Powrót do normalności? Test i recenzja telewizora Samsung 55BU8002

Zgodnie z polityką marketingową firmy Samsung na samym szczycie jej oferty telewizorów LCD mamy modele oznaczone jako Neo QLED. Poniżej plasują się „zwykłe” QLED-y, a jeszcze niżej telewizory określane mianem „Crystal UHD”. I to właśnie z tej ostatniej grupy wybraliśmy telewizor do testów. Konkretnie jest to 55-calowy model z serii BU8002. W ubiegłym roku testowaliśmy jego poprzednika, tj. model 55AU8002, który wyposażono w wyświetlacz od… LG. A jak będzie tym razem? Znowu matryca IPS? Przeczytajcie poniższą recenzję Samsunga 55BU8002, to się dowiecie.

Samsung UE55BU8002KXXH (dalej dla uproszczenia zwany 55BU8002) jest telewizorem LCD z 55-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 1303. Testowałem urządzenie w wersji sprzętowej nr 5 (Version No : 05 [!!!]). Telewizor wyprodukowano w zakładzie na Słowacji, a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.

Tabliczka znamionowa Samsung 55BU8002

Design

Widok z boku Samsung 55BU8002
Źródło: Samsung

W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:

  • bardzo smukła obudowa;
  • tylna ścianka i ramka wokół ekranu wykonana z tworzywa sztucznego;
  • telewizor spoczywa na parze plastikowych nóżek;
  • nóżki te mają regulację wysokości za pomocą zmyślnego wihajstra;
  • rozstaw nóżek to 889 mm (wg producenta 904 mm; zob. zdjęcie poniżej);
Wymiary Samsung 55BU8002
Źródło: Samsung
  • szerokość ramki wynosi 5 mm (z boku);
  • prześwit wynosi 67 mm (na środku);
  • pilot to znana już konstrukcja o ograniczonej liczbie przycisków i plastikowej obudowie.

W ogólnej ocenie konstrukcja jest bardzo podobna do modelu ubiegłorocznego.

Jakość obrazu Samsunga 55BU8002

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA.

Struktura subpikseli matrycy Samsung 55BU8002

Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast  ̶̶  wyższy niż w panelach typu IPS czy ADS.

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie krawędziowe (ang. Edge LED).

Termogram Samsung 55BU8002

Chociaż jest to rozwiązanie droższe niż niemal powszechne w tej klasie podświetlenie bezpośrednie, pozwala ono uzyskać bardzo smukłą obudowę.

Analiza widmowa barwy białej (tryb filmmaker) wykazała, że w procesie konwersji światła barwy niebieskiej z podświetlenia inżynierowie postanowili zastosować fosfor PFS/KSF.

Spektogram Samsung 55BU8002

Kolory

W wyraźnie ocieplonym (tj. wykazującym nadmiar barwy czerwonej trybie filmmaker) [6072K] średni błąd odwzorowania barw wyniósł 5,1, a więc wyraźnie powyżej progu postrzegalności. Oprócz niewłaściwej temperatury barwowej było kilka innych przyczyn tego stanu rzeczy: niewłaściwa fabryczna charakterystyka jasności, która była generalnie zbyt ciemna oraz zbyt duże nasycenie barwy czerwonej. Na szczęście już sama zmiana gammy „BT1886” o dwie pozycje (z „0” na „+2”) połączona z modyfikacją poziomu czerni (opcja „szczegóły cieni”) z fabrycznych „50” na „51” pozwoliła zredukować ww. błędy z 5,1 do 3,3.

Jak widać, pomimo powyższej korekcji niektóre barwy nadal niekorzystnie się wyróżniają (są po prostu zbyt ciemne), ale na szczęście możliwa jest dalsza redukcja błędów, którą może przynieść profesjonalna kalibracja (telewizor ma do tego odpowiednie opcje).

Pod kątem w poziomie kolory bledną i ciemnieją w sposób typowy dla większości matryc LCD typu VA, co widać na zdjęciu poniżej.

obraz pod kątem Samsung 55BU8002

Warto zaznaczyć, że w pionie zjawisko degradacji jest bardziej dokuczliwe niż w poziomie.

W sumie, po szybkiej korekcie charakterystyki jasności oraz poziomu czerni obraz okazał się subiektywnie atrakcyjny z czystymi, żywymi, choć nadal lekko podrasowanymi kolorami. Pomimo tego oglądanie tak widowiskowych programów jak GP Singapuru Formuły 1 było dla mnie przyjemnym przeżyciem, które dotąd mile wspominam.

Scena testowa 1 Samsung 55BU8002
na drugim planie 55BU8002, a na pierwszym grajbelka Samsung S61B

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 86%, co oznacza możliwość reprodukcji poszerzonej  palety barw. Średni błąd reprodukcji barw w trybie filmmaker (dla treści HDR10) wyniósł aż 11,3 i wynikał zarówno ze zbyt niskiej luminancji (jasności), jak i ze zbyt niskiego nasycenia niektórych barw.

Czerń i kontrast

Poprzednik testowanego telewizora, tj. 55AU8002 miał matrycę LCD typu IPS. Na szczęście jego następca wykorzystuje już panel typu VA, dzięki czemu współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 3096:1. Nie jest to wynik wybitny dla tego typu paneli, ale nadal znacznie lepszy od rezultatów typowych dla niskokontrastowych wyświetlaczy IPS czy ADS.

