Pierwszy laptop realme. Test i recenzja realme Book Prime

Marki realme nikomu przedstawiać nie trzeba, a przynajmniej jeżeli mowa o smartfonach oraz mobilnych akcesoriach. Producent postanowił jednak ruszyć szlakiem przetartym przez chińskich kolegów i poszerza swoją ofertę o notebooki. Czy pierwszy laptop realme oferuje jednak coś, co zagrozi rynkowym potentatom? Zapraszam na recenzję realme Book Prime.

realme Book Prime – specyfikacja

Po długiej serii testowania laptopów do gier w moje ręce trafił sprzęt z całkiem innej półki. realme Book Prime to laptop przeznaczony do domu, na studia lub do pracy biurowej i to jednocześnie absolutna nowość. Marka, która do tej pory kojarzona była głównie ze sprzętem kategorii smart zdecydowała się na ten sam krok, co w przeszłości Huawei i Xiaomi. O ile pierwszemu producentowi wyszło to na dobre, to laptopy tego drugiego wielkiej popularności nie zdobyły (a przynajmniej w Polsce). Czyj los podzieli realme?

realme book prime intel i5-11320h

Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie po jednej recenzji, natomiast na papierze wygląda to całkiem dobrze. Wydajny 4-rdzeniowy procesor Intel Core i5-11320H, 16 GB pamięci RAM LPDDR4x o wysokim taktowaniu 4266 MHz, aluminiowa obudowa oraz jasny, 14-calowy ekran z sRGB 100% pokryty szkłem Gorilla Glass. Taka przyjemność w momencie pisania tego artykułu to 3799 zł, co oznacza teoretycznie, że Book Prime to główny rywal dla MateBooków od Huaweia.


Design, konstrukcja, jakość wykonania

Kiedy patrzymy na pierwszego laptopa realme na myśl nie przychodzi jednak Huawei MateBook, a jeszcze inny, o wiele lepiej znany wszystkim Book, ponieważ Book Prime stylizuje się na MacBooka. Różnice oczywiście są, ale w większości kosmetyczne. Do największych zaliczyć można głośniki na spodzie obudowy, 0.7 cala większą przekątną ekranu, a także odosobniony od klawiatury włącznik.

realme book prime obudowa

Nie jest to jednak pierwszy i pewnie też nie ostatni laptop upodabniany do popularnego MacBooka. Czy to zresztą źle? Pomijając samą stylistykę, Book Prime jest również bardzo dobrze wykonany, bowiem klapa matrycy, palmrest oraz spód obudowy są w całości aluminiowe, a dodatkowo nie zbierają odcisków naszych palców. Laptop jest smukły i lekki – ma niecałe 15 mm grubości (bez gumowych podpórek) i waży 1.38 kg, co czyni go niezwykle mobilną propozycją w swoim budżecie.

Jedyne, czego można przyczepić się w kontekście obudowy to wyważenie całej konstrukcji. Palmrest trzeba będzie przytrzymać nie tylko podczas otwierania laptopa, ale również przy każdorazowej zmianie kąta nachylenia ekranu. Z drugiej strony można jednak cieszyć się, że zawiasy pracują wyjątkowo solidnie, a laptopa możemy odchylić o niemal 180 stopni.

realme book prime kąt odchylenia matrycy

Pod względem wykonania jest to więc debiut naprawdę udany, a laptopa realme na pewno można uznać za godnego rywala dla MateBooka od Huaweia, czy też dla serii Swift od Acera (z którym wbrew pozorom łączy go więcej, ale o tym później). Obudowę modelu Book Prime cechuje jakość i  elegancja, a jeżeli srebrne laptopy się Wam znudziły, to dostępny jest również wariant jasnozielony.

Klawiatura i podświetlenie

Pytanie tylko czy do wykonania zaliczamy też klawiaturę i touchpad? Według mnie to już bardziej część funkcjonalna, no a tutaj jest niestety gorzej. Mimo, że wygląd klawiatury również zdaje się czerpać ze stylistyki MacBooka, to skok klawiszy jest zupełnie inny. Oczywiście to nie tak, że coś nie działa lub działa źle, ale komfort pisania nie jest współmierny z jakością obudowy.

To samo dotyczy zresztą touchpada, który choć całkiem spory, to wykonany z niezbyt śliskiego plastiku. Do pracy palcem na takim gładziku z pewnością trzeba się przyzwyczaić, jednak ja polecam przesiąść się na mysz (o ile pozwalają na to warunki). Wracając jeszcze do klawiatury – posiada ona dwustopniowe, delikatne, białe podświetlenie, a zaraz nad nią, w prawym górnym rogu znajdziemy włącznik z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych.

realme book prime włącznik

Głośniki i kamera

Kto by się spodziewał, że tak mały laptop może posiadać tak mocne głośniki, choć naturalnie cały czas mowa o skali typowo „laptopowej”. Jak wiadomo, głośniki w notebookach są przeważnie ciche, a i basu jak na lekarstwo. Laptop realme korzysta jednak z systemu audio marki Harman, któremu nie brakuje dolnego pasma i który gra też wyjątkowo donośnie. To, że miejsce dla głośników znalazło się na spodzie konstrukcji nic w tej kwestii nie zmienia. Standardowo prezentuje się za to jakość kamerki, która ma rozdzielczość 1.0 Mpix i powinna godnie pełnić swoje podstawowe zadanie podczas spotkań online.

