Postęp czy regres? Test i recenzja telewizora Samsung 55Q67A

To już drugi telewizor Samsung z najnowszej gamy na rok 2021. Tym razem jednak sięgamy po ekran z wyższej półki, którym jest 55-calowy model z podstawowej (dla QLED-ów) serii Q6xA. Co nowego producent zaoferował w tym telewizorze? Czy nowy model jest lepszy od poprzednika? Czy warto go kupić? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w recenzji poniżej.

Samsung QE55Q67AAUXXH (dalej dla uproszczenia zwany 55Q67A) jest telewizorem LCD z 55-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 1052.3. Testowałem urządzenie w wersji sprzętowej nr 1 (Version No : 01). Telewizor wyprodukowano w zakładzie na Słowacji, a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.pl.

nalepka znamionowa telewizora samsung qe55q67a

Design

Chociaż 55Q67A jest utrzymany w stylistyce dotychczasowych modeli Samsunga, jego obudowa wydaje się być jeszcze szczuplejsza niż w modelach z ubiegłorocznej serii Q6xT.

sylwetka telewizora samsung qe55q67a
Źródło: Samsung

W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:

  • Tylną ściankę i ramkę wokół ekranu wykonano z tworzywa sztucznego.
  • Telewizor spoczywa na dwóch nóżkach w kształcie odwróconej litery „T”.
  • Rozstaw nóżek wynosi 884 mm.
  • Nóżki wyposażono w zmyślny wihajster, dzięki któremu można ustawić mniejszy (A) lub większy (B) prześwit.

Jedna uwaga: na stronie producenta jest filmik, który może sugerować, że prześwit jest regulowany płynnie.

Niestety, są tylko dwie pozycje, ale to i tak więcej, niż mają „nieregulowani” rywale.

Maksymalny prześwit wynosi 66 mm, co pozwala wsunąć wiele typowych grajbelek, jak np. JBL Bar 5.0 Multibeam.

  • Szerokość ramki wynosi 3 mm (z boku).
  • Szerokość obramowania to 9 mm.
  • Pilot ma wbudowany akumulator, gniazdo USB-C oraz panel słoneczny, choć to wszystko umieszczono nie w metalowej, lecz plastikowej obudowie.

Ogólne wrażenia są pozytywne, choć jakość tworzyw mogłaby być lepsza. Mnie szczególnie podobał się pilot oraz praktyczny wysoki prześwit, który docenią wszystkie grajbelkoluby. I to właśnie w tym ustawieniu testowałem ten telewizor.

Jakość obrazu Samsunga 55Q67A

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu VA.

wyświetlacz telewizora samsung QE55Q67A

Główną zaletą tego typu matryc jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS i ADS.

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie krawędziowe.

Kolory

W temperaturowo bliskim wzorca trybie film (6560K) błędy odwzorowania były bardzo niskie (średnio 2,4; pomiar w oknie 10%), co jest wynikiem ponad dwa razy lepszym niż w ubiegłorocznym 55Q64T.

Pod kątem kolory były zaskakująco dobre jak na matrycę VA – ciemniały tylko nieznacznie, co widać na poniższym zdjęciu 75-procentowej czerwieni.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 87%, co jest niezłym, ale nie rekordowym wynikiem.

Błędy reprodukcji barw w trybie HDR były wysokie: w większym stopniu z powodu zbyt niskiej luminancji (jasności), a w mniejszym z powodu zbyt małego nasycenia.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 2675:1, co jest zaskakująco niskim wynikiem jak na matrycę typu VA. Z drugiej strony jest to wynik dużo lepszy niż w matrycach IPS i ADS, co oznacza, że 55Q67A sprawdzi się w domowym kinie. Pomimo tego gołym okiem było widać, że w mojej ulubionej scenie testowej (Zjawa, 2015) czerń jest jaśniejsza niż w ubiegłorocznym 55Q64T.

na ciemnym ekranie widać twarz leżącego mężczyzny, w tle delikatnie zarysowane drzewa i twarz innego mężczyzny

Aby „poprawić” czerń, inżynierowie Samsunga zdecydowali się przesunąć poziom czerni, tak więc aby w testowanym egzemplarzu ustawić go właściwie, musiałem opcję szczegóły cieni zmienić z fabrycznego „0” na „4”.

Zastanawia mnie jednakże, dlaczego inżynierowie Samsunga nie zastosowali tym razem swojej ulubionej sztuczki w postaci globalnego przyciemniania (tzw. frame dimming), tym bardziej że stosowali je przecież w QLED-ach o dwa razy wyższym współczynniku kontrastu. Nie powiem, że taki obrót sprawy mnie smuci – co to, to nie. Z drugiej strony we współczesnych telewizorach (i to niezależnie od marki) i tak nie ma obecnie nic pewnego – zawsze przecież producent może w terminie późniejszym zdalnie włączyć globalne przyciemnianie poprzez aktualizację oprogramowania.

