Wskoczyłem na wyższy poziom oglądania seriali i filmów. Test i recenzja projektora Epson EH-TW5820

Zastanawiałem się kiedyś nad zmianą telewizora na projektor, w końcu rzutowanie obrazu na ścianę robi wrażenie. Poza tym takie urządzenie można łatwo przenieść i zrobić seans na dworze przy grillu. W końcu do testów otrzymałem Epson EH-TW5820 i miałem okazje przekonać się, czy projektor faktycznie może zastąpić telewizor. Sprawdźcie recenzję, z której dowiecie się, co potrafi to urządzenie.

Początek zabawy z Epson EH-TW5820 – wygląd i zawartość zestawu

Już od samego początku byłem bardzo ciekaw, jak sprawdzi się oglądanie Netfliksa na ścianie. Miałem nadzieję, że wskoczę na wyższy poziom pochłaniania seriali, oglądania meczów i grania na konsoli. Robiąc mały spojler – było naprawdę dobrze.

W paczce z projektorem znalazłem wszystko, co potrzebne, żeby uruchomić urządzenie i nim zarządzać:

  • projektor Epson EH-TW5820,
  • dwa kable zasilające: jeden z wtyczką standardową, drugi z wtyczką brytyjską,
  • dwa piloty,
  • baterie do pilotów,
  • instrukcje
epson eh-tw5820 zestaw

Budowa projektora

Epson EH-TW5820 to urządzenie, które bez większych problemów da się przetransportować. Nie jest ciężkie (niecałe 4kg), a rozmiary też nie są ogromne. Choć do plecaka czy torby na laptopa trudno będzie go zmieścić.

A jak jest zbudowane? Z tyłu znajdują się złącza, o których piszę nieco niżej. Na spodzie znajdziecie nóżki, które ułatwiają ustawienie projektora, a także otwory na śruby, jeśli zdecydujecie się przymocować urządzenie na stałe.

Z przodu umieszczono kratkę, przez którą wydostaje się ciepło, a także najważniejsze – obiektyw. Możecie go zasłonić, by nie dostawał się do niego kurz, kiedy jest nieużywany. Na górze znajdują się przyciski umożliwiające konfiguracje projektora, a także suwaki i pokrętło do kalibracji.

Specyfikacja techniczna

Poniżej znajdziecie specyfikację techniczną Epson EH-TW5820:

Konfiguracja – każdy powinien sobie poradzić

Zastanawiacie się pewnie, czy poradzicie sobie z ustawieniem projektora. Nie powinniście mieć z tym problemu, ponieważ konfiguracja nie jest skomplikowana. Pomiędzy odpakowaniem urządzenia, a włączeniem pierwszego filmu minęło nieco ponad pół godziny. Przez ten czas da się przeprowadzić wstępną konfigurację, aktualizację oprogramowania i kalibrację projektora.

Jak przygotować Epson EH-TW5820 do pracy?

Pewnie większość z Was konfigurowała chociaż raz telefon z Androidem. Nie jest to proces ani trudny, ani czasochłonny, ponieważ wszystkie kroki są zwięźle opisane. Bardzo podobnie wygląda pierwsza konfiguracja projektora Epson, gdyż oparty jest na Android TV. By urządzenie przygotować do pracy, trzeba przejść zbliżony proces, jak przy smartfonach z systemem od Google. Ponadto projektor możecie również skonfigurować telefonem, jeśli robienie tego pilotem jest dla Was mało komfortowe.

Czas wykonania pierwszej konfiguracji Epson EH-TW5820, to około 10-15 minut. Później jeszcze projektor pobierze nowszą wersję oprogramowania i zajmie to kolejne 5 minut. Aktualizacja jest automatyczna i jej faktyczny czas zależy od prędkości internetu, który posiadacie. Pozostaje jeszcze skalibrować projektor.

Jak skalibrować projektor?

Epson EH-TW5820 ma całkiem sporą liczbę opcji, które ułatwią kalibrację projektora względem ekranu lub ściany, na której chcecie wyświetlić obraz. Odpowiednie ustawienie zajęło mi około 10 minut, po których byłem zadowolony z efektu. Nie było to też takie trudne, jak się spodziewałem.

