Przydatne prezenty w razie upadku cywilizacji

Komuś ze współcześnie żyjących najwyraźniej spełniła się stara chińska klątwa — Obyś żył w ciekawych czasach. Rok 2022 zaiste nie szczędził nam przeróżnych atrakcji, niestety w większości nieprzyjemnych. A co jeśli to tylko preludium przed upadkiem cywilizacji w roku 2023…? Dość jednak czarnych myśli, idą Święta! Pora zastanowić się, jakie prezenty pomogą przetrwać w postapokaliptycznym świecie.

Uwaga! Poniższy tekst ma charakter humorystyczny i nie ma na celu wzbudzać paniki ani niepokoju. Jeśli jednak ktoś zaczyna interesować się domowym survivalem i preppingiem, to propozycje prezentów są jak najbardziej serio.

Jaki prezent na nadchodzącą apokalipsę?

Aby konkretnie odpowiedzieć na takie pytanie, wypadałoby określić rodzaj kataklizmu, który nawiedzi naszą planetę. 

Po zapoznaniu się z dziełami ekspertów w postaci filmów i seriali, np. The Walking Dead, Jestem legendą, Księga Ocalenia, The Rain, Bastion czy Snowpiercer można stwierdzić, że trzeba być gotowym na kilka głównych zagrożeń. Pierwsze to inni ludzie, którzy za cel nadrzędny postawią sobie własne przeżycie i dobrobyt. Kolejne są dzikie lub zdziczałe zwierzęta, mogące w krótkim czasie intensywnie się namnożyć. Ostatni klocek tej układanki to sam świat i jego zasoby, które szybko zaczną się kurczyć. Sprowokuje to konieczność migracji w poszukiwaniu pożywienia (i schronienia, jeśli warunki będą ciężkie). Oto co przyda się w razie takiego scenariusza.

Prezenty, aby (prze)żyło się łatwiej

Plecak Helikon MATILDA Backpack Nylon Shadow Grey

W rzeczywistości, gdzie konieczne jest ciągłe przemieszczanie się, porządny i pojemny plecak to podstawa. Nie ma jednak co przesadzać z rozmiarem, bo zbyt ciężki ekwipunek szybciej pozbawi nas sił. Helikon MATILDA doskonale wpisuje się w ten scenariusz. 35 litrów pojemności z komorą główną oraz aż pięcioma dodatkowymi kieszeniami sprawia, że szybko i wygodnie przeniesiesz nawet duży ekwipunek. Tym bardziej, że ten model posiada także dopasowujące się, wygodne szelki z możliwością ich szybkiego rozpinania oraz regulowany pas biodrowy. Ponadto, cały plecak jest zrobiony z trwałych materiałów, które gotowe są na najcięższe wyzwania. 

Plecak Helikon MATILDA Backpack Nylon Shadow Grey

Multitool Roxon Storm S801S

Tak wiele za tak niewiele… W multitoolu Roxon Storm S801S zmieszczono chyba wszystko, czego można oczekiwać od takiego narzędzia. Kombinerki z przecinakiem drutu, duże nożyczki, wymienne bity, blokowany nóż i piła, szydło, otwieracz do konserw, pilnik, no i najważniejsze — otwieracz do butelek i korkociąg. Całość zapakowana w sztywne etui do paska. Jakość bardziej niż zadowalająca, szczególnie przy takiej cenie.

multitool roxon storm s801s

Kuchenka Esbit Pocket Stove Small + paliwo 20 x 4 g

Ciepły napój czy posiłek w pewnym momencie stają się wręcz luksusem, jeśli nie zawsze mamy możliwość rozpalenia ognia z powodu np. deszczu i braku suchego drewna. Tu z pomocą przychodzi kieszonkowa kuchenka turystyczna na paliwo stałe Esbit Pocket Stove Small. Mała, lekka, łatwa w obsłudze i skuteczna. Za rekomendację może posłużyć fakt, że bliźniaczy model od kilkudziesięciu lat stanowi wyposażenie niemieckich żołnierzy.

kuchenka turystyczna esbit pocket stove small z paliwem

Latarka czołowa Petzl Pixa 1

Wolne ręce i światło tam, gdzie patrzysz — czego chcieć więcej? Czołówka Petzl Pixa 1 może wyglądać skromnie, ale przecież nie ma służyć wygrywaniu konkursów piękności, tylko przeżyciu. A do tego nadaje się świetnie za sprawą trwałej konstrukcji i solidnych możliwości. Urządzenie doświetlające marki Petzl może pochwalić się trybem CONSTANT LIGHT, zapewniającym mocną wiązkę światła. Duży potencjał latarki jest też możliwy m.in. dzięki wbudowanej w sprzęt diodzie LED Cree. 