Jasność maksymalna na pełnoekranowej planszy była przeciętna i wyniosła 367 cd/m^2.

W sumie nadal jest dużo, dużo lepiej niż w telewizorach z matrycami IPS/ADS, chociaż zastosowanie tańszej matrycy VA o niższym kontraście nie jest rzeczą pozytywną i daje sporo do myślenia.

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła zaledwie 420 cd/m^2.

Chociaż jest to wynik o 55 cd/m^2 wyższy od tego w 55Q64T, nowy model ha-de-er-owym orłem nie jest. Ale „zapach” HDR-u już czuć.

Odwzorowanie ruchu

W 55Q67A zastosowano matrycę LCD klasy 60 Hz, dzięki której ostrość obrazów ruchomych w trybie użytkownika wyniosła 450 linii (na 1080 maksimum). To typowy (czytaj: bardzo dobry) wynik dla najlepszych matryc 60-hercowych. Inne cechy obrazów ruchomych testowanego QLED-a to m.in.:

  • brak zjawiska brudnego ekranu (ang. DSE, Dirty Screen Effect), które potrafi zepsuć obrazy ruchome nawet w telewizorach o znacznie lepszej rozdzielczości dynamicznej.
  • Małe smużenie.

Opcja „wyraźny ruch (LED)” poprawia ostrość ruchu do 1080 linii(!), ale ze spadkiem jasności oraz dużym echem po lewej stronie ruchomych obiektów. Co ciekawe, migotanie w trybie WRLED było znikome (brawo!).

plastikowy pilot telewizora samsung 55qe67a

Atutem Samsunga 55Q67A jest upłynnianie ruchu, bowiem w tej klasie wiele telewizorów jest tej funkcji pozbawionych. W trybie użytkownika do dyspozycji mamy opcję „redukcji drgań” pozwalającą regulować stopień upłynnienia w zakresie od 0 do 10. Domyślne ustawienie „3” jest dobrym kompromisem pomiędzy płynnością, a naturalnością, ale oczywiście można to zmieniać wedle upodobań.

Jakość dźwięku

Samsunga 55Q67A wyposażono w kilka przetworników, z których żaden nie jest widoczny gołym okiem – są one ukryte wewnątrz smukłej obudowy. To kluczowa zmiana w stosunku do modeli z roku 2020.

Charakter brzmienia jest ogólnie podobny do tego w szczupłym modelu 50AU8002, ale jednak słyszalnie lepszy: nieco pełniejszy i lepiej zrównoważony. Tradycyjnie są trzy tryby dźwięku: standardowy, dopasowujący się (preferowany przeze mnie) oraz wzmocnienie. Korektor dostępny jest tylko w pierwszym z ww. trybów.

Funkcje smart telewizora Samsung 55Q67A

Samsung 55Q67A pracuje pod kontrolą systemu Tizen. System ten oferuje dość szeroki wybór aplikacji zapewniających dostęp do serwisów filmowych, w tym:

A oto aplikacje do strumieniowania muzyki:

O ile nie zdziwił mnie brak Disneya+, o tyle Filmboksa, ipli oraz Tidala już tak. To kolejny Samsung A.D. 2021 z nieco okrojonym zestawem aplikacji w stosunku do modeli ubiegłorocznych. Czyżby to miało stać się regułą?

55Q67A obsługuje cały szereg różnych formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym: avi, flv, mkv, mov, mp4, tp (tylko USB) oraz wmv. Pliki z USB można sortować wg tytułu (tj. nazwy) lub daty, ale niestety nadal nie można zmieniać kierunku sortowania.

widok tylnej ściany telewizora samsung qe55q67a ze złączami

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0 eARC
  • HDMI 3 – 2.0
  • HDMI 4 – brak
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 2675:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 2,4
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 87
  • input lag (ms) – 9,3

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
telewizor samsung qe55q67a
Źródło: Samsung

Podsumowanie

W porównaniu do poprzednika Samsung 55Q67A ma dokładniejsze kolory, nieco wyższą jasność w trybie HDR, szczuplejszą obudowę oraz nowego, bezbateryjnego pilota. Kontrast jest niższy, ale nadal lepszy niż u rywali z matrycami IPS/ADS, co sprawia, że telewizor nadaje się do domowego kina. I chociaż brakuje kilku aplikacji, 55Q67A wciąż jest telewizorem godnym polecenia.

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 4/10
Sport: 5/10
Gry: 5/10

Samsung QE55Q67A jest dostępny w ofercie x-komu


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.