Ustawienie soczewek i samego projektora

Kiedy już znajdziecie miejsce dla projektora i włączycie go, zobaczycie, że obraz pojawia się na szafce, drzwiach czy jeszcze w innym miejscu (na pewno nie tam, gdzie ma się pojawiać). Trzeba go najpierw nakierować mniej więcej na miejsce, na którym ma być wyświetlany obraz. Następnie możecie wysunąć nóżkę, dzięki której podniesiecie nieco przód projektora i tym samym obraz będziecie mogli rzucić wyżej.

Projektora nie trzeba ustawiać idealnie prosto do miejsca, na którym będziecie wyświetlać obraz. Korzystając z suwaka, który znajduje się na górze obudowy Epsona obraz skierujecie w lewo lub w prawo, tak by trafić w odpowiednie miejsce. Pokrętłem opisanym jako Lens Shift dostosujecie jeszcze lepiej wysokość obrazu. Pozostaje tylko ustawić jak duży ma być wyświetlany obraz, a także skalibrować ostrość – również za pomocą suwaków na projektorze.

kalibracja projektora

Geometria

Pora przejść do ustawienie geometrii w pionie i poziomie. Dzięki temu obraz będzie miał kształt prostokąta, a nie rombu. Szczególnie przyda się to, jeśli macie problem z umiejscowieniem projektora – nieważne, czy postawicie go gdzieś z boku, albo czy będzie na tej samej wysokości, co wyświetlany obraz. Geometrię możecie wyregulować tak, że niespecjalnie musicie przejmować się tym, gdzie postawicie projektor. Nawet w małym pomieszczeniu da się znaleźć kilka miejsc, z których z powodzeniem można wyświetlać obraz.

Co ciekawe, urządzenie automatycznie próbuje dostosować geometrię. Niestety nie obejdzie się bez ręcznego dostrojenia, ponieważ efekt nie jest zadowalający i nic nie zastąpi Waszego oka. Nie jest to jednak proces skomplikowany i po chwili powinniście otrzymać zadowalający efekt.

kalibracja geometrii obrazu w projektorze epson

Jeśli uważacie, że projektor jest odpowiednio ustawiony i skalibrowany, pora przejść dalej. 

Funkcje i udogodnienia – wszystko, co przyda się podczas korzystania z Epson EH-TW5820

Epson EH-TW5820 to nie tylko projekcja obrazu, ma wiele funkcji i udogodnień, które przydadzą się na co dzień. Co warto o nich wiedzieć?

Łączność – przez Bluetooth lub HDMI

Możliwości połączenia Epsona z innymi urządzeniami jest sporo. Przede wszystkim jest to Bluetooth, za pomocą którego połączycie projektor np. z soundbarem. Nie zabrakło wejścia HDMI, które przyda się do podłączenia konsoli albo dekodera. Port HDMI jest tylko jeden, więc jeśli korzystacie z większej liczby źródeł, kable trzeba będzie zamieniać. Ponadto jest też wyjście audio, które przyda się, jeśli Wasze kino domowe nie oferuje połączenia bezprzewodowego. Wejście USB służy do czynności serwisowych.

złącza w projektorze epson eh-tw5820

Android TV wreszcie w projektorze

Epson EH-TW5820 korzysta z systemu Android TV. Takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze, ponieważ możecie używać projektora bez podłączania innych urządzeń. Jest tu Netflix czy YouTube, a ze Sklepu Google pobierzecie inne aplikacje, z których korzystacie. Włączacie projektor, wybieracie apkę i oglądacie treści, na jakie macie ochotę. Smart TV jak w telewizorach.

Dwa piloty

Do zestawu producent dorzuca dwa piloty – jeden, który przyda się do konfigurowania urządzenia, a drugi do korzystania z Android TV. Tak naprawdę to już od Was zależy, z którego będziecie korzystać. Na pierwszym zrobicie wszystko, a na drugim nie dostaniecie się do ustawień projektora – będzie więc lepszy, jeśli obawiacie się, że ktoś (zupełnie przypadkowo) pozmienia Wam ustawienia.

piloty do projektora epson eh-tw5820

Opcje, które mogą się przydać

Warto zajrzeć jeszcze do ustawień projektora. Znajdziecie tam dużą liczbę opcji, dzięki którym dostosujecie projekcje do własnych upodobań (jasność, kolory, zużycie energii, dźwięk, 3D). Jeśli Epsona zamontujecie na suficie, zmienicie tam sposób wyświetlania obrazu, odwracając go o 180 stopni.

