Electronic Arts anuluje kolejne gry, w tym mobilne

Electronic Arts nie mówi o problemach finansowych. Nie mówi też o tym, żeby rok 2022 nie był dla nich łaskawy. Ostatni kwartał minionego roku był dla EA udany, a mimo to firma na 2023 rok zdecydowanie zaniża prognozy fiskalne. Dlaczego tak się dzieje? Otóż niedawno zapowiedziano zamknięcia kolejnych tytułów. A to nie jest informacja, której się spodziewaliśmy, prawda?

Electronic Arts (znów) niezadowolone… na dodatek nie jest w tym osamotnione

Niektórzy powiedzą, że pazerność EA nie zna granic. Niestety znajdą na to argumenty, co nie najlepiej o wydawcy świadczy. Teraz okazuje się, że pomimo udanego ostatniego kwartału i tak zapadła decyzja o odsunięciu kilku tytułów.

Podobnie postąpił Ubisoft ostatnio usuwając Hyper Scape. Na dodatek premiera (hypowanej już) gry Skull and Bones zostaje przesunięta, a testerzy produkcji coraz bardziej kręcą nosem. Gra nie ukaże się więc w marcu. Na domiar złego CEO firmy apeluje do pracowników, by ci ograniczyli wydatki firmy i pomogli jej stanąć na nogi. Ubisoft zalicza więc spadki co może zwiastować pewne problemy w branży.

Electronic Arts więc dosyć przezornie obniża prognozy spodziewając się znacznego spadku pomimo udanego minionego roku.

EA poprawia swoje wyniki finansowe i obniża prognozy. O co może chodzić?

Za EA rok, w którym premierę miał Need for Speed Unbound, sieć graczy EA wzrosła do ponad 650 milionów, a FIFA 23 zanotowała najwyższe zaangażowanie w historii serii stając się najpopularniejszą odsłoną ze wszystkich. Koniec końców firma poprawiła swój wynik finansowy (względem 2021) o 13% inkasując niemal 1,4 miliarda dolarów.

Electrinic Arts, w związku z obniżeniem prognozy finansowej na 2023 zamyka tytuły, które albo jeszcze nie wyszły z fazy produkcji, albo ich serwery nie postały długo. Najbardziej obrywa uniwersum Apex Legends, bo tutaj zamknięto aż dwa projekty. Prawdopodobnie wydawca planuje bardzo bezpieczne posunięcia, które przyniosą mu czysty zysk. W obecnej sytuacji trudno się dziwić takim decyzjom, jednak pozostaje jedno pytanie – jak ucierpią na tym gracze?

Apex Legends

Apex Legends Mobile usunięte niecały rok po premierze

Odpowiedzią Electronic Arts na podbijanie rynku mobilnego przez konkurencję miał być Apex Legends Mobile. Gra wyszła niecały rok temu i już ogłoszono, że 1 maja 2023 roku serwery zostaną zamknięte. Gra póki co jest możliwa do pobrania (więc jest jeszcze szansa zagrać w tego naprawdę dobrego bobilniaka) ale mikrotranzakcje są już zablokowane.

I to nie jest dobra wiadomość. Apex Legends Mobile znalazł się wśród naszego zestawienia 20 najlepszych gier mobilnych i wieść o jego zamknięciu naprawdę nie napawa optymizmem. Miejmy nadzieję, że inne gry mobilne, które prezentują taki poziom rozgrywki jak ALM właśnie, nie zostaną zamknięte, a przynajmniej nie w najbliższym czasie.

EA nie radzi sobie na rynku mobilnym, a konkurencja owszem

Na domiar złego poinformowano, że zakończono (czyt. przekreślono) pracę nad Battlefield Mobile. Tym samym EA wyrzuciło ze swojego portfolio najbardziej rozpoznawalne marki, które miały być obecne na urządzeniach mobilnych. Czym więc wydawca będzie wojował? Czy porzucił rynek gier mobilnych?

Wiele wskazuje na to, że Electronic Arts zupełnie odpuszcza ten segment gamingu dając, przynajmniej tutaj, przewagę konkurencji. A walka trwa w najlepsze. Biją się tutaj takie produkcji jak PUBG, Call of Duty, czy Wild Rift (mobilny LoL). Jest więc z kim walczyć. Czy w związku z odejściem tytułów od EA, konkurencja będzie chciała zagarnąć dla siebie jeszcze większy segment rynku? Wydaje się to całkiem prawdopodobne, bo przed nami premiery takich gier jak CoD: Warzone Mobile czy Rainbow Six Mobile. Jest więc na co czekać.

Single playerowy Apex Legends też usunięty… podobno

Gra rozwijana przez Respawn Entertainmen miała łączyć w sobie świat Titanfall i Apex Legends. Brzmi jak coś wartego ogrania prawda? Rozmach produkcji najwyraźniej był tak duży, że pociągnął za sobą całą machinę produkcyjną kończąc własny żywot.

Niektórzy spekulowali, że będzie to Titanfall 3, inni, że fabularna odsłona Apex Legends. Otóż koniec historii jest chyba taki, że gry wcale nie będzie. Czego oczy nie widziały, tego sercu nie żal. Ale jakoś tak jednak… trochę szkoda. Idąc dalej tym tropem, możemy chyba zrezygnować z nadziei na to, że dostaniemy kolejną futurystyczną strzelankę od EA.

Niestety na tym nie koniec. EA ogłosiło również, że Star Wars Jedi: Survivor zostało opóźnione. Tytuł ma wyjść 28 kwietnia. Czy ta data ulegnie zmianie? Czas pokaże. Miejmy jedynie nadzieję, że produkt będzie udany, a my, gracze, nie odczujemy zbytniej pustki na rynku w 2023 roku.