To już drugi telewizor Samsung z najnowszej gamy na rok 2021. Tym razem jednak sięgamy po ekran z wyższej półki, którym jest 55-calowy model z podstawowej (dla QLED-ów) serii Q6xA. Co nowego producent zaoferował w tym telewizorze? Czy nowy model jest lepszy od poprzednika? Czy warto go kupić? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w recenzji poniżej.
Samsung QE55Q67AAUXXH (dalej dla uproszczenia zwany 55Q67A) jest telewizorem LCD z 55-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 1052.3. Testowałem urządzenie w wersji sprzętowej nr 1 (Version No : 01). Telewizor wyprodukowano w zakładzie na Słowacji, a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.pl.
Chociaż 55Q67A jest utrzymany w stylistyce dotychczasowych modeli Samsunga, jego obudowa wydaje się być jeszcze szczuplejsza niż w modelach z ubiegłorocznej serii Q6xT.
W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:
Jedna uwaga: na stronie producenta jest filmik, który może sugerować, że prześwit jest regulowany płynnie.
Niestety, są tylko dwie pozycje, ale to i tak więcej, niż mają „nieregulowani” rywale.
Maksymalny prześwit wynosi 66 mm, co pozwala wsunąć wiele typowych grajbelek, jak np. JBL Bar 5.0 Multibeam.
Ogólne wrażenia są pozytywne, choć jakość tworzyw mogłaby być lepsza. Mnie szczególnie podobał się pilot oraz praktyczny wysoki prześwit, który docenią wszystkie grajbelkoluby. I to właśnie w tym ustawieniu testowałem ten telewizor.
W telewizorze zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu VA.
Główną zaletą tego typu matryc jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS i ADS.
Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie krawędziowe.
W temperaturowo bliskim wzorca trybie film (6560K) błędy odwzorowania były bardzo niskie (średnio 2,4; pomiar w oknie 10%), co jest wynikiem ponad dwa razy lepszym niż w ubiegłorocznym 55Q64T.
Pod kątem kolory były zaskakująco dobre jak na matrycę VA – ciemniały tylko nieznacznie, co widać na poniższym zdjęciu 75-procentowej czerwieni.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 87%, co jest niezłym, ale nie rekordowym wynikiem.
Błędy reprodukcji barw w trybie HDR były wysokie: w większym stopniu z powodu zbyt niskiej luminancji (jasności), a w mniejszym z powodu zbyt małego nasycenia.
Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 2675:1, co jest zaskakująco niskim wynikiem jak na matrycę typu VA. Z drugiej strony jest to wynik dużo lepszy niż w matrycach IPS i ADS, co oznacza, że 55Q67A sprawdzi się w domowym kinie. Pomimo tego gołym okiem było widać, że w mojej ulubionej scenie testowej (Zjawa, 2015) czerń jest jaśniejsza niż w ubiegłorocznym 55Q64T.
Aby „poprawić” czerń, inżynierowie Samsunga zdecydowali się przesunąć poziom czerni, tak więc aby w testowanym egzemplarzu ustawić go właściwie, musiałem opcję szczegóły cieni zmienić z fabrycznego „0” na „4”.
Zastanawia mnie jednakże, dlaczego inżynierowie Samsunga nie zastosowali tym razem swojej ulubionej sztuczki w postaci globalnego przyciemniania (tzw. frame dimming), tym bardziej że stosowali je przecież w QLED-ach o dwa razy wyższym współczynniku kontrastu. Nie powiem, że taki obrót sprawy mnie smuci – co to, to nie. Z drugiej strony we współczesnych telewizorach (i to niezależnie od marki) i tak nie ma obecnie nic pewnego – zawsze przecież producent może w terminie późniejszym zdalnie włączyć globalne przyciemnianie poprzez aktualizację oprogramowania.
Jasność maksymalna na pełnoekranowej planszy była przeciętna i wyniosła 367 cd/m^2.
W sumie nadal jest dużo, dużo lepiej niż w telewizorach z matrycami IPS/ADS, chociaż zastosowanie tańszej matrycy VA o niższym kontraście nie jest rzeczą pozytywną i daje sporo do myślenia.
