EISA wyróżniło sześć najlepszych (jego zdaniem) telewizorów. Czy słusznie?

Jak co roku, 15 sierpnia Europejskie Stowarzyszenie ds. Obrazu i Dźwięku (EISA) przyznało wyróżnienia najnowszym produktom z sektora fotograficznego i RTV. Wśród laureatów nie zabrakło telewizorów, choć wybór jurorów może budzić pewne kontrowersje.

Jakim markom i w jakich kategoriach EISA przyznało wyróżnienia?

Wyróżniono 6 telewizorów, ale tylko od 4 marek. Laury przyznano następującym producentom (w kolejności alfabetycznej):

  • LG – 2 wyróżnienia,
  • Philips – 2 wyróżnienia,
  • Samsung – 1 wyróżnienie,
  • TCL – 1 wyróżnienie.

Jak widać, wśród nagrodzonych producentów zabrakło tak uznanych marek, jak Sony czy Panasonic, nie mówiąc o coraz groźniejszym rywalu firmy TCL, jakim jest Hisense. Przyjrzyjmy się teraz kategoriom, w których przyznawano wyróżnienia:

  • Najlepszy telewizor OLED klasy wyższej (Best Premium OLED TV),
  • Telewizor 8K (8K TV),
  • Telewizor z dużym ekranem (Large Screen TV),
  • Telewizor OLED o korzystnym stosunku jakości do ceny (Best Buy OLED TV),
  • Telewizor do kina domowego (Home Theatre TV),
  • Telewizor o korzystnym stosunku jakości do ceny (Best Buy TV).

Podobnie jak w roku ubiegłym, podział wydaje się dość sztuczny i niespójny, bowiem z jednej strony pod uwagę bierze się rodzaj wyświetlacza (dwie kategorie poświęcone OLED-om), z drugiej wielkość ekranu i rozdzielczość, z trzeciej zastosowanie (kino domowe), a w kolejnych stosunek jakości do ceny.

Które telewizory uhonorowała EISA w 2020 roku?

Oto laureaci:

LG OLED65GX  najlepszy telewizor OLED klasy wyższej

LG OLED65GX nagrodzony przez EISA
Źródło: LG

Producent tak komentuje wybór:

Telewizor LG Gallery uzyskał tytuł EISA BEST PREMIUM OLED TV 2020-2021 (najlepszy telewizor OLED Premium). Co oznacza, że LG OLED po raz kolejny – dziewiąty z rzędu – zdobył nagrodę w kategorii Home Theatre Display & Video. Model ten jest idealnym przykładem połączenia wyrafinowanej estetyki i możliwości projektowania ultrasmukłych telewizorów, jakie zapewnia panel OLED z pikselami emitującymi światło. Niewiarygodna jakość obrazu, z której słynie matryca OLED, wraz z funkcją AI Picture Pro oraz zaawansowanymi funkcjami interfejsu HDMI, takimi jak: tryb ALLM (Auto Low Latency Mode), zwrotny kanał audio eARC i regulowana częstotliwość odświeżania VRR – sprawiają, że 65-calowy telewizor zachwyca wyświetlanymi treściami 4K z odświeżaniem 120 Hz.

LG 75NANO99  telewizor 8K

LG 75NANO99 nagrodzony przez EISA
Źródło: LG

Producent tak komentuje wyróżnienie:

[…] Telewizor LG NanoCell zdobył tytuł EISA 8K TV 2020-2021 za prawdziwą rozdzielczość 8K oraz wierne odwzorowanie barw. Matryca NanoCell, lokalne przyciemnianie podświetlenia FALD (Full Array Local Dimming) oraz procesor α (Alpha) 9 AI zapewniają wyjątkową czystość kolorów, znakomity kontrast i głębię obrazu, a także szerokie kąty widzenia. Ponadto urządzenie to może bez problemów wyświetlać treści 8K z prędkością 60 klatek na sekundę. Odpowiada za to opracowany przez LG wydajny procesor ze sztuczną inteligencją oraz interfejs HDMI z najnowszymi funkcjami.

