Siedem tysięcy do jednego! Test i recenzja telewizora TCL 65P638

Recenzją modelu 65-calowego kończymy testowanie telewizorów TCL z serii P638. Są to ekrany przyjazne dla kieszeni, ale technicznie mniej zaawansowane od uplasowanych wyżej QLED-ów (seria C635 itd.). Pomimo tego, dobrej klasy, nowoczesna matryca LCD przynosi jakości obrazu więcej korzyści niż poszerzające paletę barw kropki kwantowe. I tak też było w przypadku testowanego telewizora. A zatem zapraszam do lektury recenzji TCL 65P638.

O telewizorze TCL 65P638 

TCL 65P638X1 (dalej dla uproszczenia zwany 65P638) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. Telewizor pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji V8-R51MT05-LF1V500.020739 i systemu Android 11 (Google TV). Wyprodukowano go w polskiej fabryce TCL w Żyrardowie, a testowany egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom. 

Tabliczka znamionowa TCL 65P638

Design

Oto najważniejsze cechy konstrukcji testowanego telewizora: 

Widok z przodu TCL 65P638
źródło: TCL
  • tylna ścianka: metal;
  • pokrywa elektroniki: plastik;
  • ramka wokół ekranu: plastik;
  • szerokość ramki: 1 mm;
  • nóżki: plastik (montowane za pomocą wkrętów);
  • rozstaw nóżek (stały): 1287 mm;
  • prześwit: 49 mm;
  • gniazda: po prawej stronie;
  • pilot 1: plastikowy, z zaokrągloną obudową, głosowy, bez podświetlenia;
  • pilot 2: plastikowy, tradycyjny, bez podświetlenia. 
Piloty TCL 65P638

Telewizor może się podobać, a do srebrnych nóżek, których nie lubiłem w mniejszych modelach, chyba zdążyłem się przyzwyczaić, bo nie raziły mnie w ogóle. A może powodem było to, że w modelu 65-calowym wkręty mocujące nóżki nie wchodzą bezpośrednio w plastik obudowy, lecz w gwintowane metalowe tuleje? To rozwiązanie jest bardziej eleganckie i ma sens, zwłaszcza w przypadku większych ekranów. 

Jakość obrazu telewizora TCL 65P638

Wyświetlacz 

Telewizor wyposażono w wyświetlacz LCD typu VA. Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS. 

Struktura subpikseli TCL 65P638
Termogram pokazuje, że w tym modelu zastosowano podświetlenie bezpośrednie. 
Termogram TCL 65P638
Z kolei spektrogram wykazał, że w podświetleniu nie zastosowano zaawansowanych metod konwersji światła. 
Spektogram TCL 65P638

Kolory 

W lekko ochłodzonym tj. posiadającym niedobór składowej czerwonej trybie film (6628K) średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 1,7, a więc poniżej progu postrzegalności. Odwzorowanie barw na poszczególnych poziomach nasycenia było znakomite. 

Pod kątem w poziomie kolory zauważalne bledną: degradacja jest widoczna, ale nie tragiczna. 
Biel wypadła tym razem trochę gorzej niż oczekiwałem, ale w przypadku tak dużych ekranów, jest to częsta przypadłość. 
Pomimo tego, za reprodukcję barw na wprost TCL 65P638 dostaje ode mnie wysoką oceną. 

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 78%, co oznacza, że telewizor obsługuje tylko standardową paletę barw. Inaczej mówiąc, do treści HDR się nie nadaje (co jest zresztą niepisaną normą na tej półce cenowej). 

Z kolei średni błąd odwzorowania testowanego zestawu barw (przy MaxCLL=1000 cd/m^2, MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł aż 8,2, czyli uplasował się w górnej strefie błędów średnich wysokich. Powód? Zbyt niska luminancja (jasność) barw i ich zbyt niskie nasycenie. 

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 7498:1, co jest wynikiem wy-bit-nym. Osiągnąłem go po korekcie poziomu czerni z fabrycznych „50” na „54”, co miało na celu poprawę widoczności przyczerniowych detali. Po powyższej korekcie moja ulubiona scena testowa SDR wypadła bardzo dobrze. 

Standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015) również wypadła dobrze, choć czerń była jaśniejsza niż na treściach SDR, co jest normalnym zjawiskiem ze względu na to, że w trybie HDR telewizor maksymalizuje jasność podświetlenia. 
Czerń była czysta i wolna od rażących przejaśnień, co w połączeniu z wybitnie wysokim kontrastem sprawi, że TCL 65P638 sprawdzi się znakomicie w warunkach domowego kina. 

HDR

W trybie film HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła 294 cd/m^2, co jest bardzo słabym wynikiem. 

