AMD Ryzen 9 3800X już bez tajemnic? Znamy jego pełną specyfikację

Gracze i użytkownicy komputerów profesjonalnych niecierpliwie rozglądają się za informacjami o nowych, topowych procesorach AMD Ryzen 9 3800X. Tymczasem w sieci ukazały się już pierwsze informacje o CPU AMD, pochodzące z wietnamskich i tureckich sklepów internetowych.

Kiedy premiera Ryzen 9 3800X?

Oficjalnej informacji AMD jeszcze nie podaje, jednak wszelkie prawdopodobieństwo wskazuje, że prezentacja nastąpi 27 maja 2019 roku, podczas targów Computex 2019. Konkretnie na konferencji AMD, zaplanowanej właśnie tego dnia na godzinę 10:00.

Spekulacje nie są rzecz jasna bezpodstawne. Otóż 2 kwietnia br. CEO firmy AMD poinformowała na Twitterze, że jej wystąpienie na Computex 2019 będzie obfitować w wieści o następnej generacji sprzętu do obliczeń profesjonalnych.

Równocześnie Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zagranicznego (TAITRA) puściła w świat wieść o premierze procesorów Ryzen 3. generacji, planowanej na połowę 2019 roku. Łącząc powyższe widomości w jedno, otrzymujemy klarowne przesłanie – Computex 2019 będzie najprawdopodobniej miejscem premiery procesorów AMD Ryzen 9 3800X, a być może i pozostałych jednostek, czyli: Ryzen 7 3700X i Ryzen 5 3600X. Przypadek?

Nie sądzę. Rozsądek podpowiada z resztą, że targi branżowe tej rangi byłyby najlepszą okazją do prezentacji procesorów z architekturą Zen 2.

Specyfikacja Ryzen 9 3800X

Biorąc pod uwagę dystans czasowy, jaki dzieli nas od premiery AMD Ryzen 9 3800X, internet ujawnia zaskakująco dużo informacji o nowych jednostkach „czerwonych”:

Architektura CPU: Zen 2
Typ procesora: desktopowy
Proces technologiczny: 7nm
Liczba rdzeni: 16
Liczba wątków: 32
TDP: 125 W
Bazowa częstotliwość taktowania: 3,9 GHz
Taktowanie w trybie Turbo: 4,7 GHz
Zintegrowana grafika: brak

Prawdziwą wisienką na torcie jest jednak informacja o architekturze Zen 2, która w chwili premiery zawita na rynku konsumenckim. Wydajność nowych CPU będzie tym samym galopadą, w porównaniu do obecnej, pierwszej generacji architektury Zen. Litografia 7nm zaowocuje z kolei lepszą efektywnością cieplną, a co za tym idzie, wyższą kulturą pracy.

Dla kogo jest Ryzen 7 3800X?

Topowy procesor nie jest komponentem do codziennego użytku, to naturalne. Idealnie sprawdzi się za to w komputerach przeznaczonych do skomplikowanych obliczeń, czyli szeroko rozumianych zastosowań profesjonalnych (montaż wideo, animacje, projektowanie itp.).

Co ważne dla użytkowników, Ryzen 9 3800X będzie mógł być zainstalowany na płycie głównej z podstawką AM4. Można ubolewać jedynie nad brakiem zintegrowanej grafiki, ale w zastosowaniach profesjonalnych i tak by się nie sprawdziła, stąd lepiej od razu rozejrzeć się za wysokowydajnym VGA.

AMD Ryzen 9 3800X może stanowić również nie lada gratkę dla graczy. Częstotliwości taktowania zegarów dają nadzieję na sprawną współpracę z mocnymi kartami graficznymi, a to oznacza znakomitą płynność w grach, także w wymagającym segmencie AAA.

Co z Ryzen 7 3700X i Ryzen 5 3600X?

One także pojawiły się na horyzoncie, posiadając:

Ryzen 7 3700X

Liczba rdzeni: 12
Liczba wątków: 24
Bazowe taktowanie – 4,2 GHz
Taktowanie w trybie Turbo – 5,0 GHz

Ryzen 5 3600X

Liczba rdzeni: 8
Liczba wątków: 16
Bazowe taktowanie – 4,0 GHz
Taktowanie w trybie Turbo – 4,8 GHz

Cena nowych procesorów Ryzen

Przyznam, że nie przepadam za tego typu spekulacjami. Kwestia cen jest ruchoma, a te podane w sieci wcale nie muszą się sprawdzić. Poczekajmy zatem do targów Computex 2019, wtedy dowiemy się wszystkiego.