Obudów komputerowych nigdy za wiele, szczególnie dobrych, a do takich można zaliczyć, jak wynika z naszych testów, modele Endorfy ARX 700 Air i ARX 700 ARGB. Jeśli rozglądasz się za przewiewną „budą” o dużej pojemności, to rzuć okiem na najnowsze propozycje od polskiego producenta. Mogą one solidnie namieszać na rynku obudów do komputera. Poznaj powody.
Marka Endorfy polskiej firmy Cooling weszła na (globalny) rynek w październiku 2022 roku, by serwować użytkownikom komputerów solidne propozycje pod kątem jakość-cena. Czy takimi produktami stały się najnowsze obudowy: Endorfy ARX 700 Air i ARGB?
Od pierwszego kontaktu sprawiły one wrażenie (godnego) następcy SilentiumPC Signum SG7V i SilentiumPC Armis AR7. Przy czym polski producent poszedł nawet o krok dalej, łącząc wszystkie swoje najlepsze rozwiązania z poprzednich modeli.
Czy to wystarczy, byśmy mówili o nich w kontekście doskonałych w swojej kategorii cenowej „skrzynek” nawet dla wymagających podzespołów? Sprawdź specyfikację obudów Endorfy ARX 700 oraz zapoznaj się z wnioskami z naszych testów. Już na wstępie możemy jednak zdradzić, że obietnice producenta nie były czcze i obudowy mają szansę mocno namieszać na rynku.
Obudowy różnią się tylko użytymi wentylatorami i ich liczbą. Spoiler masz już w nazwie produktu – dopłacasz do ARGB. Masz więc do wyboru dwa warianty w zależności od tego, czy jesteś fanem świecidełek, czy są one zupełnie Ci obojętne. Miej tylko na uwadze, że wersja ARGB ma też o jeden wentylator mniej. Poznaj kompletną specyfikację Endorfy ARX 700:
Gdy położyliśmy łapska na nowej obudowie Endorfy ARX 700 Air, pierwsze, co w oczy się nam rzuciło, to jej… monumentalność. No dobra, może odrobinę wyolbrzymiamy, ale od szczypty przesady jeszcze nikt nie umarł. Jedno jest pewne: to najbardziej przestronna obudowa do tej pory w ofercie polskiego producenta – i to widać, i czuć w czasie montażu. Nawet dałoby się usłyszeć, gdyby było to możliwe.
Ta obudowa tak rozpieści podzespoły w Twoim komputerze, że nie będą one chciały wracać na stare „śmieci”. Przekonaj się dlaczego.
Obudowa nie ograniczy Cię zarówno jeśli chodzi o kartę graficzną (do 410 mm), jak i chłodzenie powietrzne (do 179 mm), ale jeśli jeszcze Ci mało, to szykuj się na więcej. Nie dość, że pomieścisz nawet 8 wentylatorów (w tym modelu jest aż 5 w zestawie, i to porządne Stratusy o średnicy 140 mm, działające w opcjonalnym trybie półpasywnym w zależności od stopnia obciążenia), to jeszcze możesz pokusić się o montaż… dwóch (!) chłodnic 360 mm (z przodu i na górze).
Maksymalne obroty Stratusów nie przekraczały w naszych testach 1245 RPM, generując mniej hałasu niż wentylatory 120 mm przy takich samych lub nawet lepszych temperaturach. Dzięki zastosowaniu hubu PWM możesz kontrolować wszystkie z tylko jednego złącza PWM w płycie głównej, co jest dodatkową zaletą. W optymalnym przepływie powietrza pomocne jest zastosowanie z przodu panel siatkowego typu mesh z mocowaniem magnetycznym. Na upartego można by się doczepić o brak dodatkowego filtra w tym miejscu, ale siłą rzeczy przełożyłoby się to negatywnie na cyrkulację.
Co ważne, demontaż frontu umożliwia bezpośredni dostęp do zamocowanych na ramie wentylatorów, co zdecydowanie ułatwi założenie systemu chłodzenia wodnego. Ba, sporo przestrzeni między frontem a piwnicą obudowy zapewni bezproblemowy montaż nawet chłodnic o grubości 40 mm z obustronnymi wentylatorami.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować chłodnicę 360 mm także na górze, chociaż tutaj już nie ma tak szerokich możliwości przez dodanie przetłoczenia wzdłuż krawędzi bocznej skutkującego niepokrywającymi punktami montażowymi chłodnicy z otworami. Będzie to mieć jednak znaczenie tylko dla osób, którzy chcą zmieścić w tym miejscu własny, mocno indywidualny zestaw chłodzenia wodnego z grubszym radiatorem. W przypadku systemów AiO w wymiarze 360 mm nie ma to znaczenia.
Generalnie ułatwień w (de)montażu w Endorfy ARX 700 Air jest dużo więcej. Przykładem jest zasilacz mocowany na specjalnej ramce, którą mogą kojarzyć użytkownicy lepszych modeli Fractala i be quiet!. W tym miejscu znajdziesz także kolejny filtr przeciwkurzowy (ten jest wsunięty w dedykowane szyny – szkoda, że nie jest mocowany na ramce, ale nie jest to duża wada).
Z kolei top pełniący także funkcję filtru przeciwkurzowego jest całkowicie demontowany, co jest sporym udogodnieniem. Miło było też zobaczyć ofiltrowany przewód AUDIO zapobiegający występowaniu zakłóceń oraz liczne opaski zaciskowe, dzięki czemu przy uporządkowywaniu kabli nie musisz sięgać po dodatkowe rzepy.
Tak dobrze cyrkulowana obudowa musi przełożyć się na niskie temperatury i nie rozczarowaliśmy się. Szczególną uwagę zwraca sekcja zasilania i imponujące 79 stopni Celsjusza. Jest to absolutnie rewelacyjny wynik. W pozostałych przypadkach trudno również mieć cokolwiek do zarzucenia – duży przewiew robi po prostu swoje w Endorfy 700 Air. Są to wyniki godne nazwy modelu obudowy.
Obudowa Endorfy ARX 700 Air to klasa sama w sobie. Jest w stanie godnie rywalizować z porządnymi modelami Fractala i be quiet!, w dodatku kusząc stosunkowo niską, jak na możliwości, ceną. Ta sprawia, że być może wyrósł wielki hit w kategorii obudów komputerowych.
Bez cienia wątpliwości – recenzowany produkt cechuje się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny, oferując duże możliwości montażowe i przewiewność na wysokim poziomie. Masz pewność, że zadba porządnie o podzespoły w Twoim komputerze.
Testy obudowy Endorfy ARX 700 Air przeprowadził Jacek Pelka, nasz specjalista z działu inżynierii.
Obudowy Endorfy ARX 700 możesz już zamawiać w x-komie. Poznaj ceny modeli Air i ARGB:
W tej cenie to niezwykle udane propozycje wśród obudów komputerowych.
Obudowy komputerowe Endorfy ARX 700 Air i ARX 700 ARGB kupisz w x-komie