Cofamy się do 1999 roku z NVIDIĄ – odliczanie do premiery Ampere?

Już za chwilę, już za momencik odbędzie się zapowiedziana przez NVIDIĘ konferencja, przewidziana na 1 września. Na niej poznamy zapewne nowości firmy, czyli karty graficzne RTX 3000 o oznaczeniu Ampere. „Zieloni” w bardzo ciekawy sposób postanowili uczcić to wydarzenie. Każdy kolejny dzień zbliżający nas do właściwej konferencji jest tematycznie kolejnym rokiem, poczynając od 1999, czyli daty wypuszczenia pierwszego GPU spod szyldu Geforce.

Rok 1999 był wspaniały

Ostatni rok poprzedniego milenium był fenomenalny dla graczy na całym świecie, o czym wspomina NVIDIA. Na rynku pojawiło się całe zatrzęsienie wspaniałych gier, które bez problemu osiągnęły status kultowych, a nawet legendarnych. Baldurs Gate, Unreal Tournament, Counter Strike, System Shock 2, Heroes of Might and Magic III i wiele więcej świetnych tytułów wyszło tego roku. Są to gry, do których sam regularnie wracam, a przecież miały swoją premierę 21 lat temu!

Baldurs Gate 1 screenshot

Geforce 256 i 128MB pamięci RAM

Geforce 256 to pierwszy układ graficzny wyprodukowany przez NVIDIĘ pod szyldem Geforce. Ten potwór posiadał 128MB pamięci RAM, został wykonany w architekturze 220 nm, jego rdzeń pracował z zawrotnym taktowaniem 120 MHz i obsługiwał takie cudowne technologie, jak nowoczesne biblioteki Direct3D 7.0. W 1999 roku to była prawdziwa rewolucja, która zapowiadała złotą erę pecetowego gamingu.

Co będzie dalej?

W nadchodzących dniach NVIDIA ma pokazywać kolejne etapy rozwoju marki Geforce oraz samego gamingu. Początek lat 2000 czy przełom 2010 roku obfitowały w wyśmienite tytuły, które miały na kolejne lata ustalać standardy gatunków gier. Nie mogło zabraknąć także premier nowych układów graficznych Geforce, jeszcze bardziej zwiększających możliwości renderowania grafiki w czasie rzeczywistym naszych w domowych blaszakach.

NVIDIA Geforce GTX 590

Kolejne układy graficzne, przeznaczone typowo dla entuzjastów potrafiły rozbudzić wyobraźnię graczy. Przykładowo Geforce GTX 590 był prawdziwym monstrum, skonstruowanym z dwóch rdzeni GF110 zamontowanych na pojedynczej płycie PCB. Ta sama wielkość karty i niemal dwukrotnie wyższa wydajność od poprzednika? Ależ proszę bardzo!

Nvidia Ultimate Countdown

To odliczanie będzie miało swój kulminacyjny moment 1 września tego roku, a więc już za 20 dni. Czego możemy się spodziewać po nadchodzącej prezentacji? Odpowiedź jest raczej oczywista patrząc chociażby na coraz to nowe pojawiające się przecieki. Nadchodzi Geforce RTX 3000 z oznaczeniem Ampere.

Geforce RTX 3000 Ampere
Jeżeli przecieki się potwierdzą i faktycznie otrzymamy nową generację kart graficznych, obsługujących technologię Ray Tracingu, to może być prawdziwa gratka dla osób wstrzymujących się z upgrade’em albo złożeniem nowego peceta. NVIDIA po raz kolejny przekroczy barierę wydajnościową, oferując graczom nowe doznania i przede wszystkim wyśmienitą wydajność. Całe wydarzenie będziemy śledzić z zapartym tchem, nie omieszkamy poinformować Was także o nowinkach ze stajni „Zielonych”. Tymczasem cieszmy się kolejnymi dniami/rokami, w których wskoczymy w sentymentalny, gamingowy wehikuł czasu! Zapraszam także do zapoznania się ze specjalnie przygotowaną na to wydarzenie stroną producenta.