Elite: Dangerous – Odyssey jest już dostępne na PC

Pięciotygodniowa publiczna alfa Elite: Dangerous – Odyssey zakończyła się pomyślnie. Od wczoraj rozszerzenie jest dostępne na PC za pośrednictwem Steama, Epic Games Store oraz FrontierStore. „Odyssey” to od dawna wyczekiwany dodatek, który umożliwi graczom Elite: Dangerous m.in. lądowanie na nowych planetach czy eksplorowanie ich powierzchni z perspektywy pierwszej osoby, w pojedynkę lub kooperacji.

Co nowego wnosi Elite: Dangerous – Odyssey?

Powiedzieć, że „Odyseja” jest zwykłym dodatkiem do gry, to jakby nic nie powiedzieć. To najbardziej ambitne rozszerzenie w historii Elite: Dangerous, produkcji rozwijanej nieprzerwanie od 2014 roku.

„Odyssey” wprowadza całą paletę nowych opcji i funkcjonalności, czym znacząco przybliża się do projektu, jaki przedstawili graczom twórcy z Frontier Developments, kiedy jeszcze zbierali fundusze na wyprodukowanie gry za pośrednictwem Kickstartera.

Najważniejszą nowością, jaką przynosi rozszerzenie, jest możliwość opuszczenia statku kosmicznego i wędrowanie po powierzchni wielu planet, czym Elite: Dangerous upodabnia się nieco do… No Man’s Sky. Różnica jest taka, że tu świat oglądamy z perspektywy nie trzeciej, ale pierwszej osoby.

Oczywiście wraz z możliwością przemierzania planet „z buta” dostajemy również misje, uzasadniające wprowadzenie tej funkcjonalności. Nie zabraknie NPC-ów, z którymi przyjdzie nam się zetknąć, a także zróżnicowanych, efektownych lokacji. W zależności od wyboru scenariusza i misji zadania możemy wykonywać przy użyciu dyplomacji albo przemocy, a w pełni otwarty świat pozwala nam zrzeszać się w grupy i gildie razem z innymi graczami.

Do dyspozycji mieć będziemy również specjalistyczne kombinezony kosmiczne; o tym, który wybrać w danym momencie, zadecyduje cel, jaki mamy do osiągnięcia. Twórcy dadzą nam do rąk również nowe urządzenia, w tym narzędzie Genetic Sampler, z którego korzystać będą mogli gracze chcący podążać egzobiologiczną ścieżką kariery.

Podekscytowani są nie tylko gracze, ale i twórcy

Dyrektor generalny i założyciel Frontier, David Braben, powiedział:

„Wykonaliśmy kolejny krok w niesamowitej podróży z Elite: Dangerous, którą rozpoczęliśmy od zbiórki na Kickstarterze ponad 8 lat temu. Nasz zespół dokonał fantastycznego osiągnięcia na oszałamiającą skalę – od detali związanych z postawieniem ludzkiej stopy na planetach, przez ogromne odległości w systemach gwiezdnych i poza nimi, po szczegółowe odtworzenie Drogi Mlecznej w skali 1:1.

Dla mnie to nie tylko szczegółowa eksploracja i walka, ale przede wszystkim gotyckie piękno oglądania gwiazd, planet, księżyców, księżyców tych księżyców, wznoszących się i opadających lub wykonujących powolne piruety po złożonych ścieżkach na nocnym niebie, a także świadomość, że każda maleńka kropka lub mgławica na tym niebie naprawdę istnieje i można ją odwiedzić”.

Elite Dangerous kokpit statku

Elite: Dangerous – Odyssey. Kiedy wersja na konsole?

Na razie, jak zaznaczyliśmy w tytule, rozszerzenie debiutuje na komputerach osobistych. Nie jest jednak tajemnicą, że twórcy pracują nad portem konsolowym, wszak podstawka została wydana na Xbox One (w 2015) oraz PlayStation 4 (w 2017). Co więcej, gra oferuje cross-play, a więc niezależnie od platformy, wszyscy gracze dzielą tę samą galaktykę.

Kiedy zatem Elite: Dangerous – Odyssey pojawi się na konsolach minionej generacji? Dokładnej daty nie znamy, wiemy jednak, że premierę zaplanowano na jesień 2021 roku.

Elite Dangerous statek kosmiczny

Wymagania sprzętowe Elite: Dangerous – Odyssey

Wymagania, zarówno minimalne, jak i zalecane, są dostępne m.in. na stronie gry na platformie Steam.

Wymagania minimalne Elite: Dangerous – Odyssey

 • system operacyjny: Windows 7 (SP1+)/8.1/10 64bit
 • procesor: Intel i5-4590 lub AMD FX 8350
 • RAM: 8 GB
 • karta graficzna: NVIDIA Geforce GTX 780 lub AMD R9 280x (3 GB VRAM)
 • DirectX: Wersja 11
 • miejsce na dysku: 75 GB dostępnej przestrzeni

Wymagania zalecane Elite: Dangerous – Odyssey

 • system operacyjny: Windows 10 64 bit
 • procesor: Intel i5-8600 lub AMD Ryzen 5 2600
 • RAM: 12 GB
 • karta graficzna: NVIDIA Geforce GTX 1060 (6 GB VRAM) lub AMD RX 580 (8 GB VRAM)
 • DirectX: Wersja 11
 • miejsce na dysku: 75 GB dostępnej przestrzeni

 

Źródła: Steam, flickeringmyth.com