Niezmordowany maratończyk. Recenzja Surface Laptop 4

Czym może zaskoczyć laptop w 2021 roku? Mnie Microsoft Surface Laptop 4 zaskoczył czasem pracy na jednym ładowaniu. Do 19 godzin nieprzerwanego działania to światowa czołówka, temu nie sposób zaprzeczyć. Ale na tym nie kończą się jego zalety. Surface Laptop 4 z wrodzoną gracją odkrywa kolejne atuty, a mnie przypadło przelać je do recenzji.

Microsoft Surface Laptop 4 i jego subtelna aluminiowość

Z zewnątrz absolutnie aluminiowy, w środku pokryty Alcantarą. To oryginalne połączenie charakteryzuje zarówno Microsoft Surface Laptop 4 jak i jego poprzedników. I jest ciekawe połączenie, jakiego nie oferuje żaden inny laptop. To jeden z tych smaczków, dla których wybiera się Surface Laptop.

Surface Laptop 4 Alcantara

Otwiera się go jednym palcem, to prawda, jednocześnie mocny zawias sztywno trzyma pokrywę nawet 1 cm nad stacją roboczą. Mnie bardzo odpowiada aluminiowa surowość tej obudowy oraz minimalistyczny design. Moje oko cieszy się na widok srebrzystego korpusu, który po otwarciu wita szarością klawiszy i Alcantary. Następuje wizualne przełamanie, do którego dołącza czerń obiegająca wyświetlacz PixelSense.

Laptop lekki jest jak diabli, bo ważąc 1,29 kg, staje się miłym towarzyszem podróży. Tych dłuższych i tych krótszych. To aluminium nie wykazuje przy okazji tendencji do zbierania odcisków palców, zatem jadąc na rozmowę biznesową, nie muszę się martwić, że wyjmę z torby urządzenie, którego estetyka została niespodziewanie zaburzona.

Microsoft Surface Laptop 4

Specyfikacja Surface Laptop 4


Unboxing. Co w opakowaniu?

Właściwie to niewiele. Surface Laptop 4 we własnej osobie oraz zasilacz 65 W i towarzyszące im dokumenty. 2 ostatnie pozycje zamknięto w gustownych pudełkach, a one trafiły do nisz wewnątrz kartonowej formy. Nie ukrywam, że miłym dodatkiem byłoby piórko Surface Pen, ono pozwalałoby od pierwszej chwili korzystać z dotykowego wyświetlacza, a tak trzeba je sobie dokupić.

Porty i interfejsy

Niewiele tu portów, to prawda. Do dyspozycji masz raptem:

 • 1x USB 3.1
 • 1x USB-C
 • 1x minijack 3,5 mm audio
 • 1x Surface Connect

Do interfejsów bezprzewodowych zaliczają się:

 • Bluetooth 5.0
 • Wi-Fi 6 (w standardzie ax)

Wyświetlacz PixelSense 13,5 cala

Błyszcząca, barwna, dotykowa matryca PixelSense ma przekątną 13,5”, a do niej przylegają czarne ramki. One są dość szerokie – te po bokach i u góry mają po 1 cm. Sam wyświetlacz jest, jak wspomniałem, dotykowy i otrzymał proporcje 3:2.

Surface Laptop 4 wyświetlacz PixelSense

Z tego tytułu rozdzielczość wynosi 2256 x 1504 px (zagęszczenie 201 ppi). Jak się okazuje, maksymalna jasność ekranu wynosi 400 nitów, ale nie przekłada się to na wybitną widoczność wyświetlacza na dworze. Surface Laptop 4 jest ok do biura, nawet do pracy w kawiarni, ale jej wnętrzu albo pod rozłożystym parasolem. Inaczej niewiele zobaczysz.

Kamera z Windows Hello

Po co logować się hasłem lub nawet kodem PIN, skoro można twarzą? Kamera Surface Laptop 4 obsługuje Windows Hello, bardzo sprawnie i szybko logując do systemu. Wystarczy ten tryb skonfigurować.

Surface Laptop 4 kamera 720p

Jakość obrazu z kamery o rozdzielczości 720p (f/2.0) jest następująca. Specjalnie podałem jasność, bo dzięki niej znikają nierówności w oświetleniu twarzy. Szczególnie gdy siedzisz bokiem do okna i połowa oblicza byłaby zaciemniona.