W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła zaledwie 420 cd/m^2.
Chociaż jest to wynik o 55 cd/m^2 wyższy od tego w 55Q64T, nowy model ha-de-er-owym orłem nie jest. Ale „zapach” HDR-u już czuć.
W 55Q67A zastosowano matrycę LCD klasy 60 Hz, dzięki której ostrość obrazów ruchomych w trybie użytkownika wyniosła 450 linii (na 1080 maksimum). To typowy (czytaj: bardzo dobry) wynik dla najlepszych matryc 60-hercowych. Inne cechy obrazów ruchomych testowanego QLED-a to m.in.:
Opcja „wyraźny ruch (LED)” poprawia ostrość ruchu do 1080 linii(!), ale ze spadkiem jasności oraz dużym echem po lewej stronie ruchomych obiektów. Co ciekawe, migotanie w trybie WRLED było znikome (brawo!).
Atutem Samsunga 55Q67A jest upłynnianie ruchu, bowiem w tej klasie wiele telewizorów jest tej funkcji pozbawionych. W trybie użytkownika do dyspozycji mamy opcję „redukcji drgań” pozwalającą regulować stopień upłynnienia w zakresie od 0 do 10. Domyślne ustawienie „3” jest dobrym kompromisem pomiędzy płynnością, a naturalnością, ale oczywiście można to zmieniać wedle upodobań.
Samsunga 55Q67A wyposażono w kilka przetworników, z których żaden nie jest widoczny gołym okiem – są one ukryte wewnątrz smukłej obudowy. To kluczowa zmiana w stosunku do modeli z roku 2020.
Charakter brzmienia jest ogólnie podobny do tego w szczupłym modelu 50AU8002, ale jednak słyszalnie lepszy: nieco pełniejszy i lepiej zrównoważony. Tradycyjnie są trzy tryby dźwięku: standardowy, dopasowujący się (preferowany przeze mnie) oraz wzmocnienie. Korektor dostępny jest tylko w pierwszym z ww. trybów.
Samsung 55Q67A pracuje pod kontrolą systemu Tizen. System ten oferuje dość szeroki wybór aplikacji zapewniających dostęp do serwisów filmowych, w tym:
A oto aplikacje do strumieniowania muzyki:
O ile nie zdziwił mnie brak Disneya+, o tyle Filmboksa, ipli oraz Tidala już tak. To kolejny Samsung A.D. 2021 z nieco okrojonym zestawem aplikacji w stosunku do modeli ubiegłorocznych. Czyżby to miało stać się regułą?
55Q67A obsługuje cały szereg różnych formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym: avi, flv, mkv, mov, mp4, tp (tylko USB) oraz wmv. Pliki z USB można sortować wg tytułu (tj. nazwy) lub daty, ale niestety nadal nie można zmieniać kierunku sortowania.
Warto zaznaczyć, że:
W porównaniu do poprzednika Samsung 55Q67A ma dokładniejsze kolory, nieco wyższą jasność w trybie HDR, szczuplejszą obudowę oraz nowego, bezbateryjnego pilota. Kontrast jest niższy, ale nadal lepszy niż u rywali z matrycami IPS/ADS, co sprawia, że telewizor nadaje się do domowego kina. I chociaż brakuje kilku aplikacji, 55Q67A wciąż jest telewizorem godnym polecenia.
Samsungi zauważalny regres względem zeszłorocznych modeli (czyli standard każdego roku), na plus chyba jedynie to, że zrezygnowali (chyba) z przyciemniania obrazu w nocnych scenach, co można było zauważyć na 2% oknie, co było cholernie denerwujące i można to było obejść albo zwiększając szczegóły cieni, albo w menu serwisowym.
A będzie może recenzja nowych modeli Panasonica? Kiedy one w ogóle mają premierę? Przyznam, że zastanawiam się nad zakupem ich 40-tki do małego pokoju i nie wiem, czy warto czekać na tegoroczne modele z Androidem, czy brać zeszłoroczny z My Home. Jakość obrazu w Prawdziwe Kino prosto z pudła zapewne najlepsza ze wszystkich producentów.
