Ghostrunner – cyberpunkowy ninja na nowym gameplay’u z komentarzem

Ghostrunner zaprezentowany niedawno na konferencji Future Games Show doczekał się właśnie niemal 20-minutowego zapisu rozgrywki wraz z komentarzem jednego z twórców. Dzięki temu otrzymaliśmy sporą dawkę nowych informacji o grze, w tym jej mechanikach, walce i samej fabule.

Cyberpunkowa gra polskich twórców

Gra Ghostrunner powstaje w Krakowskim studiu deweloperskim One More Level. Spod kreatywnych palców twórców wyszły takie tytuły, jak God’s Trigger czy Race to Mars, więc produkcje raczej niszowe. Gra Ghostrunner to jednak inna bajka i już teraz wiadomo, że osiągnie spory sukces, gdyż znalazła się w top 50 na liście życzeń nadchodzących premier platformie na Steam.

Ghostrunner screenshot przeciwnik

W Ghostrunnerze wszystko jest mordercze, szczególnie Ty

Gra zbudowana jest na bardzo ciekawych założeniach, przypominających nieco strzelanki platformowe sprzed kilkunastu lat. Gracz, wcielający się w postać tytułowego Ghostrunnera ma za zadanie dotrzeć do końca etapu, pokonując przeszkody i wybijając w pień przeciwników.

Rewelacyjny system poruszania się, przypominający nieco połączenie Prince of Persia z Titanfallem pozwala biegać po ścianach, zatrzymywać czas będąc w powietrzu, wykonywać uniki w locie czy łapać się wybranych punktów na mapie przy pomocy laserowego lassa (?).

Za narzędzie mordu służyć nam będzie miecz katana, efektownie i efektywnie zarazem ciachający wrogów jednym ciosem. Wspierać nas w tańcu śmierci będą również umiejętności specjalne, jak przykładowo Tempest, czyli kinetyczne odrzucenie przeciwników przypominające moc używaną przez Jedi.

Nie można być jednak pewnym swoich umiejętności. Tak samo jak każdy nasz cios jest śmiertelny, tak i każdy strzał przeciwnika skutkuje natychmiastowym zgonem naszego protagonisty. Gracz musi być więc niezwykle szybki i zwinny a każdy ruch jednocześnie przemyślany, bo oprócz fruwających w powietrzu pocisków wrogów trzeba zwracać uwagę także na otoczenie. Źle wymierzony skok skończy się wpadnięciem w przepaść i kolejnym zgonem.

Ghostrunner screenshot świat gry

Cała ta w teorii prosta mechanika jest wzbogacana o wspomniane wcześniej umiejętności specjalne, wielopoziomowe lokacje i chwilowe powerupy, znajdowane w różnych miejscach na mapie. Błyskawiczne starcia i łatwe zgony są uzupełniane przez niemal natychmiastowe respawny. Całe szczęście znajdować się one będą zazwyczaj zaraz przed jakimś trudniejszym etapem bądź walką z kilkoma przeciwnikami naraz, więc wielokrotne powtarzanie danego odcinka nie będzie uciążliwe, a wręcz będzie motywować do jeszcze lepszego i efektowniejszego jego pokonania.

Ghostrunner screenshot Cybervoid

Garść informacji o fabule gry Ghostrunner

Na świeżym pokazie z rozgrywki oprócz walki i samych mechanik poruszania się zostały także przedstawione szczegóły dotyczące wątku fabularnego. Bohater produkcji, tytułowy Ghostrunner jest jednym z wielu podobnych mu osobników, których niegdyś zadania obejmowały pilnowanie porządku czy ochranianie ważnych ludzi. Bardzo szybko na swojej drodze gracz napotka jednego z założycieli miasta, który sam siebie nazywa Architektem.

Po nienazwanym kataklizmie Architekt wraz z Marą, jego wspólniczką i partnerką założył Dharma City, które stało się ostatnim bastionem ludzkości. Mara chciała rządzić miastem twardą ręką, co doprowadziło do konfliktu między nią a Architektem. Ostatecznie ginie on z ręki Mary i dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu swojej świadomości może dalej egzystować w cyfrowym świecie Cybervoid. I to właśnie za pomocą tej wirtualnej przestrzeni kontaktuje się z bohaterem.

Ghostrunner Screenshot maska

Gracz otrzymuje od Architekta zadanie zabicia Mary w celu uratowania tej resztki ludzi, która przeżyła zarówno tajemniczą zagładę jak i brutalne rządy tyranki. Pomaga on również bohaterowi w odnalezieniu własnej tożsamości i wspiera go, udostępniając różnego rodzaju ulepszenia.

Data premiery gry Ghostrunner

Gra zadebiutuje na platformie Steam i konsolach Playstation 4 oraz Xbox One. Dokładna jej data premiery nie jest jeszcze jednak znana. Wiadomo jedynie, że na rynku ma się ukazać w tym roku.

Ghosrtrunner screenshot architekt
Wszyscy zainteresowani mogą tymczasem wypróbować wersję demonstracyjną gry, która została udostępniona na platformie Steam.