Co to jest frontend?
Jak sama nazwa wskazuje, frontend to widoczna część każdej strony internetowej lub aplikacji webowej. To menu, nawigacja, formularze, grafiki i wszystkie inne elementy, które widzisz na ekranie. Frontend to także sposób, w jaki możesz interaktywnie korzystać z witryny, klikając przyciski, wprowadzając dane w formularzu, czy scrollując stronę.
Z punktu widzenia użytkownika frontend jest równoznaczny z interfejsem. Z punktu widzenia programisty, to zbiór technologii wykorzystywanych do tworzenia widocznych i interaktywnych elementów interfejsu użytkownika (UI), z którymi później użytkownik może współdziałać.
Frontend jest odpowiedzialny za prezentację treści, układu, kolorów i wszystkich interaktywnych elementów, które sprawiają, że strona jest atrakcyjna i intuicyjna dla użytkowników. Jest to warstwa widoku, która jest renderowana i działająca po stronie klienta, czyli na urządzeniu użytkownika, najczęściej w przeglądarce internetowej.
Frontend i backend – relacja, czyli jak na
siebie wypływają?
Po zaznajomieniu się tym, co to jest frontend, warto zastanowić się, jak wygląda współpraca z jego „zapleczem”, czyli backendem.
Backend to część aplikacji, która działa po stronie serwera – czyli poza obszarem widocznym dla użytkownika. To tam zachodzą wszelkie obliczenia, zarządzanie bazami danych, autoryzacja użytkowników i inne operacje niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania aplikacji.
Relację jaka łączy backend z frontendem możemy porównać do zgranego duetu, w którym frontend to osoba, która prezentuje wyniki pracy na zewnątrz, a backend to ten, który pracuje w tle, przygotowując wszystko, co niezbędne do tego, aby prezentacja była możliwa.
Frontend i backend prowadzi ze sobą nieustanny dialog. W tej „rozmowie” frontend zwraca się do backendu z różnymi prośbami — może to być potrzeba wyświetlenia użytkownikowi najnowszych postów na blogu czy też zrealizowania płatności w sklepie internetowym. Backend, pracując „za kulisami”, zaspokaja te potrzeby, przetwarzając dane i wykonując różne operacje, które są niezbędne do realizacji tych zadań.
Dzięki tej sprawnie funkcjonującej „rozmowie” między frontendem a backendem, korzystanie ze strony internetowej jest proste i przyjemne dla użytkownika.