Fortnite uzależnia? Twórcy będą musieli tłumaczyć się przed sądem

Pewna kanadyjska kancelaria prawnicza przygotowuje pozew przeciwko twórcom Fortnite, darmowej gry Battle Royale, która jak dotąd nie ukazała się już chyba tylko na komputerach instalowanych w Tesli. Prawnicy twierdzą, że gra jest silnie uzależniająca, a twórcy z pełną świadomością i premedytacją stworzyli ją, aby taka była. I nie, nie jest to streszczenie odcinka Sędzi Anny Marii Wesołowskiej. To się dzieje naprawdę.

Fortnite Nintendo Switch

Fortnite powstał po to, aby wyprać Wam mózgi

Alessandra Esposito Chartrand reprezentująca kancelarię Calex Légal: „Tworząc Fortnite, Epic Games przez lata zatrudniało psychologów. Chcieli dosłownie wkopać się w ludzki mózg, aby stworzyć grę, która będzie maksymalnie uzależniająca. A potem wprowadzili ją na rynek, świadomie obierając młodzież jako główną grupę docelową”.

Jako precedens dla przygotowywanego pozwu portal Eurogamer.net wskazuje sprawę sprzed czterech lat, w której zbiorowy pozew skutecznie uderzył w koncerny tytoniowe. Sąd Najwyższy Quebec stwierdził wówczas, że pozwane firmy nie zrobiły wystarczająco dużo, aby ostrzec klientów przed niebezpieczeństwami związanymi z paleniem papierosów. Ponieważ Epic Games było rzekomo w pełni świadome uzależniającego charakteru swojego sztandarowego produktu, twórcy zobowiązani byli do podjęcia niezbędnych kroków, aby ostrzec przed tym faktem graczy.

Nota prawna, złożona w imieniu rodziców dwójki dzieci (dziesięć i piętnaście lat) grających nałogowo w Fortnite’a, powołuje się na ogłoszoną niedawno decyzję Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w myśl której uzależnienie od gier zostało wpisane na listę chorób. Rodzice mieli oznajmić, że gdyby mieli świadomość, jak silnie uzależniający jest Fortnite, w życiu nie pozwoliliby swoim pociechom na rozpoczęcie przygody z grą. Albo przynajmniej lepiej by kontrolowali, w co i jak długo grają.

Fortnite na PC

Przed wyruszeniem w drogę należy zrzec się praw do pozywania Epic Games

Oliwy do ognia dodaje fakt, że każdy gracz przed rozpoczęciem rozgrywki musi zaakceptować warunki użytkowania gry, w których znajduje się punkt o tym, iż gra w Fortnite jest równoznaczna ze zrzeczeniem się praw do pozwów wobec twórców. Alessandra Esposito Chartrand twierdzi jednak, że taki zapis jest sprzeczny z prawami ochrony konsumentów w prowincji Quebec, ponieważ te zobowiązują firmy do wyraźnego ujawnienia ryzyka związanego z produktami albo usługami.

Póki co nie wiadomo, o jaką stawkę toczy się gra, bo prawniczka nie ujawniła kwoty odszkodowania, o jakie walczyć będzie w sądzie. Samo Epic Games jak dotąd nie pokusiło się o komentarz w tej sprawie.

To nie jedyny problem twórców Fortnite’a

Epic Games ma obecnie na głowie także inny pozew zbiorowy. Na początku roku hakerzy znaleźli lukę w systemie logowania Fortnite’a, która pozwalała na podszywanie się pod graczy i dokonywanie mikrotransakcji z użyciem danych bankowych dołączonych do ich kont.

Źródło: Eurogamer.net