Jak nagrywać rozmowy telefoniczne na smartfonie?

„Informuję, że rozmowa jest nagrywana” – brzmi znajomo? Chyba każdy choć raz usłyszał to zdanie, dzwoniąc na infolinię, czy odbierając telefon z ofertą banku czy operatora komórkowego. A co, jeśli to my chcemy nagrać rozmowę? Okazuje się, że nie jest to takie łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Sposoby na nagrywanie rozmów znajdziecie w poniższym artykule.

Nagrywanie rozmów Android

Telefony oparte na systemie Android nie posiadają fabrycznej funkcji lub dedykowanej aplikacji, która umożliwia nagranie rozmowy. Kiedyś było to możliwe z poziomu systemu, bez zbędnej kombinacji. Jest to celowe zagranie, ponieważ Google nie chce zostać oskarżone o pomoc w łamaniu prawa. Czy słusznie? Temat jest co najmniej dyskusyjny.

W telefonach z Androidem od wersji 10 w górę nagrywanie nie jest możliwe i najprawdopodobniej nie pomoże w tym żadna aplikacja. W starszych, np. z Androidem 8 – nie powinno być problemów, choć pewności, że się uda, również nie ma. Sytuacja w przyszłości może się jednak zmienić, ponieważ krążą plotki, że nagrywanie rozmów ma wrócić.

Dla tych, którzy mimo wszystko chcą spróbować, w sklepie Play są dostępne specjalne aplikacje do nagrywania rozmów. 

ACR – Automatic Call Recorder

Aplikacja jest darmowa, ale zawiera dużą ilość irytujących reklam. Jeśli chcecie się ich pozbyć, konieczna będzie jednorazowa opłata w wysokości 6,99 zł. Po instalacji zostaniecie poproszeni o udzielenie kilku uprawnień, co jest niezbędne do poprawnego działania. Poza tym nie jest konieczna konfiguracja, ponieważ aplikacja jest gotowa do użycia już po uruchomieniu. Ważne jest jedynie ustawienie autostartu, ponieważ bez tego telefon „ubije” apkę i rozmowy nie będą się nagrywać.

Google nie pozwala na dostęp do numeru telefonu w trakcie połączenia, a więc uniemożliwi to zapisywanie nagrań z numerem rozmówcy. Rozmowa zostanie zapisana jako „Nieznany”, co można później edytować. Nie jest możliwe nagrywanie rozmów z Messengera, WhatsApp’a czy pozostałych komunikatorów. Ponadto, jeśli korzystacie z WiFi Calling, rozmowa również się nie nagra.

Alternatywne aplikacje

Ponieważ Google bardzo utrudnia rejestrowanie połączeń, czasem trzeba przetestować kilka aplikacji, nim z powodzeniem nagracie rozmowę. Może zdarzyć się sytuacja, w której na nagraniu będziecie słyszeć tylko siebie. Zależy to również od telefonu jaki posiadacie oraz wersji czy nakładki systemu. Ponadto może się okazać, że nagrywanie będzie możliwe tylko na zrootowanym telefonie. Natomiast jest to już wyższa szkoła jazdy.

Poniżej kilka alternatywnych aplikacji, które działają na tej samej zasadzie:

  • Automatyczna sekretarka
  • Cube ACR
  • Cube Call Recorder
  • Easy Voice Recorder

Nagrywanie rozmów iPhone

W przypadku telefonów opartych na systemie iOS sprawa jest, łagodnie mówiąc, skomplikowana. Apple podchodzi równie restrykcyjnie do nagrywania połączeń. Aby nagrać rozmowę, operator komórkowy musi wspierać tryb połączenia konferencyjnego. Co to oznacza? W nagrywanej rozmowie będzie uczestniczyć trzecia strona, która tak naprawdę będzie ją rejestrować. Na przykładzie poniższej aplikacji, zaprezentuję, jak wygląda to w praktyce.

Call Recorder

Jeśli chcecie nagrywać rozmowy za pomocą Call Recorder, musicie liczyć się z opłatą. Wersja darmowa dostępna jest przez 3 dni, a potem zapłacicie 10 zł za tydzień. Od razu zaznaczam, że próżno szukać czegoś tańszego lub tym bardziej darmowego w AppStore.

Podobnie jak w przypadku nagrywarki na Androida, należy udzielić aplikacji wielu uprawnień. Pamiętajcie, że pominięcie nawet jednego uprawnienia może sprawić, że nagrywanie nie będzie możliwe. Najważniejszą kwestią jest tutaj wspomniane wcześniej połączenie konferencyjne. Działa to tak samo w przypadku połączeń wychodzących i przychodzących. Kiedy już nawiążecie połączenie, należy kliknąć przycisk „złącz” lub „scal”. Jest to swego rodzaju włączenie nagrywania. Rozmowę tak naprawdę rejestruje operator, po czym udostępnia ją i pojawia się ona w aplikacji.

Powodzenie tego sposobu zależy od operatora. Jeśli udostępnia połączenia konferencyjne, nagrywanie rozmów na iPhone, choć skomplikowane, jest możliwe. Gdyby jednak usługodawca tej opcji nie udostępnił, pozostaje Wam jedynie zewnętrzny dyktafon i tryb głośnomówiący.

Czy prawo pozwala na nagrywanie rozmów?

Przede wszystkim, jeśli chcecie nagrać rozmowę telefoniczną, powinniście zapytać rozmówcy czy wyraża na to zgodę. W ten sposób nikt nie zarzuci Wam, że zrobiliście coś bez jego wiedzy. Jeśli rozmowę wykorzystacie w celach dowodowych czy spornych, moc nagrania tak naprawdę będzie zależała od sytuacji. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że nie wolno nagrywać rozmowy, w której nie bierzemy udziału, ponieważ jest to karalne. Jeśli więc chcecie rozpętać aferę podsłuchową, szczerze odradzam.