Jest też sporo ustawień bardzo zaawansowanych – zmienicie tu chociażby proporcje obrazu na 21:9, zdecydujecie czy obraz ma być przetwarzany szybko albo dokładnie, albo ustawicie, jak ma być poprawiany. Jeśli lubicie bawić się ustawieniami, z pewnością poświęcicie im sporo czasu, a finalnie uzyskacie pożądaną jakość obrazu.

Co potrafi Epson EH-TW5820? Wrażenia z oglądania

Epsona przetestowałem w różnych warunkach oświetleniowych, pooglądałem seriale, mecze, a także podłączyłem do niego Xboksa. Jakie miałem wrażenia z tej rozrywki?

Jakość obrazu – projektor jako dobra alternatywa dla telewizora?

Przechodzimy do punktu, który jest najważniejszy w kwestii korzystania z projektora – jaka jest jakość obrazu? Przede wszystkim Epson EH-TW5820 odwiódł mnie od przekonania, że projektor nie może konkurować z TV.

Jasność, kontrast i ostrość obrazu

Jakość obrazu przetestowałem wyświetlając treści na szarej ścianie lub ekranie projekcyjnym Avtek. Mogłoby się wydawać, że nie ma o czym mówić – białe tło jest najlepsze, by rzutować na nim obraz. Stwierdziłem, że niekoniecznie i nie zauważyłem ogromnej różnicy, kiedy odpaliłem Netfliksa na ścianie w szarym kolorze. Mimo wszystko obraz był lepszy na ekranie projekcyjnym.

Tak naprawdę kluczowe jest doświetlenie pomieszczenia i jest to kwestia, która wpływa na ogólne wrażenia z oglądania. Jest to zresztą ten główny argument na „nie” dla projektorów. Dlatego też najwięcej czasu z Epsonem spędziłem podczas dnia, kiedy do mojego słonecznego mieszkania wpada dużo światła, a ekran projekcyjny ustawiłem przodem do okna. Jak się korzystało?

Nie było najgorzej, ale w szczytowych momentach jasność ustawiałem na maksimum. Odcinek serialu zobaczyłem w trudnych warunkach, choć do odpowiedniego komfortu tego sensu było dość daleko. Oprócz jasności brakowało mi też kontrastu, mimo że ten parametr próbowałem dostosować suwakiem. Jednak czy oglądało się źle? Pod takim stwierdzeniem nie mogę się podpisać, bo mimo dużej dawki słońca w mieszkaniu, nie umknęło mi nic w serialu. Ale wystarczyło, żeby na niebie pojawiło się trochę chmur lub zbliżył się wieczór i od razu oglądanie stawało się całkowitą przyjemnością.

Poniżej przykład, jak wygląda obraz w mocno oświetlonym pomieszczeniu. Warto mieć na uwadze, że zdjęcie nieco różni się od rzeczywistości:

epson eh-tw5820 obraz w oświetlonym pomieszczeniu

Zupełnie inaczej sprawa wygląda, kiedy jest ciemniej – podczas testów chętniej oglądałem coś na projektorze niż na telewizorze (zresztą zaczął wydawać mi się mały). Obraz, który pokrył pół ściany pokoju, robi wrażenie, jest odpowiednio jasny i ostry. Tak samo zresztą na ekranie projekcyjnym – sama przyjemność z oglądania.

Tak wygląda obraz w ciemnym pomieszczeniu:

epson eh-tw5820 obraz w ciemnym pomieszczeniu

Kolory

Kolory najlepiej dostosować według własnych upodobań. Oprócz możliwości dowolnego skonfigurowania nasycenia czy odcienia, Epson EH-TW5820 wyposażony jest również w tryby: dynamiczny, jasne kino, naturalny oraz kino.

Pierwszy i drugi dobrze nadają się do gier, a także podczas wyświetlania obrazu w ciągu dnia. Tryby naturalny i kinowy są do siebie dość zbliżone, a ja korzystałem z nich wieczorem lub w nocy. Korzystanie z trybu dynamicznego lub jasnego kina w ciemnym pomieszczeniu może być niekomfortowe dla oczu, ponieważ obraz jest zbyt jaskrawy. Ja nie potrafiłem zbyt długo wytrzymać i szukałem ustawień, dzięki którym wzrok nie cierpiał.

