European Rover Challenge 2021. Największe wydarzenie kosmiczne w Europie

Od 10 do 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach odbywa się największa w Europie impreza o tematyce robotyczno-kosmicznej. Oprócz wielu prelekcji, w których udział wezmą przedstawiciele największych międzynarodowych firm kosmicznych, naukowcy, a także wiceszef NASA, 37 zespołów mierzy się ze sobą w zawodach łazików marsjańskich. Zobacz naszą relację z tego wydarzenia.

European Rover Challenge 2021

European Rover Challenge to największe europejskie wydarzenie robotyczno-kosmiczne, podczas którego spotykają się inżynierzy i naukowcy z całego świata, aby przekazać wiedzę zainteresowanym słuchaczom oraz zaprezentować swoje osiągnięcia. Tegoroczna impreza to już 7 edycja, która jest organizowana na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Głównym celem projektu jest rozpowszechnienie i promocja nauki i zaprezentowanie innowacyjnych rozwiązań, które powstały na Polskich i światowych uczelniach.

Jak możecie zauważyć na poniższych zdjęciach, ERC cieszy się niezwykle dużą popularnością przede wszystkim wśród młodzieży. Nic w tym dziwnego, bo w końcu kto z nas w dzieciństwie nie marzył o podboju kosmosu. Do dzisiaj patrzymy w niebo i zastanawiamy się, kiedy powstaną pierwsze kolonie na innych planetach i czy istnieją tam inne formy życia. Wiele z tych zagadnień było także poruszanych podczas prelekcji, które odbywały się w formie stacjonarnej i online. Jeśli ktoś nie mógł być na miejscu, nic nie stało na przeszkodzie, aby obejrzał profesjonalną transmisję w internecie na stronie roverchallenge.eu.

W tym roku trzydniowe wydarzenie zostało podzielone tematycznie. Pierwszy dzień (piątek) został w całości poświęcony Marsowi, w sobotę słuchaliśmy o Księżycu, natomiast niedziela upłynęła pod znakiem Ziemi. Wszystkie przedstawione w tym czasie prezentacje, debaty i webinaria zyskały spore grono odbiorców, a aulę często były wypełnione po brzegi. Oczywiście z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego.

Mogliśmy posłuchać między innymi o eksploracji Marsa oraz w jaki sposób naukowcy poszukują śladów życia. Czy kolonizacja księżyca z ekonomicznego i biznesowego punktu widzenia ma duży potencjał, a także jak wyglądałyby takie kosmiczne wioski. Rozmowy toczyły się także na temat zasobów energetycznych poszczególnych planet i rozwiązań, jakie należałoby wprowadzić, aby w ogóle pierwsi ludzie mogli tam zamieszkać.

Ostatniego dnia prelegenci opowiadali o Ziemi i wykorzystywaniu technologii kosmicznych w życiu codziennym. Co ciekawe, chętni mogli udać się na posiłek, który był serwowany w hermetycznie zamkniętych opakowaniach. To właśnie takie obiady jedzą astronauci mieszkający na co dzień w stacjach kosmicznych.

Warto także zaznaczyć, eksperci, z jakich instytucji gościli na European Rover Challenge 2021. Wspomniałem już, że mieliśmy okazje posłuchać wiceprzewodniczącego NASA, oprócz niego byli także przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, POLSA czy amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa FAA. Nie zabrakło też członka Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego EUSPA, a nawet pisarzy zajmujących się kosmiczną literaturą, jak chociażby Andrew Chaikin  autor książki „Człowiek na Księżycu. Program Apollo”.

Zawody łazików marsjańskich

Sporą atrakcją i jedną z głównych części ERC są już wcześniej wspomniane zawody łazików marsjańskich. Odbywają się one w dwóch formułach  – zdalnej i stacjonarnej. Drużyny zakwalifikowane do tej pierwszej otrzymują łazik Leo stworzony przez polski start-up, a ich zadaniem jest jego zaprogramowanie i wykonanie wyznaczonych zadań. Zawodnicy, którzy są obecni w Kielcach, muszą posiadać swój własny pojazd, który wykonuje pod okiem sędziów takie same czynności, jakie czekałyby go na Marsie.

Zawody łazików marsjańskich

W ramach ciekawostki mogę dodać, że w tym roku do zawodów zakwalifikowało się 37 drużyn (20 online i 17 stacjonarnie). Są to studenci z wielu państw Unii Europejskiej, a także USA, Kanady, Turcji, Australii, Indii, Egiptu i Kolumbii. Natomiast biorąc pod uwagę wszystkie edycje, w konkursie wzięło udział prawie 2,5 tysiąca osób z 25 krajów. Tegoroczne zawody łazików marsjańskich oraz laureatów nagród przedstawimy w oddzielnym artykule.

Nie da się ukryć, że organizacja największej w Europie imprezy tego typu, to prawdziwy zaszczyt, ale też duże przedsięwzięcie. Przede wszystkim wpływa to na korzyść polskiego sektora kosmicznego, ponieważ promuje (głównie wśród młodzieży) studia inżynierskie związane z technologią, pozwala nawiązać nowe kontakty, a także współprace pomiędzy polskimi i zagranicznymi uniwersytetami. Kto wie, może kiedyś doczekamy się w naszej ojczyźnie programu kosmicznego z prawdziwego zdarzenia.