Latarka czołowa Petzl Pixa 1

Bluza polarowa Texar HUSKY Olive

Przeziębienie to już teraz kiepski scenariusz, a co w momencie, kiedy nie będzie teleporad i aptek? Jakieś leki czasem się uda znaleźć lub wypić napar z bzu i lipy, ale jednak lepiej zapobiegać niż leczyć. A cudownym środkiem zapobiegawczym jest ciepła odzież. Polar Texar HUSKY Olive jest nie tyko ciepły, ale i praktyczny: pełno kieszeni, kaptur, porządne suwaki – to tylko kilka z jego zalet. Do tego może pochwalić się otworami wentylacyjnymi pod pachami, które pozwalają na lepszy obieg powietrza i są pomocne w zachowaniu wysokiego komfortu termicznego, nawet podczas intensywnego wysiłku lub stresujących sytuacji. 

Filtr do wody LifeStraw Peak Personal Mountain Blue

Pić trzeba, ale woda swoje waży. Dlatego przy sobie warto mieć najwyżej starannie odmierzoną porcję. A skąd wziąć tej wody więcej? To proste, można uzdatnić do spożycia tę, która płynie w rzekach, strumieniach czy stoi w jeziorach. Na przykład taki filtr  LifeStraw Peak Personal Mountain Blue skutecznie usuwa pasożyty, bakterie oraz mikro-plastiki. Wystarczy jedynie mieć go przy sobie. 

Wiatrówka Karabinek Hammerli Black Force 880 4,5 mm 7,5J

Oczywiście znacznie lepszym wyborem byłby sztucer myśliwski lub karabin szturmowy, ale z dostępnością tychże może być ciężko. Drogo, pozwolenia… A tu proszę, wiatróweczka bez zezwolenia, idealna do treningu strzeleckiego. Łamana, sprężynowa, z gwintowaną lufą i dwustopniowym spustem, zapewniającym precyzję strzału, m.in dzięki systemowi opartemu o muszkę i szczerbinkę. No i z daleka groźnie wygląda, więc może odstraszyć potencjalnego napastnika. A jak już cały system padnie, to i do polowania na drobną zwierzynę się nada. Tylko pamiętamy — na ten moment polowanie z wiatrówką jest w naszym kraju nielegalne!

Spodnie Helikon UTP PolyCotton Ripstop Mud Brown

Spodnie pełnią trzy główne funkcje: chronią przed zimnem i wiatrem, służą do przenoszenia przedmiotów w kieszeniach i sprawiają, że nie jesteśmy gwiazdą Internetu, co byłoby pewne w przypadku chodzenia bez nich. O ile po upadku cywilizacji Internetem raczej nie trzeba się przejmować, tak pierwsze dwie funkcje doskonale spełnią spodnie Helikon UTP PolyCotton Ripstop Mud Brown. Materiał to w 60% bawełna, w 37% poliester i w 3% elastan. Dwanaście pojemnych kieszeni pozwala pomieścić sporo szpeju, a dżinsowy karczek zapobiega zsuwaniu się spodni.

Gaz pieprzowy Walther Combat stożek 40 ml

Ten bohater najczęściej siedzi sobie spokojnie w kieszeni, ale gdy przychodzi pora działać, rozpętuje piekło. Dla napastnika to niefortunna wiadomość, bo epicentrum tego inferna jest jego twarz. 2 mln SHU i stężenie OC 10% sprawiają, że Walther Combat może nie jest najmocniejszym gazem na rynku, ale mimo to działa bardzo skutecznie. Stosunek jakości do ceny bardzo na plus. Dysza rozpyla gaz w formie stożka na odległość do 4 metrów. 

gaz pieprzowy walther combat gas

O sposobie działania gazu Walther Combat przekonał się Paweł, co można zobaczyć na poniższym filmie:

Więcej inspiracji na świąteczne prezenty dla najbliższych

Wskazane powyżej propozycje trafią w gust nie tylko wyznawcy nadchodzącej apokalipsy, ale także wielu miłośników bushcraftu, EDC, survivalu czy ogólnie militariów. 

🎄Warto zapoznać się także ze świątecznymi prezentownikami w naszych pozostałych sklepach: