Laptop idealny nie istnieje? Recenzja Microsoft Surface Book 3

Obok Microsoft Surface Book 3 ciężko przejść z obojętnością, gdyż jest jednym z najbardziej innowacyjnych laptopów, które można znaleźć na rynku. Wyjątkowość tego sprzętu tkwi w wydajności oraz ekranie, który w razie potrzeby można odłączyć, aby użyć w formie tabletu. Pytanie, czy takie rozwiązanie jest warte swej ceny? Sprawdzam to w moim teście. Zachęcam do przeczytania pełnej recenzji.

Microsoft Surface Book 3 — budowa, specyfikacja

Unikalność Surface Book 3 tkwi w możliwościach dawanych przez odpinany ekran. Drugiego takiego laptopa można ze świecą szukać. Wyświetlacz to znany z całej linii Surface: PixelSense, charakteryzujący się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów oraz świetną współpracą z piórem Microsoft Pen. Na pierwszą myśl — urządzenie dla mocno kreatywnych osób. Tyle też kosztuję, bo za topową konfigurację trzeba zapłacić ponad 10 0000 zł. Czy to się opłaca? Sprawdźmy to, aby nie miał żadnych tajemnic.

microsoft surface book 3

Unboxing — zawartość zestawu

Producent w zestawie zapewnia podstawowe minimum, czyli laptop (ekran i klawiatura), ładowarka i zestaw instrukcji. Dodatkowo można dokupić pióro Microsoft Pen lub stację dokującą.

Złącza

Ze względu na niecodzienną budowę urządzenia, złącza możemy podzielić na dwie grupy. Te wbudowane w klawiaturę, a wśród nich znajdziemy. Na lewym boku:

  • 2 x USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0)
  • 1 x czytnik kart pamięci

Na prawym boku znajduje się natomiast:

  • 1 x USB-C
  • 1 x Surface Connect (magnetyczne złącze służące do ładowania urządzenia lub podłączenia stacji dokującej)

Dodatkowe złącze i przyciski znalazły się też przy ekranie. Prawy górny róg to minijack 3,5 mm, czyli standardowe złącze słuchawkowe. Natomiast lewa górna krawędź to przycisk power odpowiadający za aktywowanie i usypianie urządzenia oraz regulacja dźwięku.

Wnętrze Surface Book 3

Z perspektywy codziennego użytkownika urządzenie jest nierozbieralne. Nie ma możliwości swobodnego odkręcenia klapy, aby np. dostać się do środka i wymienić poszczególne komponenty. Każda ewentualna usterka będzie wymagać wizyty urządzenia w autoryzowanym serwisie. 

Pod ekranem znajduje się płyta główna wraz z podstawowymi komponentami, czyli: procesorem, pamięcią RAM, dyskiem oraz baterią. Karta graficzna oraz druga bateria znajdują się w części z klawiaturą. Poniżej jedna z grafik producenta pokazująca, co znajduje się pod wyświetlaczem.

wnętrze surface book 3

Specyfikacja — Microsoft Surface Book 3

Surface Book jest dostępny w wielu konfiguracjach, począwszy od 13″ wersji ze zintegrowaną grafiką i 8 GB RAM, aż po 15″ 16 GB RAM oraz grafikę GTX 1660 Ti Max-Q. W moje ręce trafił ten ostatni model, najwydajniejszy. Poniżej pełna specyfikacja testowanej sztuki:

Dodatkowe akcesoria

Najciekawszym i najważniejszym akcesorium, które według mnie koniecznie warto nabyć do tego urządzenia, jest pióro – Microsoft Pen. Idealnie odwzorowuje ręczne pismo, ale też świetnie współpracuje z programami graficznymi, a w przypadku Surface Book – ekran może zastąpić profesjonalny tablet graficzny.

W sprzedaży jest też dostępna profesjonalna stacja dokująca Microsoft Surface Dock 2, ta składa się z dwóch części – pierwszej, którą ustawimy na biurku i za jej pomocą naładujemy urządzenie, podłączymy internet, czy też nawet dwa zewnętrzne monitory. Druga część zestawu to zasilacz, który można schludnie schować gdzieś za naszym stanowiskiem pracy.

Odpinany ekran Surface Book

O wyjątkowości Surface Book 3 świadczy nowoczesny zawias umożliwiający odpinanie ekranu, aby używać go w trybie tabletu. Zawias po zamknięciu pokrywy pozostawia delikatną szparę, a w trybie laptopa — muszę zaznaczyć — nie jest zbyt stabilny. Mocniejszy ruch powoduje zmianę pozycji ekranu. Maksymalne odchylenie wyświetlacza wynosi ok. 120 stopni.

Odłączenie ekranu od klawiatury jest możliwe po przytrzymaniu przycisku zwalniającego mocowanie. Cały proces trwa kilka sekund. Jak zobaczycie na poniższych zdjęciach, wzdłuż dolnej krawędzi wyświetlacza znajduje się 5 punktów mocujących. 

Ekran po odłączeniu działa jako niezależny tablet. Ze względu na optymalizację aplikacji, dla wygody pracy warto posiadać pióro Microsoft Surface Pen

tryb tabletu surface book 3

Ekran do klawiatury można też wpiąć odwrotnie, aby korzystać z urządzenia w trybie „namiotu”. To rozwiązanie może być też porządne przez aplikacje z pakietu Adobe, które na Windows nie działają dobrze w trybie tabletu i wymagają stałej obecności klawiatury.

tryb namiotu

W tym miejscu warto podkreślić bardzo ważne informacje na temat poszczególnych podzespołów i baterii. Pod ekranem znajduje się płyta główna wraz z procesorem, dyskiem twardym, pamięcią RAM oraz baterią. W części z klawiaturą znajduje się druga bateria oraz karta graficzna. Ładowanie urządzenia jest możliwe wyłącznie po połączeniu ekranu z klawiaturą.

Wyświetlacz PixelSense

Znany z wszystkich urządzeń Surface wyświetlacz PixelSense posiada proporcje 3:2, a jego rodzielczość wynosi 3240 x 2160 pixele. Wokół ekranu znajduje się symetryczna ramka mająca ok 1,3 cm grubości. Jej wielkość jest opymalna, aby w trybie tabletu móc wygodnie trzymać ekran. Powłoka matrycy jest błyszcząca.

Pomiar przy użyciu i1Display PRO osiągnął poniższe rezultaty:

  • 88,3% pokrycia palety sRGB
  • 60,9% pokrycia palety RGB
  • 62,7% pokrycia palety DCI P3

Temperatura barwowa wyniosła 6592 K, a jasność maksymalna 413 cd/m.

Ze względu na otrzymany wynik, pomiar wykonałem trzykronie i każdorazowo otrzymałem takie rezultaty. Jest dobrze, ale ze względu na profesjonalne przeznaczenie sprzętu oczekiwałem lepszego pokrycia kolorów (wynoszącego minimim 100% sRGB).

Kąty widzenia

Kąty widzenia są bezłędne, kolory nie blakną wraz ze zmianą kąta nachylenia matrycy, co zobaczycie na poniższych zdjęciach:

W ciemności — Backlight Bleeding

Przy maksymalnym podświetleniu wyświetlacza, można dostrzec drobne wycieki podświetlenia. W mojej sztuce najbardziej widoczne są wzdłuż górnej krawędzi ekranu. Podczas codziennego użytkowania nie są uciążliwe, ale wymają odnotowania.

podświetlenie ekranu

W słońcu

Wysoki poziom jasności zapewnia świetną widoczność ekranu w pełnym słońcu. Ze względu na błyszczącą powłokę matrycy należy liczyć się z odbijaniem otoczenia, jednak mimo wszystko ekran pozostaje wystarczająco czytelny, aby móc na nim pracować np. w kawiarni.

ekran w slońcu

Touchad i klawiatura

Jednym z najmocniejszych punktów Surface Book 3 jest touchpad i klawiatura. Klawiatura posiada wygodny skok, a rozpoczęcie pracy na niej stanowiło czystą przyjemność. Podobnie jest w przypadku touchpada, który dla mnie jest najlepszym ze wszystkich, które można spotkać w urządzeniach z systemem Windows.