Płynność obrazu

Płynności obrazu czasem brakuje. Kiedy oglądałem mecz albo odpaliłem na konsoli Star Wars Squadrons, wrażenie było takie, jakby momentami brakowało fps-ów. Da się to nieco zniwelować ustawieniami, ale wprawne oko dostrzeże, że mogłoby być lepiej. Zaznaczam jednak, że nie jest to niedogodność, która eliminuje Epson EH-TW5820 z oglądania na nim treści pełnych dynamiki. W mojej opinii da się do tego przyzwyczaić.

Głośniki – zastąpią soundbar lub kino domowe

Jeśli nie macie kina domowego czy soundbara, projektor wyposażony jest w głośniki. Dźwięk jest bardzo dobry, a dzięki temu naprawdę przyjemnie ogląda się filmy i seriale. Twierdzę nawet, że głośniki zamontowane w Epson EH-TW5820 sprawdzają się lepiej niż takie, które montuje się w większości średniej klasy telewizorów.

Choć warto zadbać, by projektor umieścić centralnie w stosunku do miejsca, w którym siedzicie. Dlaczego? Unikniecie w ten sposób mało komfortowego efektu, który da Wam wrażenie, jakbyście na jedno ucho słyszeli lepiej, a na drugie gorzej. Tego efektu nie ma (a przynajmniej nie w takim stopniu) w przypadku telewizorów. To dlatego, że dają większe pole do manewru przy rozmieszczeniu głośników.

Kultura pracy – wentylator może trochę przeszkadzać

Podczas oglądania dosyć słyszalny jest wentylator. Na szczęście dźwięk jest jednostajny, a dzięki temu można się do niego przyzwyczaić. Ewentualnie da się go zagłuszyć, jeśli podłączycie kino domowe. Mimo wszystko, jeśli ktoś z Was ceni sobie maksymalny komfort podczas oglądania, z pewnością zwróci uwagę na dodatkowe kilka decybeli, płynące z wentylatora.

Trzeba natomiast przyznać, że wentylator dobrze radzi sobie z chłodzeniem projektora. Mimo wielogodzinnych seansów nie udało mi się zagrzać Epsona na tyle, że mogłoby to być niebezpieczne. Za to ciepełko odprowadzane z projektora da się odczuć w pomieszczeniu.


Czy Epson EH-TW5820 może zastąpić telewizor? Podsumowanie

Epson EH-TW5820 to projektor, który z powodzeniem może zastąpić w domu telewizor. O ile jasność obrazu podczas słonecznego dnia daje trochę do życzenia, wystarczy trochę chmur, by komfortowo oglądać treści. Wieczorem lub w nocy to już klasa – prawdziwe kino w domu. A może nawet niekoniecznie w domu, ponieważ projektor nie jest ciężki, nie jest też dużych rozmiarów i łatwo zabrać go ze sobą.

Urządzenie bezproblemowo da się skonfigurować i nie potrzeba do tego wiedzy operatora kamery. Oparty jest na systemie Android TV, a więc Netfliksa czy YouTube’a znajdziecie tam od razu po uruchomieniu. Bez problemu podłączycie projektor bezprzewodowo np. z soundbarem, a jeśli nie ma takiej możliwości – kablem przez wyjście audio.

Przeszkadzać może jedynie praca wentylatora, ale jest jednostajna, więc da się do tego przyzwyczaić i nie zagłusza też dźwięku. Wprawne oko dostrzeże również, że obrazowi brakuje płynności, kiedy sceny są dynamiczne. Nie jest to jednak niedoskonałość, która odbiera radość z rozrywki, ale może być kłopotliwa w gamingu, szczególnie gdy gra się online.

Minusy

  • dosyć głośna praca wentylatora
  • czasem brakuje odpowiedniej płynności obrazu

Plusy

  • funkcja Android TV
  • dobra jasność i kontrast obrazu
  • bardzo łatwa konfiguracja
  • duża liczba ustawień
  • łączność przez Blutetooth, HDMI, audio
  • dwa piloty z bateriami i dwa kable zasilające

Ocena redakcji

8/10