W ustawieniach fabrycznych testowany telewizor ma skłonność do gubienia ciemnych detali w scenach o niskiej jasności. Po ww. korekcie charakterystyki jasności oraz poziomu czerni obrazy SDR były całkiem akceptowalne…

…ale już treści HDR, które wykorzystują inną krzywą jasności charakteryzowały się stłumionymi lub nawet utraconymi detalami w cieniach, czego przykładem jest standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015).

Pomimo tego, moim zdaniem Samsung 55BU8002 spisze się dobrze w kinie domowym – znacznie lepiej niż rywale z niskokontrastowymi matrycami IPS czy ADS, w tym jego poprzednik (55AU8002).

HDR

W trybie HDR na planszy 10% luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła zaledwie 258 cd/m^2.

Jest to bardzo niski wynik – praktycznie taki sam jak na treściach SDR. To może oznaczać tylko jedno: Samsung 55BU8002 nie sprawdzi się na treściach HDR.

Odwzorowanie ruchu

55BU8002 posiada wyświetlacz klasy 60Hz, ale gdyby podzielić ekrany tej klasy na lepsze i gorsze, to testowany Samsung znalazłby się w pierwszej grupie. Rozdzielczość dynamiczna (ostrość obrazów ruchomych) w trybie użytkownika (a także auto) wyniosła 400 linii (na 1080 maksimum), co oznacza, że niewiele zabrakło do 450 linii, czyli typowego maksimum dla wyświetlaczy 60-hercowych.

Opcja „wyraźny ruch (LED)” (WRLED) podnosi ostrość ruchu, ale ze względu na zwielokrotnienie krawędzi obiektów ruchomych rozdzielczość dynamiczna była trudna do ustalenia: było to coś pomiędzy 450 a 700 linii. Niestety, WRLED powoduje także spory spadek jasności, co w połączeniu z dość niską jasnością podświetlania (maks. 246 cd/m^2 w SDR) sprawia, że stosowanie WRLED trudno polecić.

Na szczęście zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, Dirty Screen Effect) było małe, chociaż smużenie raczej średnie. Nie zabrakło też układu upłynniania ruchu. W trybie użytkownika do dyspozycji mamy opcję „redukcji drgań” pozwalającą regulować stopień upłynnienia ruchu w zakresie od 0 do 10.

W sumie jest nieźle, biorąc pod uwagę klasę i cenę telewizora.

Widok z przodu Samsung 55BU8002
Źródło: Samsung

Jakość dźwięku

Aby zapewnić jak najsmuklejszą obudowę, przetworniki umieszczono pionowo i nie są one widoczne. Do dyspozycji mamy fabrycznie zdefiniowane tryby o nazwach standardowy, dopasowujący się i wzmocnienie (ten ostatni z nazbyt przenikliwymi wysokimi tonami). W trybie standardowym dźwięk jest ogólnie złagodzony, z lekko tylko zaznaczonym basem.

Charakterystyka częstotliwościowa Samsung 55BU8002

Maksymalny poziom głośności został mocno ograniczony, bowiem w porównaniu do ubiegłorocznych „smuklaków” (tj. AU8002, Q6xA i Q7xA) działający w tle reduktor dynamiki został udoskonalony i teraz nie dopuszcza do powstania dużych zniekształceń czy przesterów. W sumie jest poprawnie, ale po kilku dniach testowania 55BU8002 doszedłem do wniosku, że bez grajbelki nie mogę się jednak obyć. Na szczęście miałem pod ręką białego HW-S61B (na zdjęciu poniżej; jego test wkrótce).

Soundbar HW-S16B z Samsung 55BU8002

Funkcje smart telewizora Samsung 55BU8002

Samsung 55BU8002 pracuje pod kontrolą systemu Tizen. Wybór aplikacji jest szeroki, w tym m.in.:

Aplikacje VoD:

A oto aplikacje do strumieniowania muzyki:

Podobnie jak inne modele tej marki z Tizenem na pokładzie, 55BU8002 obsługuje wiele formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym avi, flv, mkv, mov, mp4, mts, tp (tylko USB) oraz wmv. Można też odtwarzać pliki 4K zapisane kodekiem AV1. Pliki z USB można sortować wg tytułu (tj. nazwy) lub daty, ale niestety nadal nie można zmieniać kierunku sortowania. Krótko mówiąc, brak istotnych zmian w porównaniu do modeli ubiegłorocznych.

Dodam, że z oprogramowaniem w wersji 1303 telewizor działał poprawnie, chociaż życzyłbym sobie, aby był nieco żwawszy.

Złącza Samsung 55BU8002

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0 eARC
  • HDMI 3 – 2.0
  • HDMI 4 – brak
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – brak
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Najnowsza konsola Xbox podłączona do gniazda HDMI nr 1 przy włączonej opcji „rozszerzenie sygnału wejściowego” tak oto oceniła możliwości Samsunga 55BU8002:

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840×2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 3096:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 5,1
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 86
  • input lag (ms) – 9,1
 
Input Lag Samsung 55BU8002

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
Samsung 55BU8002
Źródło: Samsung

Podsumowanie 

55-calowy Samsung z serii BU8002 jest przykładem telewizora klasy podstawowej. Do jego głównych zalet należą żywe i nasycone barwy, niezłe multimedia oraz… oryginalne nóżki o regulowanym prześwicie. Najważniejszą zaletą jest jednakże kontrastowa matryca typu VA, której nie miał poprzednik. I właśnie to zapewniło Samsungowi 55BU8002 moją rekomendację.

geex rekomendacja

Minusy

Plusy

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 3/10
Sport: 4/10
Gry: 4/10

Telewizor Samsung 55BU8002 znajdziesz w x-kom

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.