Surface Laptop 4 obraz z kamery

Jest jeszcze coś, co bardzo lubię, mianowicie czujnik otwarcia pokrywy, który z miejsca wywołuje Windows 10 ze spoczynku. Chwilę potem włącza się Windows Hello i w kolejnej sekundzie widzę już pulpit.

Kąty widzenia. IPS daje z siebie wszystko

Kąty widzenia są jak na załączonych zdjęciach. Zerkanie na ekran pod kątem nie pogarsza jakości odbioru ani odrobinę. Kolory są intensywne, jasność i kontrast nie zmieniają się nic a nic.

Ekran w słońcu

Coś niecoś powiedziałem już na ten temat. Kiedy laptop stał w słońcu, odbijałem się od połyskliwej tafli ja i moje otoczenie. Niewiele widziałem na ekranie. Gdy słońce zniknęło na chwilę za chmurą, obraz się poprawił. Mimo wszystko rekomenduję pracę w środku. Unikniesz efektu lustra.

Surface Laptop 4 wyświetlacz w słońcu

Miękka klawiatura, aksamitny touchpad

Czy znasz to uczucie, gdy osoba siedząca obok z furią wstukuje litery na klawiaturze, a wokół niesie się nieznośny stukot? Mam dobre wieści – z Surface Laptop 4 coś takiego nie ma prawa się wydarzyć. Klawisze pracują miękko i są ciche. Z pewnością nie przeszkodzisz innym ani w skupieniu, ani w posiłku (gdyby zdarzyło Ci się pracować w knajpce).

Surface Laptop 4 klawisze i Alcantara

Płytka touchpadu naprawdę jest aksamitna w dotyku. Przypomina zmatowione szkło i nie ma w niej przycisków fizycznych. Dwa przełączniki są zintegrowane z gładzikiem.

Surface Laptop 4 touchpad

Wydajność Surface Laptop 4

Jak szybki jest Surface Laptop 4? Wystarczająco szybki, by sprawnie pracować i zarządzać biznesem. Wyniki testów syntetycznych pokazują, że 6-rdzeniowy Ryzen 5 4580U (choć niskonapięciowy) naprawdę dobrze radzi sobie pod obciążeniem.

Test w Cinebench R23

Test benchmarkiem Cinebench R23 zakończył się takim rezultatem.

Surface Laptop 4 cinebench R23

Prędkość dysku. Zapis i odczyt

Moim zdaniem poniższe prędkości są najzupełniej w porządku. Czuć to na przykład po szybkości ładowania systemu oraz wybudzania go z uśpienia.

Surface Laptop 4 CrystalDiscMark pomiar szybkości dysku

Temperatura i kultura pracy

Odtwarzaniu wideo z Netflixa towarzyszy temperatura 32° C na rdzeniu. W benchmarkach nagrzewał mi się w porywach do 83° C. Zaskakująco niewiele, jak na tak kompaktowy sprzęt, przy czym muszę wspomnieć, że skuteczność rozpraszania ciepła wynika nie tylko z pracy wentylatorów. Stop, z jakiego powstał korpus, również pomaga redukować temperatury.

Surface Laptop 4 HWMonitor temperatury

Surface Laptop 4 owszem jest słyszalny na najwyższych obrotach, lecz nie jest uciążliwy. Stabilne 30-kilka decybeli utrzymuje się cały czas. Te 72 na końcu to wynik wciśnięcia klawiszy do zrzutu ekranu.

Surface Laptop 4 pomiar głośności

Zaskakujący dźwięk

Patrząc na Surface Laptop 4 nie zobaczysz głośników. Nie na pierwszy rzut oka. Nie ma ich w pobliżu klawiatury, nie ma ich pod spodem. Znajdziesz je w szczelinie między ekranem a Alcantarą. Z tego wąskiego paska wydobywa się zaskakująco czysty dźwięk Dolby Atmos.

Surface Laptop 4 głośnik

Umiejscowienie głośnika sprawia ponadto, że brzmienie odbija się od tafli ekranu i wędruje ku uszom. Powtarzam, dźwięk jest czysty i donośny. Wolny od charczenia na najwyższym poziomie (jeśli i utwór jest od nich wolny), słychać nawet lekki pomruk basów.