Bardzo bym chciał przetestować najnowsze telewizory Panasonica i Pana pytanie posłużyło mi jako pretekst do rozmowy telefonicznej z przedstawicielem tej firmy. Okazuje się, że nowe modele 2021 wchodzą do sprzedaży na przełomie czerwca i lipca. Czy warto poczekać na nie? Myślę, że tak, chociaż uważam, że nowe funkcje i rozwiązania techniczne będą raczej w bardziej zaawansowanych modelach, a te zaczynają się nie od 40-stu, lecz dopiero od 55 cali.
Q60A/Q67A mają jeszcze jedną zaletę względem ubiegłorocznego modelu – skalowanie do rozdzielczości 4K. Taką możliwość miały ubiegłoroczne QLEDy od modeli Q70/Q77, w tym roku nawet podstawowe modele Samsunga od serii AU7000 oferują już skalowanie do rozdzielczości 4K.
ten qled ma oceny telewizja 5,video 4 tak samo jak testowany wcześniej led samsunga,to znaczy że jakość obrazu jest taka sama ? czy jednak w qled widać gołym okiem że jest lepszy obraz telewizji sdr i hdr ?
Samsung 55Q67A jest telewizorem klasy podstawowej, choć o kilku cechach szczególnych. Chociaż nie wiem, z którym modelem go Pan porównuje, to jeśli tamten miał wyższy współczynnik kontrastu, warto się nim zainteresować, bowiem w 55Q67A to właśnie kontrast jest zaskakująco niski jak na matrycę VA. W całkowicie ciemnym pomieszczeniu będzie gołym okiem widać, że czerń w 55Q67A jest jaśniejsza od tej w większości 55-calowych Samsungów z 2020 r.
czemu ocena gry tylko 5?? jest niski input lag,tryb gry i motion gry nadaje sie do ps5 jezeli starczy mi 60 hz?? czy 43 i 50 cali bedzie miał takie same parametry? warto dac 1900 zł za 43 cale jezeli chodzi o ten model??
Nie testowałem jeszcze 43- i 50-calowych modeli z serii Q67A, a doświadczenie mówi mi, że mogą mieć odmienne parametry od modelu 55-calowego. Jeśli chodzi o model 43-calowy, to najważniejszym pytaniem jest, czy zastosowano w nim wysokokontrastową matrycę VA czy niskokontrastową ADS. Niestety, Samsung znacząco zmienił w tym roku strategię i w coraz większej liczbie modeli stosuje niskokontrastowe matryce ADS. Taką właśnie matrycę ma model 43AU8002. Jeżeli taką samą matrycę zastosowano w 43Q67T, to będzie niedobrze …, ale na 100% będę mógł to potwierdzić dopiero po teście.
rozchodzi mi się o testowany samsung 50au8002
Samsung 55Q67A jest pod niemal każdym technicznym względem lepszy od 50AU8002: ma wyższą jasność w trybie HDR, ostrzejsze obrazy ruchome, nieco szerszą paletę barw i nieco dokładniejsze kolory. Problem w tym, że ustępuje modelowi 50AU8002 akurat w kwestii kontrastu, a tak się składa, że jest to kluczowy parametr odpowiadający za jakość obrazu. Jak widać wybór nie jest do końca oczywisty …
A ja proszę to test samsung 43au7192
Dziękujemy za sugestię, zapisujemy ją i zobaczymy, co da się zrobić. Dodam, że w najbliższym czasie na pewno pojawi się zaplanowana już recenzja modelu UE43AU8002.
A jak ma się ten model do Philips 58PUS8545? Chodzi mi o kontrast, bo nie wiem na co stać zastosowaną w philips-ie matrycę MVA.
Nie testowałem jeszcze tego modelu, ale na 99% ma on matrycę LCD typu VA.
