Pierwszy gameplay Far Cry 6 i nowa data premiery

Ubisoft zaprezentował pierwszy gameplay nadchodzącego Far Cry 6. Nagranie oddaje niepowtarzalny klimat Yary – wyspy inspirowanej Kubą, na której będzie się odbywać akcja gry. Ujrzeliśmy wiele nowości takich jak chałupniczo wykonane uzbrojenie, pojazdy oraz zwierzęcy partnerzy, którzy pomimo uroczego wyglądu pomogą nam skutecznie eliminować wrogów. Poznaliśmy także nową datę premiery – miejmy nadzieję, że już ostateczną.

Pierwszy gameplay i nowości Far Cry 6

Zwiastun Far Cry 6

W Internecie na kanale YouTube studia Ubisoft zadebiutował pierwszy gameplay z Far Cry 6, który możecie obejrzeć poniżej. Uchyla on rąbka tajemnicy związanych z elementami rozgrywki, z którymi będziemy mieli styczność. Na naszych ekranach mogliśmy oglądać głównego bohatera, który jest bezpłciowy. Osobiście to rozwiązanie delikatnie mówiąc, mi za bardzo nie odpowiada, głównie przez dialogi, które są prowadzone w formie bezosobowej. O wiele bardziej wolałbym grać postacią z charakterem – niezależnie czy byłaby to kobieta, czy mężczyzna.

Arsenał broni i gadżetów

Fragment rozgrywki przedstawia nam także kilka prowizorycznych broni, jakie będziemy mieli do dyspozycji. Z racji nikłej dostępności do profesjonalnego sprzętu, którym można modyfikować pistolety, czy karabiny, wszystkie dodatki będą musiały być wykonane chałupniczą metodą, co dodaje grze ciekawego klimatu. Na drobnych elementach się nie kończy, bo taką prymitywną metodą wykonamy także całe arsenały broni, które w gameplayu zostały określone mianem „rozwiązywaczy problemów”. Wśród nich znalazły się takie rozwiązania jak mordercza wyrzutnia płyt CD, czy minigun napędzany silnikiem z motocykla.

W kategorii gadżety najciekawiej prezentują się plecaki, które będziemy mogli konfigurować we wszelaki sposób, podłużą nam one jako jetpacki, wyrzutnie rakiet, czy kanistry z benzyną do miotaczy ognia. Nie da się ukryć, że to kolejny, naprawdę ciekawe element rozgrywki.

Pojazdy

Pojazdy w grze to tak naprawdę kultowe modele z lat 50. i 60., które potęgują wrażenia z gry, szczególnie te, które odnoszą się do niepowtarzalnego klimatu. Jeśli włączycie sobie na YouTube jakieś filmy z Kuby lub obejrzycie zdjęcia. To zauważycie, że takie oldtimery poruszają się po ulicach miast po dziś dzień. Do samochodów będziemy mogli przyczepiać karabiny maszynowe, opancerzone wieżyczki lub niszczycielskie pługi. Na nagraniu możemy zobaczyć także opancerzonego hammera (potocznie Humvee), terenowego buggy, motocykl, czy uwaga – konia.

Far Cry 6 pojazdy

Zwierzęcy bohaterowie

Graliście w Far Cry 5? Jeśli oczekujecie na kolejną odsłonę tej serii, to pewnie tak. Tam po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z kompanami w postaci zwierzaka. Tym razem deweloperzy także został zaimplementowany ten system, jednak został on nieco bardziej rozbudowany. Amigo Chorizo, bo tak zwie się drobny jamniczek, z ogromnym potencjałem. Sami odpowiedzcie sobie na pytanie, czy da się nie zauroczyć w tym dwunożnym maluchu. Jeśli nie interesuje nas piesek, zawsze możemy wybrać towarzysza o nieco większych rozmiarach, który ma nie mniejsze serce do walki – jest nim aligator w koszulce.

Far Cry 6 Amigo Chorizo

Yara – mapa kraju

Twórcy gry już nam obiecali, że teren, który będziemy mogli przemierzyć w Far Cry 6, będzie dużo większy od tego, który był dostępny w poprzednich częściach. Jak sami mówią, dużo uwagi przyłożyli do stworzenia interesujących punktów na mapie, aby dać graczowi przyjemność z jej odkrywania. Dlatego do dyspozycji mamy przystanie dla łodzi, lotniska, a także aglomeracje miejskie, z którymi nie mieliśmy wcześniej styczności.

Mapę podzielono na 3 główne obszary (możecie je zobaczyć na zdjęciu poniżej, wyróżniają się kolorami), które nie tylko możemy odróżnić na mapie, ale też gdy do nich dotrzemy. Przede wszystkim inny jest ich wygląd, zróżnicowanie terenu, oraz oczywiście poziom trudności w pokonywaniu bohaterów. Na północy możemy spodziewać się dużych, otwartych, pustynnych przestrzeni. Środek lub jak kto woli, centralna część wyspy, to w dużej części zalesiony teren, gdzie prawdopodobnie będą występować różnorodne odmiany zwierząt. Południe natomiast to królestwo pagórków i wyżyn, dlatego podróż samochodem może być tam utrudniona lub wręcz niemożliwa.

