Bas jest po prostu niespotykany w tej klasie i jest to moim zdaniem jeden z dwóch głównych atutów tej grajbelki. Aż mnie korci żeby przytoczyć nazwy i symbole kilku dzielonych grajbelek (tj. tych z subwooferem), które na tym wymagającym materiale zagrałyby po prostu gorzej: słabiej, bardziej anemicznie, z wykastrowanym pulsowaniem, czyli po prostu znacznie mniej atrakcyjnie.
Podobnie fajnie zabrzmiał utwór Be Free (Vidya Vox, 300 milionów odtworzeń w serwisie YouTube). W jego 20 sekundzie pojawia się mocny bas, z którego reprodukcją belka dżej-bi-elka poradziła sobie bardzo dobrze (jak na tak mały głośnik oczywiście).
Nie znaczy to wcale, że nasza bela od JBL-a nie ma ograniczeń i jest w stanie odtworzyć wszystko i w dodatku 100% poprawnie – co to, to nie. Na przykład w jednym z moich rutynowych utworów testowych, którym jest Something Just Like This (Coldplay, Chainsmokers), bas pojawia się „na raty”. W 00:27 wchodzi bardzo niski bas, natomiast w 00:30 zjawia się nieco wyższy. Z tym drugim JBL sobie poradził, natomiast z tym pierwszym (niższym) już nie do końca – z lekka go tylko zaznaczając. Warto jednakże podkreślić, że w klasie do 2000 złotych są zintegrowane grajbelki, które nie odtwarzają żadnych z obu ww. basowych pomruków, całkowicie kastrując ten utwór z tak istotnych elementów.
Z kolei w trudnym utworze No Sanctuary Here w aranżacji Mariana Herzoga potężny bas, który pojawia się w 00:32, nie został oddany z należytą potęgą, ale trudno się temu dziwić, skoro mój REL T-zero również sobie z nim nie radzi, a przecież jest oddzielnym baspudłem o znacznie większych możliwościach.
Moją uwagę od basu odwróciło jednakże coś innego: nieco zbyt przenikliwe wysokie tony. Niestety artykulacja i jakość wysokich w niektórych „syntetycznych” utworach to moim zdaniem najsłabszy punkt JBL-a, ale takie są konsekwencje przyjętych założeń konstrukcyjnych (czytaj: gramy bez kopułki, co ułatwi opracowanie algorytmów DSP dla jednolitej baterii przetworników).
Recenzja jak zwykle świetna, soundbar też ciekawie się prezentuje, jednak ja w tym budżecie nie zdecydowałbym się na samą belkę. W podobnej półce cenowej jest Philips TAB8805, który oprócz belki ma subwoofer – to połączenie według mnie jest niezbędne, zwłaszcza jeśli nie wykluczamy możliwości odtwarzania na soundbarze muzyki.
jbl multibeam czy denon dht-s216?
Witam, jaką opcje w tv wybrac do ustawienia dolby atmos? U mnie po ustawieniu opcji passthrough i earc dalej jest dolby digital +. Telewizor to Lg50NANO86
Dolby Digital+ również jest w stanie dostarczyć „Atmosa”, ale w postaci skompresowanej. Jeżeli jest Pan pewien, że źródło rzeczywiście dostarcza nieskompresowanego Atmosa np. poprzez Dolby True HD, proszę zresetować ustawienia dźwięku, następnie podłączyć urządzenie zewnętrzne i przy włączonym telewizorze włączyć je. Dzięki EDID telewizor powinien wykryć jego możliwości i poprawnie współpracować. Jeżeli to nie pomoże, proszę zmienić kabel HDMI, tj. użyć innego. Brzmi to nieprawdopodobnie, ale niektóre kable nie są w stanie poprawnie przesłać tego typu sygnału (sam mam w kolekcji jedną taką „czarną owcę”). Mam nadzieję, że to pomoże rozwiązać Pański problem.
Czy Dolby Atmos zadziała na Hdmi i Netflix z Laptopa?
Pozdrawiam
Warunkiem jest tutaj odpowiednie kodowanie sygnału przez Netflix – video musi mieć ścieżkę Atmos. Dodatkowo laptop musi mieć zainstalowany dodatek Dolby Access.