Klawiatura posiada podświetlenie w kolorze białym, które ułatwia pracę po zmroku:

podświetlenie klawiatury

Wydajność Microsoft Surface Book 3

Testowany laptop jest wyposażony w 4 rdzeniowy procesor Intel Core i7-1065G7, jego zegary charakteryzują się taktowaniem wynoszącycym 1.30-3.90 GHz.

Benchmark – Cinebench R20

Do weryfikacji wydajności używam standardowo Cibenench R20 oraz 10 prób – 5 bez zasilacza, oraz 5 z podłączonym zasilaczem.

cinebench r20

Na samej baterii urządzenie pracuje równo, nie przegrzewa się, jednak wyniki oscylują w okolicach 800-850 punktów. W praktyce oznacza to, że urządzenie pracuje wtedy zaledwie na poziomie zaledwie 50% swojej maksymalnej wydajności. 

Podłączając zasilacz można zdecydowanie odczuć skok wydajności do blisko 1700 punktów. Nie jest to jednaj długotrwałe, bo z każdym kolejnym testem otrzymane rezultaty spadają do ok. 1200 punktów.

Temperatura i kultura pracy

Za niestabilną pracę podczas długotrwałego obciążenia (np. renderowanie filmu wideo, eksport większej ilości zdjęć do Lightroom) odpowiada wysoka temperatura. Wpływa ona na obniżenie wydajności i choć zegary nie spadają poniżej minimum sugerowanego przez producenta (1,3 GHz), a ich wartości stara się przekraczać 2,0 GHz, to jest to zbyt mało, aby urządzenie określać mianem wydajnego laptopa do pracy. To po prostu laptop, a jego wyniki pod obciążeniem są zbliżone do tych w sprzęcie za 2500 zł.

Temperatura w maksymalnym momencie dochodzi do 90 stopni Celsjusza, po czym swoją wydajność ogranicza procesor. Temperatura stabilizuje się w okolicach 75 stopni Celsjusza. Za chłodzenie procesora odpowiada pojedynczy wentylator umiejscowiony pod ekranem.

chłodzenie surface book 3

Pomimo ogromnego potencjału oferowanego przez wydajny procesor i mocną dedykowaną kartę graficzną, nie zostaje on w pełni wykorzystany. Wąskie gardło stanowi kultura pracy procesora.

Hałas

Do pomiaru hałasu generowanego przez urządzenie wykorzystałem aplikację Decibel X na iOS. Mały wentylator nie generuje dużego hałasu, a sam bez przykręcenia wydajności procesora nie byłby w stanie poradzić sobie z wysoką temperaturą. Poziom hałasu wynosi ok. 35 dB, czyli bardzo cicho. 

poziom hałasu

Prędkość zapisu dysku

Zastosowany dysk twardy przez Microsoft w moim przypadku to Hynix na złączu PCIe o pojemności 256 GB:

informacje o dysku surface book 3

Prędkość zapisu wahała się na poziomie 700 MB/s, a odczyt w okolicach 2000 MB/s. Są to wartości wystarczające do wygodnej i szybkiej pracy na urządzeniu.

Głośniki

Pod tym względem wszystkie urządzenia z rodziny Surface wypadają ponadprzeciętnie. Dźwięk jest czysty i wyraźny. 

Bezpieczeństwo Windows Hello

Do urządzenia można logować się, korzystając z Windows Hello, czyli rozpoznawaniem twarzy. Logowanie odbywa się błyskawicznie. Alternatywnie można korzystać ze standardowego hasła lub kodu PIN.

