Trzymajmy się planu – czyli o ustalaniu zasad rozmowy rekrutacyjnej

Dobre przygotowanie się do spotkania rekrutacyjnego to klucz do sukcesu. Konieczność przygotowania się do rozmowy kandydata wydaje się oczywista, ale czy wiesz, że równie ważne jest dobre przygotowanie się do rozmowy osoby, która przeprowadza rekrutacje? Dzisiaj przyjrzymy się zasadom z punktu widzenia rekrutera, postaramy się wytłumaczyć, czemu w ogóle służy takie ustalanie zasad i jak to wygląda w x-komie.

Dlaczego ustalamy zasady?

Osoby kandydujące na określone stanowisko w firmie bardzo często stresują się przed przystąpieniem do rekrutacji. Starają się więc jak najlepiej do takiego spotkania przygotować, aby to zdenerwowanie zminimalizować i aby żadna sytuacja lub pytanie nie było dla nich zaskoczeniem. Nie inaczej powinno być w przypadku rekrutera. Tak naprawdę dopiero odpowiednie przygotowanie przez obie strony uczestniczące w rekrutacji zapewnia, że z takiego spotkania uda się wyciągnąć jak najwięcej niezbędnych informacji.

Na to jak wygląda rozmowa w danej firmie wpływa wiele czynników, takich jak: wewnętrzne ustalenia, kultura organizacji oraz wartości, jakimi kieruje się firma. W x-kom podejście każdego ze specjalistów jest nieco różne, jednak posiadamy także wspólne zasady jakimi się u nas kierujemy. Poza tym istnieje szereg uniwersalnych zasad dotyczących przebiegu idealnego spotkania rekrutacyjnego, jak chociażby zasady savoir vivre, które także nie są bez znaczenia.

rekrutacja rozmowa rekrutacyjna w x-kom

Dlaczego ustalanie zasad dotyczących przebiegu rekrutacji w firmie jest tak ważne? Przede wszystkim przedstawiając na wstępie kandydatowi zasady jakie będą obowiązywać, można wyeliminować wiele niepotrzebnych pytań przed właściwym rozpoczęciem się rekrutacji. Dla kandydata jest to także niezwykle ważne, bo pomoże mu lepiej przygotować się do poszczególnych części, dzięki czemu będzie czuł się pewniej. Dla nas w x-komie ważne jest, abyś kandydat ze spotkania rekrutacyjnego nie wyszedł zdezorientowany z wielką niewiadomą.

Jakie zasady panują podczas spotkania rekrutacyjnego w x-kom?

Zastanawiasz się jak wygląda rozmowa rekrutacyjna w x-komie? Przebieg takiego spotkania rekrutacyjnego możemy podzielić na kilka etapów. Podczas każdego z nich jako kandydat zdobędziesz szereg informacji, które pozwolą Ci poznać specyfikę pracy oraz podjąć odpowiednią decyzję.

zasady rozmowy rekrutacyjnej

Przebieg rozmowy rekrutacyjnej w x-komie

  1. Poznasz osoby biorące udział w spotkaniu rekrutacyjnym oraz naszą kulturę organizacji. Kultura organizacji, w każdej firmie różni się od siebie, dlatego na samym początku opowiemy o zwyczajach panujących w x-kom. W spotkaniu zazwyczaj uczestniczą dwie osoby: przedstawiciel działu HR oraz Twój przyszły przełożony lub osoba, z którą będziesz bezpośrednio współpracował. Na wstępie opowiemy o swoich codziennych obowiązkach oraz przedstawimy przebieg spotkania.
  2. Pytania od rekrutera. Pytania, jakie zadajemy podczas rozmowy rekrutacyjnej, pozwolą Ci rozpoznać jakimi wartościami kierujemy się w firmie na co dzień, oraz jakich kompetencji wymaga dane stanowisko.
  3. Pytania od kierownika/ osoby technicznej. Pytania będą dotyczyły Twojego doświadczenie oraz zakresu obowiązków na nowym stanowisku. Pozwoli Ci to poznać specyfikę pracy oraz uzupełnić informacje zawarte w ogłoszeniu o pracę.
  4. Czas dla Ciebie: Ty pytasz – my odpowiadamy. W trakcie spotkania jesteśmy otwarci na Twoje zapytania. Możesz śmiało je zadawać na bieżąco. Wiemy jednak, że rozmowa rekrutacyjna może być dla Ciebie nieco stresująca i czasem zwyczajnie coś może Ci uciec. Dlatego też pod koniec spotkania przewidzieliśmy ekstra czas tylko dla Ciebie. Jest to moment na poruszenie kwestii, które są dla Ciebie istotne, a nie pojawiły się wcześniej.
  5. Podsumowanie rozmowy. Na sam koniec podsumujemy najważniejsze tematy poruszane w trakcie rozmowy. Poznasz datę otrzymania informacji zwrotnej oraz jakie są dalsze etapy procesu rekrutacyjnego.