Witam
Zakupiłem Samsung QLED QE50Q67AAU i mam pytanie co do matrycy w nim zastosowanej, podstawowy problem to gdy ogląda się programy gdzie np. debaty przy stole to jak patrzy się pod katem wiekszym niż 20 stopni to twarze stają sie wyblakłe, czy da się coś z tym zrobić.
Niestety nie testowaliśmy modelu Q67 w wersji 50 cali. Duży spadek nasycenia kolorów i saturacji pod kątem wskazuje na zastosowanie matrycy VA. W takim przypadku możesz spróbować ustawić telewizor na wysokości linii wzoru – spadek saturacji kolorów jest również obecny przy odchyleniu od tej poziomej linii. To pozwoli częściowo zniwelować problem.
Co kupić w końcu ?
Telewizor Samsung QLED QE55Q67AAU
Brać na odległość 2 metrów czy 50 cali pomóżcie
Samsung 55Q67A będzie nadawał się do domowego kina, szczególnie przy dobrej promocji. Z nowszego modelu możesz zobaczyć również test dopracowanego Samsung 55Q77A: https://geex.x-kom.pl/recenzje/test-i-recenzja-telewizora-samsung-55q77a/
Co kupić w końcu ?
Telewizor Samsung QLED QE55Q67AAU
Brać na odległość 2 metrów czy 50 cali pomóżcie dziś promocja tylko
Witam rozważam zakup telewizora Telewizor Samsung QLED 2021 QE55Q67A ale kusi mnie jeszczeTelewizor PANASONIC TX55HX710E 55″ LED 4K Android TV Dolby Vision. Nie wiem który jest lepszy. Proszę o radę. Dziękuję i pozdrawiam.
Witam, mam pytanie o ten kontrast, na stronie rtings testowany egzemplarz ma kontrast na poziomie 4600 co jest prawie dwa razy większym wynikiem niż u Pana, czy można to jakoś wytłumaczyć?
Pozdrawiam Krzysztof
Jest kilka możliwych wyjaśnień tej sytuacji. Po pierwsze Rtings, powiązany finansowo z Amazon, testuje telewizory dostępne na rynku USA i Kanady, a modele te często różnią się parametrami od modeli europejskich i mam tu na myśli tego samego producenta i taki sam lub zbliżony symbol modelu (dobrym przykładem są amerykańskie i europejskie wersje Samsungów QN85A). Po drugie, wielu producentów telewizorów (w tym zwłaszcza Samsung) pod jednym symbolem sprzedaje technicznie różne telewizory. Stąd ich różne wersje, które zawsze podaję w recenzji (Version No. 1, 2 itd.). Wersje te różnią się zastosowaną matrycą, z czego z kolei wynikają różnice w kontraście, odwzorowaniu barw (zwłaszcza pod kątem) oraz ostrości obrazów ruchomych (smużeniu). W związku z tym wielce prawdopodobne jest, że ja i Rtings testowaliśmy modele z mocno odmiennymi matrycami LCD – stąd różnice w wynikach.
Telewizor Samsung QLED QE55Q67AAU
Będzie Ok na odległość 2 metrów czy 50 cali wziąć ?
Witam, czy modele Q60, Q65, i Q67 to tv o takich samych parametrach?
Taką informację dostałem z jednego ze sklepów, że wszystkie te modele to jest to samo.
W recenzji jest błąd, liczba ethernet wynosi 1 a nie 0.
Zdjęcie pilota dałbym na początku recenzji w momencie w którym pan go opisuje słownie.
Kupiłem dokładnie ten telewizor po przeczytaniu recenzji (i w sumie dobrej promocji w sklepie internetowym). Może te funkcjonalności są dzisiaj standardem, ale mnie zaskoczyły:
1. Ładowanie pilota przez baterię słoneczną lub przez kabel USB (zatrzymałem się na etapie baterii AAA)
