Przydatne prezenty w razie upadku cywilizacji

Komuś ze współcześnie żyjących najwyraźniej spełniła się stara chińska klątwa — Obyś żył w ciekawych czasach. Rok 2021 zaiste nie szczędził nam przeróżnych atrakcji, niestety w większości nieprzyjemnych. A co jeśli to tylko preludium przed upadkiem cywilizacji w roku 2022…? Dość jednak czarnych myśli, idą Święta! Pora zastanowić się, jakie prezenty pomogą przetrwać w postapokaliptycznym świecie.

Uwaga! Poniższy tekst ma charakter humorystyczny i nie ma na celu wzbudzać paniki ani niepokoju. Jeśli jednak ktoś zaczyna interesować się domowym survivalem i preppingiem, to propozycje prezentów są jak najbardziej serio.

Jaki prezent na nadchodzącą apokalipsę?

Aby konkretnie odpowiedzieć na takie pytanie, wypadałoby określić rodzaj kataklizmu, który nawiedzi naszą planetę. Na razie wydaje się prowadzić wątek epidemiczny, choć zza zakrętu wyłania się powoli drużyna wulkanów z szefem spod parku Yellowstone na czele. W oddali majaczą globalne ocieplenie i konflikt atomowy, a skrótami śmiga wojna domowa. Generalnie rozstrzał całkiem spory, ale da się znaleźć pewne wspólne mianowniki.

Po zapoznaniu się z dziełami ekspertów w postaci filmów i seriali, np. The Walking Dead, Jestem legendą, Księga Ocalenia, The Rain, Bastion czy Snowpiercer można stwierdzić, że trzeba być gotowym na kilka głównych zagrożeń. Pierwsze to inni ludzie, którzy za cel nadrzędny postawią sobie własne przeżycie i dobrobyt. Kolejne są dzikie lub zdziczałe zwierzęta, mogące w krótkim czasie intensywnie się namnożyć. Ostatni klocek tej układanki to sam świat i jego zasoby, które szybko zaczną się kurczyć. Sprowokuje to konieczność migracji w poszukiwaniu pożywienia (i schronienia, jeśli warunki będą ciężkie). Oto co przyda się w razie takiego scenariusza.

Prezenty, aby (prze)żyło się łatwiej

Plecak Helikon Summit Adaptive Green

W rzeczywistości, gdzie konieczne jest ciągłe przemieszczanie się, porządny i pojemny plecak to podstawa. Nie ma jednak co przesadzać z rozmiarem, bo zbyt ciężki ekwipunek szybciej pozbawi nas sił. Helikon Summit doskonale wpisuje się w ten scenariusz. 40 litrów pojemności z opcją rozbudowy za sprawą taśm systemu MOLLE, wygodny system nośny z usztywnieniem, liczne kieszenie i schowki pozwolą pomieścić i wygodnie nosić sporo sprzętu. Do tego powłoka z Cordury i zwarta konstrukcja sprawdzą się podczas pokonywania ciernistych krzewów i przeszukiwania zdewastowanych budynków.

plecak helikon summit

Multitool Roxon Storm S801S

Tak wiele za tak niewiele… W multitoolu Roxon Storm S801S zmieszczono chyba wszystko, czego można oczekiwać od takiego narzędzia. Kombinerki z przecinakiem drutu, duże nożyczki, wymienne bity, blokowany nóż i piła, szydło, otwieracz do konserw, pilnik, no i najważniejsze — otwieracz do butelek i korkociąg. Całość zapakowana w sztywne etui do paska. Jakość bardziej niż zadowalająca, szczególnie przy takiej cenie.

multitool roxon storm s801s

Kuchenka Esbit Pocket Stove Small + paliwo 20 x 4 g

Ciepły napój czy posiłek w pewnym momencie stają się wręcz luksusem, jeśli nie zawsze mamy możliwość rozpalenia ognia z powodu np. deszczu i braku suchego drewna. Tu z pomocą przychodzi kieszonkowa kuchenka turystyczna na paliwo stałe Esbit Pocket Stove Small. Mała, lekka, łatwa w obsłudze i skuteczna. Za rekomendację może posłużyć fakt, że bliźniaczy model od kilkudziesięciu lat stanowi wyposażenie niemieckich żołnierzy.

kuchenka turystyczna esbit pocket stove small z paliwem

Latarka czołowa Petzl Tactikka+ RGB Czarna

Wolne ręce i światło tam, gdzie patrzysz — czego chcieć więcej? Czołówka Petzl Tactikka + RGB czarna może wyglądać skromnie, ale przecież nie ma służyć wygrywaniu konkursów piękności, tylko przeżyciu. A do tego nadaje się świetnie za sprawą trybu świecenia światłem czerwonym (a także niebieskim i zielonym), które jest znacznie mniej widoczne z daleka. Zasilana popularnymi paluszkami AAA lub dedykowanym akumulatorem (sprzedawany osobno). Moc: 350 lumenów i nawet 160 godzin pracy w trybie oszczędnym.