Spotkanie rekrutacyjne dobiegło końca – co dalej?

Spotkanie przebiegło zgodnie z ustalonymi zasadami, stres minął, a Ty w głowię analizujesz sobie plusy i minusy danego stanowiska i firmy. Niewykluczone, że wracając do domu, przypominasz sobie pytanie, o którym zapomniałeś w trakcje rozmowy albo takie, które dopiero na tym etapie przyszły Ci na myśl.

Nic się nie martw, w x-kom zawsze zaznaczamy, że w każdej chwili jesteśmy otwarci na wszelkie pytania, można więc w razie wątpliwości napisać lub zadzwonić. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że to nie jest pytanie, na które osoby z działu HR będą potrafiły odpowiedzieć, nie przejmuj się, nasi specjaliści znają całą firmę, jej struktury i pracowników jak własną kieszeń i będą wiedzieli do kogo się zwrócić, aby przekazać Ci komplet interesujących Cię informacji. Zatem nie wahaj się, dołożymy wszelkich starań, by znaleźć odpowiedź na Twoje pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości.  

rozmowa rekrutacyjna przywitanie

Jak wyglądały nasze rozmowy rekrutacyjne w x-kom?

Na sam koniec bonus, czyli wspomnienia kilku pracowników z przebiegu ich rozmów rekrutacyjnych w x-komie. Przeczytaj, jak je wspominają i czy to, z czym się spotkali, pokrywa się z zasadami, o których pisaliśmy wyżej:

„Swoją przygodę w x-kom, a dokładniej w al.to rozpoczęłam ponad rok temu. Spotkanie trochę różniło się od tych, które odbyłam dotychczas. Styl prowadzania rozmowy był dopasowany do kultury organizacji, który można było poznać już na samym wejściu do firmy. W spotkaniu uczestniczyły dwie osoby, które przeprowadziły rozmowę w swobodnej atmosferze oraz dołożyły wszelkich starać, abym czuła się swobodnie. Wpłynęło to na podjęcie odpowiedniej decyzji”. Ania, Dział HR

„W x-kom jestem od ponad trzech lat. Rozmowa kwalifikacyjna była zakończeniem 'Akademii x-kom’ na Politechnice Częstochowskiej. Aby wziąć w niej udział, niezbędne było zaliczenie testu z wiedzy o sprzęcie oraz obsłudze Klienta. Spotkanie nie wyglądało tak jak w klasycznych tutorialach na YouTube. Poza mną w salce były 3 osoby (Kierownik sekcji Contact Center, Dziewczyna z HR i Trener Akedemii x-kom). Siedzieliśmy w wygodnej salce na sofach, stres był, ale dzięki pracownikom, bariery znikały jedna po drugiej, a z każdym kolejnym zdaniem czułem się bardziej jak u siebie”. Bartek, Dział marketingu

„Moja rozmowa rekrutacyjna odbyła się kilka lat temu, ale utkwiła mi w pamięci dzięki kilku drobnym aspektom. Umiejętne prowadzeniu spotkania przez pracownika HR oraz jak się później okazało moją przyszłą przełożoną, pozwoliło mi się częściowo pozbyć stresu, który zawsze towarzyszy w takich sytuacjach. Na początku przedstawiono mi stanowisko, na jakie aplikuje, następnie otrzymałem kilka pytań ogólnych „na rozgrzewkę”, kilka sprawdzających wiedzę sprzętową i znajomość branży, później sam mogłem zadać pytania, jednak nie skorzystałem z tej opcji, bo komplet informacji otrzymałem na wstępie. Na końcu rozmowy wskazano mi termin kontaktu zwrotnego odnośnie wyniku rozmowy. Telefon zadzwonił wcześniej, a ja otrzymałem pracę w firmie, w której jestem do dziś”. Kamil, Dział Contact Center

Dołącz do zespołu x-kom

Jeśli chcesz dołączyć do naszego zespołu i doświadczyć na własnej skórze jak u nas przebiega proces rekrutacji, zajrzyj na zakładkę  kariera na stronie x-kom, może to właśnie Ciebie szukamy?

Kolejnego artykułu, z cyklu Poradników rekrutacyjnych, wypatruj już niebawem.

Sprawdź także artykuł: