Aqara – poznajcie produkty i ekosystem

Marka Aqara powstała stosunkowo niedawno, bo w 2016 roku. Od tego czasu na rynku pojawiło się pod nią wiele produktów smart home. Różne czujniki, przełączniki i nie tylko. Pomagają one dbać o bezpieczeństwo inteligentnego domu oraz jego komfort. Jakie konkretnie produkty można znaleźć w ofercie Aqary? Co warto wiedzieć o tej marce?

Aqara – kilka słów o marce

Nazwa Aqara pochodzi od dwóch łacińskich słów – acutulus, czyli mądry oraz ara – dom. Celem marki jest dostarczenie klientom wszechstronnych produktów i rozwiązań smart home. Mają być one ładnie wykonane i proste w użyciu. A także energooszczędne i w przystępnej cenie. Hasłem marki jest Continuous Connection, czyli Ciągłe Połączenie.

Aqara logo
Źródło: Aqara

Jak wspomnieliśmy, Aqara powstała w 2016 roku – jako startup wchodzący w skład ekosystemu Xiaomi. Szybko stała się wiodącym dostawcą rozwiązań smart home i IoT w Chinach. Od 2017 roku otwarto ponad 400 salonów Aqara Home, które dostarczają bardziej spersonalizowanych rozwiązań. Obecnie Aqara działa w 192 krajach i obszarach. Z inteligentnych urządzeń korzysta przeszło 2 miliony osób.

Awara młoda para mężczyzna kobieta w kuhchni prodyukty Aqara
Źródlo: Aqara

Produkty smart home Aqara

Wśród produktów do inteligentnego domu, które oferuje Aqara, znajdziemy:

  • centralki – są one mózgami zestawów. Za ich pomocą można sterować innymi inteligentnymi urządzeniami (także głosowo). Zależnie od modelu mogą one posłużyć także jako głośnik alarmu czy dzwonka do drzwi, nocna lampka lub repeater. Można do nich podłączyć do 128 urządzeń.
  • czujniki – różnego rodzaju. Poinformują one o zalaniu, wibracjach (przy otwieraniu sejfu, szafki, szuflady czy skrzynki na listy), otwarciu drzwi lub okna. Sprawdzą jakość powietrza, temperaturę, wilgotność. A także czy nie wkroczył jakiś intruz lub czy nie pojawił się dym lub gaz.
  • włączniki – umożliwiają na sterowanie światłem, ale nie tylko. Mogą też na przykład posłużyć do włączenia alarmu. Do tego, zależnie od wariantu, mogą pracować także jak normalne włączniki światła (bez centralki), służyć jako dzwonek czy zarządzać urządzeniami, które są podłączone do inteligentnych gniazdek. Mają różne kształty. Są takie, które przypominają klasyczne przełączniki, ale jest też kostka (Aqara Magic Cube).
  • inteligentne gniazdka i przełączniki – kiedy podepniemy do nich zwykłe urządzenia, możemy je zdalnie włączać i wyłączać, przesyłać do nich moc, a także sprawdzać pobór energii.
  • kamery – pomogą w zabezpieczeniu domu, a także w opiece nad dziećmi, seniorami i zwierzakami. Posiadają funkcję wykrywania ruchu czy reakcji na gesty. Mogą także posłużyć jako centralki.
  • sterowanie żaluzjami – pozwala na dogodne sterowanie nimi, a także roletami lub kurtynami.
  • inteligentny zamek – umożliwia dostanie się do domu nie tylko za pomocą tradycyjnego klucza, ale również kodu, odcisku palca lub przez aplikację. Można także przyznać dostęp wybranym osobom w wybranym czasie (gościom, opiekunom itd.).
  • inteligentne oświetlenie – można ustawiać jasność lub temperaturę barwową, a także harmonogramy.
Źródło: Aqara

Poszczególne produkty mogą oczywiście ze sobą współpracować. Na przykład światło zapalać się będzie po wykryciu otwarcia drzwi czy obecności człowieka.

Sterowanie, łączność i współpraca z systemami smart home

Produkty Aqara wykorzystują protokół Zigbee i współpracują z urządzeniami z Androidem i iOS. Mają specjalną aplikację Aqara Home. Umożliwia ona integrację z Asystentem Google Home oraz Aleksą. Mogą także działać w aplikacji Mi Home (wraz z produktami Xiaomi) oraz Apple HomeKit. Urządzeniami można także sterować głosowo.

Urządzenia Aqara działają z jednym z dostępnych serwerów. Wybiera się je przy wyborze centralki. Dla użytkowników w Europie są dwa serwery:

  • CN (chiński) – podstawowy dla sprzętów Xiaomi i Aqara, wspiera wszystkie urządzenia (poza przeznaczonymi na inne rynki). Polecany dla osób, które zaczynają dopiero korzystać z produktów smart home i chcą mieć dostęp do jak największej liczby urządzeń;
  • EU (europejski) – dla urządzeń przeznaczonych na Europę lub uniwersalnych. Polecany dla osób, które korzystają zasadniczo tylko z takich.

Aqara ma także obsługiwać nowoczesny standard łączności urządzeń smart home Matter. Umożliwi on szeroki dostęp do kompatybilnych inteligentnych sprzętów. Centralki Aqara M2 i Aqara M1S otrzymają aktualizację over-the-air. Przez to dotychczasowe urządzenia, korzystające z Zigbee, będą mogły nadal działać. Także z różnymi sprzętami innych producentów – i to nawet bez dostępu do sieci – warunkiem jest stacja bazowa od Aqara wspierająca nowy protokół.

Natomiast w drugiej połowie 2022 roku mają zostać wprowadzone nowe produkty, wykorzystujące energooszczędny (za sprawą technologii Bluetooth Low Energy), oparty na IP protokół Thread. Jest on określany jako jeden z filarów łączności dla Matter. Ma oferować to samo, co produkty, które korzystają z Zigbee (długą wytrzymałość baterii czy połączenie z niewielkim opóźnieniem).

Aqara Cube kostka z pudełkiem
Źródło: Aqara

Źródło: Aqara, 9to5Mac, Wikipedia

Materiał sponsorowany