czarna latarka czołowa

Polar Helikon CUMULUS – Heavy Fleece – Taiga Green

Przeziębienie to już teraz kiepski scenariusz, a co w momencie, kiedy nie będzie teleporad i aptek? Jakieś leki czasem się uda znaleźć lub wypić napar z bzu i lipy, ale jednak lepiej zapobiegać niż leczyć. A cudownym środkiem zapobiegawczym jest ciepła odzież. Polar Helikon Cumulus jest nie tyko ciepły, ale i praktyczny: pełno kieszeni, kaptur, porządne suwaki YKK, wzmocnienia na łokciach i otwory wentylacyjne pod pachami. Do tego tylko kurtka lub peleryna na wypadek deszczu i pogoda staje się mniejszym problemem.

polar helikon cumulus taiga green

Filtr do wody Sawyer Mini Black

Pić trzeba, ale woda swoje waży. Dlatego przy sobie warto mieć najwyżej starannie odmierzoną porcję. A skąd wziąć tej wody więcej? To proste, można uzdatnić do spożycia tę, która płynie w rzekach, strumieniach czy stoi w jeziorach. Na przykład taki filtr Sawyer Mini Black skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia i mikroorganizmy większe niż 0,1 mikrona. Ile to 0,1 mikrona? Mało. Pałeczki Coli mają „aż” 0,8 mikrona.

Wiatrówka Karabinek Hatsan 90 STG GEN II 4,5 mm

Oczywiście znacznie lepszym wyborem byłby sztucer myśliwski lub karabin szturmowy, ale z dostępnością tychże może być ciężko. Drogo, pozwolenia… A tu proszę, wiatróweczka bez zezwolenia, idealna do treningu strzeleckiego. Łamana, z ergonomiczną korbą i szyną montażową w standardzie 11 mm, na której można zamontować poważny celownik.  No i z daleka groźnie wygląda, więc może odstraszyć potencjalnego napastnika. A jak już cały system padnie, to i do polowania na drobną zwierzynę się nada. Tylko pamiętamy — na ten moment polowanie z wiatrówką jest w naszym kraju nielegalne!

wiatrówka hatsan

Spodnie Helikon UTP PolyCotton Ripstop Mud Brown

Spodnie pełnią trzy główne funkcje: chronią przed zimnem i wiatrem, służą do przenoszenia przedmiotów w kieszeniach i sprawiają, że nie jesteśmy gwiazdą Internetu, co byłoby pewne w przypadku chodzenia bez nich. O ile po upadku cywilizacji Internetem raczej nie trzeba się przejmować, tak pierwsze dwie funkcje doskonale spełnią spodnie Helikon UTP PolyCotton Ripstop Mud Brown. Materiał to w 60% bawełna, w 37% poliester i w 3% elastan. Dwanaście pojemnych kieszeni pozwala pomieścić sporo szpeju, a dżinsowy karczek zapobiega zsuwaniu się spodni.

Latarka Armytek Predator XP-L HI White

Porządna latarka ręczna sięga tam, gdzie czołówka nie daje rady. Z takim zadaniem Armytek Predator XP-L HI White spokojnie da radę. Zasięg do nawet 435 metrów pozwoli bez problemu zobaczyć czubek wieży Eiffla, o ile jeszcze będzie co oglądać. Korpus z aluminium lotniczego przetrwa sporo, także zanurzenie w wodzie. A sześć programów o różnej sile świecenia zapewni wsparcie w każdej sytuacji.

Latarka Armytek Predator XP-L HI White

Gaz pieprzowy Walther Combat stożek 40 ml

Ten bohater najczęściej siedzi sobie spokojnie w kieszeni, ale gdy przychodzi pora działać, rozpętuje piekło. Dla napastnika to niefortunna wiadomość, bo epicentrum tego inferna jest jego twarz. 2 mln SHU i stężenie OC 10% sprawiają, że Walther Combat może nie jest najmocniejszym gazem na rynku, ale mimo to działa bardzo skutecznie. Stosunek jakości do ceny bardzo na plus. Dysza rozpyla gaz w formie stożka na odległość do 4 metrów. 

gaz pieprzowy walther combat gas

O sposobie działania gazu Walther Combat przekonał się Paweł, co można zobaczyć na poniższym filmie:

Więcej inspiracji na świąteczne prezenty dla najbliższych

Wskazane powyżej propozycje trafią w gust nie tylko wyznawcy nadchodzącej apokalipsy, ale także wielu miłośników bushcraftu, EDC, survivalu czy ogólnie militariów. Warto zapoznać się także z innymi poradnikami:

Sięgnij po więcej inspiracji na prezenty pod choinkę