Czym zajmuje się Frontendowiec? Jak wygląda jego relacja z Backendem?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstają strony internetowe, które codziennie przeglądamy? W dzisiejszym artykule zdradzimy, co robi frontend developer na co dzień, przedstawiając kulisy jego pracy oraz relacje z backendem. Przyjrzymy się różnicom między tymi dwoma obszarami programowania pod względem funkcji i zadań, jakie pełnią w procesie tworzenia stron www. Zapraszamy do lektury, w której odpowiemy na pytanie: co to jest frontend i z czym to się je?

Co to jest frontend?

Jak sama nazwa wskazuje, frontend to widoczna część każdej strony internetowej lub aplikacji webowej. To menu, nawigacja, formularze, grafiki i wszystkie inne elementy, które widzisz na ekranie. Frontend to także sposób, w jaki możesz interaktywnie korzystać z witryny, klikając przyciski, wprowadzając dane w formularzu, czy scrollując stronę.

Z punktu widzenia użytkownika frontend jest równoznaczny z interfejsem. Z punktu widzenia programisty, to zbiór technologii wykorzystywanych do tworzenia widocznych i interaktywnych elementów interfejsu użytkownika (UI), z którymi później użytkownik może współdziałać.

Frontend jest odpowiedzialny za prezentację treści, układu, kolorów i wszystkich interaktywnych elementów, które sprawiają, że strona jest atrakcyjna i intuicyjna dla użytkowników. Jest to warstwa widoku, która jest renderowana i działająca po stronie klienta, czyli na urządzeniu użytkownika, najczęściej w przeglądarce internetowej.

Frontend i backend – relacja, czyli jak na
siebie wypływają?

Po zaznajomieniu się tym, co to jest frontend, warto zastanowić się, jak wygląda współpraca z jego „zapleczem”, czyli backendem.
Backend to część aplikacji, która działa po stronie serwera – czyli poza obszarem widocznym dla użytkownika. To tam zachodzą wszelkie obliczenia, zarządzanie bazami danych, autoryzacja użytkowników i inne operacje niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania aplikacji.

Relację jaka łączy backend z frontendem możemy porównać do zgranego duetu, w którym frontend to osoba, która prezentuje wyniki pracy na zewnątrz, a backend to ten, który pracuje w tle, przygotowując wszystko, co niezbędne do tego, aby prezentacja była możliwa.

Frontend i backend prowadzi ze sobą nieustanny dialog. W tej „rozmowie” frontend zwraca się do backendu z różnymi prośbami — może to być potrzeba wyświetlenia użytkownikowi najnowszych postów na blogu czy też zrealizowania płatności w sklepie internetowym. Backend, pracując „za kulisami”, zaspokaja te potrzeby, przetwarzając dane i wykonując różne operacje, które są niezbędne do realizacji tych zadań.

Dzięki tej sprawnie funkcjonującej „rozmowie” między frontendem a backendem, korzystanie ze strony internetowej jest proste i przyjemne dla użytkownika.

Programista pracujący nad kodem

Co łączy backend z frontendem?

O ile backend dba o to, co dzieje się „pod maską”, o tyle frontend dba o prezentację i interakcję z użytkownikiem. Backend dostarcza dane i logikę, a frontend przekształca te dane w przyjazny dla użytkowników sposób, umożliwiając im korzystanie z aplikacji i interakcję z nią.

Łącznikiem między backendem a frontendem jest tzw. API (Application Programming Interface), które pozwala na komunikację między dwiema warstwami. Dzięki API, frontend może wysyłać zapytania do backendu i otrzymywać od niego niezbędne dane, które następnie są wyświetlane użytkownikowi.

W praktyce, współpraca między frontendem a backendem może wyglądać różnie i zależy od wielu czynników, w tym od skomplikowania projektu, narzędzi i technologii używanych w projekcie, a także indywidualnych umiejętności i preferencji zespołu deweloperskiego. Niemniej jednak, w każdym projekcie, zarówno frontend, jak i backend, mają wspólny cel: stworzenie funkcjonalnej i użytecznej aplikacji, która spełni oczekiwania użytkowników.

Co robi frontend developer?

Mówiąc obrazowo, frontendowiec to swego rodzaju tłumacz między światem designu a światem programowania. Konwertuje on projekty graficzne dostarczone przez UX/UI designerów na kod, który przeglądarka może zrozumieć i odpowiednio wyświetlić.
To właśnie frontend developerom zawdzięczamy piękne designy, responsywne interfejsy i interaktywne doświadczenia, które wciągają nas do cyfrowej rzeczywistości.

Programista frontend przy pracy

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych zadań i narzędzi, z którymi na co dzień spotykają się programiści frontend, warto podkreślić, że przedstawiamy tutaj tylko niektóre z nich. Branża IT jest dynamicznie rozwijającym się obszarem, w którym ciężko jest jednoznacznie określić, które technologie i narzędzia są „must have”, a które można z powodzeniem zastąpić innymi. Dodatkowo, stopień zaawansowania, z jakim powinno się znać poszczególne narzędzia, może różnić się w zależności od wielu czynników, w tym od specyfiki projektu, oczekiwań klienta, czy preferencji zespołu.

