AnTuTu zniknęło z Google Play Store. I jak tu benchmarkować?

Wydajność urządzeń mobilnych najlepiej sprawdza się codziennym użytkowaniu, ale jeśli ktoś lubi statystyki i cyfry, którymi chce się podeprzeć w dyskusjach z innymi geekami, może skorzystać z odpowiedniej aplikacji. Jedną z najbardziej znanych tego rodzaju jest – kojarzona choćby z publikowanych na łamach Geexa recenzji – AnTuTu. Do niedawno można było ją pobrać m.in. z Google Play Store. Jednak w miniony weekend na usiłujących ją ściągnąć z tamtego źródła czekała niemiła niespodzianka.

Dlaczego Google zdjęło AnTuTu Benchmark?

Przyczyn zniknięcia AnTuTu (oraz dwóch powiązanych z nią aplikacji – AnTuTu 3DBench oraz AITuTu Benchmark) dopatrywać się można w powiązanej z nią problematycznej firmie – Cheetah Mobile. Jak tłumaczy Corbin Davenport z Android Police, Google usunęło ze swojego sklepu wszystkie aplikacje tego dewelopera, a powodem tego mają być wieloletnie naruszenia regulaminów. Nie wiadomo kiedy dokładnie Play Store pożegnał się z AnTuTu, najpewniej stało się to po 22 lutego. Prezes AnTuTu Zhao miał zostać o tym fakcie poinformowany przez Google 7 marca.

W wydanym oświadczeniu tłumaczył, że Cheetah Mobile pojawiła się na rynku później i jest jedynie – od 2014 roku – udziałowcem (stąd w zarządzie najbardziej wyraźny łącznik z wadzącą Google firmą – prezes Cheetah Mobile Fu Sheng). Nie ma natomiast nic wspólnego z kontem AnTuTu w Google Play Store, a aplikacja w żaden sposób nie jest wykorzystywana do promocji oprogramowania Cheetah Mobile. Jego zdaniem całe nieporozumienie wzięło się z tego, że polityka prywatności AnTuTu wykorzystuje adres serwera Cheetah Mobile(@cmcm.com).

antutu logo
Źródło: AnTuTu

I jak teraz benchmarkować?

Choć aplikacja zniknęła z Google Play Store, nadal można ją – w wersji na Androida – pobrać ze strony głównej AnTuTu (jako plik APK). Tymczasem przy okazji całej sytuacji pojawiły się uwagi internautów, którzy uważają benchmarkowanie przy pomocy aplikacji za zbędne w ocenie wydajności smartfona czy tabletu .

A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Będziecie tęsknić za AnTuTu, dalej korzystacie czy benchmarki nie są dla Was najbardziej miarodajne? 

Źrodło: Android Police