Dostępne złącza

Małe notebooki cierpią przeważnie na brak wystarczającej liczby złączy. Czy tak jest również w modelu Book Prime? Jedyne, czego mi tu brakuje to HDMI, ale laptop otrzymał za to 2 gniazda USB-C (w tym jedno niezwykle funkcjonalne Thunderbolt 4), klasyczne USB 3.2 oraz jacka. W zestawie nie otrzymujemy żadnej przejściówki, która umożliwiałaby podpięcie dodatkowego monitora, aczkolwiek jest to sytuacja zupełnie normalna. Producenci większości laptopów są w tej kwestii niemal całkowicie zgodni i rzadko dołączają jakiekolwiek akcesoria poza kablem i zasilaczem.

Matryca 1440p 3:2

Dochodzimy do kolejnej po obudowie kwestii, którą Book Prime zdecydowanie może się pochwalić. Po pierwsze, zastosowany ekran ma wyższą rozdzielczość 2160 x 1440 pikseli, co na 14-calowej matrycy przekłada się na bardzo wysoką ostrość obrazu. Po drugie, ekran ma jasność 400 nitów, a w tym budżecie należy to do rzadkości. Proporcje ekranu wynoszą ponadto 3:2, co przekłada się na matrycę wyższą w porównaniu do najpopularniejszego w laptopach formatu 16:10.

realme book prime ekran

Po trzecie, mowa o matrycy z pokryciem barw sRGB 100%, choć mój pomiar wskazał okolice 89% (X-Rite i1Display Pro). To oczywiście wciąż przyzwoity wynik, a gdyby podsumować wszystkie cechy ekranu w laptopie realme, powinien on zadowolić każdego, komu tylko odpowiada błyszcząca powłoka. Notebook z taką matrycą spokojnie może być też rozpatrywany jako sprzęt dla grafika.

Jasność matrycy

realme book prime jasność matrycy

Pokrycie barw

realme book prime pokrycie barw

realme Book Prime – Test wydajności w programach

Jak wspominałem na początku, biorąc pod uwagę rozmiary laptopa to jego specyfikacja wydaje się być naprawdę mocna. Book Prime otrzymał procesor Intel Core i5-11320H oraz 16 GB RAM LPDDR4x o taktowaniu 4266 MHz. Nie można jednak zapominać, że nie wszystkie procesory i5-11. generacji Intela mają 6 rdzeni, a model i5-11320H to właśnie procesor 4-rdzeniowy, którego wydajność odrobinę rozczarowuje. Testy wykazują, że teoretycznie mocna „ipiątka” osiąga wyniki na poziomie niskonapięciowych procesorów i5-1135G7 i dlatego też pisałem wcześniej, że laptopowi realme zdecydowanie bliżej do Swiftów od Acera, które często takie CPU posiadają.

Cinebench

realme book prime cinbench r23 single
realme book prime cinbench r23 multi

Handbrake

realme book prime handbrake

Blender

realme book prime blender

Dysk SSD

W kontekście dysku powodów do narzekań nie ma. Testowany przeze mnie egzemplarz laptopa wyposażony jest w dysk SSD M.2 Samsung PM991a, który oferuje prędkość zapisu na poziomie 1800 MB/s, a prędkość odczytu to okolice 2800 MB/s. Takie wartości zapewniają szybie działanie, jak i uruchamianie komputera, a praca na większych plikach również nie powinna stanowić żadnego problemu.

realme book prime ssd

realme Book Prime – Test wydajności w grach

Jeżeli liczyliście, że na takim laptopie sobie w coś pogracie to od razu mówię, że niestety nie. Book Prime nie otrzymał dedykowanej karty graficznej (co z perspektywy przeznaczenia sprzętu jest całkowicie uzasadnione), natomiast procesor i5-11320H z układem zintegrowanym jest pod tym względem mocno ograniczony.

