.
przesyłanie plików przez intel unison
Przesyłanie plików przez Intel Unison
 • Powiadomienia z aplikacji – Unison pozwala wybrać aplikacje, z których powiadomienia chcemy otrzymywać. Notyfikacje działają więc na podobnej zasadzie, co na smartwatchu, z tą różnicą, że w tym wypadku mogą wyświetlać się na ekranie komputera.
 • Galeria ze smartfona na komputerze – zdjęcia i filmy ze smartfonowej galerii da się podejrzeć na ekranie komputera bez konieczności przesyłania ich. 
intel unison galeria
Galeria w aplikacji Intel Unison

Na jakich urządzeniach działa Intel Unison?

Każdy, kto próbował już wcześniej sparować smartfona z komputerem, zapewne korzystał z aplikacji Łącze z telefonem. Intel Unison jest odpowiedzią na rozwiązanie Microsoftu, które do niedawna oferowało jedynie połączenie Windowsa z Androidem, a dopiero od wersji na Windowsa 11 pojawiła się możliwość sparowania także iPhone’ów. Z założenia Unison ma być jednak łatwiejszy w konfiguracji i bardziej intuicyjny.

Jednak (przynajmniej w tej chwili) nie jest tak uniwersalnie, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim Intel Unison potrzebuje komputera z Windowsem 11 oraz procesorem Intel Core 12. generacji lub nowszym (i najlepiej z certyfikatem Intel Evo).

W takim razie, co z użytkownikami, którzy pracują na starszym sprzęcie lub opartym na AMD? Być może uda im się zainstalować aplikację Intela, jednak nie ma gwarancji, że będzie działać, jak należy. By wykorzystać pełnię możliwości Intel Unison, konieczna jest stabilność działania, której może niestety zabraknąć w przypadku niezgodności sprzętu i systemu.

W przyszłości dostępność Unisona ma się jednak zwiększyć, ponieważ firma jest otwarta na rozszerzenie współpracy. Obecnie pozostaje zakup laptopa z obsługą Intel Unison.

laptop intel evo
Laptop z Intel Evo

Intel Unison – konfiguracja. Skąd pobrać? Jak połączyć komputer ze smartfonem?

 1. Otwórz aplikację Intel Unison na komputerze. Jeśli nie masz aplikacji, pobierzesz ją ze sklepu Microsoft Store.
 2. Wykonaj niezbędne kroki, które zobaczysz na ekranie komputera.
 3. Pobierz aplikację Intel Unison na smartfona ze sklepu Google Play lub App Store, a następnie otwórz ją i zezwól na wymagane dostępy.
 4. Sparuj komputer z telefonem za pomocą kodu QR lub kodu tekstowego.
 5. Zweryfikuj urządzenie, potwierdzając zgodność wyświetlonych kodów na ekranach komputera i smartfona.
 6. Gotowe! Twój smartfon jest połączony z komputerem za pomocą Intel Unison.

Laptopy z Intel Evo. To na nich działa Intel Unison

Intel Unison dostępny jest na wszystkich laptopach opartych o Intel Evo. Sprzęt, który otrzyma taki certyfikat, musi spełniać określone warunki. Najważniejsze z nich to: ekran FHD lub 4K, procesor Intel Core i5 lub i7 z układem graficznym Iris Xe na pokładzie, co najmniej 8 GB RAM-u i 256 GB pojemności na dane, szybkie ładowanie czy łączność Wi-Fi 6 i Thunderbolt 4. Wśród laptopów, które mają certyfikat Intel Evo znajdziesz między innymi urządzenia serii Acer Aspire Vero, ASUS ZenBook, Lenovo Yoga, HP Envy, Dell XPS, Microsoft Surface Pro 9, LG GRAM czy MSI Prestige.