Bateria i czas ładowania

Jak już wspomniałem w recenzji, SurfaceBook 3 posiada dwie baterie. Pierwsza znajduje się pod wyświetlaczem, druga w części z klawiaturą. Ta pierwsza jest mniejsza, a jej ładowanie jest możliwe wyłącznie gdy mamy podłączoną część z klawiaturą. 

Obie baterie do pełna naładujemy za pomocą dołączonej do zestawu ładowarki o mocy 127 W. Czas potrzebny na to wynosi niecałe 3 godziny.

A na ile pracy  pozwoli naładowana do pełna bateria?

Producent w trybie laptopa sugeruje możliwość czasu pracy nawet do 17 godzin. Nie jest to jednak możliwe do osiągnięcia. Wpraktyce ten czas powinien wynosić ok. 8 godzin. Jednak to też mocno zależy od obciążenia i jasności ekranu. 

W przypadku korzystania z Surface Book 3 trybie tabletu, bateria pod ekranem wystarczy na ok 3-4 godziny.

Dwa aparaty

SurfaceBook 3 posiada dwa aparaty. Pierwszy znajduje się z przodu ekranu i zdecydowanej większości posłuży podczas konferencji on-line. Jakość jest dobra, a w razie potrzeby można korzystać z diody doświetlającej.

zdjęcie przednia kamera

Tylna kamera znajduje się po drugiej stronie ekranu:

kamera surface book

Jest to zwyczajny obiektyw. Może posłużyć do zrobienia zdjęcia lub transmisji z jakiegoś spotkania. Niestety dośc przeciętna jakość i wąski kont nie znajdą uznania wsród np. architektów, którzy mogliby z niej korzystać podczas prac nad zleceniami klientów.

zdjęcie z tylnej kamery

Narzędzie pracy dla kreatywnych

O pomoc w sprawdzeniu Surface Book 3 w praktyce poprosiłem Cezarego Łopacińskiego — twórcę kreatywnych treści, logotypów, fotografa, który na co dzień pracuje jako specjalista ds. mediów społecznościowych w x-kom. Poniżej kilka słów na temat tego, jak mu się pracowało:

W pracy fotografa (w szybko pędzącym świecie, w jakim obecnie żyjemy) bardzo ważna jest wydajność i mobilność. Urządzenia, od których zależy nasza kariera, powinny wspierać naszą kreatywność. Niezależnie czy jesteśmy w zaciszu studia, czy w terenie szybko wykonana praca to podstawa. SB3 oferuje mobilność, wydajność, przy okazji ładnie wygląda. Gniazdo kart SD, dotykowy ekran poprawnie wyświetlający kolory, czy opcjonalny Surface Pen sprawiły, że szybko, komfortowo i precyzyjnie mogłem pracować w Adobe Lightroom Classic wywołując fotkę na nasz x-komowy Instagram. SB3 polecam osobom kreatywnym, którzy ceną sobie mobilność.

Microsoft Surface Book 3 — ocena

Przez cały czas spędzony z Surface Book 3 ciężko mi o jednoznaczną ocenę urządzenia. Posiada on niezliczoną liczbę plusów, jak i konkretne minusy (kultura pracy i thermal throttling), które wpływają zdecydowanie na opłacalność zakupu.

Rozmawiając z użytkownikami lub osobami planującymi zakup Surface Book 3, wiem jednak że ich decyzja jest pokierowana chęcią posiadania jednego, dobrego i uniwersalnego sprzętu. A taki w praktyce jest Surface Book 3. Decyzję o zakupie pozostawiam każdemu z osobna.

surface book praca zdalna

Minusy

  • kultura pracy (thermal throttling)
  • obniżona wydajność podczas pracy bez zasilacza
  • wysoka cena

Plusy

  • dopracowany design
  • funkcjonalność (urządzenie 2 w 1)
  • wyświetlacz niezawodnie współpracujący z piórem Microsoft Pen
  • wygodna klawiatura
  • intuicyjny touchpad
  • dobry dźwięk

Ocena redakcji

7/10