Oznacza to, że 65P638 nadaje się do treści SDR, a nie HDR. 

Odwzorowanie ruchu

Zmierzona ostrość obrazów ruchomych wyniosła 150 linii (TVL) na 1080 maksimum, co jest słabym wynikiem, typowym dla najwolniejszych paneli 60-hercowych. Funkcja DPOWRL (tzw. doskonała płynność obrazów w ruchu LED), nie poprawiła w istotny sposób ostrości obrazów ruchomych, wprowadzając dodatkowe zniekształcenia (jak np. widoczne na zdjęciu poniżej zwielokrotnienie krawędzi obiektów w ruchu).  

Odwzorowanie ruchu TCL 65P638

Telewizor ma funkcję wielostopniowego upłynniania ruchu, która dostępna jest niestety pod mylącą nazwą „redukcji migotania”.

Zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, dirty screen effect) było małe, ale smużenie niestety duże. Przy bardzo szybkim ruchu za obiektami widać było trochę żółtawych smug (ang. yellow ghosting), ale nie było to moim zdaniem jakoś bardzo dokuczliwe. 

Jakość dźwięku

TCL 65P638 wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące do dołu. 

Głośnik TCL 65P638

Do dyspozycji mamy siedem fabrycznie zdefiniowanych trybów brzmienia, w tym dynamiczny, standard, film, muzyka i wycisz głos. Korektora brak, ale opcje surround virtualiser, wzmacniacz basów, czystość głosu oraz definicja korygują poszczególne podzakresy, dzięki czemu możemy brzmienie dopasować (w dość wąskim zakresie) do własnych upodobań. 

Brzmienie było łagodne i nienatarczywe. Niskie tony, a raczej ich „zalążek” można było poprawić, przestawiając opcję wzmacniacz basów w pozycję „duże”. 

Charakterystyka częstotliwościowa TCL 65P638

Po tej korekcie bas zyskuje pewną artykulację, lepiej podkreśla resztę pasma i jest całkiem przyjemny, a przy tym zupełnie inny od przesterowanych jednonutowych basów z niektórych telewizorów koreańskich.

W sumie akceptowalnie, ale bez rewelacji. 

Funkcje smart telewizora TCL 65P638

Telewizor nie sprawił w trakcie testu żadnych istotnych problemów: działał stabilnie i żwawo. Jedynym mankamentem były sporadyczne chwilowe trzaski podczas korzystania z HDMI eARC. 

Oto jak przedstawia się dostępność wybranych aplikacji: 

Telewizor odtwarzał pliki wideo z USB w kontenerach avi, flv, mkv, mov, mp4, tp, lecz nie odtworzył tp i wmv. Bez problemów radził sobie z plikami z kodekiem AV1. Fabryczny „odtwarzacz multimedialny” pozostawia sporo do życzenia pod względem funkcjonalności i jakości spolszczenia. Proponuję od razu zainstalować VLC lub podobny odtwarzacz. 

Złącza i interfejsy

Złącza TCL 65P638
złącza boczne
  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0
  • HDMI 3 – 2.0 eARC
  • HDMI 4 – brak
  • USB – 1
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 1
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak
Złącza z tyłu TCL 65P638
złącza tylne
Ponieważ płyta główna umieszczona została w osi symetrii tylnej ścianki, gniazda znajdują się w dużej odległości od krawędzi obudowy. Podczas testu wielokrotne podłączanie i odłączanie kabli czy pamięci USB nie należało niestety do najwygodniejszych czynności. 
Widok z tyłu TCL 65P638
Najnowsza konsola Xbox Series X podłączona do testowanego telewizora tak oto oceniła go pod kątem możliwości współpracy: 

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 65
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość3840×2160
  • tunery TVDVB-C, DVB-S2, DVB-T2 

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1)7498:1 
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 1,7
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 78
  • input lag (ms) – 9,5
 
Input lag TCL 65P638

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
Widok z przodu pod kątem TCL 65P638
źródło: TCL

Podsumowanie testu TCL 65P638

TCL 65P638 okazał się najlepszym spośród modeli z serii P638, które dotychczas przetestowałem (43, 50, 55”). Na szczególną pochwałę zasługuje niesamowity w tej klasie i cenie kontrast oraz bardzo niskie błędy reprodukcji barw na wprost. Jeżeli zatem szukasz ekranu, który jest mocny w tych dwóch kluczowych obszarach, to 65P638 nie zawiedzie. Przyznam, że właśnie ze względu na te dwa jego atuty będę go naprawdę mile wspominał. 

geex rekomendacja

Minusy

Plusy

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 7/10
Sport: 2/10
Gry: 2/10

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.