Samsung 75Q950TS – telewizor z dużym ekranem (Large Screen TV)

Źródło: Samsung

A oto komentarz producenta:

Model QE75Q950TS należy do trzeciej generacji telewizorów QLED 8K, które zachwycają zarówno przez pryzmat technologii, jak i wzornictwa. […] Ponadto Funkcja Adaptacji Obrazu na bieżąco reaguje na panujące dookoła warunki oświetleniowe i automatycznie reguluje jasność, pozwalając cieszyć się perfekcyjnym obrazem. Telewizor QLED 8K QE75Q950TS charakteryzuje się też wysokiej klasy designem, czyli Bezgranicznym Ekranem, który zajmuje 99 proc. powierzchni telewizora oraz niedostrzegalną ramką. Niewidoczne krawędzie i smukła obudowa pozwolą cieszyć się perfekcyjnym obrazem bez żadnych ograniczeń. W dodatku w tak niezwykle minimalistyczną konstrukcję zostało wkomponowanych kilkanaście głośników, która znalazły się z tyłu oraz we wszystkich 4 stronach obudowy telewizora. Niesamowite wrażenie dźwiękowe zostały spotęgowane także dzięki wprowadzeniu technologii Dźwięku Podążającego za Obiektem + (OTS+), która dostosowuje brzmienie do akcji rozgrywającej się na ekranie.

Philips 55OLED805 – telewizor OLED o korzystnym stosunku jakości do ceny

Źródło: Philips

Producent komentuje wyróżnienie w takich oto słowach:

W uzasadnieniu do nagrody Best Buy OLED 2020-2021 dla Philips OLED805 55‘‘ eksperci EISA przyznali, że ten model to przykład ewolucji i rewolucji w jednym. Według jury nowy telewizor OLED od marki Philips łączy inteligentne funkcje Androida i wsparcie HDR znane z poprzedniej generacji, ale oferuje zdecydowanie lepsze przetwarzanie obrazu. W rezultacie powstał telewizor, który zapewnia nieznaną dotychczas jakość wyświetlanych treści z różnych materiałów źródłowych. A wszystko to dzięki udoskonaleniu procesora Philips P5, który zyskał wsparcie sztucznej inteligencji i w ten sposób zapewnia wyraźnie lepszy obraz pod względem ostrości, kolorów oraz płynności ruchu. „To genialny telewizor w atrakcyjnej cenie” – przyznali jurorzy EISA.

Ranking


Philips 65OLED935 – telewizor do kina domowego (Home Theatre TV)

Źródło: Philips

Komentarz producenta poniżej:

Z kolei uzasadniając przyznanie nagrody Home Theatre TV of the Year 2020-2021 dla modelu Philips OLED+935 65‘‘, eksperci EISA podkreślili doskonały dźwięk i nieskazitelnie czysty obraz zamknięte w najwyższej klasy telewizorze OLED 4K. Za brzmienie odpowiada innowacyjny zintegrowany system dźwiękowy 3.1.2 zaprojektowany we współpracy z legendarną brytyjską firmą Bowers & Wilkins produkującą wysokiej klasy sprzęt audio. Według jurorów czterostronny Ambilight sprawia, że wrażenia z użytkowania tego telewizora do kina domowego są na jeszcze wyższym poziomie, a efekt jest „całkowicie porywający”.

TCL 65C815 – telewizor o korzystnym stosunku jakości do ceny

Źródło: EISA

Marek Maciejewski, dyrektor firmy TCL ds. rozwoju nowych produktów w takich oto słowach wyjaśniał założenia leżące u podstaw konstrukcji nagrodzonego modelu:

Naszym zamiarem, w przypadku serii C815, było zapewnienie jak najlepszego połączenia kluczowych funkcji oczekiwanych przez konsumentów w 2020 r. By to osiągnąć, po prostu rozwinęliśmy możliwości produktów we wszystkich dostępnych obszarach. Wykorzystaliśmy panel QLED do odtworzenia realistycznych kolorów, zapewniliśmy najwyższą jakość odwzorowywania ruchu, aby sprostać oczekiwaniom entuzjastów sportu, a dzięki współpracy z Dolby zaoferowaliśmy najwyższą w historii wydajność Dolby Vision i Dolby Atmos w tym segmencie cenowym. Dzisiaj każdy może doświadczyć Dolby Vision oglądając treści na Netflixie. Co więcej, nasza współpraca z Onkyo pozwoliła nam osiągnąć jakość dźwięku dotychczas niedostępną w telewizorach. Jeśli chodzi o wzornictwo, postawiliśmy na ponadczasowe połączenie szkła i metalu.

A co Wy myślicie o tegorocznych nagrodach EISA ? Czy zgadzacie się z wyborem, czy też nie? Czy brak takich marek jak Sony i Panasonic jest uzasadniony? Czy nagrodzone modele rzeczywiście są najlepszym wyborem w danej kategorii? Napiszcie o tym w komentarzach.

Źródła: EISA, materiały prasowe producentów