Mimo to, istnieją pewne uniwersalne umiejętności i narzędzia, które z pewnością przydadzą się w pracy każdego frontendowca. Przyjrzyjmy się teraz, co to za zadania i jakie narzędzia mogą okazać się pomocne w codziennej pracy frontend developera mając na uwadze, że to tylko przykładowe, a nie wyczerpujące zestawienie.

Główne zadania Frontend Developera

 • Programowanie: Tworzenie interaktywnych elementów, takich jak przyciski, formularze, menu nawigacyjne, animacje itp., które pozwalają użytkownikom na łatwe i intuicyjne korzystanie z aplikacji lub strony internetowej.
 • Optymalizacja dla różnych urządzeń: Zapewnienie, że strona internetowa jest dostępna i wygodna w użytkowaniu na różnych urządzeniach, takich jak komputery, tablety i smartfony.
 • Implementacja designu: Przekształcenie projektu graficznego za pomocą kodu w praktyczny interfejs użytkownika.
 • Testowanie i rozwiązywanie problemów: Zapewnienie, że strona działa poprawnie na różnych przeglądarkach i urządzeniach oraz reagowanie na ewentualne problemy i błędy.
 • Optymalizacja wydajności: Dbanie o szybkość ładowania strony i zoptymalizowanie jej działania w celu zapewnienia jak najlepszych doświadczeń użytkownikom.

Technologie i narzędzia

 • HTML: Język znaczników, który pozwala na definiowanie struktury i zawartości stron internetowych.
 • CSS: Język, który daje możliwość stylizacji wyglądu elementów HTML na stronie, takich jak np. kolory, fonty, odstępy, pozycjonowanie czy animacje.
 • JavaScript: Skryptowy język programowania, który umożliwia interaktywność na stronach internetowych, manipulację elementami HTML, obsługę zdarzeń, komunikację z serwerem i wiele innych dynamicznych funkcji.
 • Frameworki JavaScript: Gotowe biblioteki i frameworki, takie jak React, Angular czy Vue.js, są często wykorzystywane przez frontendowców, aby usprawnić i przyspieszyć proces tworzenia zaawansowanych aplikacji.
 • Narzędzia do automatyzacji: Takie jak Webpack czy Gulp, ułatwiają pracę z kodem źródłowym i jego optymalizację.
 • Narzędzia do kontroli wersji: Takie jak Git, pozwalają na skuteczne zarządzanie kodem, wersjonowanie i współpracę z innymi programistami.

Rola frontendowca w zespole projektowym

Realizacja projektu związanego z tworzeniem strony internetowej czy aplikacji to skomplikowany proces, w którym kluczowe role pełnią różni specjaliści. Taki zespół może składać się z różnych ekspertów, w tym:

 • Projektantów UX/UI, którzy projektują interfejs, dbając o to, aby był on nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny, zwracając uwagę na to, jak użytkownicy będą z niego korzystać.
 • Backendowców, którzy są odpowiedzialni za architekturę serwerową, bazę danych oraz logikę biznesową aplikacji.
 • Analityków, którzy analizują dane i zachowania użytkowników, aby strona mogła być ciągle ulepszana.
 • Testerów, którzy przeprowadzają różnego rodzaju testy, mające na celu zidentyfikować wszelkie błędy i niedociągnięcia w projekcie, zanim trafi on do użytkowników końcowych. 
 • Scrum Mastera, który zarządza procesem tworzenia oprogramowania, dbając o to, aby praca zespołu była efektywna i zgodna z metodyką Scrum.
 • Product Ownera, który reprezentuje interesy klienta lub użytkowników i definiuje wymagania dla produktu.
rozmawiający ludzie

W tak zróżnicowanym środowisku frontendowiec pełni istotną rolę, łącząc pracę innych specjalistów w spójną całość. Wykorzystuje projekty graficzne stworzone przez designerów UX/UI oraz funkcjonalności zaprojektowane przez backendowców, składając je w jedną, funkcjonalną strukturę. Jego praca gwarantuje, że użytkownik końcowy zetknie się z produktem, który jest nie tylko wizualnie atrakcyjny, ale również funkcjonalny i łatwy w obsłudze.

Podsumowanie. Jak zostać frontendowcem?

Sama zajmując się frontendem na co dzień, dostrzegam, że to obszar, w którym techniczne umiejętności łączą się z kreatywnością, dając możliwość tworzenia rzeczy wyjątkowych, które mają realny wpływ na doświadczenia użytkowników. W mojej codziennej pracy często balansuję między realizacją wizji projektantów a technicznymi ograniczeniami, starając się zawsze dostarczyć produkt najwyższej jakości.

Dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w tej branży, istotne jest to, aby pamiętać, że ciągły rozwój i adaptacja do szybko zmieniających się trendów to klucz do sukcesu. Nie bójcie się pytać i uczyć się od doświadczonych kolegów – to przyspieszy Waszą ścieżkę kariery.

Zajrzyj do strefy IT, gdzie znajdziesz więcej tematów o programowaniu