Dziękuję
witam
jak podłączyć dekoder nc+ 4k ultrabox+ z mulibeam aby uzyskać Atmosa?
telewizor niestety nie posiada wejścia eARC, na wyświetlaczu JBL pojawia się napis Dolby Surround DD+
do tej pory podłączyłem dekoder do multibeam (potraktowałem go jako urządzenie cyfrowe) a następnie z wyjścia eARC na sandbarze podałem sygnał do telewizora
z góry dziękuję za pomoc
pozdrawiam
Przemek
Dzień dobry.
Szanowny Panie Tomaszu, proszę o podpowiedź – który soundbar zapewni lepszą jakość dźwięku z TV, odtważacza CD i Spotify:
JBL Bar 5.0 MultiBeam czy Samsung Q60T.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Roman
Wymienione przez Pana soundbary to zupełnie różne urządzenia przeznaczone dla odmiennych grup odbiorców. Q60T będzie oferował większy zakres dynamiki oraz niżej schodzący bas, a to ze względu na zewnętrzny subwoofer. Ma też lepsze możliwości dopasowania brzmienia do osobistych preferencji. Z kolei JBL jest soundbarem jednoelementowym dla tych, którzy nie mają miejsca na skrzynkę subwoofera, a także dla tych, którzy nie lubią dużo regulować, lecz wolą polegać na ustawieniach fabrycznych (funkcja „smart sound” jest zawsze aktywna po włączeniu, choć można ją wyłączyć). Oba w swojej klasie są wybitnymi urządzeniami. Krótko mówiąc, Q60T oferuje większą skalę dźwięku i większe możliwości w zakresie jego dopasowania do osobistych preferencji. Z kolei JBL jest moim zdaniem najlepszym i najpotężniej brzmiącym soundbarem jednoelementowym w swojej klasie. JBL jest soundbarem z dostępem do internetu (strumieniowanie treści), a Q60T nie. JBL wymaga tylko 1 kabla zasilającego + HDMI, z kolei Q60T ma nie tylko zewnętrzny sub, lecz także zewnętrzny zasilacz do belki. Pytanie, ile ma Pan miejsca w pokoju i jakie są pozostałe urządzenia i jak ważna jest dla Pana funkcja strumieniowania treści z internetu bezpośrednio do soundbara. Wybór nie jest łatwy, ale, jak już wspomniałem na wstępie, są to bardzo odmienne urządzenia.
Dzien dobry,
Panie Tomaszu od dwoch dni czytam rozne opinie i recenzje na temat soundbarow i dopiero Pana recenzja dotyczaca JBL Multibar mnie przekonala!
Jestem juz o krok od zakupu, prosilbym tylko o potwierdzenie czy dobrze wybralem, gdyz zaczalem sie juz gubic w tych wszystkich specyfikacjach i oznaczeniach.
Pokoj 14m, tv 75″ Sony KD-75XG8096(podaje dokladnie bo juz zglupialem z tymi oznaczeniami eARC i ARC, nie wiem jakie mam), przeznaczenie- ogladanie filmow i tv, na sluchanie muzyki w domu nie mam czasu. Czy uwaza Pan , ze sluszne jest kupienie jednej listwy, czy jednak lepiej wziac Sony TH-ST 5000 z subwooferem? Bede bardzo zobowiazany za porade!
W recenzji jest poważny błąd. W minusach pojawia się informacja
„HDMI nie przepuszcza 4K z Dolby Vision (ale 4K/HDR10 tak).”
Jest to oczywistą nieprawdą. Belka oczywiście przepuszcza Dolby Vision, co jest napisane nawet w instrukcji. Mam ten model i DV działa bez problemu.
Panie Marcinie. Dziękuję bardzo za informację. Dobrze pamiętam ten problem, bowiem był dość zaskakujący. Na szczęście, ponieważ nadal dysponuję ww. soundbarem sprawdzę raz jeszcze, jak sobie poradzi z przepuszczaniem DV, ale tym razem po aktualizacji do najnowszej wersji oprogramowania. Można zapytać, jaką wersję ma Pański soundbar?
Mam najnowszą wersję 22.4.31.70.
Dla zainteresowanych podaję skróty klawiszowe do wszystkich dodatkowych funkcji, ponieważ w instrukcji obsługi nie ma podanych wszystkich:
Na pilocie:
Przytrzymaj Mute przez 5s, następnie naciśnij volume down (-) : tryb nocny on/off
Przytrzymaj Mute przez 5s, następnie naciśnij volume up (+) : tryb Smart on/off
Przytrzymaj TV przez 5s, następnie naciśnij volume down (-) : Audio sync
Przytrzymaj TV przez 5s, następnie naciśnij volume up (+) : regulacja basu (lv3 jest domyślnie – można zmieniać między 1 i 5).
