Po 20 latach od premiery na Xbox i PS2 Baldur’s Gate: Dark Alliance zadebiutuje na pecetach

7 maja 2021 lekko odświeżone Baldur’s Gate: Dark Alliance powróciło na konsole ósmej i dziewiątej generacji: PS5, Xbox Series X|S, PS4, Xbox One, a także na Switcha. Jak się okazuje, w przygotowaniu ciągle jest pecetowa wersja gry. Jest to o tyle ciekawa informacja, że na debiut tego tytułu na komputerach osobistych gracze musieli czekać aż 20 lat.

Baldur’s Gate: Dark Alliance będzie mieć swoją wersję na PC

Początkowo pecetowa wersja Baldur’s Gate: Dark Alliance również miała mieć swoją premierę 7 maja. Coś jednak nie wyszło, gra ukazała się na konsolach ósmej i dziewiątej generacji, ale na blaszakach nie. Wczoraj Black Isle Studios opublikowało na Twitterze wyjaśnienie tej sytuacji.

Z powyższego komunikatu wynika jasno, że prace nad portem gry na PC potrwają nieco dłużej, niż planowali to deweloperzy. Dodatkową trudnością, z jaką zmagają się twórcy, jest przygotowanie stabilnego multiplayera, oferującego kooperację między graczami za pośrednictwem Steama.

Baldur's Gate: Dark Alliance

Kiedy zatem data premiery Baldur’s Gate: Dark Alliance na PC?

Black Isle Studios zapewnia, że jeszcze w tym roku. Biorąc pod uwagę fakt, że twórcy takie zapewnienia w ogóle wystosowali, można przypuszczać, że mowa tu o trzecim lub czwartym kwartale 2021 roku.

Czy jest na co czekać?

Moda na remastery, remake’i i rebooty trwa w najlepsze. Szczególnie żyzny grunt odnawiane gry mają teraz, w trakcie pandemii, kiedy produkcja nowych tytułów jest utrudniona, a premiery coraz częściej przekładane.

Na trailerach i popremierowych gameplayach odświeżona wersja Baldur’s Gate: Dark Alliance wygląda… jak gra z 2001 roku. Tyle że wzbogacona o obsługę rozdzielczości 4K, z nieco wygładzonymi teksturami. Co nie oznacza, że wygląda źle. Na pewno jest wiele gier, które zestarzały się znacznie gorzej.

Z pewnością jest to gratka dla tych fanów serii, którzy nie mieli okazji zagrać w Baldur’s Gate: Dark Alliance w momencie, gdy gra pojawiła się na Xboksie i PS2 (w tym miejscu warto dodać, że były też porty na Game Boy Advance i Nintendo GameCube). Tytuł wciąż wydaje się na tyle grywalny, by poświęcić te 30 dolarów, które kosztuje, i spędzić z nim trochę czasu.

Zresztą oceny na branżowych portalach tylko to potwierdzają. Na Metacritic oryginalne Baldur’s Gate: Dark Alliance zebrało 87% pozytywnych recenzji wśród graczy i recenzentów, natomiast na rodzimym gryonline.pl gra otrzymała ocenę 8,3/10.

Źródła: eurogamer.net, Black Isle Studios, pcgamer.com