Far Cry 6 Yara mapa

Nie wiadomo natomiast jaką funkcję będzie pełniła wyspa, którą można zauważyć w lewym dolnym rogu. Fani serii spekulują, że może być to siedziba głównego antagonisty – Antona Castillo, lub wręcz przeciwnie, region, w którym gracz będzie się szkolił i przechodził tutorial.

Anton Castillo – czarny charakter

Całość klimatu, o którym już kilkukrotnie wspominałem i wspominać będę, potęguje jeszcze antagonista. Jest on wykreowany genialnie i ma w sobie więcej „uroku” niż sam główny bohater. Idealnie wpasowuje się w charakterystykę fikcyjnej Yary i co najważniejsze, w postać bezwzględnego dyktatora, który sprawuje władzę twardą ręką. Co ciekawe, jak już wspominałem w artykule, w którym wraz z Agnieszką mówimy o wymaganiach Far Cry 6, wyglądu i głosu tej postaci użyczył Giancarlo Esposito. merykański aktor filmowy i serialowy jest znany przede wszystkim z takich kultowych już ról jak Gus Fring w Braking Bad lub Better Call to Saul, czy Maff Gideon w The Mandalorian.

Far Cry 6 Anton Castillo

Far Cry 6 będzie upolityczniony

Dyrektor narracji Far Cry 6, Navid Khavari we wpisie na blogu Ubisoft potwierdził, że najnowsza gra studia będzie mocno upolityczniona. Chociaż wyspa nosi fikcyjną nazwę Yara, tak naprawdę nawiązuje ona do Kuby. Twórcy czerpią inspirację z wielu realnych wydarzeń historycznych, które miały miejsce na całym świecie.

„Nasza historia jest polityczna, więc opowieść o nowoczesnej rewolucji także musi taka być. W Far Cry 6 będą toczyć się ciężkie dyskusje na temat faszyzmu, kosztów imperializmu, pracy przymusowej, potrzeby odbycia się wolnych i uczciwych wyborów, czy nawet przyznanie praw LGBTQ+. Moim zadaniem było umożliwienie naszemu zespołowi stworzenie nieustraszonej opowieści. Pracowaliśmy nad nią niezwykle ciężko przez 5 ostatnich lat. Staraliśmy się uważać na to jak podchodzimy do naszych inspiracji, które nie tylko obejmują Kubę, ale także różne kraje na całym świecie, które także przetrwały polityczną rewolucję.

Zadbałem o to, aby w naszym zespole znaleźli się twórcy ze wszystkich tych regionów, żeby osobiście mogli opowiedzieć o historii i kulturze swojej ojczyzny. Do projektu zaprosiliśmy także wielu ekspertów i konsultantów, którzy czuwali nad historią gry, aby była opowiedziana z wyczuciem. Nie ode mnie zależy decydowanie czy się udało, jednak mogę zapewnić, że daliśmy z siebie wszystko”.

Słowa Khavariego chyba najlepiej oddają kierunek, w którym zmierza francuskie biuro Ubisoftu podczas tworzenia swojego najnowszego dzieła. Dyrektor narracji podszedł do tworzonej historii niezwykle osobiście, bowiem jego rodzina poniosła konsekwencje kubańskiej rewolucji i jak sam mówi, całe życie debatował o niej przy obiadowym stole. Wydaje mi się, że historia w Far Cry 6 będzie miejscami ciężka do przetrawienia, głównie przez skomplikowane pytania i trudne decyzje, dojrzałe decyzje. Jednak jak na tę serię przystało, z pewnością nie obędzie się bez sporej dozy lekkiego humoru. Jeśli jedno z drugim będzie rozsądnie połączone, mamy gotowy przepis na sukces.

Far Cry 6 broń na płyty CD

Kiedy premiera Far Cry 6?

Niestety w dalszym ciągu nie mamy dokładnych informacji, kiedy możemy spodziewać się premiery nadchodzącego Far Cry 6. Pierwotnie produkcja miała zadebiutować 18 lutego 2021 roku, jednak ta data została anulowana. Kolejną wyznaczono do 30 września 2021 roku, jednak ta również uległa przesunięciu. Ubisoft niedawno ogłosił, że na premierę fani muszą poczekać dłużej, bowiem tytuł ukaże się nie wcześniej niż w kwietniu 2021 roku i nie później niż w marcu 2022 roku.

Na chwilę obecną data premiery została wyznaczona na 7 października 2021 roku zarówno na komputery stacjonarne, jak i konsole PlayStation oraz Xboxy.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Far Cry 6