Gwarancja on-site i door-to-door. Omawiam zalety, wyjaśniam różnice

Poza klientami biznesowymi mało kto przygląda się sekcji gwarancja na kartach produktowych. A szkoda, bo tak naprawdę każdy powinien wiedzieć, czy gwarancja realizowana jest standardowo, w trybie door-to-door, czy może on-site. A żeby wiedzieć, co oferują, trzeba znać różniące je aspekty. Teraz zajmę się ich analizą.

Door-to-door. Nie ruszasz się z domu, ale sprzęt wysyłasz

Gdy ze sprzętem dzieje się coś niepokojącego – działa nieprawidłowo albo wcale, a defekt nie jest efektem uszkodzenia mechanicznego – wtedy należy skorzystać z gwarancji. W formie najbardziej rozpowszechnionej urządzenie trzeba było zanieść do sklepu, w którym się go kupiło.

Przy zakupach online dochodzi kwestia odesłania produktu do sprzedawcy. Niektórzy zamawiają kuriera do domu, co jest bardzo wygodne. Z doświadczenia wiem jednak, że większość idzie na pocztę, do Paczkomatu InPost albo do bezpośrednio do punktu nadawania przesyłek kurierskich.

Tymczasem system door-to-door ma tę zaletę, że nie musisz nigdzie wychodzić. Umówiony kurier przyjeżdża do Ciebie (do domu lub do firmy), zabiera zapakowany sprzęt i odwozi go do serwisu. Po zakończonej naprawie paczka wraca do Ciebie w ten sam sposób.

Jakie korzyści daje door-to-door?

Gwarancja door-to-door nie wymaga wożenia ze sobą paczek, a one mają różne gabaryty. Samochodem jest naturalnie łatwiej przetransportować pakunek, lecz nie każdy ma auto i nie zawsze jest ono dostępne, bo akurat ktoś nim jeździ.

Do tego dochodzi kwestia bezpieczeństwa podczas transportu. A niechby zaskoczył Cię deszcz w chwili, gdy taszczysz pokaźną paczkę z elektroniką.

Co więcej, w przypadku door-to-door zwykle nie ponosisz kosztów przesyłki, pokrywa je sklep. Mimo wszystko dobrze doprecyzować sobie tę informację. Poszukać zapisu w regulaminie sklepu albo przy konkretnym produkcie, bo nie wszystkie mogą być objęte gwarancją „od drzwi do drzwi”.

porównanie gwarancji door to door i on-site

On-site. Naprawa odbywa się u Ciebie

Niepodważalnym atutem tego typu gwarancji jest naprawa pod wskazanym adresem. Niczego się nie wysyła, niczego nie pakuje – to serwisant przyjeżdża do Ciebie i u Ciebie dokonuje niezbędnych napraw. Oczywiście nie przyjeżdża w ciemno.

Wcześniej trzeba oczywiście zgłosić, że coś się dzieje, najczęściej telefonicznie lub przez formularz kontaktowy. Zwykle możesz też liczyć na zdalną pomoc konsultanta, który w trakcie rozmowy zada kilka pytań i zdalnie postara się ustalić przyczynę awarii. Dopiero gdy to nie pomoże, na miejsce zostanie wysłany technik.

Tak dzieje się w usłudze on-site dla komputerów G4M3R.

Rozmowa pozwala także określić, co wysłannik musi mieć przy sobie – jakie narzędzia i jakie części. Ma przecież naprawić sprzęt, a nie diagnozować go i ustalać, co się stało. Tym zajmuje się konsultant na infolinii.

Jakie korzyści daje on-site?

Przede wszystkim naprawa on-site odbywa się szybciej, niż standardowa, czy nawet door-to-door. W x-komowej gwarancji on-site naprawa trwa do 3 dni roboczych. Odpada czas potrzebny na transport do i z serwisu.

W on-site odchodzi też pakowanie urządzenia, zabezpieczanie go na czas transportu. Nie każdy trzyma w domu oryginalne opakowania, bo zajmują miejsce. Karton da się jeszcze zorganizować, ale sensowny wypełniacz już nie tak łatwo zdobyć.

Wreszcie last but not least – naprawa na miejscu, co ma niebagatelne znaczenie dla sprzętu firmowego. Chyba nikt nie chciałby się martwić o laptopa z dyskiem pełnym służbowych danych. Czy nie zaginie gdzieś po drodze albo czy nie uszkodzi się w transporcie? Rzecz jasna powinno się robić kopie zapasowe, w szczególności przed wysłaniem do serwisu, niemniej jeśli nagle dojdzie do awarii i sprzęt odmówi dalszej współpracy, wtedy istnienie danych staje przed znakiem zapytania.

Inne formy gwarancji? Są, na przykład NBD

Skrótowiec NBD oznacza Next Business Day i jak nietrudno się domyślić, dotyczy głównie sprzętu biznesowego oraz naprawy kolejnego dnia. Ta gwarancja bardzo przypomina on-site, z tą różnicą i zgodnie z nazwą, naprawa powinna się odbyć nazajutrz pod wskazanym przez Ciebie adresem. I tak dzieje się w ogromnej większości przypadków.

Wizytę technika poprzedza oczywiście rozmowa telefoniczna z konsultantem, która ma na celu zdiagnozowanie przyczyn usterki. Ponieważ jest usługą biznesową, sprzęt nią objęty jest zwykle droższy od modeli ze standardową gwarancją, pomimo zbliżonej, czy nawet identycznej specyfikacji technicznej.

Gwarancja Dell NBD

Jakie korzyści daje NBD?

Korzyścią fundamentalną jest opcja naprawy już kolejnego dnia roboczego. Dla firmy każdy dzień przestoju oznacza straty – wizerunkowe i finansowe. Im szybciej biznesowy sprzęt wróci do pracy, tym mniej zaległości trzeba będzie nadrabiać.