Przytrzymaj HDMI przez 5-10s : tryb kalibracji
Na soundbarze:
Naciśnij i przytrzymaj przez ponad 10s przycisk power i source : przywracanie ustawień fabrycznych
Naciśnij i przytrzymaj przez ponad 10s przycisk power : reset sieci wifi
Naciśnij i przytrzymaj przez ponad 5s przycisk source i volume down (-) : sprawdzenie wersji softu
A ktory to przycisk source?
😁
dodatkowo: przytrzymaj Atmos przez 5s, następnie naciśnij volume down (-) : ADB on/off.
ale zupełnie nie wiem co ta funkcja daje. Nigdzie nie znalazłem takiej informacji.
JBL 4 miesiące temu
„Hi Eliazar, thanks for reaching out. ADB means Android Debug Bridge, a versatile command-line tool that lets you communicate with a device. The ADB command facilitates a variety of device actions, such as installing and debugging apps, and it provides access to a Unix shell that you can use to run a variety of commands on a device. If you still have questions, please reach out to our Customer Support here:
Jak zawsze recenzja pierwsza klasa:) a przy wyborze pomiędzy JBL 5.0 a Bose smart soundbar 300???
JBL nie dość że tańszy, to jeszcze ma znacznie lepsze efekty przestrzenne. W tym przypadku nie ma się co nawet zastanawiać, JBL będzie o wiele lepszym wyborem. Zresztą sprawdź porównanie na RTINGS, gdzie Multibeam wygrywa.
Jak pierwszy raz połączyć listwę JBL 5.0 do TV?
To zależy od Twojego TV, ta belka ma kilka możliwości podłączenia. Jeśli Twój telewizor wspiera HDMI eARC/ARC podłącz belkę kablem HDMI i włącz eARC w opcjach telewizora.
Witam,
proszę o informację czy JBL uruchamia się „z automatu” za każdym razem kiedy włączam telewizor czy można go włączyć tylko wtedy kiedy chcemy z niego skorzystać?
To zależy od połączenia z telewizorem, jeśli użyjesz złącza eARC soundbar powinien włączyć się z wraz z telewizorem, jeśli tak się nie stanie poszukaj w jego ustawieniach ustawień Anynet+.
Dziękuję za info…. czy to oznacza, że jeśli użyję złącza HDMI (bez eARC) to JBL nie włączy się? Właśnie chodzi mi o to, żeby włączyć go tylko w określonych sytuacjach np. jak oglądam film albo słucham muzyki, nie potrzebuję go do oglądania np. wiadomości…
Po podłączeniu dekodera polsatu jest obraz ale brak głosu .Proszę o pomoc jak go uzyskać.
Z telewizji naziemnej jest ok i PS4 działa prawidłowo.
Witam a czy istnieje możliwość sparowania go z JBL SW 10 aby uzyskać więcej basu?
Czesc czy moge dokupic to tego sounbara subwofer?
Soundbar powinien być kompatybilny z JBL SW10, sam producent oferuje zestaw JBL Bar 5.1: https://www.x-kom.pl/p/538743-soundbar-jbl-bar-51-surround.html
Testował Pan takie połączenie? Belka jest jednak inna niż ta z tego artykułu. Producent też nigdzie tej informacji nie podaje dlatego dopytuję. Dzięki
Czesc wyswietlacz mi dziala tylko przy przelamczaniu teraz nie pokazuje mi jaki dzwiek jest Co moglo sie stac?
Witam. Bardzo sumiennie napisana recenzja. Bardzo zaciekawił mnie ten bar ze względu na moc, bas i funkcje sieciowe gdyż korzystam z głośników Google i Nest Huba w domu. Wygląda też obłędnie. Mam pytanie, bo obecnie można tą belkę kupić w cenie 1099 zł a jego następcą 300 Pro kosztuje 1399. Czy warto dopłacić do 300? Czy warto przejść na lepsze wysokie tony kosztem basu. Mam wrażenie że podczas pisania obu recenzji większe wrażenie wywarł na Panu model 5.0 chociażby w temacie wirtualizacji dźwięku przestrzennego. Bar będzie głównie do filmów dla mnie, do muzyki dla żony. Czy w 5.0 zrozumiałość dialogów była na akceptowalnym poziomie ? Lepiej niż fabryczne mierne głośniki tv ?