Następną wielką rzeczą w świecie robiących ostatnio prawdziwą furorę konsol mobilnych jest Asus ROG Ally X. Za tym skromnym dopiskiem kryje się sporo dobrego. Odświeżona wersja bardzo udanej konkurencji Steam Decka ma więcej szybszej pamięci RAM, większy dysk, ale przede wszystkim pojemniejszy akumulator, który jest bezkonkurencyjny wśród topowych konsol mobilnych. Poznaj wszystkie zmiany, jakie wprowadza Asus ROG Ally X.
Firma Asus nie czekała długo z odświeżeniem konsoli mobilnej ROG Ally. Od premiery pierwszej wersji w czerwcu minie zaledwie rok. Tylko tak naprawdę trudno nazwać ROG Ally X, bo taki dopisek ma nowe wydanie urządzenia, pełnoprawnym następcą. To po prostu podrasowany wariant – analogicznie do PS5 Pro względem zwykłego PlayStation 5.
Asus ROG Ally X przeszło mimo wszystko zauważalną metamorfozę – poczynając od wizualnej (czarny kolor zamiast białego, nowy design krzyżaka), a kończąc na ulepszeniach podzespołów (pamięć RAM, akumulator, dysk). Również w konstrukcji producent dokonał kilku zmian, choć nie dotyczą one ekranu. Jeśli więc oczekiwałeś OLED-a, to się rozczarujesz.
Specyfikacja ROG Ally X to żadna rewolucja (może z jednym wyjątkiem) – zmiany nie dotyczą każdego kluczowego elementu, ale poprawiają one to, co było uznawane za największe bolączki konsoli (bateria!).
Największą zmianą jest naturalnie pojemniejszy akumulator. Tu różnica jest drastyczna – bo wynosi 80 Wh względem 40 Wh z oryginalnego ROG Ally, który wystarczała na 1-2 godz. grania w wymagające gry AAA. Tu ten czas powinien mocno się poprawić, pozostawiając konkurencję w tyle. Czy to będzie nowym standardem w konsolach mobilnych?
Większa bateria oznacza jednak wyższą wagę – ta wzrosła do 678 gramów, czyli mniej więcej do wagi oryginalnego Steam Decka (669 g) lub MSI Claw (675 g). Ta różnica będzie wyczuwalna, ale wciąż to zauważalnie mniej od Lenovo Legion Go (854 g). Różnice w wymiarach na szczęście nie są duże: zaledwie 3 mm w głębokości i 5 mm w wysokości.
Drugą ważną zmianą jest dopakowanie pamięci RAM – do 24 GB (wcześniej było „tylko” 16 GB). Ilość to nie jest jedyna zmiana. Pamięć jest też szybsza – to LPDDR5X o prędkości 7500 MHz zamiast LPDDR5 o 6400 MHz. SSD też jest pojemniejszy – 1 TB zamiast 512 GB, czyli praktycznie dwa razy więcej danych na gry i aplikacje.
Asus pokusił się o też zmiany w konstrukcji. Producent chwali się odświeżonym krzyżakiem (Precision D-Pad), który wygląda nieco inaczej (bardziej zaokrąglony kształt). Zakładam, że poprawi on wygodę, a jednocześnie ma być bardziej wytrzymały (do 5 mln cykli).
Ponadto przyciski i gałki analogowe są także bardziej ergonomiczne. Te od makro są dodatkowo mniejsze, by zminimalizować ryzyko przypadkowych wciśnięć.
System chłodzenie też przejdzie odświeżenie. ROG Ally X ma mieć o 23% mniejsze wentylatory i o aż o 50% cieńsze łopatki przy zwiększonym przepływie powietrza o 24%. To z kolei może przełożyć się na większą głośność urządzenia, co okaże się w testach, ale temperatury mają spaść nawet o 6 stopni Celsjusza. Oryginalna konsola ROG Ally oferuje naprawdę niezłą kulturę pracy, więc niewielki wzrost głośności może nie odbić się mocno na odczuciach płynących z użytkowania.
Z mniejszych rzeczy: Asus zastąpił złącze PCIe x8 ROG XG Mobile do podłączenia zewnętrznej karty graficznej podwójnym USB typu C (USB 4 i USB 3.2 Gen. 2). Reszta portów pozostała bez zmian.
Nie zmieniła się… cała reszta. Najważniejsze podzespoły, czyli procesor i zintegrowany układ graficzny, pozostają takie same. Wpływ na wydajność ma jedynie pamięć operacyjna, która jest nie bez znaczenia dla iGPU.
Ekran i jego parametry, jak już wspomniałem, zostały takie same. Nie uważam jednak tego za duży minus. Optymalna rozdzielczość, VRR, wysokie odświeżanie i jasność czy nawet kolory – wyświetlacz IPS w ROG Ally wypada bardzo dobrze. OLED – wzorem odświeżonego Steam Decka – byłby mile widziany przez wielu użytkowników, ale osobiście jestem zadowolony z tego, co oferuje już oryginalny ROG Ally. Nie czuje też potrzeby, zwiększać przekątnej – 7 cali wydaje się takie w sam raz.
No i coś trzeba zostawić na prawdziwe ROG Ally 2.
Podsumowując, tak wygląda pełna specyfikacja konsoli Asus ROG Ally X:
Sprawdź podsumowanie zmian w konsoli Asus ROG Ally X względem zwykłego, starszego modelu:
Oficjalne ceny premierowe Asus ROG Ally kształtowały się na poziomie:
W Polsce przełożyło się to na:
W 2024 roku konsolka wyraźnie potaniała – złotówka wzmocniła się i kurs jest obecnie znacznie atrakcyjniejszy niż w momencie wydania Asus ROG Ally. Nie mogło nie przełożyć się to na niższe ceny w naszym kraju. Obecnie Asus ROG Ally kosztuje:
Ile w takim razie kosztuje Asus ROG Ally X? Oficjalna cena sugerowana wynosi 799 dolarów, a to oznacza w Polsce 3899 zł.
Firma Asus oficjalnie zapowiedziała konsolę ROG Ally X 2 czerwca 2024 roku o godz. 10:30 czasu polskiego. Premiera sklepowa odbędzie się 22 lipca 2024 roku. Konsolka jest już dostępna w przedsprzedaży w x-komie.
Zgodnie z przewidywaniami, wszystkie informacje o Asus ROG Ally zostały potwierdzone w oficjalnej zapowiedzi. Jedno jest pewne – Asus naprawi część największych bolączek konsolki, w tym baterię, która jest najmocniejsza wśród wszystkich najważniejszych konsol mobilnych na rynku.
Źródło: VideoCardz, Asus
Przeczytaj również:
Asus ROG Ally Z1 Extreme i Asus ROG Ally Z1 znajdziesz w x-komie
Bez oleda … To jest bardzoo rozczarowujące a co z info o nakładze miała być bardziej przyjazna graczom a tu zero wzmianki jeszcze pewnie cena kosmos … No nic czekamy na 2 szkoda kasy na kosmetyke
Poprawcie godzinę premiery: nie o 22:30 a o 10:30.