Choć integra Iris Xe z 96 jednostkami EU już nie raz pokazała, że potrafi poradzić sobie z prostymi tytułami, to laptop realme stara się utrzymywać temperaturę poniżej 80 stopni, a to przekłada się na znaczne cięcia wydajności w przypadku dużego obciążenia (jakimi są m.in. gry). To oznacza z kolei, że podczas rozgrywki będziemy zmagać się z dużymi spadkami FPS, co potwierdzają również przeprowadzone testy.

realme book prime gaming

W CS:GO możemy liczyć na 150 FPS w przypadku detali najniższych i rozdziałce FHD, jednak klatkaż spada chwilami nawet do 30. W Fortnite i również detalach najniższych sytuacja wygląda jeszcze gorzej, bo 1% najniższych FPS to wartość jednocyfrowa. Nieco lepiej działa za to GTA V, lecz warto pamiętać, że detale średnie to w tym wypadku te najniższe. Jeśli chodzi więc o jakiekolwiek granie to Book Prime poradzi sobie tylko z najstarszymi i tymi najmniej wymagającymi tytułami.

Kultura pracy i bateria

W przypadku dużego obciążenia procesor może osiągnąć temperaturę 100 °C, po czym wydajność CPU jest ograniczana, a temperatura sukcesywnie sprowadzana do wartości poniżej 80 °C. W moich testach były to przeważnie okolice 78 °C, natomiast podczas zwykłej, codziennej pracy procesor będzie osiągał ok. 50 do 60  °C. Obudowa nagrzewa się głównie w górnej części palmrestu, tuż przy zawiasie (gdzie znajduje się wylot ciepłego powietrza), co naturalnie nie przeszkadza nam w komfortowym korzystaniu z laptopa.

book prime

Jeżeli chodzi o generowany hałas, najwyższa zarejestrowana przez mnie wartość szumu wentylatorów to 44 dB(A) w odległości 40 cm od frontu laptopa. Taki hałas nie jest szczególnie uciążliwy, a najczęściej doświadczymy go podczas wysokiego obciążenia. Niestety nie jest to reguła i laptop zaskakuje czasem zachowaniem swoich wentylatorów, które potrafią uruchomić się w mniej oczekiwanym momencie. Zazwyczaj jednak laptop pracuje dość cicho, choć nie bezgłośnie – delikatny szum można odnotować nawet podczas wykonywania codziennych czynności.

Czas pracy na baterii

Book Prime wyposażony został w baterię o pojemności 53 Wh, co przełoży się na całkiem dobry czas pracy bez kabla. Jeśli chcemy działać na maksymalnej jasności ekranu, to w trybie oszczędzania baterii laptop realme jest w stanie działać nawet przez 6 godzin (YouTube) lub do 4 w przypadku pracy w Internecie lub z pakietem Office.

realme book prime aluminiowa obudowa

Jeżeli jednak zadowoli Was niższa jasność ekranu, to z 50% podświetleniem matrycy i również w trybie oszczędzania baterii, czas pracy laptopa wydłuży i będzie to nawet 8 godzin w przypadku oglądania filmów. Co istotne, wbudowany akumulator naładujemy do połowy już w zaledwie pół godziny, dzięki dołączonej ładowarce o mocy 65 watów.

Podsumowanie. Wszystko zależy od ceny

Laptopowy debiut marki realme jest według mnie całkiem udany. Do ideału jeszcze brakuje, a pewne wybory producenta mogą dziwić – jak np. zastosowanie procesora i5-11320H, gdzie nałożone na niego ograniczania energetyczne obniżają wydajność do poziomu jednostek niskonapięciowych. Nie zmienia to jednak faktu, że laptop realme z powodzeniem może konkurować z konstrukcjami sprawdzonych na rynku marek.

realme book prime test

Martwi mnie jednak gwarancja, bo pomijając, że trwa 2 lata, to nic więcej o niej nie wiadomo. Na stronie producenta nie znalazłem żadnych sterowników, ani szczegółów na temat wsparcia technicznego. W zakładkach FAQ i rozwiązywania problemów znajdziemy porady dotyczące wyłącznie smartfonów, a czat dostępny jest tylko w języku angielskim.

realme book prime matryca

Mimo wszystko, realme Book Prime w cenie bliższej 3500 złotych wydaje się całkiem sensowną propozycją mobilnego laptopa do domu, pracy lub dla studenta. Do największych zalet należy zaliczyć jasną i ostrą matrycę z dobrym pokryciem barw, czas pracy na baterii oraz solidne wykonanie. Biorąc pod uwagę, że to pierwszy laptop realme, to można być tylko dobrej myśli i liczyć na lepiej wycenione modele w niedalekiej przyszłości.

Minusy

  • wydajność na poziomie procesorów niskonapięciowych
  • klawiatura i touchpad mogłyby być lepsze
  • lubi poszumieć

Plusy

  • jasna i ostra matryca 1440p
  • pokrycie barw bliskie sRGB 100%
  • czas pracy na baterii
  • USB-C z Thunderbolt 4
  • aluminiowa obudowa
  • pamięć RAM LPDDR4x 4266 MHz
  • mocne (jak na laptopa) głośniki Harman

Ocena redakcji

7/10