2. Sterowanie modemem Netia z pilota od telewizora
3. Współdzielenie ekranu na tv i wyświetlanie z telefonu.
Jak dla mnie (laika) DUŻY PLUS
A mnie zaskoczyło in minus to że nie widzi zewnętrznego dysku o pojemności 1 TB / 500MB widzi/ oraz to że nie odtwarza filmów w formatach które na moim poprzednim 8-io letnim LG chodziły bez problemów
Waham się między dwoma modelami :
55Q67A albo 65Q77A. W którym jakość obrazu będzie lepsza ? Używam głównie do oglądania Netflix, mam soundbar wiec dźwięk z tv nie ma znaczenia. Pozdrawiam
Kupiłem kilka dni temu QE55Q67AAUXXH . Zakup okazał się mega nie wypałem. Ekran w ciemności srebrny zero czerni a do tego prześwity w rogach i od góry. Oglądanie filmu z czarnymi pasami w nocy odpada. Sprawa zgłoszona do serwisu. Mam nadzieję wymienia mi matrycę na lepszą bo to co jest w tej chwili jest gorsze niż miałem w modelu z 2019 roku. Nigdy już nie kupię telewizora bez sprawdzenia jak świeci w ciemności.
Możliwe, że Twoja wersja została wyposażona w matrycę IPS. Różne sklepy mogą korzystać z dostaw od różnych dystrybutorów… i wersji z różnymi matrycami. Wizyta w serwisie może niewiele pomóc w takim przypadku, jeśli kupiłeś model niedawno, może lepiej będzie spróbować go zwrócić?
Witam, będzie może recka wersji tegorocznej, czyli QE**Q67B?
nie było pytania, widzę ze już jest recka wersji 43calowej 😉
QE55Q67AAUXXH – Mi wymieniali matrycę dwa razy, takiego Clouding-u to jeszcze nie widziałem NIGDY. Pierwsza na wymianę przyszłą z uszkodzonymi/wylanymi pikselami. Oryginalna matryca była nie do przyjęcia-prześwity na rogach i w sumie wszędzie, ale bez problemu wymienili matrycę. Dopiero trzecia była akceptowalna, lecz też nie idealna, ale już o niebo lepiej lekkie prześwity. Zgłaszałem przez sprzedawcę z rękojmi. Generalnie te matryce takie są bo wszystkie trzy matryce były strasznie pokrzywione-fale dunaju – i tak trzecia musieliśmy z serwisantem podprostować, aby było ok.
Witam. Poprzedni telewizor (Samsung UE48J6200AW) się zepsuł – podświetlenie LED wysiadło i wybraliśmy QE50Q67AAUXXH. Obraz ładniejszy, w szczegóły techniczne zagłębiać się nie będę bo się nie znam. Dla mnie jako laika liczy się funkcjonalność. I tutaj niestety baaaaardzo DUŻY minus. I to z gatunku tych, które decydują o zmianie marki przy kolejnym zakupie (a szkoda, bo to już chyba piąty Samsung). Zeby nie przedłużać – mam pendrive z którego wyświetlam na tv zdjęcia, odtwarzam muzykę i filmy nagrane telefonem oraz te pobrane z internetu w postaci plików. Każdy z dotychczasowych odbiorników odtwarzał je bez najmniejszych problemów, natomiast nowy grymasi. Po otworzeniu nośnika na ekranie pojawiają się foldery wraz z zawartością, przy każdym tytule wyświetla się ikona – a przy próbie odtworzenia wyskakuje info że się nie da. Wybrany format jest nieobsługiwany. Ja się pytam: DLACZEGO ? Skoro wypuszczają nowy model, powinien on obsługiwać to co stary plus ewentualnie jakieś nowinki. Co za jełop decyduje o tym, że nowy sprzęt nie obsługuje masowo używanych formatów ? oczywiście w specyfikacji wymieniono wszystkie prawie możliwe formaty z tymi które mnie interesują na czele – ale … Samsung tłumaczy się, że jak najbardziej te formaty obsługuje, tyle że nie obsługuje niektórych kodeków. Czyli telwizor z przed kilku lat je obsługiwał, ale nowy już nie. ŻENADA.
Możliwe, że Twoje pliki są zakodowane mniej popularnymi kodekami, które wymagałyby wykupu dodatkowych licencji przez producenta. Możesz spróbować je przekonwertować do nowszych i wspieranych kodeków.