Ile zarobiliście w maju? Bo PUBG Mobile przytulił skromne 226 milionów dolarów

W kontekście gier mobilnych dominują dwie szkoły. Pierwsza ma do nich stosunek pogardliwy, zakładający, że grać to można na pecetach albo konsolach, nie na smartfonach. Drugą szkołę charakteryzuje to, że ma pierwszą w dupie. O tym, jak głęboko, uświadamiają najdobitniej miesięczne wyniki finansowe niektórych tytułów mobilnych. Takie PUBG Mobile na przykład tylko w maju zarobiło 226 milionów dolarów. Piecze? To zaraz zapiecze mocniej, bo to nie jedyna kura znosząca złote jaja.

PUBG Mobile najlepiej zarabiającą grą mobilną na świecie

226 milionów dolarów. W przeliczeniu na złotówki daje to kwotę oscylującą wokół połowy rocznego budżetu TVP finansowanego przez skarb państwa. To czterech Robertów Lewandowskich i pięciuset sześćdziesięciu pięciu Tomášów Petrášków z Rakowa Częstochowa, jeśli wziąć pod uwagę wyceny portalu Transfermarkt na 10 czerwca 2020. Innymi słowy – to dużo, naprawdę dużo. Prawdopodobnie tyle, ile nie zarobię (i wy też) przez całe swoje życie.

Tymczasem PUBG Mobile zarobiło tyle w miesiąc.

W porównaniu z majem 2019 gra zanotowała wzrost zysków aż o 42 procent. To zaś daje jej pierwsze miejsce na liście tytułów mobilnych generujących największy miesięczny przychód.

Niespodzianką nie powinien być fakt, że 53 procent wspomnianej kwoty pochodzi z kont bankowych graczy z Chin. Na 10,2 procent zysków PUBG Mobile złożyli się Amerykanie, trzecią najhojniejszą nacją jest natomiast Arabia Saudyjska (5,5 procent).

PUBG grafika

Na drugim miejscu również znalazła się gra od Tencent

Konkretnie – Honor of Kings, które w maju wygenerowało 204,5 miliona dolarów (wzrost o 42 procent w stosunku do maja 2019). Tutaj już wkład Chińczyków jest miażdżący i wynosi aż 95 procent. Pudło zamyka gra Roblox od Roblox Corporation.

Najlepiej zarabiające gry mobilne maj 2020

Trenerzy Pokemonów wychodzą z domów

Wiele krajów – w tym Polska – luzuje obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Doskonale widać to na przykładzie gry Pokemon GO, dla której maj 2020 był najlepszym finansowo miesiącem od września ubiegłego roku. Jak widać, przymusowa izolacja wyzwoliła w trenerach Pokemonów apetyt na aktywne poszukiwanie stworków, a co za tym idzie – otworzyła ich portfele na mikrotransakcje w grze.

Niantic zarobił w maju 82,2 miliona dolarów, co w porównaniu z zeszłym rokiem daje miesięczny zysk wyższy o 45,5 procent. Na renesans mobilnych Pokemonów przyczyniły się dwie rzeczy. Po pierwsze – działania Niantic w trakcie pandemii, umożliwiające grę bez wychodzenia z domu. Zabiegi te przyciągnęły zarówno nowych graczy, jak i tych, którzy porzucili tytuł jakiś czas temu. Wisienką na torcie był fakt znoszenia obostrzeń w wielu państwach, kiedy to zachęceni Pokemaniacy mogli powrócić na ulice.

pokemon go

Wszystkie zamieszczone dane (poza szacunkowymi wycenami piłkarzy) pochodzą z serwisu SensorTower.com. Szacunkowe przychody obejmują okres od 1 maja 2019 do 31 maja 2020, obejmują transakcje w sklepach App Store i Google Play i odzwierciedlają wydatki brutto użytkowników z całego świata.

 

Źródło: gamesindustry.biz, sensortower.com