BAFTA Games Awards 2022 – ogłoszono nominowanych do nagrody gry roku

British Academy of Film and Television Arts opublikowała listę nominacji do tegorocznych Games Awards. Nagrody BAFTA to ostatnie z większych podsumowań poprzedniego roku w branży gier. Tym razem szansę na zdobycie statuetki ma sześć wyjątkowych produkcji. Jakie tytuły będą triumfowały tym razem?

Kto ma szansę na statuetkę BAFTA GOTY?

Pierwsze nagrody BAFTA zostały rozdane w 2004 roku. Zeszłoroczna edycja niespodziewanie należała do gry Hades od Supergiant Games. Natomiast wczoraj wieczorem ogłoszono, jakie gry zostały nominowane do tegorocznych nagród BAFTA Games Awards. W szranki stanie aż 6 tytułów: Chicory: A Colorful Tale, Deathloop, It Takes Two, Metroid Dread, The Forgotten City oraz Unpacking.

Za wybór finalistów odpowiedzialne jest jury złożone z ekspertów od gier, których zadaniem było nominowanie najlepszych tytułów. Jednak wybór gry roku (GOTY) należy w pełni do fanów. Głosowanie rozpoczyna się dzisiaj i kończy o godzinie 18:00 w piątek 1 kwietnia. Jeżeli chcesz oddać głos na swoją ulubioną produkcję, odwiedź stronę British Academy Game Awards. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas BAFTA Games Awards w czwartek 7 kwietnia 2022 roku.

Logo BAFTA 2021

Wszyscy nominowani do nagrody BAFTA Game of the Year 2022

Choć na wynik plebiscytu jeszcze chwilę poczekamy, to łatwo dostrzec, że duże szanse na wygraną mają: It Takes Two, Deathloop i Unpacking. Trudno mówić o zaskoczeniu czy kontrowersjach, ponieważ całe trio zebrało naprawdę dobre recenzje. Warto również wspomnieć, że produkcja studia Hazelight zgarnęła pierwsze miejsce na wydarzeniu The Games Awards 2021.

Chicory: A Colorful Tale – odprężająca kolorowanka

Chicory: A Colorful Tale to połączenie gry przygodowej i kolorowanki. Gracz trafia do bajecznej krainy Piknik zamieszkanej przez antropomorficzne zwierzątka, gdzie przejmuje stery nad psem posiadającym magiczny pędzel. W produkcji zamiast siekania wrogów mieczem i innymi gadżetami otrzymujesz zagadki środowiskowe, zbieranie znajdziek, wykonywanie drobnych questów i wykorzystywanie możliwości jakie daje Ci malowanie.

Grafika promująca Chicory: A Colorful Tale

Deathloop – dosłownie pętla śmierci

Deathloop to dość nietypowa gra, którą ciężko jest przypisać do konkretnej kategorii. Głównym bohaterem jest Colt, zabójca, którego celem jest wyeliminowanie grupy ośmiu osób, tzw. Wizjonerów, odpowiedzialnych za istnienie pętli czasu na wyspie Blackreef. Brzmi normalnie, jednak sekret tkwi w tym, że główny bohater przeżywa w kółko ten sam dzień, a popychanie opowieści do przodu to prawdziwe wyzwanie.

grafika promująca deathloop

It Takes Two – kooperacyjna przygoda

It Takes Two pod względem rozgrywki przypomina platformówki, oferując wyzwania logiczne i zręcznościowe. Haczyk tkwi w tym, że jest to gra kooperacyjna, która wymaga współpracy dwójki graczy. Widać to w mini-gierkach, sposobie prowadzenia fabuły oraz łamigłówkach, na jakie natrafisz po drodze. Mimo kolorowej oprawy graficznej, sugerującej produkcję dla dzieci, gra opowiada historię rozwodzących się rodziców, którzy muszą przekazać nieprzyjemne wieści córeczce.

it takes two logo

Metroid Dread – hardcorowa produkcja dla fanów metroidvanii

Metroid Dread to dwuwymiarowa gra action-adventure, której pierwsza odsłona ukazała się 1986 roku. W grze wcielasz się w łowczynię nagród Samus Aran, która została wysłana na planetę ZDR, w celu sprawdzenia, co się stało z zaawansowanymi robotami E.M.M.I. Rozgrywka w „Metroid Dread” to chleb powszedni dla każdego fana gatunku metroidvanii – zawiłe korytarze wypełnione po brzegi przeszkodami, które możesz pokonać na określonym poziomie ekwipunku.

Metroid Dread Logo

The Forgotten City – tajemnica morderstwa

The Forgotten City to gra przygodowa wyprodukowana i wydana przez niezależne studio Modern Storytelle. Akcja gry toczy się w zaginionej podziemnej metropolii, wybudowanej w okresie świetności Imperium Rzymskiego. Sterując głównym bohaterem, musisz odkryć tajemnicę zagłady w sercu miasta, wykorzystując pętlę czasową, wypytując mieszkańców, zwiedzając i rozwiązując zagadki. Tytuł w dużym stopniu jest nieliniowy i nie przewiduje konkretnej ścieżki do osiągnięcia celu.

Grafika promująca The Forgotten City

Unpacking – gra o układaniu

Unpacking to uspokajająca gra logiczna traktująca o przeprowadzkach, wyprodukowana przez studio Witch Beam i wydana przez Humble Games. Rozgrywka polega na znanym wszystkim procesie wyciąganiu przedmiotów z pudełek i ustawianiu ich w nowym mieszkaniu. Kampania, w której trakcie opowiadana jest prosta historia, składa się z ośmiu plansz. Kiedy w danej sekwencji uda Ci się wszystko ułożyć, gra zabiera się za ocenę Twojej pracy.

Grafika koncepcyjna gry Unpacking