I po co aż takie? Ponieważ po Surface Laptop 4 mogą sięgnąć biznesmeni, takie udźwiękowienie poprawi jakość odbioru wideoprezentacji. Dźwięk zdecydowanie ubogaca obraz, a taki dźwięk zrobi to w sposób perfekcyjny.

Na pokładzie czekają jeszcze 2 mikrofony studyjne, czyli takie, które zbierają dźwięk ze sporego dystansu. W trakcie rozmowy możesz siedzieć naturalnie, bez pochylania się nad laptopem.

Bateria, czas pracy, ładowanie

Microsoft podaje na stronie, że Surface Laptop 4 działa do 19 godzin na jednym ładowaniu. O ile rzecz jasna spełnione zostaną konkretne warunki, jak jasność do 150 nitów, automatyczna jasność, praca z pakietem Microsoft 365 oraz przejściowe stany bezczynności.

Surface Laptop 4 zawias

Przyznaję, że do 19 godzin nie dotrwałem, bo nie miałem jak. Ale miałem tego laptopa obok, odtwarzał mi wideo w jakości 4K na YouTube (z dźwiękiem), przy aktywnym Wi-Fi, jasności ekranu około 80%, baterii ustawionej na tryb Zalecany i wytrzymał mi tak 2 dni. Wiem, że gdybym dopalił go w tym czasie jeszcze rozmowami wideo, uzyskałbym niższy wynik, ale 13 godzin ciągiem i tak jest wow!

Surface Laptop 4 ładowarka 65 W

Poprzednik, czyli Surface Laptop 3, wyciągał 8 godzin przy deklarowanych 11,5 godziny. Uznaję tym samym, że obietnice Microsoft nie są bez pokrycia. Relacja jest bardzo podobna, a wynik znakomity.

A jak to jest z czasem ładowania? Szybkie ładowanie sprawia, że akumulator osiąga 80% w godzinę, a 50% już po 30 minutach.

Ocena. Czy warto mieć Surface Laptop 4?

Ktoś, kto poszukuje laptopa ekstremalnie mobilnego, gotowego do pracy na wysokich obrotach, o gustownej stylistyce emanującej minimalizmem, wykończonego Alcantarą, z barwnym wyświetlaczem, z baterią na 2 dni robocze, powinien sięgnąć po Microsoft Surface Laptop 4. Czas pracy na jednym ładowaniu jest tutaj imponujący. Szybkość pracy na wysokim poziomie, podobnie prędkości odczytu i zapisu danych na dysku. Śmiem twierdzić, że to laptop skrojony na miarę wymagań biznesu.

Surface Laptop 4 obudowa z aluminium

Można narzekać, że ma mało portów, bo rzeczywiście przydałoby się więcej. A tak trzeba dokupić stację dokującą. Żeby w pełni wykorzystać potencjał ekranu, warto zaopatrzyć się w piórko. Czytaj dokupić je. Niemniej ogromnym atutem tego urządzenia jest jego cicha praca. Zarówno gdy myślę o klawiaturze (ciche kliknięcia), jak i o układzie chłodzącym. Przez większość czasu Surface Laptop 4 pracuje bezgłośnie i dopiero fest obciążony korzysta z wentylatorów. A te, jak wykazałem, nie irytują, nie przeszkadzają.

Naturalnie wiem, że podobną specyfikację da się kupić taniej, ale to nie będzie już Surface Laptop 4 i nie będzie to urządzenie tak gustowne, tak lekkie, z tym czymś, co wyróżnia laptopy Microsoft. Gdy przed ceną stawiasz design i mobilność, spokojnie bierz to urządzenie.

Minusy

 • wlutowana pamięć RAM
 • ekran mógłby mieć wyższą jasność
 • przydałoby się więcej portów

Plusy

 • lekka konstrukcja
 • cicha klawiatura
 • bezgłośny przy niskim obciążeniu
 • niskie temperatury pod obciążeniem
 • barwny ekran dotykowy
 • obsługa Windows Hello
 • kamera z jasnym obiektywem
 • Alcantara pod dłońmi
 • dźwięk z Dolby Audio

Ocena redakcji

9/10
PL - Innowacja